Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Принципно около 600-700лв е заплатата на един пазач (който почти нищо не прави) или на една чистачка. Търговски представители започват от 750лв (нето) като тяхното е основно разходки и говорене с клиентите. Работник на поточна линия започва от 800 някъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

Хахаха, хайде да ме запознаеш с тоя пазач за 700 лв. заплата. Там взимат 400 450 макс не случайно всички са пенсионери.

Link to comment
Share on other sites

Нали се сещаш, че ако съм производител на автомобили, няма как на интервю на работника да му дам да сглобява двигатели, като му хвърля частите и чертеж и да видя дали става или не. Отделно, той щом е неквалифициран, чертежи не може да чете....Естествено, че ще направя някакъв кратък тест и от там на сетне, ако се е справил се назначава и се тества в по-дълъг период дали му се отдава наистина на дадения работник. Не знам как дадена HR фирма ще се справи с това освен да оцени кандидатите на документи и ние след тях да ги отсяваме на практика, като ги назначим по тяхната преценка.

 

П.П. Ангиле, какъв е тоя ваш кратък тест, щом само английски трябва да знам. На език ли ме пробвате?

 

Трябва и компютърни умения да има, но те не се учат в университет, а от опит. Затова споменах Английския само.

Тестовете са и за двете.

 

Чакайте сега, все още не всички хора в България работят в офис, на компютър.  ;)

В моята сфера няма как да му дам задачка на листче и да гледам дали кандидата ще иде за шоколад.  Трябват ми трябват поне 2-3 седмици, в които да мине поне един пълен производствен цикъл и да му видя реакциите в поне 2-3 различни ситуации, за да преценя човека става или не. Така че на първо четене освен CV и референции от предишен работодател (ако има такъв) нямам какво друго да гледам. 

Пак казвам, говорим за неквалифициран и необучен персонал, които в много от случаите си има само бегло понятие от естеството на работа. Някак си го пропускате този момент.

 

едит: сега виждам, че докато съм писал, jozo e написал почти същото преди мен.

 

Говорите двамата за различни позиции, но дори и да е неквалифициран персонала и да не е барвал такава работа, и да искаш ти да си го обучиш, пак има НЯКАКВИ черти в характера, които трябва кандидата да притежава. Всичко може да се провери с правилния тест. Така се правят тестовете за пилоти и астронавти преди да ги качат в симулатора. HR фирмата ще има правилния тест, който да дава на кандидатите, за да ги прецени дали покриват изискванията ви, преди да ги прати да си говорят с вас. Психо тестове, тестове за емоционална стабилност, тестове за концентрация под стрес, тестове за рефлекси. ВСИЧКО може да се тества в днешно време.

 

Вие да не мислите, че им даваме на нашите кандидати да правят нещо, което правим ние по цял ден, за да ги разберем дали стават? Не. Даваме им тест, който да ни покаже дали имат нужния минимум, над който да надграждаме с обучението, което мисля, че е добра практика. За сега, много рядко е имало кандидати, които са минали теста и са се издънили после при работата. А и аз не исках да наемаме тези, които се издъниха в последствие, защото видях, че не струват, та ако ме бяха слушали, успеваемостта след теста и личното интервю щеше да е 100%.

Link to comment
Share on other sites

Хахаха, хайде да ме запознаеш с тоя пазач за 700 лв. заплата. Там взимат 400 450 макс не случайно всички са пенсионери.

Аз лично знам за място на което са на заплата + 50 лева на смяна пазачите. А заплата май беше от рода на 600. При 15 смени в месеца, можеш и сам да сметнеш. Живееш доста години назад.

Колкото до високите заплати - пробвал съм и с предложение от 6000лв нето да изкуша един свестен човек (то в онзи момент взимаше около 3500 някъде) - не стана.

Кога ще ме вземеш при вас??

Колкото до високите заплати - пробвал съм и с предложение от 6000лв нето да изкуша един свестен човек (то в онзи момент взимаше около 3500 някъде) - не стана.

Кога ще ме вземеш при вас??

Link to comment
Share on other sites

Аз лично знам за място на което са на заплата + 50 лева на смяна пазачите. А заплата май беше от рода на 600. При 15 смени в месеца, можеш и сам да сметнеш. Живееш доста години назад.

 

Говориш за сумата от 1350 лв.чисто.Определено това е изключение и вероятно касае някаква специфична дейност и/или среда.

Link to comment
Share on other sites

Говориш за сумата от 1350 лв.чисто.Определено това е изключение и вероятно касае някаква специфична дейност и/или среда.

Говорехме за пазачи на обект. Не нещо специфично.
Link to comment
Share on other sites

Всичко опира до човека дали иска да работи дадената работа. Аз съм започвал работа на ниска заплата само и само за да науча ноу хау в дадена сфера, от там на сетне заплатата започва да се покачва.

Link to comment
Share on other sites

Не знам за вас ама на последната работа само ме хвалеха, пък заплатата същата. Година и три месеца никво мърдане нагоре. Тръгнах да напускам шефа пита що. Рекох му  че парите са малко за работата която върша. Той вика недей напуска ще ги оправим. Ха ха ха. Ти досега какво чака беее аланкоулу. Довиждане и до нови срещи. 

 

Друго ми прави впечатление последно време. Откак обикалям града по цял ден, гледам начи, много безделници има в тоя град, майтапа на страна. От какво живеят тия толкова хора не знам. Но определено има липса на персонал, във всички сфери. То верно много хора не им се работи ама чак пък толкова. Не знам, но скоро проблема ще стане още по-сериозен и за това всички имат вина. И работодатели и работници мамата са си таковали. Буквално на много места нещата са като по комунистическо. Ние ги лъжем, че работим, те ни лъжат, че ни плащат. Ама след 20 години производство на малоумни чалгари, какво точно очаквате не знам и аз :)

Link to comment
Share on other sites

 Буквално на много места нещата са като по комунистическо. Ние ги лъжем, че работим, те ни лъжат, че ни плащат. 

Това се среща дори и в Германия. Не говорим за чужденците, а точно обратното. Кореняците вземат повече и не вършат толкова работа колкото чужденците.

Link to comment
Share on other sites

Защото ако чужденците останат без работа - се прибират "вкъщи".
Ако местните останат без работа - се прибират вкъщи, взимат помощи и си намират нова работа.

Link to comment
Share on other sites

Това се среща дори и в Германия. Не говорим за чужденците, а точно обратното. Кореняците вземат повече и не вършат толкова работа колкото чужденците.

Ахахах ми нормално. И при мен е така. Мен в лицето са ми казвали шибан емигрант. Верни, че после едвам ме спасиха от уволнение щото колко псувах клиента само аз си знам. Нямах достъп до него. Заключи се. Тогава беше единственият момент когато така ми падна пердето, че не знам докъде бих стигнал ако го бях барнал. Това ти го казва човек, който не се е бил от дете.

Link to comment
Share on other sites

Друго ми прави впечатление последно време. Откак обикалям града по цял ден, гледам начи, много безделници има в тоя град, майтапа на страна. От какво живеят тия толкова хора не знам. Но определено има липса на персонал, във всички сфери. То верно много хора не им се работи ама чак пък толкова. Не знам, но скоро проблема ще стане още по-сериозен и за това всички имат вина. И работодатели и работници мамата са си таковали. Буквално на много места нещата са като по комунистическо. Ние ги лъжем, че работим, те ни лъжат, че ни плащат. Ама след 20 години производство на малоумни чалгари, какво точно очаквате не знам и аз :)

+1

Това, мисля, изчерпва до голяма степен същността на проблема, който се задълбочава от ден на ден и честно казано нямам никаква идея кой ще работи след 20год.

Който се е занимавал поне веднъж в живота си с подбор и наемане на персонал за каквото и да е, той знае за какво иде реч. 

И както някой каза по-горе, и 1000лв да е старта за некфалифициран персонал- пак същите идиоти ще дойдат. Просто вече хората, които могат да ти свършат работа са кът по ред причини. А тези които могат- те не излизат на пазара на труда. 

 

п.п.: към горното може да се добави и абсолютно деградиралата ни образователна система, която е на командно дишане от поне 15 години и не произвежда нищо повече от салфеткаджии в Сикретс и Планета.. Един от основните ми стимули да бачкам здраво в момента е за да имам материалната възможност след време да извадя възможно най-рано децата си от родното образование и да ги изпратя на място, където да получат адекватни знания в крак с времето. 

Link to comment
Share on other sites

И къде е това адекватното? Щото ако си говорим за масовото такова, навсякъде на запад е пълен смях и изобщо не се доближава до нивото, което имахме в България по времето на комунизма. Ако ще е с много пари, тук излиза по-евтино да се постигне същото като сметнеш пиенето и курвите :))

Link to comment
Share on other sites

Като седне на теста "отива да си купи шоколад" и не се връща

Това все още не мога да повярвам. Как може да има такива хора :D

 

П.П. Ангиле, какъв е тоя ваш кратък тест, щом само английски трябва да знам. На език ли ме пробвате?

Не им е кратък теста. Хич даже :). Но по него разбираш дали кандидатът е квалифициран за работата. Аз лично го правих този тест преди 3 години и ми отне към 2 часа и половина, но защото упорито отказвах да ползвам гугъл, а там ти дават :)

 

Иначе за неквалифициран персонал, в който "има хляб" аз също съм на мнение, че началната заплата трябва да е по-ниска. Аз лично като започвах във фирмата, в която съм сега, започнах на 500 лева, но с течение на времето заплатата ми се повиши драстично - дотолкова, че да мога да си позволя да си купя собствен апартамент. По образование съм юрист, но в момента уча SSH, защото тотално съм сменил попрището :)

Link to comment
Share on other sites

Ирина Шейк още ли ходи с Роналдо?Не казвам,че имам шанс -просто питам :grin:

П.С.Този Крейг Фергюсън тук прави страхотно шоу с Робин Уилямс:

Link to comment
Share on other sites

Начално колко трябва да плащаме, за някой дето нищо не разбира и нищо не може? Ама той и не иска да се научи даже, камо ли на интервю да дойде. Както казах и взех да защитавам работодателите като ги гледам какви идват. Повечето се правят и на богове на поялника и един резистор не може да запои, ако случайно му дам SMD и веднага шах с пешката и два топа метър. Да иде в Сенсата или сега в Осрам да видим колко ще му плащат.

Без да се обиждаш, но предлаганата заплата е наистина мизерна, а хората, които търсите съвсем не могат да бъдат квалифицирани като такива, на които не им трябва ценз. За подобни пари евентуално, натъртвам на ЕВЕНТУАЛНО, бихте могли да прилъжите някой надъхан тинейджър (само дето такива не останаха или поне не и такива, които изобщо да могат да си помислят, че могат да работят нещо различно от - шеф).

Аз лично, понеже в момента не мога да си позволя да плащам заплати на двама човека от по минимум 1500-1700 лева чисто, изобщо и не мисля да търся хора (а не е като да не ми трябват). А не мисля да го правя, понеже за по-малко пари, знам каква паплач ще ми се изсипе (половината от които после няма да си вдигат телефоните за интервюто, а другата половина за никакъв xyй няма да става). То не, че ако обявя такава стартова заплата пак няма да се изсипе паплачта, ама поне има шанс да се върже и някой кадър, който с малко школовка от моя страна да започне и да ми върши работа.

Link to comment
Share on other sites

И къде е това адекватното? Щото ако си говорим за масовото такова, навсякъде на запад е пълен смях и изобщо не се доближава до нивото, което имахме в България по времето на комунизма. Ако ще е с много пари, тук излиза по-евтино да се постигне същото като сметнеш пиенето и курвите

Глупости! Честно казано изморявам се само от мисълта да започна да обяснявам защо нищо от написаното не е вярно, освен пиенето и курвите.

Само ще вметна, че в Класацията за най-добрите университети в света (http://cwur.org/2016.php) има само един български- Софийския, на незавидното 854-място, като всяка година прогресивно губи по 20 места. Което идва да каже, че към днешна дата по света има най-малко 853 ВУЗ-а, които са по-добра алтернатива на който и да е наш. Много пред него са например Белградския университет, 5 университета в Гърция, още 5 в Турция, университети от Хърватска, Словения, Иран, Тайван. Южна Африка, Колумбия (държавата, не щата) и прочее екзотични дестинации. 

Link to comment
Share on other sites

Не знам за чуждите университети, но тук положението като цяло е доста страшно и мога веднага да изброя поне 10 причини, до които стигна в това положение и продължава да се самозатрива. Казвам го, защото съм в тази област от 30 години и имам преки наблюдения как се развиваха нещата още от соц-време до настоящия момент.

Link to comment
Share on other sites

Без да се обиждаш, но предлаганата заплата е наистина мизерна, а хората, които търсите съвсем не могат да бъдат квалифицирани като такива, на които не им трябва ценз. За подобни пари евентуално, натъртвам на ЕВЕНТУАЛНО, бихте могли да прилъжите някой надъхан тинейджър (само дето такива не останаха или поне не и такива, които изобщо да могат да си помислят, че могат да работят нещо различно от - шеф).

Аз лично, понеже в момента не мога да си позволя да плащам заплати на двама човека от по минимум 1500-1700 лева чисто, изобщо и не мисля да търся хора (а не е като да не ми трябват). А не мисля да го правя, понеже за по-малко пари, знам каква паплач ще ми се изсипе (половината от които после няма да си вдигат телефоните за интервюто, а другата половина за никакъв xyй няма да става). То не, че ако обявя такава стартова заплата пак няма да се изсипе паплачта, ама поне има шанс да се върже и някой кадър, който с малко школовка от моя страна да започне и да ми върши работа.

 

Така е на 600 лв заплатка, не че нещо ама интелигентен и уважаващ себе си човек, няма да започне сериозна работа... Още повече, че доколкото знам jozo е инженер и предполагам, че такива се търсят.

Глупости! Честно казано изморявам се само от мисълта да започна да обяснявам защо нищо от написаното не е вярно, освен пиенето и курвите.

Само ще вметна, че в Класацията за най-добрите университети в света има само един български- Софийския, на незавидното 854-място, като всяка година прогресивно губи по 20 места. Което идва да каже, че към днешна дата по света има най-малко 853 ВУЗ-а, които са по-добра алтернатива на който и да е наш. Много пред него са например Белградския университет, 5 университета в Гърция, още 5 в Турция, университети от Хърватска, Словения, Иран, Тайван. Южна Африка, Колумбия (държавата, не щата) и прочее екзотични дестинации. 

Само ще ти кажа, че с днешното динамично развитие на всяка една област, конвенционалното обучение става все по-непотребно. Специфично насочени курсове и обучения, както и опит в дадена фирма са много по-ценни от някаква си хартийка, издадена от еди къде си!

 

Не знам за чуждите университети, но тук положението като цяло е доста страшно и мога веднага да изброя поне 10 причини, до които стигна в това положение и продължава да се самозатрива. Казвам го, защото съм в тази област от 30 години и имам преки наблюдения как се развиваха нещата още от соц-време до настоящия момент.

Те нещата започват още от училище, където масово завършват олигофрени, само и само за да има паралелки! Майка ми е учителка последна година и се пенсионира и е сигурно най-мразената в училището, защото ги кара да учат наистина и ги оставя по изпити... 
Link to comment
Share on other sites

Върху твоите 10 аз мога да добавя още минимум толкова, започвайки още от предучилищното възпитание, през делегираните бюджети, приема в т.нар. "елитни гимназии" и така нататък по веригата до момента, в който неграмотни хора с магистърски дипломи от един от университетите в Пловдив идва на интервю за работа при мен. 

Затова казах, че дори мисълта да започна да обяснявам ме изморява. Тъкмо си отворих кенче Старобърно. не искам да развалям момента. 

 

едит: NEO_DDT, хартийки раздават само в България, горе съм казал защо. Една диплома от Харвард, примерно, дали е просто хартийка? Иначе за другото съм съгласен на 100%

Link to comment
Share on other sites

Само ще ти кажа, че с днешното динамично развитие на всяка една област, конвенционалното обучение става все по-непотребно.

 

Можеш ли да си представиш, че голяма част от университетските професори продължават да обикалят като коледари на хонорар университетите и филиалите в цялата страна и продължават да четат лекциите си фраза по фраза, спирайки на периоди, за да има време аудиторията да запише поредната част от изречението...и това в 2017-та година, когато всеки студент има в джоба си смартфон вързан с Интернет. Да не говорим за изнудването по повод ползването само на учебника, който е написан от четящия лекциите. ;)

Link to comment
Share on other sites

Аз лично знам за място на което са на заплата + 50 лева на смяна пазачите. А заплата май беше от рода на 600. При 15 смени в месеца, можеш и сам да сметнеш. Живееш доста години назад.

 

 

 

При нас чистачката взима 65 лв. на ден, а градинарката по 75 поне.

 

Без да се обиждаш, но предлаганата заплата е наистина мизерна, а хората, които търсите съвсем не могат да бъдат квалифицирани като такива, на които не им трябва ценз. За подобни пари евентуално, натъртвам на ЕВЕНТУАЛНО, бихте могли да прилъжите някой надъхан тинейджър (само дето такива не останаха или поне не и такива, които изобщо да могат да си помислят, че могат да работят нещо различно от - шеф).

Аз лично, понеже в момента не мога да си позволя да плащам заплати на двама човека от по минимум 1500-1700 лева чисто, изобщо и не мисля да търся хора (а не е като да не ми трябват). А не мисля да го правя, понеже за по-малко пари, знам каква паплач ще ми се изсипе (половината от които после няма да си вдигат телефоните за интервюто, а другата половина за никакъв xyй няма да става). То не, че ако обявя такава стартова заплата пак няма да се изсипе паплачта, ама поне има шанс да се върже и някой кадър, който с малко школовка от моя страна да започне и да ми върши работа.

 

Да си говорим истината, както казах знам какво говоря. В София има познати в IBM и HP, които не взимат посочените от вас заплати. Да се върнем в Пловдив. Сигурно 2 години Сенсата търсиха, човек за позицията System Control и предлагаха цели 850 лв. бруто, същото е и в Либхер, където се изредиха половината ми колега от университета. Най-прясно ми е от Осрам, където преди 2 седмици четох предлагания договор, от 750 лв. бруто, 1лв. на ден обяд, организиран транспорт и евентуално ако си послушен 50 лв. бонус.

 

Съвсем не трябва да е квалифициран, няма да върши моята работа та да му трябва, кой знае какво. Работата е елементарна, не е свързана с носене на вар и тухли, в офис. Няма как първоначално да даваме 1000 лв.....

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...