Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Уфф...някой би ли могъл да ми помогне с две задачи по химия? :bgrin:

 

1. Какво количество мед се съдържа в 5кг CuSO4.5H2O с чистота 96%? Като отговорът е 3,07кг, обаче нещо не го получаваам.

 

2. Колко грама сребърен нитрат могат да се получат при взаимодействието на 40g сребърна сплав с масова част на среброто w(Ag)=95% сребро и концентрирана азотна кисилина в излишък. (тук не се сещам каква роля играе това, че азотната к-на е в излишък. А отговорът е 59,8g)

 

Много ще съм благодарна, ако някй ми помогне, понеже аистина са ми много важни :/ ...

 

(Съжалявам, ако не ми за тук постът, но иначе не знам къде другаде да пиша)

 

Позабравил съм ги и имаше формули, по който да опишеш решението, но хамалската е нещо от сорта:

1. За да ти е отговорът 3,07 трябва да се търси медния сулфат , а не чистата мед

 

96% от 5кг = 4,8 кг чист CuSO4.5H2O.

 

Използвайки атомната маса на всеки х.елемент =>

Cu - 63,546

S - 32,060

O - 16

H -1

 

Общата атомна маса на цялото съединение е : Cu + S + 9O+ 10 H = 63,546+32,060+9 X 16+ 10 X 1 = 249,606

Aтомната маса на медния сулфат е : Cu+S+4O = 63,546+32,060+ 4X 16 =159,606

=>

Масата на медния сулфат ще е пропорционална на масовото му процентно съдържание в CuSO4.5H2O, което е

159,606 / 249,606 = 0,6394

=> количеството CuSO4 е равно на :

0,6394 X 4,8kg = 3,069 kg

 

2. Казано ти е че среброто регира с излишък на концентрирана азотна кисилина , което значи че реагира цялото количество Аg

95% от 40г = 38г чисто сребро.

 

Използвайки атомната маса на всеки х.елемент =>

Ag - 107,868

N - 14,007

O - 16

Общата атомна маса на цялото съединение е : Ag+N+3x O = 107,868 + 14,007 +3x 16 =169,868

масовото процентно съдържание на Ag e

107,868/169,868 = 0,6350

=>

щом 63,50 % от АgN03 са 38 г Аг =>

маста на АgNO3 = 38/0,635 = 59,84 гр

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

И аз имам един въпрос...Това горното къде и на кого го дават като задача - на някои, дето специализират химия или за обща култура? Щото ако е второто... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Уфф...някой би ли могъл да ми помогне с две задачи по химия? :bgrin: ...
Задача 1:

Първо изчисляваме колко мед се съдържа в медния сулфат пентахидрат, като съставяме съотношение на моларните маси Cu/(CuSO4+5H2O):

63,546/(159,609+5*18,0153)= 63,546/249,685=0,2545

Следователно 1 кг от кристалохидрата съдържа 0,2545 кг мед, 5 кг съответно ще съдържат 5*0,2545=1,273 кг мед. Това при положение, че солта е абсолютно чиста (100%). Да, ама понеже имаме 96% чистота, то умножаваме 1,273 с коефициент 0,96 и получаваме 1,22 кг, което всъщност е верния отговор. Вероятно отговорът в учебника е сгрешен, тъй като не виждам вариант да стане, дори ако махнем кристализационната вода. Дай източника да видим.

 

Edit: Отговорът излиза, ако в условието се питаше колко меден сулфат има в 96 процентов меден сулфат пентахидрат, ама горе фигурира само мед.

Едит2: Язовеца го е казал в началото на поста си ;)

 

Задача 2:

Пояснявам - понеже среброто не може да измества директно водорода от неговите съединения, то само концентрирани кислородсъдържащи киселини могат да взаимодействат със среброто, като първо го окисляват (за което се изразходва част от киселината) и после останалата киселина реагира с оксида до получаване на съответната сол. Та затова киселината трябва да е в излишък.

Като оставим настрана излишъка, един мол сребърен нитрат се получава от един мол сребро. Значи пак имаме съотношение, но този път моларната маса на солта ще е в числител:

AgNO3/Ag или 169,8731/107,8682=1,575 тоест, един мол сребърен нитрат е 1,575 пъти по-тежък от от един мол сребро.

Имаме 40 грама сребърна сплав, умножаваме 40*1,575=62,993 г. И пак, понеже сплавта съдържа 95% сребро, умножаваме 62,992*0,95 и получаваме 59,84 г. сребърен нитрат от 40 грама 95 процентна сребърна сплав.

 

Язовеца, поздравления за теб и този, който те е учил на химия!

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

И аз имам един въпрос...Това горното къде и на кого го дават като задача - на някои, дето специализират химия или за обща култура? Щото ако е второто... :blink:

Ми дават го за обща култура в училище и ти го искат за кандидат студенстки изпити по химия :laughing:

 

 

edit

хората в Уса-ту са си го въвели, влезнеш ли в High School , си има определени предмети , които си избираш , свързани с това с какво смяташ да се занимаваш , след като завършиш.

Edited by Qzoveca
Link to comment
Share on other sites

Ми дават го за обща култура в училище... :laughing:

Ей това имах предвид...за к'ъв ми на мен да знам "какво количество мед се съдържа в 5кг CuSO4.5H2O с чистота 96% и колко грама сребърен нитрат могат да се получат при взаимодействието на 40g сребърна сплав с масова част на среброто w(Ag)=95% сребро и концентрирана азотна кисилина в излишък", при положение, че още в общообразователното училище съм бил 101% наясно, че никога няма да се занимавам с химия и нещо близо до нея??? Защо не са ме профилирали там, дето ми е бил интереса, а са ме занимавали с 6754374 безсмислени неща, които никога не са ми влезнали в работа, а каквото съм се интересувал допълнително, винаги сам съм си го намирал, чел, обучавал (се) и т.н. Както и да е...това е повече монолог и свободни разсъждения, отколкото задаване на конкретен въпрос... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ей това имах предвид...за к'ъв ми на мен да знам "какво количество мед се съдържа в 5кг CuSO4.5H2O с чистота 96% и колко грама сребърен нитрат могат да се получат при взаимодействието на 40g сребърна сплав с масова част на среброто w(Ag)=95% сребро и концентрирана азотна кисилина в излишък", при положение, че още в общообразователното училище съм бил 101% наясно, че никога няма да се занимавам с химия и нещо близо до нея???

Ами... the system has failed...

И аз не мога да разбера защо трябва да имам отлична диплома по всички предмети при положение, че ще кандидатствам с математика и рисуване, ама уча като ненормална всички тези простотии, за да може после да уча каквото искам. :)

 

Много мерси момчета! ;) Чак ме е срам кви начини за решаване бях измайсторила... :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Има ли начин да направя справка за социално осигуряване през интернет за период преди 2000 година?

В сайта на НОИ има само от 2000г. до 2009г.

Link to comment
Share on other sites

Случайно някой да има или да е ползвал Graphic Tablet? Интересува ме, дали може да се сложи на самия таблет снимка или лист хартия и отгоре да се ползва самия химикал. Т.е. преди да съм полудял тотално и да дам 300лв. за подобна глупост, ме интересува, дали мога да повтарям контурите на нещо от снимката или листа, или не може да има нищо между таблета и химикала, че да реагира.

Link to comment
Share on other sites

Случайно някой да има или да е ползвал Graphic Tablet? Интересува ме, дали може да се сложи на самия таблет снимка или лист хартия и отгоре да се ползва самия химикал. Т.е. преди да съм полудял тотално и да дам 300лв. за подобна глупост, ме интересува, дали мога да повтарям контурите на нещо от снимката или листа, или не може да има нищо между таблета и химикала, че да реагира.

 

300 лева за прекопиране? Я по-добре си вземи един Genius за 100.

Link to comment
Share on other sites

Случайно някой да има или да е ползвал Graphic Tablet?

Имам един такъв (и далеч не е 300 лв. :P ) - разбира се, че може да прекопирваш чрез него.

Link to comment
Share on other sites

Търся италианска пицария в Пловдив с готвачи италианци, доставки от Италия и т.н. Коя е тя?

 

ако нещо не се е променило напоследък:

до училище Паисий Хилендарски (училището, а не университетът), на ул. Родопи много близко до кръстовището й с ул. Богомил има една пицария Пикантино. В нея по едно време шефът се хвалеше че готвачът е оригинален италианец и сам си подбира продуктите и си съставя рецептите. Дали обаче все още е така и дали е било истина и по времето когато са ми го разказвали не се наемам да твърдя. Пиците са вкусни, персоналът нормален, цените достъпни.

Според мен има и по-вкусни пицарии, но не съм чувал за техните готвачи да се претендира да са италианци..

Link to comment
Share on other sites

300 лева за прекопиране? Я по-добре си вземи един Genius за 100.
E, да де, ама тоя за 100 да не е 5х5см?

 

 

Имам един такъв (и далеч не е 300 лв. :P ) - разбира се, че може да прекопирваш чрез него.
А колко е? Продаваш ли го?
Link to comment
Share on other sites

Имам един нестандартен въпрос - защо sandman ми е удебелил "в"-то в думата "прекопирваш"? И ако е за това, дето си мисля...искам да разбера как да направя разликата между това да "прекопирам веднъж" и да "прекопирвам продължително време и по принцип"...

 

@sandman, не съм мислил да го продавам, но сега наистина се замислям, че много рядко съм го ползвал. Тъй като съм забравил колко струваше, ще проверя, за да знам колко да ти смъкна. :bgrin:

 

П.П. Имам предвид не да ти смъкна кожата, а да ти смъкна от цената на нов. :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Мама му стара...колкото се опитвам да пиша правилно и имам самочувствието, че не допускам грешки....ей сега ще ме амбицирате да отида да проверя в правописния речник как стоят нещата.... ;) ...brb in 2 minutes....

 

Едит: За спорещите сканирах направо страницата от речника - тъмно е, понеже е на ръба, но при желание мога да го сканирам по-чисто. :rolleyes:

 

pre.jpg

Edited by Midex
Link to comment
Share on other sites

Мама му стара...колкото се опитвам да пиша правилно и имам самочувствието, че не допускам грешки....ей сега ще ме амбицирате да отида да проверя в правописния речник как стоят нещата.... ;) ...brb in 2 minutes....

 

Трябва да гледаш спреженията на глагола в 1 лице единствено число и съответно да провериш дали е прекопирам или прикопирвам. Според мен "прекопирам" е по правилно.

Link to comment
Share on other sites

Не се притеснявай, много хора допускат тази грешка. Аз, по принцип, не правя забележки за правопис или правоговор, защото не мисля, че аз не допускам грешки, но сега к'во ми скимна...

 

Цитатът от речника не е коректен, според мен. Защото думата прекопирвам не се употребява във сегашно време, пак според мен. Можеш да кажеш прекопирвах и за това да съществува и в речника. А може и речникът да е стар. Толкова ли няма филолози да кажат кое е правилно?

 

Нямам претенции да знам всички правила и норми в Българския език - в такива случаи го карам по усет. По подобен начин процедирах и като учех английски - не учех всяка дума как се пише на изуст...

Edited by sandman
Link to comment
Share on other sites

Не се притеснявай, много хора допускат тази грешка. ...

Грешка ли? Я виж по-горе какво показва правописният речник....почти бях сигурен, но все пак реших да направя сверка и с него. :)

Добре де...ако го няма "в"-то, как ще укажеш продължителното време?

Link to comment
Share on other sites

Аз продължавам да твърдя, че в случая беше грешка! :) Ще мирясам, когато дипломиран филолог ми докаже, че не е грешка. :P

 

Добре де...ако го няма "в"-то, как ще укажеш продължителното време?

Ба ли маа му? Аз български език като предмет в училище съм учил до 9-ти клас и въпреки това, мисля, че не съм хептен неграмотен, че и на изпита в ПУ по езикова изкарах 5,10 без уроци. Питай нещо за химия или някои дялове от физиката - по-подготвен ще ме свариш,. Ама все пак това не ми звучи правилно.

Edited by sandman
Link to comment
Share on other sites

Аз продължавам да твърдя, че в случая беше грешка! :) Ще мирясам, когато дипломиран филолог ми докаже, че не е грешка. :P

Ами те постовете си седят...сега остава да намерим дипломирания филолог. :laughing:

Цялата работа е, че и двете разновидности се употребяват - ако беше ме попитал "Мога ли да прекопирам една картинка?" щеше да е правилно, но ти попита "Мога ли да го използвам, за да прекопирвам (по принцип) чрез него?", което също е правилно.

Link to comment
Share on other sites

Възможно е и да си прав! Има логика. Но пък помисли: Във втория ти пример, дори и да се използва без "в", ще стане ясно, че е в продължително време по контекста. И нищо не пречи преди 15 години някой чичко да е решил, че с това допълнително правило езика се претрупва и да го е махнал.

Пак казвам, не съм 100% убеден, че съм прав - просто ми звучи неправилно. Може само така да ми звучи.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...