Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Дискусията ви ме подсети, че веднъж комшийката от другия вход разправяше как преди години зимно време съседите под тях като си запалели камината (нашия блок има доста яки комини и все още доста апартаменти се отопляват на дърва/пелети) започвало да им излиза дим през контактите :lol: 

В последствие проблемът е бил решен, но не помня как точно, забравил съм края на историята, въпреки че бая се посмяхме. 

Ще я питам тия дни като я видя, може да се окаже полезно и за настоящия проблем. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 minutes ago, deus_pld said:

Дискусията ви ме подсети, че веднъж комшийката от другия вход разправяше как преди години зимно време съседите под тях като си запалели камината (нашия блок има доста яки комини и все още доста апартаменти се отопляват на дърва/пелети) започвало да им излиза дим през контактите :lol: 

В последствие проблемът е бил решен, но не помня как точно, забравил съм края на историята, въпреки че бая се посмяхме. 

Ще я питам тия дни като я видя, може да се окаже полезно и за настоящия проблем. 


О, това е често срещано явление. Навремето един от шофьорите ми живееше в панелка в Изгрев (милия...) и така един кретен отдолу палеше кюмбе и на всички нагоре от де що има дупка, цепнатина, квот се сетиш отвор в стените почваше да пуши. Работата беше отишла на бой.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, earache said:

Има изолация, да. Най-вероятно е това, наистина. Не виждам никаква друга логика.

А и намерих един контакт на външна стена, пак преградна, но не духа от него. Явно там е добре запечатано.

Сваляш контакта и гледаш има или не кутия. 
Махаш кутията и гледаш има ли или не мазилка, кабелите в мъркучи ли са. 

Мен друго ме притеснява ако не е запечатано добре, то тези стени на минусови температури няма ли да правят термо мост? Евентуален мухъл по стените и по високи сметки за отпление заради загубите.

Link to comment
Share on other sites

Практиката подсказва, че тези стени докато е време трябва да се оправят, защото изолацията е жестоко компреметирана и отопление/охлаждане ще са в преразход. Предполагам, че дори и да се опушат, контакти и фуги и прочие неща, от който духа, в стената/стените няма кислородна бариера за изолация.

При възможност се измазват външните стени, слага се вата и се лепи картон - сега е момента. Ще се избие инвестицията за една година.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vinyl_master said:

Практиката подсказва, че тези стени докато е време трябва да се оправят, защото изолацията е жестоко компреметирана и отопление/охлаждане ще са в преразход. Предполагам, че дори и да се опушат, контакти и фуги и прочие неща, от който духа, в стената/стените няма кислородна бариера за изолация.

При възможност се измазват външните стени, слага се вата и се лепи картон - сега е момента. Ще се избие инвестицията за една година.


То първо всичко трябва да срути до основа. Аз вече казах - от месеци се оплаква от разни безумни странности в това жилище. Намирисва ми на тотален коптор, аз веднага бих го продал. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, kotora said:

Той сега го купи :D И веднага да го продаде, че да чака още 2 години за по-малко за повече пари :D 

 

Сега да го продава преди да е глътнал яко вода!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RaptoR said:


То първо всичко трябва да срути до основа. Аз вече казах - от месеци се оплаква от разни безумни странности в това жилище. Намирисва ми на тотален коптор, аз веднага бих го продал. 

Ако човек се разходи и разгледа сега строящи се нови блокове - ще му стане веднага ясно защо духа от контакта.

Криво наредени тухли. Никаква замазка. Напляскана външна изолация по безумен начин и без спазване на изискванията. 

Дори някъде по телефона трябва да имам смешни снимки по темата.

 

Чудя се при следващото добро земетресение, какво ли ще стане по разните Азиси и Плаци , Форести и Скайове.

Edited by dubo
Link to comment
Share on other sites

Ако е ново сторителство на сградата може да си търси пари за ремонт от възложителя, той да си ги търси от изпълнителя. Има едни пари за "гаранции" на всеки един от изпълнителите, които 3-4 години възложителя му ги държи.

Ние преди година завършихме кооперация с около 140-150 апартамента, правихме ОВК'то, като цяло добре си свършихме работата, но има проблеми по грубото строитеслтво и в момента има доста недоволни и се съдят. И най-вероятно ще си вземат някакви неустойки, защото има доста неща за дооправяне. Та, ако е новозавършен апартамент има опции за претенции за калпава работа.

Link to comment
Share on other sites

Просто кофти външна изолация и не добре запечатани канали на тухлите от страната на носещите колони. Проблемът се решава по следния начин - Сваля се контакта, вади се и конзолата. 110% сигурно е, че под конзолата има не достатъчно пяна или гипс и тя не е запечатана добре. Та просто трябва да се напълни добре и когато конзолата се върне на място, от лепилната смес трябва да избие малко от нея, както вътре, така и около конзолата. Колкото до това как се случва това духане... Ами простата и вездесъща разлика в наляганията. Топлият въздух в помещението е с по-ниска плътност от тази, на външният студен въздух. Дори не е нужно да има и вятър. Останалото е физика от началните класове...

 

П.п. А когато се прекъсне потокът студен въздух (чрез добро запечатване на контактната конзола в монтажния и отвор), тогава ще стре и топлообменът със стената. Тоест, тези гръмки приказки за колосалните загуби и прочее са за пред входа, докато се люпят семки.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Даже и специална камера може да не се взима. Жена ми води счетоводство на фирма за ВиК, котли, парно и т.н Шефа е с телефон с такава функция.  Ся колко ще работи след време. Но да, някаква устройство с такава функция може да даде някакви идеи.

Link to comment
Share on other sites

Телефона е CAT сигурно, те май са единствените с такава камера :) 

 

Ще си сменям стъклата на Очилата, че моите са станали на г*з и се чудя има ли смисъл да слагам нещо по-скъпо, С UV филтър, блокиращи синя светлина и т.н. ? 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

Питай във фирмата би трябвало да може да минат за работно облекло и да ти поемат част от парите

Иначе за синя светлина може би има смисъл.

Аз понеже ги нося постоянно, моите са и хелиоматици

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Аз имам допълнително здравно, което покрива до 200лв, за очила мисля. Но там има уловка, че трябва да има 0.5 разлика в диоптера от предишния път. 

Миро питам конкретно нещо :D 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotora said:

Ще си сменям стъклата на Очилата, че моите са станали на г*з и се чудя има ли смисъл да слагам нещо по-скъпо, С UV филтър, блокиращи синя светлина и т.н. ? 

Има смисъл. Като човек, който цял живот е с очила смятам, че точно от това не трябва да пестиш. Не жали пари за стъкла, поръчай си ги със всички екстри, които съответстват на твоя начин на живот. Филтър за синя светлина, ако висиш на компютър целодневно, без отблясъци, ако шофираш нощем, UV-филтър, потъмняване ако седиш на открито, или караш ски ;) и така нататък. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kotora said:

Телефона е CAT сигурно, те май са единствените с такава камера :) 

 

Ще си сменям стъклата на Очилата, че моите са станали на г*з и се чудя има ли смисъл да слагам нещо по-скъпо, С UV филтър, блокиращи синя светлина и т.н. ? 


Е може ли в тоя век да си ПОНЕ без затъмняване? И това коскоджамити копченатискач, който пръска щедро пари по кошник дето му не требе? :rofl:
Послушай хората - най-доброто е единственото добро в тая схема. Като правихме очилата на Радост не съм гледал грам цената - казах НАЙ-ДОБРОТО възможно и точка. И между другото не беше кой знае колко скъпо. 

Link to comment
Share on other sites

Сегашните ми очила ги правих миналата година и струваха някъде къмто 450лв в оптика Сиопси на руски: стъкла Цайс, изтънени, с всичките анджаклами (само без хелеоматика- на мен затъмняването нещо не ми е ОК),  + нова рамка, че старата беше в полуразпад. 

Искам да кажа, че действително не е чак толкова скъпо, имайки предвид, че това го правиш веднъж на 2-3-5 години. 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, deus_pld said:

Сегашните ми очила ги правих миналата година и струваха някъде къмто 450лв в оптика Сиопси на руски: стъкла Цайс, изтънени, с всичките анджаклами (само без хелеоматика- на мен затъмняването нещо не ми е ОК),  + нова рамка, че старата беше в полуразпад. 

Искам да кажа, че действително не е чак толкова скъпо, имайки предвид, че това го правиш веднъж на 2-3-5 години. 


 И ства въпрос за очите ти... Не за обувките примерно.. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, deus_pld said:

Сегашните ми очила ги правих миналата година и струваха някъде къмто 450лв в оптика Сиопси на руски: стъкла Цайс, изтънени, с всичките анджаклами (само без хелеоматика- на мен затъмняването нещо не ми е ОК),  + нова рамка, че старата беше в полуразпад. 

Искам да кажа, че действително не е чак толкова скъпо, имайки предвид, че това го правиш веднъж на 2-3-5 години. 

Зависи какво ще се прави. В Сиопси моите излизаха над 500 лв едното стъкло. Та при едни клиенти на жената, които имат оптика до копчетата хванах едни прИмоции на Хойа, та ми излязоха общо 500, иначе пак едното отиваше 500+. Имам висок диоптър придружен със сложен астигматизъм и на двете очи. И Геометрията на стъклата става особена. И като искам да са леки, че иначе стъклени са едни лупи по кило и 200 - цената хвърчи. Но както казва Виден - за очите говорим. Като цяло за здраве, скатаване не трябва да има.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:


Е може ли в тоя век да си ПОНЕ без затъмняване? И това коскоджамити копченатискач, който пръска щедро пари по кошник дето му не требе? :rofl:
Послушай хората - най-доброто е единственото добро в тая схема. Като правихме очилата на Радост не съм гледал грам цената - казах НАЙ-ДОБРОТО възможно и точка. И между другото не беше кой знае колко скъпо. 

Не ме кефят тия хелиоматици, за това аз имам клипсове, които се лепят отпред на рамката. 
Не е било скъпо, защото тя има малък диоптер и сигурно няма астигматизъм. Моите стъкла ако са цайс майс са по 250-300лв едното. 
Рамката си я взех преди 2-3 години от joyoptics, оказа се китайска и сега се чудя дали да не поръчам друга :)

 

2 hours ago, deus_pld said:

Има смисъл. Като човек, който цял живот е с очила смятам, че точно от това не трябва да пестиш. Не жали пари за стъкла, поръчай си ги със всички екстри, които съответстват на твоя начин на живот. Филтър за синя светлина, ако висиш на компютър целодневно, без отблясъци, ако шофираш нощем, UV-филтър, потъмняване ако седиш на открито, или караш ски ;) и така нататък. 

Еми точно за това питах :)

 

 

п.п. Никъде не съм споменавал дали искам да ми излезне скъпо или евтино :) Разбира се, че ще си взема най-добрия вариант. 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mIRCata said:

Имам висок диоптър придружен със сложен астигматизъм и на двете очи

Да, ето от тук идва най-вече разликата. Аз също съм със сравнително висок диоптър (по -3,5 и на двете), но нямам астигматизъм, което прави изработката на стъклата значително по-евтина. 

Иначе моята цена също е с включена там някаква отстъпка. По спомен, стъклата ми бяха около 200лв едното, а рамката беше на някаква яка прИмоция, тъй като се водеше миналогодишен модел или нещо от сорта, та ми ги дадоха за 50-тина лева, намалени от 120, примерно.  

Link to comment
Share on other sites

Хойа-та ми излизаха към 1000 лв без промоцията, Цайс бяха още повече. Щото хем астигматизъм със сфери и цилиндри някакви на всяко око, хем диоптъра над 3-3.5 и филтрира разни - уж, синьо, хелиоматици и то стана - сума за малка сватба

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...