Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

plameni, коя мрежа на кой канал е разбрах точно с такова приложение. Свободни са 12 и 13 канал но точно на 13 и 14  блутуута има зверска интерференция с вифито. Това значи че и 12 като съседен не е стабилен. За 14 канал не мога нищо да кажа защото рутера не го лови. Според интернета при комбинация на блутуут и вифи забранените канали са 2, 3, 4, 5, 13 и 14. В момента съм на 11-ти заедно с още 5 други мрежи и връзката лагна за ютуба чак като включих и безжичните слушалки. Само с мишка и клава няма проблеми.

 

Лъки, рестарт се налага много рядко. В повечето случаи е достатъчно да изключа 'нарушителите' без да спирам блутуута на мобилното устройство. Слаед съвсем малко време рутера започва да реагира нормално. Доаставчика е N3 но не мисля че той е проблем. Такова нещо ми се случва и на морето в хотелите които предлагат интернет. Не зная как е на кабел защото рутера работи само безжично понеже е в стаята на децата в която не винаги мога да влезна а нямам изградена домашна мрежа.

Edited by wolf
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Приятелю, запознай се с реалното честотно разпределение на каналите в 2.4гхц , реално имаш само 3 -  1, 6, 11

И то при 20мхц лента !

 

image.png.3f63ed63d6ec477c4e0399d8724ac3e3.png

 

Edited by pavlan
Link to comment
Share on other sites

Не мисля, че в рутера е проблема... Нещо друго е по устройствата ти.

По темата с каналите - ма всички мрежи са ми на 11 канал и нямам проблеми. На 5GHz съм на 44, но там няма никой като цяло, та на който и да съм, не би трябвало да е от значение.

Link to comment
Share on other sites

Не виждам аз как Bluetooth-а може да влияе на Wi-Fi конекцията на различни устройства. И като тип, и като марка, и като операционна система.

Само рутерът може да е проблем тук. Може и да се оправи след ъпдейт на фърмуера.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wolf said:

Фърмуера не е ъпдейтван никога.....

Това е първото нещо, което трябва да направиш - ъпдейт на фърмуера до последната версия, всичко друго е стрелба напосоки. След това вече може да се говори за конкретни проблеми. Най-малкото в момента рутера ти е лесна плячка за какво ли не с тези "remote exploit" уязвимости и нищо чудно и да си станал член на някакъв ботнет без да знаеш. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, wolf said:

Здравейте. Използвам темата да си задам въпроса, но не съм сигурен дали става въпрос за рутера или проблема е другаде. У дома съм с TP-LINK   TL-WR841N 300 мегабитов рутер. Като цяло не ми е създавал големи проблеми от доста години с изключение на връзката с мобилни телефони и таблети когато им е пуснат и bluetooth. Това се получава и с Android и с WINDOWS устройства. Синия зъб просто забива WI FI-то и скоростта на обмен пада до невъзможност да се работи. В същото време ма лаптопа ми, който обаче е с външен bluetooth приемник, проблеми няма. Чудя се ако сменя рутера с по нов модел дали ще има подобрение, или проблема е в самите мобилни устройства?

 

 

Проблемът, който описваш идва от това, че bluetooth и b/g/n мрежите работят на една и съща чистота - на или около 2.4GHz. Освен тях, на 2.4GHz работят и всички мрежи в близост до товята, както и много други уреди като микровълнови, безжични телефони, wireless камери за наблююдение и други, които водят до силно смущение на сигнала, от което най-вероятно води и до downgrade на цялата ти мрежа. Ако всички устройства работят нормално на 300Мбит и се вържеш с вкл. bluetooth устройство, което е в колизия с останалите участници в 2.4 към на 300мбит мрежата, то тя може да падне и на 1Мбит. За съжаление, безжичната ти мрежа е толкова бърза, колкото е най-слабият й ползвател. Т.е. ако 5 клиента се връзват отлично на 300Мбит, а само един на 24 или дори 1Мбит - всички останали закачени устройства автоматично им се даунгрейдва скоростта на 1Мбит. При теб вероятно проблемът идва оттам, че на телефоните УИФИ и Блутоот чиповете са един до друг и си пречат по 2.4GHz-та честота.

 

Без реални тестове и анализи, горното е само хипотеза.

 

Можеш да пробваш ъпгрейд на фирмуера. Доколкото виждам, този рутер има поддръжка и на Openwrt. Пробвай и с него.

 

Най-сигурният вариант - ъпгрейд на рутера и УИФИ клиентите с АС или ако имаш средства, най-добре вече с AX (wifi6) рутер, с което проблемите ще изчезнат и ще си WIFI-ready за години напред.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Трябва да взема рутер TP-Link. Такава марка се иска, такава трябва да взема. :) Дайте мнение и съвет за следните модели:

Archer C7 - AC1750 - цена около 130 лева.

Archer C80 - AC 1900 - цена около 160 лева.

Archer C2300 - AC 2300 - цена около 180 лева.

Link to comment
Share on other sites

Ами... Какви съвети да дадем? :)
Аз бих взел C2300.

C80 също е вариант. Виждам, че е и по-нов. Ще има поддръжка по-дълго време.

Не мисля, че ще сгрешиш с който и от двата модела да избереш.

 

А TP-Link си е добра марка. Не знам защо всички я плюят. Единствената, с която не съм имал никакви проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/23/2020 at 2:42 PM, chasti said:

Благодаря ви.

Ползвам W316R и бях супер доволен до скоро.

Преди ~2 месеца почна да създава проблеми.

Веднъж на средно 4-5 дена нета спира за около 2 минути. Телефоните дропят мрежата, на компютъра нищо не работи. И след малко всичко тръгва.

Нещото наскоро реших да го флашна наново и работи прекрасно. Отдавам го на data degradation.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Здравейте,

 

Бихте ли ми препоръчали рутер за апартамент?
Ще се ползва само на 2.4GHz и търся висока скорост, стабилност на руера и максимално голям обхват. С други думи по съседните апартаменти и стълбището. Колкото повече, толкова повече.

 

От това което четох из нета стигнах до Asus RT-AC86U AC2900. Изглежда предлага добра скорост на 2.4GHz (750 Mbps) и по коментарите изглежда стабилен. Намерих го на 350 лв. така, че залагам това като бюджет.

Link to comment
Share on other sites

750 Mbps на 2.4? Това възможно ли е? Да не е някаква общо достижима скорост, сумарна от всички закачени клиенти?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mIRCata said:

750 Mbps на 2.4? Това възможно ли е? Да не е някаква общо достижима скорост, сумарна от всички закачени клиенти?

Производителите имат навика на пишат сумарната скорост. На някои рутери можеш да видиш как пишат 1300mbit примерно. Това е комбинация от 2.4 + 5 и т.н. Много е далече от реалността.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, plameni said:

 

В конкретния случай не е така.

Има се предвид точно това: 1024QAM (2.4GHz) : up to 750 Mbps

Малко устройства го поддържат. За неговият случай с меш ще му е най - добре.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, netrootbg said:

Малко устройства го поддържат.

 

Нали затова написах изискването, за тази скорост точно какво трябва да поддържат.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EEK! said:

Трябва и клиента да подържа Wi-Fi 6 (802.11ax) на 2.4GHz, не само рутера.

 

vs

 

8 hours ago, plameni said:

Теоретично може, ако устройството, което се свързва към рутера поддържа 1024QAM (2.4GHz), т.е. Wi-Fi 6 (802.11ax)

 

Да търсим ли разликите? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Рутерът на АСУС, който си цитирал, е с чип на Броудком и има определени проблеми с 5ГХц мрежите. Моят Нетгиър е със сходен чип. Трябва да им се смени фърмуера, за да започне да работи добре, но ако смениш фърмуера, може да ти откажат гаранция.

Освен това е стар модел и цената му е нереално висока. За тези пари вървят моделите с WiFi 6. Аз лично бих се насочил към тях.

 

Всички изглеждат чудесно на хартия, но проблемите излизат, когато започнеш да го използваш по-активно.

 

Аз лично бих погледнал това NETGEAR Nighthawk Pro Gaming XR300, XR450, XR500, XR700, и XR1000. Единствено заради DumaOS, нищо друго. Правят добър хардуер, но техния фърмуер е трагедия, затова споменавам устройствата с DumaOS. Не съм правил детайлно проучване, но съм попадал на добри отзиви за DumaOS.

Ако ти се сторят интересни, намериш ги в България и ти се впишат в бюджета, може да ги разгледаш като варианти.

 

Иначе като най-сигурен вариант бих препоръчал TP-LINK. Никога съм нямал проблем с техни устройства, стига да се конфигурират правилно и задължително да се зададе ръчен канал на безжичната мрежа. Това последното е задължително за всеки рутер, с който съм се сблъсквал, без значение на каква цена и каква марка. От 20 до 500лв.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък с ТП-Линк съм имал най-много проблеми - от това, че сложен в нормална позиция прегряваше на торенти и забиваше редовно, а като беше изправен само 1 път седмично, до това, че от обявения 1гбит поддържаше реално 130мбита. Отделно рутерите са масово пълни с бъгове и експлойти, които не се оправят. Най-много да изкарат ъпдейти 2-3 пъти и до там. В това реме вадят новия модел и стария става забравен. После се надяваш да не те налазят.

Link to comment
Share on other sites

За това с ъпдейтите май всички са виновни...

Аз пък съм чувал лоши отзиви за АСУС. Един колега обясняваше колко е доволен, докато не стана ясно, че 1 път месечно рестартирането не му мърда, но то това "било нормално". Мрежите му падаха от нищото също. Като за проблема с мрежите се оплакаха и двама други колеги..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...