Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Някой може ли да ми преведе от Френски?

 

Аux taureaux Dieu cornes donne

Et sabots durs aux chevaux...

 

Пробвах google translate - не става.

 

Откъсът е от поема.

 

Поемата е на английски, но в началото има тези 2 реда на френски език. Трябва да и правя анализ, затова ми трябва точен превод, а този в гугъл е много общ.

 

Едит: Пуснах един сърч и се оказа, че има цяла поема на френски език. В сайта, който излезна, пишеше това:

 

Enfin la fameuse chanson traduite d'Anacrйon aprиs Ronsard, que Jean Morйas trouva trиs bien et qu'un critique cйlиbre de l'йpoque cita comme un chef-d'œuvre de Ronsard lui-mкme :

 

« Aux taureaux Dieu cornes donne

Et sabots durs aux chevaux

Et pieds lestes aux levreaux.

Ses dents montre la lionne :

Vois mes ailes, dit l'oiseau,

Et comme le poisson nage

Par ainsi est l'homme sage.

Mais aux femmes il partage

Ores qu'il a tout dotй,

Quelle force ? La beautй.

Oui dа, pour toute rondelle,

Oui dа, contre tout йpieu,

Et quelqu'une qui est belle

Ainsi passe fer et feu. »

 

Няма да искам от някой да ми превежда цялата поема, защото си е трудна работа да се предаде точното послание. Само първия ред, предполагам, че обяснява нещо за произведението.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Някой има ли впечатление за евтин зоомагазин за папагали?

По принцип търся малко, кротко папагалче Александър.

 

Пиши на Иво (Aquila), той най-добре ще те ориентира по този въпрос.

Link to comment
Share on other sites

По телевизията върви една реклама на "Black Ran". Никога не спомнават името на марката, само е изписана на етикета накрая. Казват само: "Силата на една легенда". WTF?

Link to comment
Share on other sites

По телевизията върви една реклама на "Black Ran". Никога не спомнават името на марката, само е изписана на етикета накрая. Казват само: "Силата на една легенда". WTF?

Да не би да става въпрос за уискито Black Ram?

Link to comment
Share on other sites

Каква е наказателната отговорност за притежаване на газов пистолет преправен в боен + 5-6 патрона бойни в теб ?

Къде точно се намират в конституцията тези закони ?

Link to comment
Share on other sites

Каква е наказателната отговорност за притежаване на газов пистолет преправен в боен + 5-6 патрона бойни в теб ?

Къде точно се намират в конституцията тези закони ?

Мисля, че имаш погрешно виждане за Конституцията.

Конституцията не е съвкупност от закони, тя е ОСНОВЕН, главен закон, и всички приемани в съответната държава закони и нормативни актове трябва да са в хармония (т.е. - да не противоречат ) с Конституцията.

А наказателната отговорност за съответните деяния се определя в Наказателния Кодекс.

 

Чл. 337. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г., бр. 50 от 1995 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който произвежда, преработва, поправя, разработва, съхранява, търгува, пренася, внася или изнася взривове, огнестрелни, химически, биологични или ядрени оръжия или боеприпаси, без да има право за това по закон или разрешение от надлежния орган на властта, или извърши това не съгласно даденото му разрешение, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години.

 

(2) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Наказанието е лишаване от свобода от две до осем години, ако деянието е извършено:

 

1. от длъжностно лице, което се е възползвало от служебното си положение;

 

2. повторно, в немаловажни случаи.

 

(3) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Когато предметът на престъплението е в големи размери, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години.

 

(4) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Когато предметът на престъплението е в особено големи размери и случаят е особено тежък, наказанието е лишаване от свобода от пет до петнадесет години.

 

Чл. 338. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който като държи, пренася, изпраща или работи с взривове, огнестрелни оръжия или боеприпаси, не взема необходимите мерки за сигурност и особено мерките, предвидени в надлежните правилници, наредби или инструкции, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба от сто до триста лева.

 

(2) Ако от това последва взрив и е причинена на едно или повече лица средна или тежка телесна повреда или смърт, или значителна повреда на имот, наказанието е лишаване от свобода от две до осем години, а в особено тежки случаи наказанието е лишаване от свобода от пет до петнадесет години.

 

Чл. 339. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г. и бр. 41 от 1985 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 1995 г., доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който придобие по какъвто и да е начин, държи или предаде другиму взривове, огнестрелни, химически, биологични или ядрени оръжия или боеприпаси, без да има за това надлежно разрешение, се наказва с лишаване от свобода до шест години.

 

(2) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г., доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Ако се касае до взривове, огнестрелни, химически, биологични или ядрени оръжия или боеприпаси в голямо количество, наказанието е лишаване от свобода от три до осем години.

 

(3) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 41 от 1985 г., бр. 50 от 1995 г., доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който отчужди или предаде взривове или огнестрелно, химическо, биологично или ядрено оръжие на лице, което няма разрешение за придобиването им, се наказва с лишаване от свобода до шест години.

 

(4) Наказанието по предходната алинея се налага и на онзи, който отчужди или предаде другиму боеприпаси, без последният да има позволително за носене на съответно оръжие.

 

(5) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г., доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Наказанието по ал. 1 се налага и на лице, което без съответно разрешение прибере намерени взрив, огнестрелно, химическо, биологично или ядрено оръжие или боеприпаси.

Link to comment
Share on other sites

С какво да грундирам бетонова плоча,преди да направя изравнителна циментова замазка.Няма значение дали ще е с нещо готово,или ще си го направя сам.Чувал съм,че някой ползват рядък разтвор на цимент и вода,нанасян с метла.Предполагам,че това се е ползвало навремето,когато е нямало готови продукти.Колко време преди полагане на замазката е нужно да се направи грундирането?

Link to comment
Share on other sites

С какво да грундирам бетонова плоча,преди да направя изравнителна циментова замазка.Няма значение дали ще е с нещо готово,или ще си го направя сам.Чувал съм,че някой ползват рядък разтвор на цимент и вода,нанасян с метла.Предполагам,че това се е ползвало навремето,когато е нямало готови продукти.Колко време преди полагане на замазката е нужно да се направи грундирането?

 

БороКонтакт

Link to comment
Share on other sites

Като започнахте да се разправяте за грундове, замазки и др. подобни...се сещам, че скоро ще ми трябва да правя с теракот баня, тоалетна и антре, а също и трябва да сменя една тоалетна чиния (винаги съм е чудил какво общо има "чинията" в тоалетната ама карай... :P )

 

Та, логичният ми въпрос е - "Да познавате и съответно да ми препоръчате някой майстор, от когото сте останали доволни?" (Може и на ЛС да не пълним темата). :)

Link to comment
Share on other sites

Като започнахте да се разправяте за грундове, замазки и др. подобни...се сещам, че скоро ще ми трябва да правя с теракот баня, тоалетна и антре, а също и трябва да сменя една тоалетна чиния (винаги съм е чудил какво общо има "чинията" в тоалетната ама карай... :P )

 

Та, логичният ми въпрос е - "Да познавате и съответно да ми препоръчате някой майстор, от когото сте останали доволни?" (Може и на ЛС да не пълним темата). :)

Моят съвет е да си го направиш сам. Може да хванеш приятел/сина ти.

Ремонта винаги излиза по-евтин и по-качествен.(казвам го от личен опит).Навихме се с бащата и си стегнахме цялата къща в с.Климент.Майстори само за дограма :)

Link to comment
Share on other sites

Да бе...как не се сетих сам да си свърша работата... :P Щом питам за майстор, значи ми трябва майстор...нямам намерение да взимам хляба на плочкаджиите.

Та...пак си питам - на някого скоро да са му слагали плочки в банята...и да е останал доволен? :rolleyes:

 

...накрая ще взема да пусна тема в раздел "Работа", гледам че там вече търсят дърводелци....

Link to comment
Share on other sites

Моят съвет е да си го направиш сам. Може да хванеш приятел/сина ти.

Ремонта винаги излиза по-евтин и по-качествен.(казвам го от личен опит).Навихме се с бащата и си стегнахме цялата къща в с.Климент.Майстори само за дограма :)

 

Да бе да... то май и колата най-добре да си ремонтирам сам, а също и телевизора. Нито ми е работата нито имам желание да го правя - силата ми е другаде и не виждам защо трябва да се занимавам с всичко. Да има много некадърници но има и хора които си разбират от работата а от тях гаранция няма да го направя по-добре. И като сметнем времето което ще изгубя и материалите които ще похабя докато се науча - май по-добре да си платя може и по-евтино да ми излезе даже. Нито паркет имам желание да слагам сам, нито да слагам окачени тавани, нито да си сглобявам мебелите... отделно че настоявам да не ги нося аз нагоре... абе схвана идеята подозирам :)

 

Аз на Midex му дадох телефона на един приятел от който съм много доволен и с който работим така - казвам му какво иска, давам му парите после отивам като е свършена работата а той си е почистил малко от малко а не да зареже кое където свари "щото видиш ли той не е чистачка и това не му е работата".

Link to comment
Share on other sites

При позвъняване на номер на мтел ми казва - "Временно нямате достъп до този номер" - какво ще рече това, че не е платен или нещо друго?

Link to comment
Share on other sites

Топлото (EVN "Топлофикация" - Пловдив) са ми натряскали на другия апартамент 130 (сто и тридесет) лева топла вода.Там обаче никой не живее през последния месец.Видях какъв е реда - жалбичка в централния офис на бул. Васил Левски 236.

 

Въпроса ми е следния > В какъв срок се извършва засичането на водомерите след пускане на жалабата и те когато си изберат без предупреждение ли идват или в уговорен с вас час?

Link to comment
Share on other sites

При позвъняване на номер на мтел ми казва - "Временно нямате достъп до този номер" - какво ще рече това, че не е платен или нещо друго?
По принцип е при изключване заради неплатени сметки.

 

 

 

Може ли някъде да се види общия устройствен план на град Пловдив или някакви решения за това кои улици са предвидени за разширяване?

 

Edit: Мерси Ferante.

Edited by break
Link to comment
Share on other sites

Как от "Тракия" мога да стигна до ей това място с градски транспорт? - "Коматевско шосе" 72

Link to comment
Share on other sites

Как от "Тракия" мога да стигна до ей това място с градски транспорт? - "Коматевско шосе" 72

 

Това, което си показала 9 и 44, ще слезеш преди тунела : )

 

а ако търсиш Коматевско шосе директен транспорт няма. Единствено ако смениш 2 рейса или повървиш пеша известно разстояние. Вторият вариант - качваш се на 29 слизаш на ОУ "Елин Пелин" и от там пеша, а за първия не мога да помогна : )

 

едит: break, благодаря, оказа се точно неплатен телефон :D

Edited by Stenli
Link to comment
Share on other sites

Как от "Тракия" мога да стигна до ей това място с градски транспорт? - "Коматевско шосе" 72

Най лесно е като стигнеш до спирката на сточна гара,от там се мяташ на автобуси 1,20 или 27 по посока гарата или съответно билата за(1 и 27).

Те отиват в кв.Коматево и адреса им е по пътя.А Коматевско шосе ще го познаеш като стигнеш до филикона и като булеварда от асфалт стане на павета :laughing: това означава че и ти трябва да се приготвиш да слизаш този адрес е някъде до Филкаб,като попиташ шофьора той ще ти каже къде да слезнеш.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...