Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

И не знам в коя Русия си бил, но нас и в училище ни преподаваха православно християнство още от 1-ви клас и то в Москва.

Преподавателят с какъв чин беше, полковник или подполковник?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Ааааа, ще вземе да искочи най-после котката... В смисъл не че не беше очевадно още в начало, но защо да не се напъваме... Като ти се виждат НА ТЕБЕ израз на нещо си, ще кажеш СПОРЕД МЕНЕ еди какво си... Тогава вече си приказвай каквото ти скимне.

 

А тая слупост с насочените срещу нас оръжия.... Не знам - просто ред глупости, ред небивалици, ред глупости... Напъваш се да извъртиш нещо нанякъде, но в крайна сметка ставаш смешен - поне за мене.  

Развяването на свастики е наказуемо. Пропускаш ли този факт? А който си мисли, че руският вариант на свастиката е по-приемлив е адски адски заблуден. 

Позаинтересувай се от военната доктрина на Русия и къде попадаме според нея. А и съвсем директно си ни го казват от известно време. Няма смисъл да споря с някой който е очевидно не информиран, а си живее в някакъв странен негов свят. 

Единственият период в който Русия е била в добри отношения с нас след освобождението са 50-те години соц. През останалото време е била и все още е вражески настроена към нас. Добре е да се проумее този факт.

 

И аз това мислих да питам, но доста добре си го написал. Да не забравяме и кои две държави започват да анексират съседни на тях страни. Даже руснаците напредват по - бързо с анексирането. Изобщо не може да ми го побере главата как някой може да ги смята за освободители... особено пък в цялата източна Европа.

Те руснаците удобно пропускат факта, че войната започва 39-та година, а не 41ва, и че тогава са били съюзници с фашистите от които иначе ни освобождават. Не, че и други не са подкрепяли Хитлер. 

Не ми е целта да нищя войната, или политика. Но мазохизма да се радваме на окупационна армия - няма как да го разбера. 

Link to comment
Share on other sites

Честно казано понякога се чудя що за хора са някои хора... Не че не се сещам, но се чудя. Днес по обед отлично знаех какво ще завали след поста ми, който не бе никак случаен и както винаги не останах изненадан. Даже очаквах по-голям шитсторм, ако трябва да съм честен. 

 

Не случайно постнах снимчиците, които постнах - не са случайно изкарани из Гугъл без цел и посока. Да припомним - една снимка с еполет/значка/емблема от съответното време и една снимка на ветеран, коленичил през сълзи пред танка си. 

 

И не напразно казах с две думи - днес е ден на победата над фашизма, не на Сталин, не на Путин, не на Хрусчов и т.н.. И е бил повече от 70 години, като все едно и също се случва на този ден (що така лаете от вчера?)... А именно - почита се не само победата над фашизма, но и подвига и саможертвата на безброй знайни и незнайни хорица, оставили костите си по бойните полета в името на победата, която са вярвали, че е тяхното не просто освобождение, а физическо спасение и оцеляване.

 

Естествено, както обикновено, лайната удариха вентилатора. Абсолютно безхаберно и безрасъдно се намесиха исторически събития, нямащи НИЩО общо с днешния ден и значението му за обикновените хора. Моментално обичайните заподозрени започват да ровят в лайната. Без никакъв смисъл и посока - САМО, за да се лае, естествено щото някой е сбъркал и споменал Русия, сякаш задейства аларма. Всички знаем за Катинската гора (тя е особен варварски акт и макар и в 1942, не е била в знание на полевата армия, а само на службите), за Пражката пролет, за милионите, избити без съд и присъда и въобще за всичко СЛЕД това. Всички. Тези идиотщини най-малкото се случват СЛЕД този исторически ден. СЛЕД него. Адска простотия е да се вадят тия карти, за да се омаловажи подвига на обикновения човек, на тези хорица (които са го правили за семействата и нрода си, без да подозират какво ги чака), дали живота си за победата над Хитлер. В тоя ред на мисли, в никакъв случай не подценявам саможертвата и на другите, на всички останали знайни и незнайни герои от всички нации. Но това е друга тема - кой, какво и колко - за тая цел има суха статистика. Безхаберието на лаещите обаче идва напълно обяснимо. Те не могат да осъзнаят подвизите на онези герои, защото до такава степен имат за даденост някои неща днес, така щото са забравили, че те не са непременно нечие изконно право, а са извоювани с кръв. Такива хора заслужават да бъдат под железен ботуш и юмрук, ако не за постоянно - то поне за малко. Белким усетят после какво е да си хай х♚й с изисквания. И "колосалните" ти проблеми да са заплатата и почивните дни. И би ми било интересно да видя либерастията и толерастията им как ще изглежда, ако основна директива е оцеляване на семейството им физически - на тема цвят на кожата и очите, или пък генетични данни. Същите тези хора не ги виждам по никакъв начин да грабнат винтовка и да оставят жена и деца, хуквайки към фронта, за да ги опазят. Виждам ги клекнали, надупени и навели хрисимо кратуни пред агресора. И след това, бършейки му обувките ще останат наведени - за топло офисче, заплатка и отпуска, молейки се да няма хронични заболявания в семейството и децата да са със светли коси и сини очи. Такива хора за мен са безсрамници. Такива са и хората, които явно днес имат наглостта да намесят украинската криза в деня на победата... Тия пък вече са тотални идиоти. Що за идиотщина и простотия? Какво е знаел рус Иван за полИтиката, на която предстои семейството му да бъде жертва? Той е мислел в онзи момент само за тях и за другарите си, за нацията си... Но не сте гледали, разбира се, Судьба человека, няма да вденете. Не ви е срам, честно, не ви е срам. И не заслужавате това, което имате. Не, не това, което сте постигнали в живота с усилия и труд - да сте живи и здрави - това, което не осъзнавате какво струва. Какво е струвало на други, за да го имате днес като default и да си градите изискванията върху него. Не ви е срам, господа. Вие заслужавате да опитате вкуса на Райха, но няма как да стане. И да - редовно като се понапият хората, споменават евентуално един по-добър свят без евреи и цигани при друго развитие на историята... Може би са прави донякъде, на мен също ми се случва. Но веднага след това се замислям - като свършат тия, кои щяха да са следващите? Аз имам две дъщери с кристално сини очи и светли коси и нямам грижи, но какво става с другите? Дали това щеше изобщо да има край някога? И дали тия, които нямаше да са от чистата раса щяха да живеят? И ако изобщо оживеят, нямаше ли да са жива сила, тип животинска? А дали пък Хитлер нямаше да спази обещаното и сега България да беше хегемон на Балканите под немско комадване? Вместо дъвка на подметката на разни пумЯри, както казва Стефчо?  Безсмислено е да задълбавам. Безхаберниците няма да ме разберат, те са се самоповдигнали вече толкова високо, че няма начин да се разберем... 

 

Накратко - всеки път на този ден в душата си ще отдавам почит на тези мънички великани като този до танка, които са дали всичко, наистина ВСИЧКО, за да има днес - такова днес, каквото го познаваме. Не на вождовете им, а на тях - на мъничките, незнайни герои. И не ме интересуват оценките на безхаберниците.

 

Наско явно не е изтрезнял още от рождения си ден, а Галицин е зает с проблемите си тия дни по пътя към Клоаката, иначе отдавна щяха да са казали нЕкои съществени неща.     

Link to comment
Share on other sites

О, не - аз говоря за едно и също цял ден днес. Сега кой как си го суче и вРЪти ми е през чепа, чичовата. Аз знаех, че точно така ще се получи. 

Link to comment
Share on other sites

Изобщо четеш ли какво пишат хората? Кой отрича жертвите които са дадени? Колко са били доброволно е съвсем друга тема. Говорим за съвсем други неща. Прочети мненията на всички и в двете теми.
Link to comment
Share on other sites

 

Изобщо четеш ли какво пишат хората? Кой отрича жертвите които са дадени? Колко са били доброволно е съвсем друга тема. Говорим за съвсем други неща. Прочети мненията на всички и в двете теми.

 

Ти пък сега, караш го да чете. Нали беше далеч по-важно да ни охарактеризира всичките от височината на непоклатимата си гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

 

От 100 кладенеца вода донесе, но още не осъзнаваш как изглежда всичко това през българската призма.

Не сме минали чистка ли, след Деня на победата, че с това плашиш ? Не сме получили руският вариант на Хитлер ли ?

Не сме участвали активно и не сме дали хиляди жертви по бойните полета за да се случи този ден ли? Въпреки че сме можели да си ги спестим. Но руснаците на които се радваш са ни запокитили във войната, докато над 300 000 от ветераните им са мародерили българското население.

И накрая сме третирани като загубили войната от същите тези руснаци, плащали сме репарации, окупирали са ни и т.н. А сега да честваме победата им над нас докато в същото време ни считат за вражеска страна? Е това е да те мачкат и мачкат, а ти да се радваш.

Единственият целуващ чужд ботуш си ти в момента.

Link to comment
Share on other sites

Минава ми през главата,че на тая тема трябва да и се удари ключа...  :read:

За определено или неопределено време.Така всеки ще може да оползотвори по-добре времето си  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Чета днес Фейса и какво да видя - някак си странно мнението ми напълно съвпада с това на един велик човек, който е доказал авторитета си през годините... И чието мнение има много по-голяма тежест за мен (и далеч не само за мен) от това на всички анонимни форОмисти, взети заедно - па ако ще да се въртят и сучат с месеци... Някак си се почувствах спокоен...

 

Този текст бе отпечатан във вестник „Преса“ на 12 май 2015 година.
Публикувам го тук с незначителни съкращения, понеже се надявам, че още има живот в него.
***
19 ДЕНОНОЩИЯ
БЕЗСМЪРТНИЯТ ПОЛК ПРЕДУПРЕЖДАВА
ИСТОРИЯТА, ОТ КОЯТО ПОЛИТИЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ

Народното въображение все още е живо, чувството за хумор – също.
Ето ви един анекдот, нейде от Мрежата: Меркел казала на Путин, че няма да идва на Парада. 
„Няма проблем – отвърнал той – не се предвижда участие на пленници“.

***
Политическите лековерници, нашите включително, никога няма да проумеят, какво се случи на 9 май в Москва. 
Същият ден Костов се обясняваше, как е спасил парите си в КТБ. 
Един друг - той пък земеделски титан и по съвместителство министър на отбраната – не харесвал паметника на маршал Жуков, открит в Стрелча, и не пропусна да се похвали, ей такива неща. 
Маршалът, при всичките му крайности и дори диващини, няма какво да го мелят палетата, за предпочитане е това да го прави един Виктор Суворов, макар че и той напоследък започна да си противоречи.
Плевнелиев, който не може да задържа нищо зад зъбите си, и той се обадил: „Като държавен глава не се впечатлявам от големи паради и оръжие за масово поразяване“. 
Голямо нещастие е думите да те издънват всеки път, щом си отвориш устата, няма друг подобен случай. 
Държавният глава на една никаква държава, най-непрокопсаната в Европа не се впечатлява – казва го един човек, който непрекъснато повтаря, че е държавен глава, сякаш все още не е сигурен в това. 
Това беше най-тъпото и безсрамно нещо, което се чу около 9 май, и ние трябва да се гордеем, че беше казано на български език. 
Сякаш чуваме реплика от семейна свада, когато съпругът-рогоносец високомерно казва на жена си: „Не се впечатлявам от теб!“ 
А става дума за честването на историческо събитие, което промени съдбата на света. 
Българският президент си е един жалък политикан, нека си го кажем направо. 
Той не се впечатлява, него едва го удържат да не се понесе срещу Москва с едничкият ни вертолет.

***
А Парадът на Полка на безсмъртните на 9 май беше нещо неописуемо, и това е слаба дума.
Няма как да не си кажеш, че никой не може да излезе на глава с руския народ.
А и единствено в руския разум може да се роди подобно нещо – най-малко 400 хиляди души, само в Москва, бяха понесли портретите на свои родственици, участвали или загинали във Войната. 
Този океан от фотоси бе величествен морален контрапункт на демонстрацията на военна мощ преди това.
Това бе величествен апотеоз на Паметта за жертвите. 
Мъничка отплата за преживяното от тях, а и от всички останали – и то без никакво политиканстване, без нечисти намеци, понеже Смъртта не търпи подобни неща.
Това беше Истинският Парад на Победителите – такива неща хора като нашият Плевнелиев и такива като него не проумяват. 
Нашите политически дребосъци нямат сетива за подобни неща – между другото и заради това, че никога не сме печелили нито една война.

***
Това беше едно стъписващо Общение в страданието.
Политиката е смешна пред подобно въодушевление – може би и затова не отидоха някои световни лидери в Москва.
Това въодушевление никога няма да секне.
Питаха една жена дали ще дойде на парада и следващата година. 
„Как не – отвърна тя, - ние живеем от 9 май на 9 май!“ Както искате разбирайте тези думи.
А един малчуган каза за загиналия си прадядо: „Той сигурно мисли за нас.“

***
Путин предостави Червения площад на народа, даде му го под аренда за няколко часа - и направи страхотен удар. 
И също се включи в марша на Полка на Безсмъртните, понесъл портрета на своя баща. 
Тъкмо да го заподозрем в демагогия, и той си призна пред една репортерка, че героите от този Полк никога иначе е нямало да дефилират на Червения площад.

***
Парадът демонстрира една смазваща – за нас, анестезираните! - култура на Паметта.
Хиляди хора бяха ровили в архивите и издирили всяка троха за своите родственици - нещо, което е напълно непознато и невъзможно тук. 
Така руснаците разбират величието на човешкия живот. 
Гробът на прадядото е неизвестен, но наследниците му пазят негова карикатура за „фрицовете“, направена преди войната. 
За друг пък разказваха, че скрил у дома си репродукция на икона – тогава, когато събаряли църквите, и когато по време на войната го обкръжили немците, мислено се помолил на иконата, и така се спасил – руският мистицизъм си е жив и до днес.
Една възрастна жена спомена, че наоколо, на площада, група немци непрекъснато се извинявали: „Еншулдиген, еншулдиген!“ 
Репортерката я попита: „Вашите родители биха ли им простили?“
„Не знам – замисли се жената, - това е сложен въпрос“. 
Плевнелиевци веднага биха им простили.
Едно момче разказа, как на втората година върнали прадядо му от фронта и го пратили в лагерите да копае въглища – имаше и други такива признания, никой не фризираше Истината. 
Едно няколкомесечно бебе – Иван, разбира се – пък го возеха на количка-танк.

***
Чуха се много и направо знаменити реплики. 
По този начин, по време на Парада, Обикновените хора написаха на живо историята на други Обикновени хора. 
От тази история политиците се плашат. С основание.
„Докато помним, победата ни ще бъде непобедима!“ – така казваха мнозина.
Мъртъвците заслужаваха този парад.

***
Днешните лидери нищо не са научили от Историята, те я използват бакалски за конкретните си нужди – веднъж дъвчат Крим, за който вече не отварят и дума, сетне се захващат с Украйна. 
И се крият, когато трябва да се почете Денят, в който Злото бе надвито, понеже трябва да поддържат театъра с Украйна, където сметките пак не излизат. 
А какво общо има украинската бъркотия с победата над фашизма?

***
Все пак, Меркел се домъкна в Москва – но ден по-късно, а тя трябваше да види на живо Парада на Полка на безсмъртните. 
И събра кураж да благодари на Героите. 
Думите й са многократно по-силни от присъствието й на площада, но усещането за неловкост остана. 
Не е лесно един германски канцлер да признае: „Нека кажа на руския народ, че аз като канцлер на Германия се прекланям пред милионите жертви, които ви причини войната, разпалена от Хитлер. Искам да напомня, че /…/ Червената армия заедно със западните съюзници освободиха Германия от нацисткото господство“.

***
А един от участниците в Парада каза: „Не сме ви нужни като противници!“

***
Американците мълчат, и правилно: на всеки убит американски войник се падат 80 съветски.
В един момент репортерите се натъкнаха на правнука на Тито и това не бе изненадващо – Югославия даде един милион и 600 хиляди жертви по време на Втората война, което е най-много на глава от население, от всички страни, участвали в Касапницата.

***
Това бе парад на дълга към Мъртвите. 
И една удивителна демонстрация на високата култура на паметта у този многострадален народ. 
Нашите страдания са незначителни в сравнение с неговите, но и най-малките изпитания ни разочароват. 
Последно се юрнахме през 1989-а: „Хайде на променитеееее!“ - сякаш Захари Бахаров щеше да раздава на всеки калпак по един джакпот; и бързо се свихме, задоволявайки се да търпим хора, които унищожават тъкмо общата ни Памет.

***
А 19 денонощия щели да са нужни, за да преминат през Червения площад всички загинали съветски войници. 
***

Дребните ни политикани са си все толкова жалки.
А Общението в Страданието е все такава грамадна Сила.
Културата на Паметта – също.
Ние сме лишени от това.
***

 

Няма да удебелявам важните места в текста, все пак би следвало интелигентни хора да четат. 

Link to comment
Share on other sites

 

Още на анекдота ме изгуби. В последствие разбрах, че е писана от агент на ДС. Радвам се, че не си изгубих времето да чета поредните глупости.

Link to comment
Share on other sites

Аз реших все пак да дам шанс, въпреки отвратителния стил на писане и плавния преход между леене на заучени реплики омраза и жалки, чак тъжни опити за героичен патос... Та да ти кажа не си изпуснал.

 

Ама т'ва е сигурно щото сме програмисти... Нали ся т'ва е модерната форОмна обида...

Link to comment
Share on other sites

Ама т'ва е сигурно щото сме програмисти... Нали ся т'ва е модерната форОмна обида...

Още по-модерната форма е програмист-родоотстъпник. Нещо като ние двамата с Ванката, хеле пък той бачкащ директно за милитаристичната организация на презрения враг. :lol:

Link to comment
Share on other sites

 


Културата на Паметта – също.
Ние сме лишени от това.
***

Има нещо вярно в конкретно тези думи, но не в смисъла който влага автора :)))

А човек който е чел Суворов едва ли щеше да се изрази така :))

Гадни гадни програмисти, развалят идилията на празника :))

Link to comment
Share on other sites

Ко прайте ве, паляци?

 

П.п. Чета, чета коментари и ми става едно спокойно такова, че има и далеч по-изпростял народ от мен... :))

Link to comment
Share on other sites

Ей, верно изгонихме народа с нашите глупови спорове, пък имаше набези да правим партия :D

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...