Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Първите ми пет-шест години от трудовата кариера съм сменил немалко работни места с мизерно заплаще и щедри обещания за бъдещо евентуално нарастване. Останали несбъднати, разбира се... Чудно защо ли хората изпитват скептицизъм...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply

За такъв тип позиция (не особено квалифициран труд) трябва да се целите в топ нивата на заплащане, защото дистрибуцията при хората е нещо от сорта на 95% дебили, 5% качествени. Със средно за позицията заплащане, ще е чист късмет да се появи някой от тези 5% дори на интервю. Освен това, по абсолютна стойност, разликата между "средно" и "високо" ниво на заплащане е малка.

Link to comment
Share on other sites

Няма как да идват друго ниво хора при такива условия, осъзнайте го.

Какво му е на условията? Без образование, без стаж, без смени, без глоби, работа в офис, не на открито и т.н. Сигурно 1000 лв. трябва да даваме и пак същите ще дойдат!? Само за справка на мен Сенсата, че съм с инженерно образование, с вече не малко опит ми предлагаха 850 лв. бруто и ако мога да знам освен английски, немски, френски ако може и испански и италиански и да съм горд, че може и да работя на смени.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък съм на мнение, че 800лв бруто си е напълно нормална СТАРТОВА заплата за некфалифициран и необучен персонал. Нормално е да започнеш на малко пари, при положение, че нищо не можеш. Изкарай първо 3-4 месеца (напълно достатъчно време работодателят ти да прецени ставаш или не) и ако се справяш добре е редно да започне плавно увеличение на заплатата. Ако работодателят е интелигентен човек с дългосрочна визия би трябвало да е наясно, че качествен персонал се задържа най-вече с добри заплати и условия на труд. Това е нормалната логика, според мен. Но няма как всеки некадърник да стартира на 2000лв само за да докаже, че е некадърник и да бъде изгонен на втория месец.

Има много хора, които трябва да разберат веднъж за винаги, че комунизмът свърши и никой никому не е длъжен да дава даром. Като искаш много пари- първо трябва да се докажеш и да си ги заслужиш. Или баща ти да е собственик на фирмата, депутат или бивш партиен функционер, но това е съвсем друг разговор...

Link to comment
Share on other sites

Същото важи в другата посока (особено в БГ където качествените хора намаляват прогресивно) - като искаш качествен персонал - плащаш и после доказваш, че го заслужаваш (т.е. работиш върху задържането на хората). Под качествен персонал нямам предвид само високи умения (все пак говорим за позиция неизискваща такива), а за трудова дисциплина и пр.

Link to comment
Share on other sites

Ще се стигне до мнението, че който може или си е намерил нещо подходящо или се е махнал от България.
Евентуално да изкочи някой можещ е доста трудно и отнема време.

Доста страници ще се изпише докато се съгласите, че клатипишковците и глезьовците са доста повече от искащи/можещи.

Link to comment
Share on other sites

Начално колко трябва да плащаме, за някой дето нищо не разбира и нищо не може? Ама той и не иска да се научи даже, камо ли на интервю да дойде. Както казах и взех да защитавам работодателите като ги гледам какви идват. Повечето се правят и на богове на поялника и един резистор не може да запои, ако случайно му дам SMD и веднага шах с пешката и два топа метър. Да иде в Сенсата или сега в Осрам да видим колко ще му плащат.

Не знам какви пари взимаш в момента, но знам какви пари слагат на масата за хора като теб тука. Не мога да повярвам, че в Бг не можеш ти да започнеш на поне 3ка. Съвсем сериозно го казвам.

 

Аз може да се каже, че смених попрището. Жица не съм виждал и пипал в последните 4 години. Да не кажа, че почти всичко ми с изпари. Което е и нормално след като няма практика.

Link to comment
Share on other sites

Същото важи в другата посока (особено в БГ където качествените хора намаляват прогресивно) - като искаш качествен персонал - плащаш и после доказваш, че го заслужаваш (т.е. работиш върху задържането на хората). Под качествен персонал нямам предвид само високи умения (все пак говорим за позиция неизискваща такива), а за трудова дисциплина и пр.

Е, именно!

Но процесът започва от работника, а не от работодателя. Т.е. започваш на 800лв, изкарваш известно време, в което се доказваш като качествен персонал, след което топката се прехвърля в полето на работодателя, и той от своя страна искайки да те задържи, понеже си се доказал като качествен персонал, би следвало да започне процес на поетапно повишаване на възнаграждението и натрупване на допълнителни придобивки, които пък от своя страна следва да мотивират служителя да работи още по-съвестно и така нататък колелото се завърта и всички са доволни. Въпроса е, че много голям процент от нищо не можещите и не знаещи ганьовци изобщо няма и да си направят труда да се пуснат по спиралата. Същото се отнася и за голяма част от работотдателите де, които са си чиста проба експоататори. Но и това време ще отмине, когато едните умрат от глад, а на другите им спре бизнеса, поради липса на работници ще се научат. В България многократно сме доказали, че всичко трябва да става по най-трудния възможен начин, та и това така...

Link to comment
Share on other sites

Аз пък съм на мнение, че 800лв бруто си е напълно нормална СТАРТОВА заплата за некфалифициран и необучен персонал. Нормално е да започнеш на малко пари, при положение, че нищо не можеш. Изкарай първо 3-4 месеца (напълно достатъчно време работодателят ти да прецени ставаш или не) и ако се справяш добре е редно да започне плавно увеличение на заплатата. Ако работодателят е интелигентен човек с дългосрочна визия би трябвало да е наясно, че качествен персонал се задържа най-вече с добри заплати и условия на труд. Това е нормалната логика, според мен. Но няма как всеки некадърник да стартира на 2000лв само за да докаже, че е некадърник и да бъде изгонен на втория месец.

Има много хора, които трябва да разберат веднъж за винаги, че комунизмът свърши и никой никому не е длъжен да дава даром. Като искаш много пари- първо трябва да се докажеш и да си ги заслужиш. Или баща ти да е собственик на фирмата, депутат или бивш партиен функционер, но това е съвсем друг разговор...

 

 

Точно това имах предвид, покажи че умееш нещо, че се справяш и веднага ще бъдеш оценен. Не става от вратата и да станеш шеф, ама то както каза някой живеят още преди 89-та. Мислят, че шефа нищо не прави и цял ден седи на заплатка. Вчера единия го каза, искал той поддръжа да бъде, че днес можел цял ден да си лежи, утре пак и ако се наложи да вземе и да свърши нещо.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък съм на мнение, че 800лв бруто си е напълно нормална СТАРТОВА заплата за некфалифициран и необучен персонал. Нормално е да започнеш на малко пари, при положение, че нищо не можеш. Изкарай първо 3-4 месеца (напълно достатъчно време работодателят ти да прецени ставаш или не) и ако се справяш добре е редно да започне плавно увеличение на заплатата. Ако работодателят е интелигентен човек с дългосрочна визия би трябвало да е наясно, че качествен персонал се задържа най-вече с добри заплати и условия на труд. Това е нормалната логика, според мен. Но няма как всеки некадърник да стартира на 2000лв само за да докаже, че е некадърник и да бъде изгонен на втория месец.

Има много хора, които трябва да разберат веднъж за винаги, че комунизмът свърши и никой никому не е длъжен да дава даром. Като искаш много пари- първо трябва да се докажеш и да си ги заслужиш. Или баща ти да е собственик на фирмата, депутат или бивш партиен функционер, но това е съвсем друг разговор...

 

Не става въпрос за 2000лв. Става въпрос за поне 700 или 800 стартова (НЕТНО). Да имаш някакъв стимул да започнеш да се развиваш в тая фирма. Един свестен човек не може да гадае и да рискува дали като почва сега на 650лв заплата, ще има някакво сериозно увеличение в последствие. Логиката е "Ако сега ми дават 650, защо да се заблуждавам, че в последствие ще ми дават нещо, на което да съм доволен."

 

Има разлика между това да се започне на 650 и заплатата да стане 1000 като се докаже работника, и това да се започне на 750 и заплатата да стане 1000 като се докаже работника. И тя е в полза на второто.

Ако увеличението е след 6-7 месеца, разликата е 600-700лв. Ако работодателя смята, че за 600-700лв си заслужава да седи без персонал месеци наред - решението си е негово. Според мен за 6 месеца, при липса на работник, ще изгуби повече от 600лв.

 

Може да си спестите обясненията как работодалея плаща повече от 100лв за тоя човек при разлика от 100лв в нетната заплата - ясно ми е. Просто не ми се смятат дребни сметки. Разбирате ми идеята.

 

Това искаше да каже и JDFU с "Освен това, по абсолютна стойност, разликата между "средно" и "високо" ниво на заплащане е малка."

Link to comment
Share on other sites

Има доста логика в това, което казва Ангел, а и разликата все пак е само към 200 лева - нещо, което един сериозен работодател без никакъв проблем може да си позволи ако държи на това да си събере качествен персонал. В момента обаче когато един претендиращ за "сериозност" работодател започне да не играе коректно с добрите си служители като ги държи на стартовата заплата години наред - добрите му служители със сигурност ще си потърсят нещо по-подходящо за квалификацията и амбцииите си.

Link to comment
Share on other sites

Не става въпрос за 2000лв. Става въпрос за поне 700 или 800 стартова (НЕТНО). Да имаш някакъв стимул да започнеш да се развиваш в тая фирма. Един свестен човек не може да гадае и да рискува дали като почва сега на 650лв заплата, ще има някакво сериозно увеличение в последствие. 

Има разлика между това да се започне на 650 и заплатата да стане 1000 като се докаже работника, и това да се започне на 750 и заплатата да стане 1000 като се докаже работника. И тя е в полза на второто.

Това искаше да каже и JDFU с "Освен това, по абсолютна стойност, разликата между "средно" и "високо" ниво на заплащане е малка."

 

Е да де, ама както ти сам каза с примера за вашата фирма, текучеството на некадърници е огромно и шанса да попаднеш на свестен работник е пъти по-малък, отколкото да случиш на некадърен такъв. И като следствие от това на никой работодател не му се рискува да предложи дори тези 100лв в повече като стартова заплата, при положение, че знае колко голям е шанса да изтегли къса клечка за пореден път.

 

Пак казвам, аз лично, като наемам некфалифициран и необучен служител, не бих му предложил повече от 800 бруто. Нека изкара първите 3 месеца на тези пари, нека се докаже като съвестен и можещ, пък от четвъртия месец нататък с най-голямо удоволствие бих му предложил достатъчно мотивиращо увеличение, за да му компенсира евентуалните пропуснати ползи за първите 3 месеца, че и да е доволен занапред. След първата година- също! Това е нормалната логика, според мен.

И за да е гарантиран интереса на служителя, горното лесно може да се оформи черно на бяло като част от трудовия договор и служителя да е спокоен, че няма да влезе в описаната от теб ситуация "Ако сега ми дават 650, защо да се заблуждавам, че в последствие ще ми дават нещо, на което да съм доволен."

 

добрите му служители със сигурност ще си потърсят нещо по-подходящо за квалификацията и амбциите си.

В случая в цялата дискусия се обсъжда ситуацията, в която наемаш служител БЕЗ квалификация и опит, който тепърва ще трябва работодателят да обучава, т.е. да инвестира в него.

Квалифициран служител с реални умения и опит е съвсем друга бира.

Link to comment
Share on other sites

Както каза другия колега, не можеш да си позволиш и на всеки некадърник да му даваш 800 лв. за да видиш, че не става. Ако е наистина читав човек му е ясно, че това е СТАРТОВА заплата, не постоянна. Отделно както казах, горе толкова БРУТО дават "великите" чужди инвеститори за квалифициран персонал, неквалифицираните са на 550 600. Не случайно сега ще ги събират с автобуси от близко и далеч.

 

 

Доста страници ще се изпише докато се съгласите, че клатипишковците и глезьовците са доста повече от искащи/можещи.

 

Напълно съм съгласен, много повече са тея дето са велики на думи, на дела 0. Както казах "специалисти", дето "запояват" 10+ години не могат да запоят 1 резистор.

Link to comment
Share on other sites

 Ако работодателя смята, че за 600-700лв си заслужава да седи без персонал месеци наред - решението си е негово. Според мен за 6 месеца, при липса на работник, ще изгуби повече от 600лв.

Няма да изгуби много чорбаджията, защото ще натисне двама-трима от послушниците да му влязат в положение и да поемат допълнителна работа.

Link to comment
Share on other sites

Е да де, ама както ти сам каза с примера за вашата фирма, текучеството на некадърници е огромно и шанса да попаднеш на свестен работник е пъти по-малък, отколкото да случиш на некадърен такъв. И като следствие от това на никой работодател не му се рискува да предложи дори тези 100лв в повече като стартова заплата, при положение, че знае колко голям е шанса да изтегли къса клечка за пореден път.

 

Пак казвам, аз лично, като наемам некфалифициран и необучен служител, не бих му предложил повече от 800 бруто. Нека изкара първите 3 месеца на тези пари, нека се докаже като съвестен и можещ, пък от четвъртия месец нататък с най-голямо удоволствие бих му предложил достатъчно мотивиращо увеличение, за да му компенсира евентуалните пропуснати ползи за първите 3 месеца, че и да е доволен занапред. След първата година- също! Това е нормалната логика, според мен.

И за да е гарантиран интереса на служителя, горното лесно може да се оформи черно на бяло като част от трудовия договор и служителя да е спокоен, че няма да влезе в описаната от теб ситуация "Ако сега ми дават 650, защо да се заблуждавам, че в последствие ще ми дават нещо, на което да съм доволен."

 

В случая в цялата дискусия се говори за ситуацията, в която наемаш служител БЕЗ квалификация и опит, който тепърва ще трябва работодателят да обучава, т.е. да инвестира в него.

Квалифициран служител с реални умения и опит е съвсем друга бира.

 

При нас няма текучество на персонал. При нас има текучество на кандидати. Начина да отсееш свестния работник е много лесен - даваш му практическа задачка. На хартия всички са страхотни. Перфектен английски език, 10 години опит на 25 годишна възраст. Като седне на теста "отива да си купи шоколад" и не се връща. Малко дори имат доблестта и маниера да кажат "ами не мисля, че ще се справя с възложената задача".

 

Ако някой трябва да наема работниците, за да разбере дали са кадърни или не, то проблема не е на работниците, а в начина на подбора. Да си наеме HR фирма да му ги подбира тогава, но и там пари трябва да се дадат.

 

И само за справка, нашето обучение трае 6 месеца (доста повече отколкото във всякакви други фирми), през които се заплаща нормална заплата.

Link to comment
Share on other sites

Само да попитам нещо - вашите работодатели само по CV ли отсяват кандидатите? Това си е почти като да бръкнеш в торба и да извадиш нещо на късмет... ;)

 

П.П. Не е към Вокса, пуснахме постовете почти по едно и също време и видях че и той е написал почти същото, за което питам.

Link to comment
Share on other sites

Ангеле, те 100 лева отгоре не искат да дадат, ти за HR фирма им говориш. И очакват няколко месеца да си им роб. Няма как да се случи в 2017-та година. Може и да има балъци все още, но са на изчезване.

Link to comment
Share on other sites

 

Ако някой трябва да наема работниците, за да разбере дали са кадърни или не, то проблема не е на работниците, а в начина на подбора. Да си наеме HR фирма да му ги подбира тогава, но и там пари трябва да се дадат.

 

 

Нали се сещаш, че ако съм производител на автомобили, няма как на интервю на работника да му дам да сглобява двигатели, като му хвърля частите и чертеж и да видя дали става или не. Отделно, той щом е неквалифициран, чертежи не може да чете....Естествено, че ще направя някакъв кратък тест и от там на сетне, ако се е справил се назначава и се тества в по-дълъг период дали му се отдава наистина на дадения работник. Не знам как дадена HR фирма ще се справи с това освен да оцени кандидатите на документи и ние след тях да ги отсяваме на практика, като ги назначим по тяхната преценка.

 

П.П. Ангиле, какъв е тоя ваш кратък тест, щом само английски трябва да знам. На език ли ме пробвате?

Link to comment
Share on other sites

Не казвам, че напълно незнаещ и с високи претенции човек не трябва да започне ниско, защото ще трябва доста време и пари от страна на фирмата да го обучи, но имам предвид, че много "работодатели" така са се компрометирали с ниските си начални заплати, че такъв "работодател" вече звучи като мръсна дума. Просто има много некоректни такива, които държат постоянно на минимума работниците си и дори има такива, които бавят изплащането на заплатите с месеци, като целта им е единствено изкарването на максимална печалба при минимум вложени средства. Именно заради такива, качествените хора изобщо няма и да се появят на интервю при обява за 600 лв. начална с възможност за растеж.

Link to comment
Share on other sites

 

Ако някой трябва да наема работниците, за да разбере дали са кадърни или не, то проблема не е на работниците, а в начина на подбора. 

 

И само за справка, нашето обучение трае 6 месеца (доста повече отколкото във всякакви други фирми), през които се заплаща нормална заплата.

 

 

Само да попитам нещо - вашите работодатели само по CV ли отсяват кандидатите? Това си е почти като да бръкнеш в торба и да извадиш нещо на късмет... ;)

 

Чакайте сега, все още не всички хора в България работят в офис, на компютър.  ;)

В моята сфера няма как да му дам задачка на листче и да гледам дали кандидата ще иде за шоколад.  Трябват ми трябват поне 2-3 седмици, в които да мине поне един пълен производствен цикъл и да му видя реакциите в поне 2-3 различни ситуации, за да преценя човека става или не. Така че на първо четене освен CV и референции от предишен работодател (ако има такъв) нямам какво друго да гледам. 

Пак казвам, говорим за неквалифициран и необучен персонал, които в много от случаите си има само бегло понятие от естеството на работа. Някак си го пропускате този момент.

 

едит: сега виждам, че докато съм писал, jozo e написал почти същото преди мен.

Link to comment
Share on other sites

Само нещо да уточним. На вас не ви трябват нискоквалифицирани хора. На вас ви трябват такива които могат да работят дадено нещо. Не ви се плащат обаче хубави заплати и затова си търсите неквалифицирани хора които да ги карате да учат за да се превърнат в квалифицирани и давате 600 лева за това. Няма как да се случи. За 600 е нискоквалифициран който си е изцяло и само такъв. И то първоначално.

Link to comment
Share on other sites

Заплатата дори да я вдигнат с 30% ме съмнява да се промени особено положението. Аз бих постъпил малко по-различно. Сключваме договор, че заплатата е 1000лв нето, но първите 6 месеца ще получава с 20% по-малко от договореното, което ще се натрупва и при преминаване на постоянен трудов договор ще получи още една заплата. Хем така има стимул да се старае повече първите месеци хем имате време да го тествате става ли за нещо. 

 

Колкото до високите заплати - пробвал съм и с предложение от 6000лв нето да изкуша един свестен човек (то в онзи момент взимаше около 3500 някъде) - не стана. Отделно го има момента, че прекалено високите заплати влияят негативно върху производителността (справка Гугъл: http://www.independent.co.uk/news/business/news/google-losing-employees-pay-too-much-money-car-project-f-you-talent-sieve-a7579071.html)

Link to comment
Share on other sites

Само нещо да уточним. На вас не ви трябват нискоквалифицирани хора. На вас ви трябват такива които могат да работят дадено нещо. Не ви се плащат обаче хубави заплати и затова си търсите неквалифицирани хора които да ги карате да учат за да се превърнат в квалифицирани и давате 600 лева за това. Няма как да се случи. За 600 е нискоквалифициран който си е изцяло и само такъв. И то първоначално.

Не! Търсим неквалифицирани хора, първо защото квалифицираните на думи много често се оказва, че са твърде далеч от квалифицирани на практика и второ, защото искам АЗ да си ги обуча за да съм сигурен, че ще вършат даденото нещо както АЗ искам. И в това, че ги караме да учат няма нищо лошо, научават се на занаят в крайна сметка. А 600-те лева ги даваме първоначално. После, за тези които останат и се научат и се докажат 600-те лева нарастват в ПЪТИ. Опитът ми показва, че поне при нас тези, които не стават, или не искат, или мрънкат прекалено много отпадат през първите 3 месеца. Тези, които останат обаче- остават с години и са доволни.

Кое не е ясно?

Link to comment
Share on other sites

Не! Търсим неквалифицирани хора, първо защото квалифицираните на думи много често се оказва, че са твърде далеч от квалифицирани на практика и второ, защото искам АЗ да си ги обуча за да съм сигурен, че ще вършат даденото нещо както АЗ искам. И в това, че ги караме да учат няма нищо лошо, научават се на занаят в крайна сметка. А 600-те лева ги даваме първоначално. После, за тези които останат и се научат и се докажат 600-те лева нарастват в ПЪТИ. Опитът ми показва, че поне при нас тези, които не стават, или не искат, или мрънкат прекалено много отпадат през първите 3 месеца. Тези, които останат обаче- остават с години и са доволни.

Кое не е ясно?

 

И аз казвам същото, квалифицираните са такива на думи само, а ако искам да обуча някой той се дърпа, щото било много сложно. След време вика, не било толкова сложно дай пак да го върша, ама няма как да стане като преди това 3 пъти се е отказал.... За това ако казва, че е "Бок" го тествам, щото вече ядохме дърво с "квалифицирани" дето се оказаха, че нищо не могат. Ако е с желание да се учи, добре дошъл стига да покаже, че наистина се справя. Щото не става да наемам човек за бояджия, пък той да е далтонист да речем....

Link to comment
Share on other sites

Щом се оказва, че тия "квалифицираните нищо не могат", значи явно става дума за неквалифицирани за дейността хора. :)

 

Ако квалифициран такъв е вършил същата или подобна работа преди...и има самочувствието, че го може, на него ще му трябва минимум време да свикне с новата обстановка (новите машини, новият софтуер, новото работно място, etc.) и да започне да вади пари за фирмата.

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...