Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Тия с винетките са големи копелета. Глобиха ме 70 лв заради грешка на Социалните и още чакам да ми ги върнат.... още една седмица и ще станат 60 дена, който е максималният срок. Та в общи линии ако има винетки за 1 ден, бих си купил. 70 лв не са малко пари.

Link to comment
Share on other sites

Без значение дали е ръждавейка, или неръждавейка, като натрупа котлен камък по нагревателите спасение няма. Започва да загрява водата по-бавно, иначе тока си го плащаш. Бойлер на 10 год. може да натрупа около една кофа котлен камък. Решението е: отваряне и почистване, смяна на нагревателите и термостата, или нов. Аз лично предпочитам последния вариант.

Edited by Mobi
Link to comment
Share on other sites

В зависимост от бойлера, аз пък предпочитам първите два варианта. Котлен камък една кофа може да се натрупа и за 3 години, личен експириънс вече два пъти на едно място. Ако е лесно изчистваемо, предпочитам това пред изхвърлянето на нещо, което иначе има много живот по другите си параграфи. Подобно на пералнята на нашите - защо бих изхвърлил и замърсил околната среда (и купуването на нова), след като се повреди САМО едно зъбно колело дето движи разпределителя на водата?!

Смяната на нагреватели и други части пък си зависи от състоянието им. И дали е сух нагревател или не.

Тук предполагам Раптора ще ме подиграе на тема бедност, той сигурно изхвърля всичко само при повредата на едно болтче. Въпрос на съвест не само към околната среда и разумно пилеене на пари. Както обичам да казвам напоследък, хич не ме впечатлява колко пари взима някой..., а това как ги харчи ;) .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mobi said:

Без значение дали е ръждавейка, или неръждавейка, като натрупа котлен камък по нагревателите....

 

Имам неръждаем бойлер на Елдом на повече от 20 години,отварям го на всеки горе-долу 4 години,водосъдържателя е като нов,реотаните се сменят лесно и евтино заедно с гарнитурата на фланеца за час и за под 20 кинта. Сменял съм ги по спомен 2 пъти.Котлен камък почти няма,държа го на ниска степен има много варовикови отлагания,такава е водата при мен.Другия бойлер е пак Елдом но вече от новото им производство със "стъклокерамично покритие" ми няма такъв боклук,проби се водосъдържателя в гаранционния срок,смениха го,тръбите му ръждясаха ОТВЪН,корпуса е целия на язви,пластмасов клапан,ел часта му е под всякава критика...няма фланец на болтове а едно елипсовидно недоразумение с мизерно гумено уплътненийце.Пълен т@шак.Смених му цялата ел.част със хубави кабели,клапана с месингов италиански и тн.Чакам го да текне и с кеф да го харижа на първия манго,дето мине на близо.Следващия ще е по поръчка,задължително неръждаем от тия на Филинокс.

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

Дрехите почнаха да излизат смърдящи от пералнята. Не на мен, а някаква по-неприятна миризма. Подозренията са или гумата на барабана, или някакви филтри. Някаква идея за методи за почистване? Филтрите на пералнята може ли да ги смени обикновен идиот, или трябва да се вика майстор?

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Antares said:

Дрехите почнаха да излизат смърдящи от пералнята. Не на мен, а някаква по-неприятна миризма. Подозренията са или гумата на барабана, или някакви филтри. Някаква идея за методи за почистване? Филтрите на пералнята може ли да ги смени обикновен идиот, или трябва да се вика майстор?

Дискутирано е и преди имаше мнение на kotora.
Вариант1 - Слагаш половин шише оцет и 1 пакет сода бикарбонат. Нагласяш програма на 90градуса и пускаш пералнята. Това го правя 1-2 пъти в годината профилактично.
Вариант2 - Колеги препоръчаха 1 шише белина(не съм сигурен, че това беше)  и пуснаш програма на 90градуса. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antares said:

Дрехите почнаха да излизат смърдящи от пералнята. Не на мен, а някаква по-неприятна миризма. Подозренията са или гумата на барабана, или някакви филтри. Някаква идея за методи за почистване? Филтрите на пералнята може ли да ги смени обикновен идиот, или трябва да се вика майстор?

За миризмата има специализирани препарати примерно:

https://m.emag.bg/pochistvasht-preparat-za-peralni-mashini-heitmann-250-ml-3374/pd/DNMT3MBBM/

 

Иначе повечето перални които съм виждала имат цедка за задържане на по-големи боклучета копчета кламери и разни други такива... навива се на ръка един цилиндър като решетка на доста перални отпред долу в дясно или ляво зад капаче.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antares said:

Дрехите почнаха да излизат смърдящи от пералнята. Не на мен, а някаква по-неприятна миризма. Подозренията са или гумата на барабана, или някакви филтри. Някаква идея за методи за почистване? Филтрите на пералнята може ли да ги смени обикновен идиот, или трябва да се вика майстор?

Шише белина, пускаш на кратка програма с висока температура. После правиш още един такъв цикъл, но само с вода.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Antares said:

Дрехите почнаха да излизат смърдящи от пералнята. Не на мен, а някаква по-неприятна миризма. Подозренията са или гумата на барабана, или някакви филтри. Някаква идея за методи за почистване? Филтрите на пералнята може ли да ги смени обикновен идиот, или трябва да се вика майстор?


И също така не ги държиш по цял ден затворени вътре, когато пералнята свърши. Филтърът може да го почисти на практика всеки с малко акъл в главата. За маншона - аз лично го смених вчера, но си извиках човека. На тема маншони само ще кажа, че за моята перлня "оригналният е 110 лева", аз го намерих за 10 мин за 26 лева, като за 30 дойде на вратата. 
Теди, това дето си го написал за пореден път показва как грам представа си нямаш що за човек съм и е вярно толкова, колкото и тезите за агресията. :laughing1:
Едно обаче е сигурно - един уред моментално заминава ако ремонтът му надхвърли купуването на такъв от любимия ми магазин на РЕЛАКС. И не - никаква природа не замърсява, тъй като моментално е опоскан от мангасарян и отива в скрапа. Аз досега на сметище уреди не съм видял.  

Link to comment
Share on other sites

Съдя по това, кой как пише тук. Аз не те познавам лично от дълго време, макар че познавам хора, които те познават малко повече, но това е друга тема - по принцип и не обичам да си съставям твърдо мнение за хора, които не познавам достатъчно дълго лично. Достатъчно често си писал подигравателно след някакви мои писания по една тема преди, че малко по малко да си съставям поне виртуално мнение. Тъй че що за човек си в живота е ясно че не знам, аз пиша по това, което съм видял тук във форума. Тъй че не намесвай колко те познавам и колко не. Надявам се да разбереш какво имам предвид.

Ако ремонт на уред е по-скъп от нов от СЪЩИЯ клас и вид, трябва човек да е луд да избере по-неизгодния вариант, не мислиш ли че това се подразбираше?!

Колкото до замърсяването, ами замисли се малко повече по въпроса. Естествено че не съм имал предвид, че старата пералня ще бъде изхвърлена да гние на поляната или в гората. На макро ниво това е разхищение. Подобно на програмирания живот на крушките, което води до огромно производство, а старите в случая просто се изхвърлят. Или пластмасовите изделия за еднократна употреба или найлоновите торбички, които вече са направили цял изкуствен континент в океана... Вярно, това е екстремен пример, колкото да подчертае тезата.. в случай че се затрудниш да направиш връзката.

Но от друга страна е нормално  - богатите като теб не разбират мисленето на бедните като мен, така че всичко е точно. Е, не е точно за природата, но те богатите винаги ще намерят начин да се скрият някъде от почти всяка климатична криза. Само дето и това не е съвсем така, но карай.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

В голяма дилема съм. Трябваше да направя спешен ремонт в една баня. Тръбите бяха много стари и едната започна да изпуска по - малко вода. Всички разбира се се смениха с пвц такива. Сега майсторите ми предлагат странно решение. Вместо да се къртят плочки и мазилка, да се налепи гипсокартон и върху него новите плочки. Твърдят, че само около 5 см ще е допълнителната дебелина към стените. Майсторът е може би най - добрият който познавам, но... Някой минавал ли е през подобно решение за баня?

Link to comment
Share on other sites

Нямаш драми, ако не те притеснява намаляването на квадратурата. Така или иначе всичко старо се шунтира и си остава в стената. Печелиш липса на къртене, мизерия, изнасяне на много количество строителен отпадък и финансови разходи. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, netrootbg said:

В голяма дилема съм. Трябваше да направя спешен ремонт в една баня. Тръбите бяха много стари и едната започна да изпуска по - малко вода. Всички разбира се се смениха с пвц такива. Сега майсторите ми предлагат странно решение. Вместо да се къртят плочки и мазилка, да се налепи гипсокартон и върху него новите плочки. Твърдят, че само около 5 см ще е допълнителната дебелина към стените. Майсторът е може би най - добрият който познавам, но... Някой минавал ли е през подобно решение за баня?

 

Над 5 см ще е със сигурност.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, netrootbg said:

В голяма дилема съм. Трябваше да направя спешен ремонт в една баня. Тръбите бяха много стари и едната започна да изпуска по - малко вода. Всички разбира се се смениха с пвц такива. Сега майсторите ми предлагат странно решение. Вместо да се къртят плочки и мазилка, да се налепи гипсокартон и върху него новите плочки. Твърдят, че само около 5 см ще е допълнителната дебелина към стените. Майсторът е може би най - добрият който познавам, но... Някой минавал ли е през подобно решение за баня?


Потресающа идиотщина!!! Тия за лепене плоча върху плоча да са чували? 
 

6 hours ago, vikktorpenchev said:

 

Над 5 см ще е със сигурност.


При всички положения ще е около 7-8 минимум. Това e да се простреляш в крака, но без опция зарастване. 

========================


Теди, браво, голем си природозащитник - отрече рециклирането на суровини и материали - уникално просто... Отново твоята логика води към това как трябва да си ползваме колите на дядо, пералните на баба и телевизорите от 70-те... Изключително съм впечатлен, особено като добавим и елемента да си ги поправяме сами, щото нали не тряя се дават пари на техници, тва е ужасТ. Много прогресивно мислене имаш - бурни овации! 
А иначе тия глупости относно богатите ще ги коментирам лаконично, пък който разбере. Точно тия богатите са ме учили мене, че от корпус на пералня става компостер, от барабан ПЕРФЕКТНО цедило за джибри, от стари монитори и телевизори правим легала за птици и зайци, аквариуми, стари бойлерни съдържатели се режат и стават корита за поене на животни и прочее и прочее богаташки дейности. Абе така сме ние богатите :laughing1:   
Относно стойностите на ремонтите - естествено, че пак не си разбрал. В един тънък момент след елементарна сметка ми е по-добре да си купя уред от РЕЛАКС вместо да оправям моя. Само че пак няма да кажа защо. Да видим можеш ли поне това се сети. Да ти спестя половин час - нищо общо няма с богатство. 

А от климатичен катаклизъм никой никъде няма да се скрие, освен ако не напусне планетата. Това са пак приказки под шипковия храст.

Link to comment
Share on other sites

За пореден път се вижда, че нормална дискусия с теб е невъзможно да се води. Защото не четеш, не мислиш като (ако) четеш. И защото....

..Това, което прави впечатление, е че явно имаш някакъв "респект" към мнението само на твърде близките до теб приятели/познати без значение дали са аргументирани и ли не, в същото време отношението към по-непознатите с мнение е коренно различно, СЪЩО без значение аргументирани или не. Така дискусия не може да се води.

Но в мой стил, ще се опитам накратко отново да апелирам към някакво останало в теб чувство за нормален и смислен разговор.

Абсолютно всеки акт на изхвърляне на нещо и купуването на ново, замърсява в някакъв аспект. А тук се имаше предвид когато цената за ремонта е значително по-ниска от закупуването на ново нещо, особено когато то е свързано и с други неудобства, една пералня тежи 100 кила, местене, инсталиране....

Рециклирането е много хубаво нещо (което пак някак не го свързвам с твоите виждания за нещата, но както и да е, тук има надежда), но и то е свързано с немалки количества енергия в процеса. Енергия, която замърсява да се произведе, независимо от какво. Енергия и изгорели газове да се транспортира всяко едно нещо от вас до крайната точка където ще се претопи примерно. И всички съпътстващи ресурси.

В същото време ти купуваш нов уред, който за да се произведе..... да не продължавам, че ще стане грозно.

В макро мащаб - колкото повече се купува, толкова повече се произвежда.

Далеч не казвам да се следва мизерния подход с колите и телевизорите на баба ми, твърде жалко е ако за пореден път внушаваш това. Защото си активен, стар потребител, а масата има навика да бъде оставяна на внушения от познати лица и хора, без значение отново аргументи има ли, и дали четат смислено какво се пише. За мен е регресивно мислене (да не кажа по-груба дума) цялото това консуматорско мислене да се купи най-новия модел на каквото и да е, само за да се покажеш пред другите. Примерно имаш телевизор на 4 години, но маса хора дават много хиляди за нов, само защото е по-модерен, има екстри, които никога няма да ползва.. надявам се разбират другите, които четат, за теб почти губя надежда. И това е само един аспект и пример, от многото подобни.

Link to comment
Share on other sites

 Някой ползвал ли е фурна с парна функция и ако да - какво е вашето мнение. Предстои ни смяна и се чудя дали да не дадем малко повече пари...

Link to comment
Share on other sites

Tedy и RaptoR, стига сте спамили в темата с тия километрични обяснения.

Че RaptoR-а дори добавя по 1 изречение нормален отговор на другите в темата и не мога да му преместя мнението на съответното място! :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, w00x said:

Tedy и RaptoR, стига сте спамили в темата с тия километрични обяснения.

Че RaptoR-а дори добавя по 1 изречение нормален отговор на другите в темата и не мога да му преместя мнението на съответното място! :)

Маркираш мнението и после избираш: split.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, netrootbg said:

Маркираш мнението и после избираш: split.

 

Мога да го разделя на 2 отделни мнения от същия потребител в 2 различни теми ли?
Дава ми само да го местя в друга тема.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ferante said:

 Някой ползвал ли е фурна с парна функция и ако да - какво е вашето мнение. Предстои ни смяна и се чудя дали да не дадем малко повече пари...

 

От 3 г. и половина сме с такава Електролукс https://www.electrolux.bg/kitchen/cooking/ovens/steam-oven/eoc6631aox2/. Според мен си заслужава и съм доволен, но гледай хубаво, че има едни по-евтини дето се налива вода не в отделен резервоар, ами в една вдлъбнатина на дъното.

 

Тази нашата през първата година нещо се побърка и взе да прави каквото си иска. Дойде човека от сервиза погледна я и си отиде. Обади ми се след 20 дни някъде, дойде, отвори фурната, смени една платка вътре с размерите на половин компютърно дъно и оттогава няма ядове. Та мисълта ми е, сервиза им е читав, но ако трябва да се плаща не мога още да кажа кое колко е. 

 

Въпреки това да повторя, че си заслужава, защото все пак е на цената на един ГСМ по-последен модел, но пък предлага опции за по-здравословно готвене и т.н.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Tedy и RaptoR, стига сте спамили в темата с тия километрични обяснения.

Че RaptoR-а дори добавя по 1 изречение нормален отговор на другите в темата и не мога да му преместя мнението на съответното място! :)


Спокойно. Мисля вече окончателно да спра да чета абсолютно алогичните и за десерт километрични писания на Теди.... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...