Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Специално са писали, че даже ако има подходящ банкет трябва да е там, а не на платното чл.15.5. Чл.80.2 пък е точно за тях "да се движи възможно най-близо до дясната граница на платното за движение". 80а.2 е точно това, което писах - да е върху велоалеите, ако ги има.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Имам следната питанка:

Баба ми е на 90 години. В добро общо състояние е и се оправя сама горе-долу, но вече в главата започва да дава фира и се наблюдават първите проявления на деменцията. Майка ми, макар че се грижи добре за нея и ходи по 3 пъти на ден у тях да я наглежда и помага, започва много да се притеснява, че може да ръгне на някъде навън сама и да се загуби, или пък да падне да си счупи нещо и тн.

Та в следствие на горното си мисля тук от няколко дни дали няма някоя съвременна джиджавка, която малко от малко да улесни живота на майка ми и да може да осъществява някакъв "надзор" над баба ми във часовете, когато не е при нея?

Нещо подобно например: ЦЪК ?

Идеята е баба да има бърза връзка с майка с натискането на един бутон, в случай че стане нещо. Също така устройството да подава сигнал на майка ми, ако баба тръгне на някъде и да можем лесно да я намерим.

Трябва и да е максимално просто, за да може  една 90-годипна жена с деменция да може да го ползва. 

 

@RaptoR, ако правилно си спомням от стари твои постове покрай дискусиите около цената на газта и пелетите, вашия бизнес не беше ли със старчески домове? Имате ли опит в подобна ситуация и евентуално препоръка за някакво такова тамагочи?

Link to comment
Share on other sites

За децата ползвах подобно - тия МайКи гривните телефони. С локация и фиксирани номера за набиране. Може да е от полза и то. Само май каишките лесно дават фира.

На това твоето само не видях информация за СИМ карата. Щото тия обаждания иначе как да станат? Струва ми се няква измама тази гривна твоята.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mIRCata said:

За децата ползвах подобно - тия МайКи гривните телефони. С локация и фиксирани номера за набиране. Може да е от полза и то. Само май каишките лесно дават фира.

На това твоето само не видях информация за СИМ карата. Щото тия обаждания иначе как да станат? Струва ми се няква измама тази гривна твоята.

 

Пише че се слага сим-карта вътре, и то задължително с абонаментен план, а не предпалтена.  Вероятно през някакво приложение се настройва кой да е номера за бързо набиране. 

Смарт-гривна от тия модерните не е опция. Абсурд да мога да й обясня на баба ми в сегашното й състояние как да работи с нея. Тя открай време е с един телефон с копчета тип "нокия с фенерче". Допреди една година нямаше проблеми, но в сегашното й състояние вече е зор. Всяка седмица обяснявам как да намери номер в указателя, как да го набере, как да затвори, как да види кой я е търсил като има пропуснато и тн. Мине се не мине известно време- забравя, натиска нещо друго, влезе в някое меню, забатачва се и край. Или си изключва телефона по погрешка и после не може да го включи, или звъни на хора произволно. Това, което ми хареса в тая гривна е точно факта, че са две копчета и нищо друго. Да няма какво да сбърка. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, deus_pld said:

Имам следната питанка:

Баба ми е на 90 години. В добро общо състояние е и се оправя сама горе-долу, но вече в главата започва да дава фира и се наблюдават първите проявления на деменцията. Майка ми, макар че се грижи добре за нея и ходи по 3 пъти на ден у тях да я наглежда и помага, започва много да се притеснява, че може да ръгне на някъде навън сама и да се загуби, или пък да падне да си счупи нещо и тн.

Та в следствие на горното си мисля тук от няколко дни дали няма някоя съвременна джиджавка, която малко от малко да улесни живота на майка ми и да може да осъществява някакъв "надзор" над баба ми във часовете, когато не е при нея?

Нещо подобно например: ЦЪК ?

Идеята е баба да има бърза връзка с майка с натискането на един бутон, в случай че стане нещо. Също така устройството да подава сигнал на майка ми, ако баба тръгне на някъде и да можем лесно да я намерим.

Трябва и да е максимално просто, за да може  една 90-годипна жена с деменция да може да го ползва. 

 

@RaptoR, ако правилно си спомням от стари твои постове покрай дискусиите около цената на газта и пелетите, вашия бизнес не беше ли със старчески домове? Имате ли опит в подобна ситуация и евентуално препоръка за някакво такова тамагочи?


Като ми кажеш, миличък, деменция и приключваме. Няма техника, която да те уведоми без тя да я активира. Има едни телефони, даже мога да ти дам тоя на баба ми - в Практикер ги пуснаха, но не съм видял дали още ги има, аз купих два. Те са с паник бутон - натиска и избира избран номер на пожар. НО! Тябва да натисне. Нали се сещаш? Иначе са баш за стари хора, но НИЩО не работи без да го активира ползвателят - дори да е едно натискане. При деменция - забрави. Мисли къде да я настаните ако не може да се оправяте  сами . Темата е дълга и тежка. Баба ми в момента е в дом Столетник в Марково. Най-доброто в наште ширини, но плащаме 2 бона за самостоятелна стая. Дори при нас няма такива цени. В Пловдив няма читави домове и се каня да направя филиал, но в момента се занимавам с други проекти.

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, RaptoR said:


Като ми кажеш, миличък, деменция и приключваме. Няма техника, която да те уведоми без тя да я активира. Има едни телефони, даже мога да ти дам тоя на баба ми - в Практикер ги пуснаха, но не съм видял дали още ги има, аз купих два. Те са с паник бутон - натиска и избира избран номер на пожар. НО! Тябва да натисне. Нали се сещаш? Иначе са баш за стари хора, но НИЩО не работи без да го активира ползвателят - дори да е едно натискане. При деменция - забрави. Мисли къде да я настаните ако не може да се оправяте  сами . Темата е дълга и тежка. Баба ми в момента е в дом Столетник в Марково. Най-доброто в наште ширини, но плащаме 2 бона за самостоятелна стая. Дори при нас няма такива цени. В Пловдив няма читави домове и се каня да направя филиал, но в момента се занимавам с други проекти.

Виж сега, аз малко неправилно използвах думата "деменция". Реално погледнато баба ми официално няма такава диагноза и (към момента) не е чак толкова зле, че да изисква денонощни специализирани грижи. Забравя доста, може да ти зададе едни и същи въпроси по 5 пъти дневно, 1-2 пъти е излизала от тях без ясна идея къде точно отива, но дотам. Някакви по-сериозни проблеми не е имало. 

Повдигнах веднъж пред майка ми въпроса за дом- само дето не се отказа от мен в Държавен вестник. По-скоро ще се съсипе тя, но няма да я остави. Такова им е поколението, явно.  Сложно и тегаво е, наистина. 

Обърнах се към теб, защото предположих, че може да имате опит с подобни устройства и да препоръчаш нещо. Моята идея за гривна е по-скоро за gps функцията- да се зададе определен периметър в приложението на гривната и ако го напусне- да излиза нотификация на майка ми на телефона. Също, да може баба ми да я набира лесно и бързо с едно копче, за да избегне трудностите с телефона, които описах в горния коментар. 

В крайна сметка аз повече мисля за майка ми, нейния живот да улесня и да не се притеснява толкова, че както е тръгнало ще се свърши преди баба ми. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deus_pld said:

Моята идея за гривна е по-скоро за gps функцията- да се зададе определен периметър в приложението на гривната и ако го напусне- да излиза нотификация на майка ми на телефона.

Дали няма такива гривни направени за животни(кучета, котки)? Не правя такова сравнение, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

Има такива устройства с абонамент, но в белите страни. Ние тука сме Руска колония и имаме различно мислене.

 

SureSafe, например.

 

https://www.agespace.org/personal-alarms-for-the-elderly

 

Виж дали някое от тези не работи и автономно, без центъра за обслужване.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, deus_pld said:

Виж сега, аз малко неправилно използвах думата "деменция". Реално погледнато баба ми официално няма такава диагноза и (към момента) не е чак толкова зле, че да изисква денонощни специализирани грижи. Забравя доста, може да ти зададе едни и същи въпроси по 5 пъти дневно, 1-2 пъти е излизала от тях без ясна идея къде точно отива, но дотам. Някакви по-сериозни проблеми не е имало. 

Повдигнах веднъж пред майка ми въпроса за дом- само дето не се отказа от мен в Държавен вестник. По-скоро ще се съсипе тя, но няма да я остави. Такова им е поколението, явно.  Сложно и тегаво е, наистина. 

Обърнах се към теб, защото предположих, че може да имате опит с подобни устройства и да препоръчаш нещо. Моята идея за гривна е по-скоро за gps функцията- да се зададе определен периметър в приложението на гривната и ако го напусне- да излиза нотификация на майка ми на телефона. Също, да може баба ми да я набира лесно и бързо с едно копче, за да избегне трудностите с телефона, които описах в горния коментар. 

В крайна сметка аз повече мисля за майка ми, нейния живот да улесня и да не се притеснява толкова, че както е тръгнало ще се свърши преди баба ми. 


Имай предвид, че за съжаление деменцията е страшно агресивно дегенеративно заболяване. Специално аз най-добре знам за нагласите относно домовете, пета година не можем да постигнем пълен капацитет. Всичко си мисли, че сякаш хвърляш някой в обора, но пък и репутацията на местните в бранша е такава. Ще мине доста време преди хората да осъзнаят, че е много по-добре да не си сам, да си сред свои и да се грижат за теб 24/7. Пенсионерите са и бедни и не могат да си го позволят без някой друг да плати... Абе темата е много дълга. 
Такива устройства има, но едно че не са евтини и второ - обикновено са част от система. А това, което споменаваш ти не виждам как ще се случи без мониторинг от другата страна. Устройствата са на практика бутон, който се носи на врата. Но пак някой трябва да го натисне. И пак са свързани към централна система, която се следи. 
Аз ти препоръчвам това: https://www.technopolis.bg/bg/Smartfoni-i-mobilni-telefoni/Mobilen-telefon-GSM-PANASONIC-KX-TU110-BLACK/p/571408?gclid
ПЕРФЕКТНИЯТ телефон за стари хора. Големи бутони, на дисплея излизат големи цифри, прост за управление и - с паник бутон на гърба, който директно набира въведен номер = лесно и бързо набира с едно копче. 
На майка ти съжденията са ми до болка познати, но няма как да опиша колко бесмислено и ненужно е да жертва собствения си живот по такъв начин. А в случая с деменцията нещата стават потресающи в един момент. За съжаление лечение няма... 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, deus_pld said:

Моята идея за гривна е по-скоро за gps функцията- да се зададе определен периметър в приложението на гривната и ако го напусне- да излиза нотификация на майка ми на телефона

Колко да е голям този периметър? Ако за е вкъщи/стаи дали не може да се ползва някой bluetooth tag (Apple Airtag, i-tag...) с телефон наоколо за применик, поне батерията на таговете издържа много и са по-незабележими, ще ти сигнализира че тага/човека е напуснал, но няма да ти каже къде е.

 

Link to comment
Share on other sites

Търся си "умен" електромер който да мога да си чета софтуерно. Започвам да приемам, че ще трябва да се занимавам с RS-485

Но някой да има препоръки за някой конкретен трифазов модел? Нещо подобно примерно SDM72D-M-2 Modbus Three Phase Electric Energy Meter, 100 Amp kWh DIN Rail Power Meter, Heart Rate Monitor, Modbus RS485 RTU with Backlight, MID Certified : Amazon.de: DIY & Tools

Link to comment
Share on other sites

Щях да ти предложа друго, но в момента все още няма трифазен вариант. Ще има след няколко месеца. Иначе и аз съм с Eastron, но монофазен, закачен на фотоволтаика. Мери всичко и върши работа. Въпроса е къде ще го визуализираш…Ще ти трябва Modbus to IP converter и web server устройство…. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mockingbird said:

Щях да ти предложа друго, но в момента все още няма трифазен вариант. Ще има след няколко месеца. Иначе и аз съм с Eastron, но монофазен, закачен на фотоволтаика. Мери всичко и върши работа. Въпроса е къде ще го визуализираш…Ще ти трябва Modbus to IP converter и web server устройство…. 

Кажи за какво става дума, аз не бързам, това си го планирам в разни вариации доста време.

А за конкретния вариант - Ip converter е лесен, има и готови, все се надявах да си намеря нещо по-модерно, но.. :)))

А след това ще си го пратя в домашната Grafana да се рисува във времето :))

Link to comment
Share on other sites

Имам предвид това:

https://legrand.bg/smart-electrical-panel

Част и от домашна автоматизация за контакти, осветление и други щуротии… Ще вадим трифазен електромер към системата , но след още два-три месеца. Показва ти всичко в приложението с неограничена пълна история назад във времето. Има и достъп през браузър и възможност да  свалиш данните в ексел, ако искаш да правиш анализи…

Ето пример от при мен:

 

 

ABA81E6E-E46F-438C-ADFC-A409F54F7831.png

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

Много готино, гледам че сте(в бг ли го правите? :) ) го интегрирали директно с Нетатмо, което е супер. А Нетатмо ако не се бъркам си имат АПИта и човек може да си вади програмно данните от там също, което е супер. 

А контролния модул наистина ли трябва да е закачен на Дина в таблото или може и да стои някъде до него? Че в моето централно табло едвам ще събера онова горе с неговите 4 слота, а ако трябва да мушна и контролната джиджавка ще стане сложно :laughing:

И очевидно не само на мен ми е интересно да си събирам такава информация :laughing:

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, vikktor said:

Някой ползвал ли е услугите на флип bg ?

Нямам идея, но ако искаш нещо на сметка с гаранция, може да погледнеш и в немският амазон - доста от тефоните ги има и като вариант за 2ра ръка. Познат беше взимал и остана доволен.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARPAnet said:

Много готино, гледам че сте(в бг ли го правите? :) ) го интегрирали директно с Нетатмо, което е супер. А Нетатмо ако не се бъркам си имат АПИта и човек може да си вади програмно данните от там също, което е супер. 

А контролния модул наистина ли трябва да е закачен на Дина в таблото или може и да стои някъде до него? Че в моето централно табло едвам ще събера онова горе с неговите 4 слота, а ако трябва да мушна и контролната джиджавка ще стане сложно :laughing:

И очевидно не само на мен ми е интересно да си събирам такава информация :laughing:

Тук описание на цялата система:

https://legrand.bg/products-connected-home

Накрая са различните възможности за гейтове, освен този за DIN монтаж. Нетатмо е наша собственост. Заедно с колегите разработихме умните ключове и контакти от различните серии, както и умните модули за таблата. Всичко се разработва в Италия, Франция. Имаме си апи-та и е отворено всичко. Напомни ми утре да ти пратя линк към описанията им. Даже ако искаш, може да си девелопнеш нещо…:grin:

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Ferante said:

Нямам идея, но ако искаш нещо на сметка с гаранция, може да погледнеш и в немският амазон - доста от тефоните ги има и като вариант за 2ра ръка. Познат беше взимал и остана доволен.

Искам да им дам моя перфектен телефон за продажба и се чудя дали няма мля каква схема според която накрая да ми го купят за пи-малко пари, отколкото са обещали. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, w00x said:

Със сигурност ще му вземеш по-малко, отколкото би взел ако го пуснеш за продажба сам.


пишат добра цена в предварителната оферта

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...