Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

42 minutes ago, w00x said:

Той иска да маха сегашния, защото конфигурацията му е сложна и не може да се справи

По-скоро е:

3 hours ago, vikktor said:

Неприятно е нещо от тия работи да прекъсне. А със сравнително малко дете нямам и кой знае колко време да чета. Вчера рутера в 00:20 спря да работи. Отворих кутията, рестартирах оптичния конвертор и рутера, и нищо. Закачих лаптопа към оптиката, има интернет. Включих пак рутера и се появи. Ей такива случки много ме дразнят.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Да, но ако операционната система е същата като при МикроТик, то прекъсването идва от грешна настройка и купуването на друг МикроТик по никакъв начин няма да реши проблема.

Link to comment
Share on other sites

Нямам идея. Аз също не намерих връзката, както написах. Но пък RouterOS май е с лиценз, така че е напълно възможно да са я сложили на своите рутери.

Link to comment
Share on other sites

Като гледам разни снимки из нета на потребителския интерфейс - като на останалите шир потреба, даже по-шаренко от това, което съм виждал по други устройства.

ПП

Друго дето се сетих за микротика(нали агитирам като fanboy) - ако ти се наложи да сменяш устройство, поради нещо си(аз например заради по-новия модел), настройките лесно се експортират като файл и наливат в новото. :)

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Добре де… 

какво толкова има за настройка, че като го “бутна” да се оправи магически? Според мен рутера блокира. Не виждам логика без причина да спре сигнала от едно устройство към друго. Визирам връзката  Конвертор - рутер. Да си направя напомняне на телефона да ходя да му спирам тока всеки месец ли? Струва ми се малумно. 
 

App-a e доста тъп. Колкото да се каже, че има. Работи си де. 
 

@w00x някъде бях видял, че има връзка ама скоро търсих и не намерих такава. 

Link to comment
Share on other sites

  

11 hours ago, vikktor said:

Използва се за работа 16 ч на ден. През останалото време от там минава телевизия, която се ползва. Неприятно е нещо от тия работи да прекъсне.

 

3 hours ago, vikktor said:

Добре де… 

какво толкова има за настройка, че като го “бутна” да се оправи магически? Според мен рутера блокира. Не виждам логика без причина да спре сигнала от едно устройство към друго. Визирам връзката  Конвертор - рутер. Да си направя напомняне на телефона да ходя да му спирам тока всеки месец ли? Струва ми се малумно. 

 

Предполагам, че могат да се намерят 2-3 свободни минути в денонощието, за които да настроиш рутера превантивно да се саморестартира?

В web-емулатора виждам, че има такава функция

Quote

Schedule: This function allows you to reboot the router. Rebooting the router will disconnect all the connections. The rebooting process lasts 2 minute.
Specified time: You can enable the reboot schedule function to make the router reboot at a specified time.

 

Обаче първо му направи настройка на времето. За предпочитане е да си го сверява с таймсърър.

 

totolink-time.png

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Темата за рестартирането беше риторична. Честно казано не мога да повярвам, че това може да е решение. 
 

нешата, които разбирам, като времето, съм ги настроил. Доста обичам да човъркам настройки. След като сканирах мрежата видях кой канал е свободен и сложих него. Друго май ке съм барал. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, vikktor said:

Темата за рестартирането беше риторична. Честно казано не мога да повярвам, че това може да е решение. 

 

Заради калпави фърмуери, неизчистване на буфери, "препълване на паметта" и т.н., много често това е решение.

Опитай да си отговориш сам на въпроса, защо това е добавено като функция в рутерите?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, plameni said:

Опитай да си отговориш сам на въпроса, защо това е добавено като функция в рутерите?

 

Всеизвестен факт е, че всичко е добре да се рестартира, явно само iphone не виждат смисъл да го добавят като възможност :D.

Настроих го още вчера. Ествествено първо обърках и пуснах WiFi само в определени часове, та трябваше да се закача с кабел, но в крайна сметка го настроих всеки петък през нощта да се рестартира..... 

Link to comment
Share on other sites

Ми.... не. Когато едно устройство е направено както трябва, няма такива нужди

Преди да си направя рутера автоматично да се ъпдейтва, като забравях да го проверявам за нови версии е седял с ъптайм месеци. Само спиране на тока го ресетваше

Компа ми седи нон стоп и той, имам едно распбери с pihole на него заради рекламите - то също се ресетва само при загуба на ток.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, vikktor said:

в крайна сметка го настроих всеки петък през нощта да се рестартира.....

 

Веднъж седмично достатъчно ли ще е? 

Обикновено през какъв интервал от време е блокирал?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, plameni said:

 

Веднъж седмично достатъчно ли ще е? 

Обикновено през какъв интервал от време е блокирал?


По-голям интервал, но няма такава възможност. 
Да не би заявките на raspberry-то, на което има инсталирани sonarr (проверява на интервал от време дали има нова серия от списък със сериали), radarr (проверява същото, но за филми), bazarr (… но за субтитри) и qbittorent, който редовно почиствам и има макс 20 торента, от които не вярвам всички да са активни постоянно. И ако е от трафик не е ли по-логично да забива оптичния конвертор, който е след него? Да сменя торент клиента?

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

По-скоро забива от торентите. Аз на стария ТП линк това установих. Когато работеха торентите, забиваше по-често отколкото ако не работеха.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vikktor said:

И ако е от трафик не е ли по-логично да забива оптичния конвертор, който е след него?

 

В сравнение с рутера, конверторът е много по-опростено устройство, често без никакво управление.

Може да пробваш смяна на захранването му.

Ако въпреки всичко проблемите продължат, може да се дължи и на прекалено висока мощност на оптичния сигнал, което води до насищане на фотодиода в приемната част и съответно до грешки.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Пичове, мисля че проблема не е в рутера, а в iphone-ите ни. 

По някаква причина дроп-ва wifi-а. Стигнах до този извода, понеже телевизията ми използва WiFi за работа, а тя не прекъсва. 

Link to comment
Share on other sites

Четох на едно място, че е хубаво да се разпределят устройствата между 2,4 и 5, когато последното присъства. 

 

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

Според тая графика, телевизорът ти е свързан с кабел. Коя телевизия ползва WiFi?
И освен телевизора и Emby, другото не се вижда. На какво са ти свързани Айфоните?

Link to comment
Share on other sites

Не са наименувани, но са свързани през Wi-Fi.

Телевизията е eON, безжична е…. С малко модифициране на андроида.

Телевизора и Emby са с кабели, защото понякога гледам 4К филми и уж да не прекъсва. Има няколко устройства на кабел, но те са изключени и за това не се виждат. 
 

edit

.20 е единия iphone

.57 мисля, че е eON-a

.83 не знам защо го посочва кабел, като е лаптопа, от който пиша в момента и не виждам закачен кабел към него :D

 

 

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

Я пак? Нещо объркано ми се струва. какви много марки на ас1200???

AC 1200 е предполагаемата максимална скорост, която устройството има постижима на АС стандарта.

Все едно да кажеш 200 км/ч има много модели коли

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

да де, именно

Има Asus AC1200 има и TP-Link AC1200 

има и други вариант - AXxx 

Какво означава AC и какви разновидности има? 

От примера с колата - има много модели, които стигат 200 км/ч

Edited by vikktor
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vikktor said:

От примера с колата - има много модели, които стигат 200 км/ч

Само, че ти горе питаш скоростта има много марки, а не много марки могат тази скорост. Виж си изречението.

 

1 hour ago, vikktor said:

 AC1200 има много марки

200 км/ч има много марки.

И за АХ - ми същото е като АС. Това са wi-fi стандарти и показват явно какви скорости може конкретното устройство на дадения стандарт.

Quote

какви разновидности има?

Няма разновидности. Просто достижими скорости. Едни могат повече, други по-малко. Това е количествено измерение.

Даже май е сбор от скоростите на 2.4 и 5 гхц. И така съм го срещал. Примерно 1100 скорост на антената, но 870 са 5 гц, другото са 240 на 2.4 и го дават сборно. Маркетингови шитни

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...