Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Глупости! Честно казано изморявам се само от мисълта да започна да обяснявам защо нищо от написаното не е вярно, освен пиенето и курвите.

Само ще вметна, че в Класацията за най-добрите университети в света (http://cwur.org/2016.php) има само един български- Софийския, на незавидното 854-място, като всяка година прогресивно губи по 20 места. Което идва да каже, че към днешна дата по света има най-малко 853 ВУЗ-а, които са по-добра алтернатива на който и да е наш. Много пред него са например Белградския университет, 5 университета в Гърция, още 5 в Турция, университети от Хърватска, Словения, Иран, Тайван. Южна Африка, Колумбия (държавата, не щата) и прочее екзотични дестинации.

Затова казах, че дори мисълта да започна да обяснявам ме изморява. Тъкмо си отворих кенче Старобърно. не искам да развалям момента.

 

То и аз съм на градуси :)). Ама чак пък всичко да не е вярно, ще ме извиняваш. Основно, средно, висше - бяхме на топ ниво. Ма то остава да видим програмата какво учеха тук и там в един и същи клас...

 

Сега, именно понеже с много пари си говорим - тук свободно може да се съсредоточи човек върху точно това, което иска и му трябва, а останалото да го заебе. И никой няма да го направи на въпрос, за разлика от чужбината. Така че от моя гледна точка имаме специфични предимства.

 

edit:

П.П. Естествено, говоря за частни курсове и лична инициатива, не да се чака на образователната система. Именно така човек е по-напред дори и от реномираните унита по света, защото има свобода и непредубеденост. Дипломата не кара колата, както знаем, а знанията и уменията. И най-вече личната нагласа. Освен ако идеята не е да ни се отворят вратите заради документа. Което си е чисто и просто форма на реализация на идеята имаш пари - успяваш в живота без значение в главата какво е.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Можеш ли да си представиш, че голяма част от университетските професори продължават да обикалят като коледари на хонорар университетите и филиалите в цялата страна и продължават да четат лекциите си фраза по фраза, спирайки на периоди, за да има време аудиторията да запише поредната част от изречението...и това в 2017-та година, когато всеки студент има в джоба си смартфон вързан с Интернет. Да не говорим за изнудването по повод ползването само на учебника, който е издаден от четящият лекциите. ;)

Ами мога и аз съм минал през тази система, даже съм ги питал защо го правим това и какъв е смисъла от лекции, ако на лекцията се диктува, а не се дискутира! А ти можеш ли да си представиш ученик в 11 клас на класна работа по БЕЛ си пише името "ДимитАр" и после ти се прави скандал от ръководството, защо е на изпит този човек, а не е пуснат да минава?

Link to comment
Share on other sites

Ами мога и аз съм минал през тази система, даже съм ги питал защо го правим това и какъв е смисъла от лекции, ако на лекцията се диктува, а не се дискутира! А ти можеш ли да си представиш ученик в 11 клас на класна работа по БЕЛ си пише името "ДимитАр" и после ти се прави скандал от ръководството, защо е на изпит този човек, а не е пуснат да минава?

 

Мога всичко да си представя, защото за толкова години май почти всичко съм видял...а за тактичните указания от страна на ръководството, касаещи студентите няма да говоря, понеже още съм на работа, а не искам да я изгубя ако някой от шефовете чете тука...не че нещо, ама сме много известен форум. :evil

Link to comment
Share on other sites

....Само ще ти кажа Специфично насочени курсове и обучения, както и опит в дадена фирма са много по-ценни от някаква си хартийка, издадена от еди къде си!

 

 

Абсолютно съгласен, за разлика от 95% от работодателите...ако не пише вишу в сивито, значи не ставаш. Нищо че имаш десетина години опит в сектора...Дипломата струва 5 бона, ако ходя да уча, може би ще платя повече и няма да знам повече от сега...Почти всичките ми колеги са инженери, знам повече от тях взети заедно...но като идеш на интервю, нямаш голям шанс със само средно образование...и после идват да ти се молят..аре у лево....и сега някой ще ме пита защо не ходя да уча..ами защото не искам да си губя времето...

Link to comment
Share on other sites

При нас чистачката взима 65 лв. на ден, а градинарката по 75 поне.

 

 

Да си говорим истината, както казах знам какво говоря. В София има познати в IBM и HP, които не взимат посочените от вас заплати. Да се върнем в Пловдив. Сигурно 2 години Сенсата търсиха, човек за позицията System Control и предлагаха цели 850 лв. бруто, същото е и в Либхер, където се изредиха половината ми колега от университета. Най-прясно ми е от Осрам, където преди 2 седмици четох предлагания договор, от 750 лв. бруто, 1лв. на ден обяд, организиран транспорт и евентуално ако си послушен 50 лв. бонус.

 

Съвсем не трябва да е квалифициран, няма да върши моята работа та да му трябва, кой знае какво. Работата е елементарна, не е свързана с носене на вар и тухли, в офис. Няма как първоначално да даваме 1000 лв.....

Глей ся!

Няма как чистачката  и градинарката да взимат повече пари от човека ангажиран в производството!  Започна ли да стопляш или трябва и да те светвам, че за работа с СМД елементи (понеже по-горе ги спомена) се иска и ръка и опит, щото явно не ги поите на поточна линия-робот.

А тези странни фирми, дето ги споменаваш, така и ще си останат с търсенето на работници, или поне ще си бъдат такива търсещи, докато не се върне първоначалният мениджърски състав и нашенските келемета от ръководните позиции не бъдат натирени да стават пъдари по къра.

Link to comment
Share on other sites

Предложението по-рано хич не изглежда зле за човек без професия, без опит, за когото това вероятно ще е първо работно място. Все от някъде трябва да се започне, особено ако не можеш нищо. 

 

Но то и на доста по-хубави заплати и то в София е трудно да си намерим хора. От Ноември насам правя интервюта за една позиция там, ами до сега си харесах само един кандидат и не успяха да се разберат за заплатата с него (наистина знаеше). Имахме няколко които не дойдоха на интервюто и не си вдигаха телефона... Да не говорим за абсолютните булшитъри, включително и един отговарящ почти на всичко - не знам, но ще го проверя в гугъл :D

И това при условие, че питам сравнително базови неща и изобщо не се ебавам да дълбая. 

 

Абсолютно съгласен, за разлика от 95% от работодателите...ако не пише вишу в сивито, значи не ставаш. Нищо че имаш десетина години опит в сектора...Дипломата струва 5 бона, ако ходя да уча, може би ще платя повече и няма да знам повече от сега...Почти всичките ми колеги са инженери, знам повече от тях взети заедно...но като идеш на интервю, нямаш голям шанс със само средно образование...и после идват да ти се молят..аре у лево....и сега някой ще ме пита защо не ходя да уча..ами защото не искам да си губя времето...

Дам, голяма глупост е това, особено в професии като моята. Все още питам в кой университет преподават това което работим :D  Става още по-интересно като се разгледат изискванията за подобни позиции в чужбина и в България. В БГ са с няколко пъти по-високи изисквания, включващи повече и разнородни технологии, а заплатата е част от тази в чужбина :) Няколкото БГ рекруитърки които решиха да ми се пробват бързо се отказаха след като им сметнах колко трябва да плащат за изискванията си - смесваха три отделни позиции при нас в една, та според мен и заплатата трябваше да е по три на моята .. :D

 

Link to comment
Share on other sites

Дам, голяма глупост е това, особено в професии като моята. Все още питам в кой университет преподават това което работим :D  Става още по-интересно като се разгледат изискванията за подобни позиции в чужбина и в България.

Именно!

В момента образованието и преподавателите в Бг са толкова далеч от реалността, че няма числова стойност за мерна единица, с която да се опише. Отделно, дето чалга културата вече над двадесет години здраво ощетява матрЯла с посланията си, дето здраво ги набива във валчестата му главица.

Другият проблем е, че масовият ползвател на гугъл отдавна е загубил способността си да смята колко прави две плюс две, а какво остава да може да го прави и бързо.

Link to comment
Share on other sites

Глей ся!

Няма как чистачката  и градинарката да взимат повече пари от човека ангажиран в производството!  Започна ли да стопляш или трябва и да те светвам, че за работа с СМД елементи (понеже по-горе ги спомена) се иска и ръка и опит, щото явно не ги поите на поточна линия-робот.

А тези странни фирми, дето ги споменаваш, така и ще си останат с търсенето на работници, или поне ще си бъдат такива търсещи, докато не се върне първоначалният мениджърски състав и нашенските келемета от ръководните позиции не бъдат натирени да стават пъдари по къра.

 

Платките идват готови наситени, но като не работи нещо и един резистор не е запоен не става да нося дадената платка на другия край на света, да си го запоят. Ще трябва да му се сложи една спойка и да се пуска да работи. Опит ако иска ще натрупа и ще има възможност да го придобие, ако иска, а не казва "това не е за мен".

Link to comment
Share on other sites

 

То и аз съм на градуси :)). Ама чак пък всичко да не е вярно, ще ме извиняваш. Основно, средно, висше - бяхме на топ ниво. Ма то остава да видим програмата какво учеха тук и там в един и същи клас...

 

Сега, именно понеже с много пари си говорим, така или иначе тук свободно може да се съсредоточи човек върху точно това, което иска и му трябва, а останалото да го заебе. И никой няма да го направи на въпрос, за разлика от чужбината. Така че от моя гледна точка имаме специфични предимства.

 

edit:

п.п., естествено, говорим за частни курсове и лична инициатива, не да се чака на образователната система. Обаче именно така човек е по-напред дори и от реномираните унита по света, защото има свобода и непредубеденост. Дипломата не кара колата, както знаем, а знанията и уменията, и най-вече личната нагласа. Освен ако идеята не е да ни се отворят вратите заради документа. Което си е чисто и просто форма на реализация на идеята имаш пари - успяваш в живота, без значение в главата какво е.

 

Изобщо не съм на градус, просто приспах детето от първия път и се наградих с една бира  :laughing:

Всеки има право на мнение, но точно пък за великото ни соц-образование категорично не съм съгласен. Онази система произвеждаше също толкова брак, колкото и тази в момента. Я кажи колко изпита по История на БКП си държал, учейки за инженер или лекар примерно? Колко хора, извън партийните кръгове имаха достъп до висше образование? И защо бай Х*й, понеже дядо му е виждал партизанин на живо е можел да учи, пък аз не? 

 

Ясно е, че в момента образованието ни е пълен кенеф, но това че преди е било една идея по-малко кенеф не е причина да си го спомняте с умиление.

Link to comment
Share on other sites

Платките идват готови наситени, но като не работи нещо и един резистор не е запоен не става да нося дадената платка на другия край на света, да си го запоят. Ще трябва да му се сложи една спойка и да се пуска да работи. Опит ако иска ще натрупа и ще има възможност да го придобие, ако иска, а не казва "това не е за мен".

Последно се включвам по въпроса, ама с подобна заплатка едва ли ще навиете някой да трупа опит и да се учи точно при вас, така че да остане после като асет на фирмата.

От мен както вече казах, толкова.

За пет-шестотин лева чиста заплатка и идея си нямаш на колко места може да започне съвременния пикльо. И хем няма да си къса нервите и да носи някаква особена отговорност, хем ще може и да поспива в работно време :)

Link to comment
Share on other sites

Всеки има право на мнение, но точно пък за великото ни соц-образование категорично не съм съгласен. Онази система произвеждаше също толкова брак, колкото и тази в момента. Я кажи колко изпита по История на БКП си държал, учейки за инженер или лекар примерно? Колко хора, извън партийните кръгове имаха достъп до висше образование? И защо бай Х*й, понеже дядо му е виждал партизанин на живо е можел да учи, пък аз не? 

 

Ясно е, че в момента образованието ни е пълен кенеф, но това че преди е било една идея по-малко кенеф не е причина да си го спомняте с умиление.

 

Малко си в грешка - не е било велико, но е било няколко пъти по-ефективно от днешното. И това кой е могъл и кой не да има достъп до висше образование - това може и да е важало до известна степен в началния период на социализма, но не и след 70-те или 80-те, когато всеки, който си издържеше изпитите (вкл. и задължителните политически дисциплини) влизаше без проблем където е кандидатствал. И не става дума за спомняне с умиление на тогавашното, а за съжаление на сегашното, заради това, в което се превърна през последните 20-25 години.  ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Платките идват готови наситени, но като не работи нещо и един резистор не е запоен не става да нося дадената платка на другия край на света, да си го запоят. Ще трябва да му се сложи една спойка и да се пуска да работи. Опит ако иска ще натрупа и ще има възможност да го придобие, ако иска, а не казва "това не е за мен".

 

 

Последно се включвам по въпроса, ама с подобна заплатка едва ли ще навиете някой да трупа опит и да се учи точно при вас, така че да остане после като асет на фирмата.

От мен както вече казах, толкова.

За пет-шестотин лева чиста заплатка и идея си нямаш на колко места може да започне съвременния пикльо. И хем няма да си къса нервите и да носи някаква особена отговорност, хем ще може и да поспива в работно време :)

Вече го говорихме, няма как без да може и да знае да иска 2000 стартово. Няма как да си позволим на всеки некадърник да даваме по толкова за да са докажем, че не го бива. Те кандидати не липсват, но нито могат, нито искат да се учат.

 

Link to comment
Share on other sites

Хора,5-6-700 лева човек спокойно ще ги получи почти навсякъде в търговията на дребно като продавач-разбира се,това е предимно оферта за 20-годишни.Проблема тук е,че не искат да дават поне едно хилядо лева НЕТО-или ориентировачно 1350 БРУТО за отговорна и меко казано неудобна работа в производството.

Link to comment
Share on other sites

@jozo, мене много ме бива в запояването...що кабели и жакове съм си запоявал - ще ме вземете ли при вас...само малко ще ме пообучиш как да не прегарям елементите по платките и готово. :D

 

П.П. Мога да работя и с мултицет. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Всеки има право на мнение, но точно пък за великото ни соц-образование категорично не съм съгласен...

Малко си в грешка - не е било велико, но е било няколко пъти по-ефективно от днешното. И това кой е могъл и кой не да има достъп до висше образование - това може и да е важало до известна степен в началния период на социализма, но не и след 70-те или 80-те, когато всеки, който си издържеше изпитите (вкл. и задължителните политически дисциплини) влизаше без проблем където е кандидатствал. И не става дума за спомняне с умиление на тогавашното, а за съжаление на сегашното, заради това, в което се превърна през последните 20-25 години. ;)

Така де, защо да отричаме очевидно доброто. Образованието навремето. И естествено - по брутен вътрешен продукт на глава от населението през 1988 г. България заема 25-то място в света.

 

В момента трябва да отчитаме една голяма разлика с миналото - наличието на информация навсякъде, лесен и свободен достъп до нея. За какво да се отива в друга държава, като същото като материал може да се намери и усвои тук. Да не говорим колко повече като количество и качество ще е. Понеже, като цяло, програмите в учебните заведения изостават от съвременното развитие, и не са толкова гъвкави. И човек трябва да се занимава с куп странични глупости, които в една по-либерална система като нашата (:)) ) спокойно могат да се избегнат.

Link to comment
Share on other sites

Вече го говорихме, няма как без да може и да знае да иска 2000 стартово. Няма как да си позволим на всеки некадърник да даваме по толкова за да са докажем, че не го бива. Те кандидати не липсват, но нито могат, нито искат да се учат.

Добре, де! Умно момче си, та за това ще те попитам - Как мислиш, че ще мотивираш човека да трупа опит и да си напряга пачицата с подобна заплатка, след като може да я взима и в повечето денонощни магазини или барчета и при това далеч по-айляшки?

Няма срамна работа, но има срамно заплащане и срамни условия за работа! И докато масовият работодател не си го набие това в дебелия череп, ревът и воят за смотаните кадри ще продължава!

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно съгласен, за разлика от 95% от работодателите...ако не пише вишу в сивито, значи не ставаш. Нищо че имаш десетина години опит в сектора...Дипломата струва 5 бона, ако ходя да уча, може би ще платя повече и няма да знам повече от сега...Почти всичките ми колеги са инженери, знам повече от тях взети заедно...но като идеш на интервю, нямаш голям шанс със само средно образование...и после идват да ти се молят..аре у лево....и сега някой ще ме пита защо не ходя да уча..ами защото не искам да си губя времето...

 

Абе някои по-съвременни взеха да се усещат и приемат максимата - не ми обяснявай какво си завършил, а покажи какво можеш и колко си способен да учиш и работиш ;)

Изобщо не съм на градус, просто приспах детето от първия път и се наградих с една бира  :laughing:

Всеки има право на мнение, но точно пък за великото ни соц-образование категорично не съм съгласен. Онази система произвеждаше също толкова брак, колкото и тази в момента. Я кажи колко изпита по История на БКП си държал, учейки за инженер или лекар примерно? Колко хора, извън партийните кръгове имаха достъп до висше образование? И защо бай Х*й, понеже дядо му е виждал партизанин на живо е можел да учи, пък аз не? 

 

Ясно е, че в момента образованието ни е пълен кенеф, но това че преди е било една идея по-малко кенеф не е причина да си го спомняте с умиление.

Не милея по това време, но за висшето не е било баш така, щом и майка ми и баща ми и вуйчо ми са завършили тогава, а не са били никакви дядовците ми, същевременно са получили добро за времето си образование?

Link to comment
Share on other sites

Добре, де! Умно момче си, та за това ще те попитам - Как мислиш, че ще мотивираш човека да трупа опит и да си напряга пачицата с подобна заплатка, след като може да я взима и в повечето денонощни магазини ..

 

Според мен - може да опита с убеждаване. Аз нали живея на улица с магазини и имам ежедневни наблюдения как продавачките всеки ден изпушват по кутия цигари пред вратите на магазините си и си правят лаф-мохабет с колежките от съседните магазини. Та...ако вземе да им обясни колко вредно е пушенето и колко вероятно е да хванат рак от ежедневното пушене ако станат продавачи/продавачки - може и да се навият все пак. :grin:

Link to comment
Share on other sites

И както някой каза по-горе, и 1000лв да е старта за некфалифициран персонал- пак същите идиоти ще дойдат. Просто вече хората, които могат да ти свършат работа са кът по ред причини. А тези които могат- те не излизат на пазара на труда.

 

С тях ще дойдат и другите обаче. Тия дето ти търсиш.

 

Това все още не мога да повярвам. Как може да има такива хора :D

 

Не им е кратък теста. Хич даже :). Но по него разбираш дали кандидатът е квалифициран за работата. Аз лично го правих този тест преди 3 години и ми отне към 2 часа и половина, но защото упорито отказвах да ползвам гугъл, а там ти дават :)

 

Има. И колко още истории имам.... Един се върна под друго име 6 месеца след като вече беше идвал веднъж и аз казах, че според мен не трябва да го наемаме, щото е филмар. Мислеше, че сме го назначили фиктивно да работи при нас след предния път, за да създаваме изкуствено търсене в IT сферата, водени от корпоративен интерес.

 

Ти за малко да го вземеш май теста до колкото си спомням. Ако беше ползвал Гугъл, щеше да направиш достатъчно точки да минеш летвата. :)

 

едит: NEO_DDT, хартийки раздават само в България, горе съм казал защо. Една диплома от Харвард, примерно, дали е просто хартийка? Иначе за другото съм съгласен на 100%

 

Една диплома по Теория на Ренесансовата Литература от Харвард също си е хартийка - да.

 

Абе някои по-съвременни взеха да се усещат и приемат максимата - не ми обяснявай какво си завършил, а покажи какво можеш и колко си способен да учиш и работиш ;)

Не милея по това време, но за висшето не е било баш така, щом и майка ми и баща ми и вуйчо ми са завършили тогава, а не са били никакви дядовците ми, същевременно са получили добро за времето си образование?

Ами ние сме на тоя принцип. Колко с дипломи са дошли и са си отишли, и колко без дипломи сме наели...

Разбира се, такива, на които им пише в CV-то, че са работили като "na4alnik" на строителен обект в Германия ги подминавам. Все пак има някакви елементарни граници, които трябва да се спазват при кандидатстване за работа.

Link to comment
Share on other sites

Гледам, че пак сте подхванали дискусията за доходите.

 

Според нумбео, за да живееш като среден европеец в Пловдив, то 4-ри членно семейство трябва да получава след данъци около 2500лв без да се включва наема. 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/city-estimator/in/Plovdiv

Link to comment
Share on other sites

Така де, защо да отричаме очевидно доброто. Образованието навремето. И естествено - по брутен вътрешен продукт на глава от населението през 1988 г. България заема 25-то място в света.

Поредната глупост. Погледнах статистическите данни за Европа. 89-та година единствено Полша, Румъния и Албания са зад нас. Албания е много. Полша са много близко, а Румъния малко по - назад. Струва ми се излишно да си губя времето да гледам за останалата част от света...
Link to comment
Share on other sites

Глупост, глупост - ама не баш. Не са една и две класациите, в които сме си бая над средното ниво световно, па и европейско - по всякакви параметри при това, не само икономически. Например по процент поливни площи сме първи в света даже - до 1989 година имаме 9.5 МИЛИОНА декара изкуствено поливна площ :)).

Link to comment
Share on other sites

Малко си в грешка - не е било велико, но е било няколко пъти по-ефективно от днешното. И това кой е могъл и кой не да има достъп до висше образование - това може и да е важало до известна степен в началния период на социализма, но не и след 70-те или 80-те, когато всеки, който си издържеше изпитите (вкл. и задължителните политически дисциплини) влизаше без проблем където е кандидатствал. И не става дума за спомняне с умиление на тогавашното, а за съжаление на сегашното, заради това, в което се превърна през последните 20-25 години.  ;)

Както казах още преди 3 страници: сегашното ни образование е в клинична смърт от поне 15 години. Всяка система сравнена със сегашната изглежда сякаш е била по-ефективна. А дали наистина е била ефективна и какво е било качеството на образование е много трудно да се каже в една затворена система, извън която никой от простолюдието е нямал достъп. Едно е да завърши за инженер по селскостопанска техника с наизустените лекции на някой кон с капаци, примерно, и да те разпределят планово в ТКЗС-то в Говедарци,  където да ремонтираш ЮМЗ-та докато изкюташ пенсията, друго е да си на свободния европейски пазар на труда със същата тая диплома, където съществува оная движеща сила на прогреса, наречена конкуренция. 

Пак казвам- сега не е по-добре, дори напротив! Ама и онова не е за хвалба...

 

едит: това за 25-тото място по БВП след кой точно от 3-те фалита на държавата е измерено?

едит2: и моите родители са с висше образование, завършено по онова време. Майка ми- детска педагогика, а баща ми е най-способният машинен инженер, когото познавам. И са станали такива повече благодарение на собствените си качества и по-малко заради системата. Но също така от тях знам, колко са учили благодарение на собствените си знания и амбиция и колко от колегите им са били "наредени" по партийна линия.

Както и да е, не ми се влизаше в тази полемика и спирам дотук. А и дискусията беше на съвсем друга тема.

 

п.п.: WOOX; почти ми се прииска и аз да кандидатствам за работа във вашата фирма. Не, че искам да напускам сегашната, ами просто за да се явя на теста  :laughing: И да не го издържа, поне да видя аз къде бъркам при подбора на персонал. Казвам го без грам ирония, не ме разбирай погрешно. Обещавам да не излизам нито за шоколад, нито до тоалетна :)

Link to comment
Share on other sites

Всяка система сравнена със сегашната изглежда сякаш е била по-ефективна.

 

Това имах предвид - сравнявахме единствено системата тогава (въпреки постоянните експерименти на Сендов) и системата сега...везните накланят в много за тогавашната. :)

 

Тогава 20-30 човека се борехме за едно място, а сега те взимат веднага даже ако вънка вали и си се спрял под козирката на университета докато спре да вали...и най-лошото е, че е почти сигурно, че ще излезеш с диплома. Университетите са на всеки ъгъл и борбата за всеки студент е епична. ;)

Link to comment
Share on other sites

п.п.: WOOX; почти ми се прииска и аз да кандидатствам за работа във вашата фирма. Не, че искам да напускам сегашната, ами просто за да се явя на теста  :laughing: И да не го издържа, поне да видя аз къде бъркам при подбора на персонал. Казвам го без грам ирония, не ме разбирай погрешно. Обещавам да не излизам нито за шоколад, нито до тоалетна :)

Не е нужно да кандидатстваш, аз мога да ти обясня процеса. Без да ти давам конкретни въпроси, разбира се. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...