Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

При включване на бойлера, пада предпазният "палец" който явно е при проблем в ел. инсталацията на апартамента (мисля ДТЗ му викат). Откачих кабелите от нагревателя на бойлера и така при включване, проблема го няма. Това означава ли, че нагревателя пак си е заминал?Сменян е миналата година март месец. Когато го замеря с мултицет, показва 26 Ома.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Моля, някой от самоосигуряващите се да ми каже, дали съм прав в сметките си. Доколкото разбирам, осигуровките (социални и здравни) за самоосигуряващите се са:

а) за фонд "Пенсии" 13.8%

б) за фонд "ОЗМ" 3.5%

в) за фонд "ДЗПО" в УПФ 5%

г) за фонд "Здравно осигуряване" 8%

всичките дотук на база осигурителен доход (макс. 2600). Освен това:

д) ДОД 10% на база реален доход,

или сумарно 30.3% от осигурителния доход за осигуровките и 10% от реалния доход за ДОД. Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

При включване на бойлера, пада предпазният "палец" който явно е при проблем в ел. инсталацията на апартамента (мисля ДТЗ му викат). Откачих кабелите от нагревателя на бойлера и така при включване, проблема го няма. Това означава ли, че нагревателя пак си е заминал?Сменян е миналата година март месец. Когато го замеря с мултицет, показва 26 Ома.

 

Предполагам е около 3 киловата бойлера? Нагревателят е здрав, вероятно нещо друго товари и предизвиква падането на бушона. ДТЗ е дефектно токова защита. Има вариант нагревателят да е "пробил", но надали. Обикновено горят моментално при побив, тоест няма да има съпротивление, а отворена верига. Като си тръгнал на мериш - мерни всичко от лустер клемата на бойлера до нагревателя и търси нещо с късо или съпротивление под 1 ом.

Link to comment
Share on other sites

Предполагам е около 3 киловата бойлера? Нагревателят е здрав, вероятно нещо друго товари и предизвиква падането на бушона. ДТЗ е дефектно токова защита. Има вариант нагревателят да е "пробил", но надали. Обикновено горят моментално при побив, тоест няма да има съпротивление, а отворена верига. Като си тръгнал на мериш - мерни всичко от лустер клемата на бойлера до нагревателя и търси нещо с късо или съпротивление под 1 ом.

 

Да, точно 3kW e.

Работата е там, че "майстора" ми върза тенеке (явно малко му се видяха 50лв за смяната) точно преди почивните дни, а да седим 3-4 дена без топла вода не е много опция. Не съм много уверен в мултицет работата си и проста калкулация ми показа, че при още една смяна на нагревателя, цената отива като за нов, та точно това и направих. Този е доста запазен и ще го засиля на някъде за колкото дадат.

Link to comment
Share on other sites

Вземи си проточен бойлер, има вече модели по 6-7 киловата, на две степени направени тоест може и само на 3 и нещо да го ползваш без да прегрява. По 100-150 лева са, само обърни внимание какъв макс. обем вода може да прекарва. И бушоните трябва да не забравиш да погледнеш :grin:

Link to comment
Share on other sites

А и цялата инсталация, не само бушоните. В никакъв случай не препоръчвам проточен бойлер. Камо ли за 150 лева.  

Link to comment
Share on other sites

Аз и никога не бих си взел и то за банята точно, но отиваме вече в офтопика. След смяната на бойлера проблема се реши, така че ще си остане загадка къде точно е бил проблема ;)

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Имам очила с нисък диоптър(-0.5) които използвам понякога. Стъклата са Цайс с всичко което предлагат: антирефлекси, не се изпотяват, потъмняват на слънце и т.н. Преди време ги почистих с някакъв спрей който го даваха за почистване на очила. От тогава имам проблем. Когато ги ползвам нощно време всички светлини и особено фаровете на колите се виждат по отвратителен начин. Всяка ярка светлина става като нещо подобно на кръст. В четири посока се разтяга светлината. Не знам как да го обясня по - добре какво се получава. Пробвах да ги измия с течен сапун, но нямаше ефект. Има ли какво да направя или да ходя да си поръчвам нови стъкла.

Link to comment
Share on other sites

Не помня моите стъкла какви са, но изрично ми казаха, че не трябва да ги чистя с препарати, съдържащи алкохол. Ако и твоите са подобни, може би са се повредили от спрея.

Link to comment
Share on other sites

По принцип препаратите за почистване на стъкла за очила не съдържат алкохол. Прецакал си им някое от покритията вероятно. И мойте се надраха и прецакаха много бързо. Цайс са и няма да си купя повече тази марка. Много ниско качество за много пари.

Edited by magdanoz4o
Link to comment
Share on other sites

Не помня моите стъкла какви са, но изрично ми казаха, че не трябва да ги чистя с препарати, съдържащи алкохол. Ако и твоите са подобни, може би са се повредили от спрея.

Уж не са такива. Някъде съм заврял препарата и не мога да го намеря, но тези дни се надявам да успея и ще проверя.

 

По принцип препаратите за почистване на стъкла за очила не съдържат алкохол. Прецакал си им някое от покритията вероятно. И мойте се надраха и прецакаха много бързо. Цайс са и няма да си купя повече тази марка. Много ниско качество за много пари.

Моите не са надрани изобщо. Изглеждат както в деня в който ги купих. Явно ще заминават в боклука тези. Коя марка би ми препоръчал за стъкла?

 

В оптиките имат машини за почистване на очила. Пробвай там

Ще проверя за такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

А аз да те питам с този малък диоптър имаш ли проблем като караш без тях. От края на миналото лято сложих очила със същия диоптър и сега без тях почти не мога да карам. Всичко е разманано пред мен. Таблото го виждам . Вдигна ли глава - мъгла

 

Ползвам ги само за каране и пред тв по някога.

Edited by DON_CHEFO
Link to comment
Share on other sites

И аз съм така - от тийнейджърска възраст имам слаб минусов диоптър, който изобщо не ми пречи в ежедневието, но когато карам кола винаги слагам очила, защото там се иска да виждаш перфектно при всякакви обстоятелства и скорости, тъй като ако закъснееш и за секунда да видиш нещо дето е трябвало, може или да го сгазиш, или сам да се утрепеш.

Link to comment
Share on other sites

Аз малко подвеждащо се изразих... Да кажем, че в началото на лятото или айде преди година, не съм изпитвал нужда от очила. Сякаш буквално стана за няколко месеца. И сега на тъмно без тях ми е зверски гадно. На светло се случва чат-пат да нямам проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Чефо, нормално е. Още по-силно изразно става положението, ако имаш и лек астигматизъм. Но дори и без него, очилата ти помагат да виждаш по-добре. Все пак имат покрития, намаляват отблясъците и разни такива шукарийки. И свиквайки с тях, после е много трудно да отвикнеш, щото кой бяга от хубавото. Тва е все едно да свикнеш да гледаш филми HD и някой да те кара да се мъчиш на VGA. Не е кой знае какво, ама всичко ти е размазано.

 

При мен, с астигматизма, положението е още по-зле. Ако гледам на близко, горе-долу се ядва. Ама погледна ли на повече от 2 далечина и почва чак главата да ме боли, ако нямам очила.

 

 

По принцип препаратите за почистване на стъкла за очила не съдържат алкохол. Прецакал си им някое от покритията вероятно. И мойте се надраха и прецакаха много бързо. Цайс са и няма да си купя повече тази марка. Много ниско качество за много пари.

 

 

И на мен ми е интересно какво би препоръчал. В момента и аз съм с цайс и съм доволен, ама не е като да имам дългогодишен опит с различни марки :lol:

 

 

@netrootbg - В оптиките предлагат чистене с ултразвук по принцип. Не е кой знае какво, но може и да помогне.

 

Колкото до ползването на разтвори за почистване на очила - It's a big NO-NO. Специално ми обърнаха внимание в оптиката, че не трябва да се ползва какъвто и да е препарат, защото ще увреди покритието. За почистване, дори и вода не е необходима, а просто добра микрофибърна кърпичка - от онея скъпите в оптиката...за 3лв ;)

Edited by chistacha
Link to comment
Share on other sites

Спешно ми кажете къде освен до Окръжна болница, може да се дари кръв? Казаха ми на бул. Руски.

Link to comment
Share on other sites

Имаше кабинет в Хирургиите на Пещерско, но имаше определено работно време, 14ч. мисля. Най-добре до Окръжна!

 

Някой да препоръча стругар да ми направи един леко специфичен ключ за изба?

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Имам една от тези ръчни прахосмукачки с която си чистих колата и ми вършеше работа , ама нещо от няколко месеца не бях е използвал и май съм изгубил зарядното , някой знае ли от къде бих могъл да си взема такова ? Ще дам снимка , това нещо се пъхаше в зарядното което се пъхаше в контакта .

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bfi1488788943e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Спешно ми кажете къде освен до Окръжна болница, може да се дари кръв? Казаха ми на бул. Руски.

В Хирургиите, като влезеш от централния вход, качваш се по наклонената рампа, от там надясно вървиш до края на коридора. И да, май наистина бяха до 14.00ч. 

Link to comment
Share on other sites

Мерси все пак. Пътувам към Окръжна.

По - добре в Окръжна. Условията на Пещерско са много зле. Преди 20 дни дарих там.

Link to comment
Share on other sites

Да, знам, че в Окръжна е най-добре. Идеята беше да ми е по-близо, но няма значение. Свърших работа.

Мерси на всички.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...