Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Да  бе човек, това го разбрах.

Сега гледах едно видео - AC поддържа само 2.4, докато AX поддържа 2.4 и 5 ГХз

 

Мисля да пробвам как е скоростта вкъщи с TP-Link Archer AX50

някой има ли наблюдения?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vikktor said:

Да  бе човек, това го разбрах.

Сега гледах едно видео - AC поддържа само 2.4, докато AX поддържа 2.4 и 5 ГХз

 

Не знам какво си гледал, но "наученото" е пълна каша.

 

В 5GHz обхват от популярните стандарти работят: a, n, ac и ax, обаче използват различна модулация/кодиране/ширина на честотната лента и затова ефективността, съответно скоростите на пренос са различни.

Стандартът ax работи и в 6GHz обхват. Затова може да го срещнеш и като WiFi 6. 

 

3 hours ago, mIRCata said:

Даже май е сбор от скоростите на 2.4 и 5 гхц. И така съм го срещал. Примерно 1100 скорост на антената, но 870 са 5 гц, другото са 240 на 2.4 и го дават сборно. Маркетингови шитни

 

Точно. Ето пример с рутера за който се искаше информация:

Wi-Fi стандарти:  802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)  
Скорост на пренос на данни през WLAN (макс.)        3000 Мбит/с  
Скорост на предаване на данни по WLAN (първи банд)   574 Мбит/с  
Скорост на предаване на данни по WLAN (втори банд)  2402 Мбит/с  

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, plameni said:

Затова може да го срещнеш и като WiFi 6. 

Не е заради честотата. Просто решиха, че е доста объркващо с тия букви, без ред и посока и почнаха да ги номерират алтернативно. АС е 5, N e 4, AX e 6. Нещо такова, може да бъркам конкретнице цифри и стандарти, но това е идеята. Алтернативно именоване. Че хората да се ориентират кое е по-новото.

Link to comment
Share on other sites

Прав си. Моя е грешката.

6GHz ax го водят WiFi 6E

 

Концепцията с номерацията май важи само за home&end-user стандартите. 

Например ad (60GHz) се появи и разпространи преди ax, но си остана без номер, защото се използва предимно в профи-средите.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Да. То затова горе писах, че АС е за потребителските устройства. Те стандарти много и букви още повече. Но за домашните потребители решиха да ги улеснят с цифри. Че, b,g,n ,a,ax,ac, aslfkalsfkalsfk т остана манджа

Link to comment
Share on other sites

Ами, вероятно ще ти свърши работа. :) 

Аз лично с TP-Link съм имал най-малко проблеми.
Измежду 3 модела на TP-Link, 1 Netgear и 2 на ASUS.

Link to comment
Share on other sites

Така. Вързах го. Закачих го на кутията за кабели. Не е толкова красиво, колкото с предния, но без допълнителни средства това е варианта. Можеше и да пробия няколко дупки в стената.....

 

Забелязвам, че връзката по кабел с медия сървъра е доста добра. 

Проблем с предния беше, че жена ми губеше wifi много често. И на мен ми се е случвало, но по-рядко. Ще докладвам, ако се оправи този проблем.

Интерфейса е много добър, по-гладък е от този на Totolink. Хареса ми възможността за login чрез tp-link ID и по този начин няма нужда да помня паролата на рутера. Не че имам други устройства (които ползвам в момента), но с този логин вероятно мога да влезя във всяко от тях.

Мернах, че мога да влезя през ФТП в устройството, закачено на USB порта, което му звучи доста яко и се чудя за какво да го използвам :D 

O, има и български, макар още да ме боли от въпрос на теста за вход в ПУ - нещо за маршрутизатор. Хора, напишете го рутер, щях да ви кажа. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vikktor said:

Мернах, че мога да влезя през ФТП в устройството, закачено на USB порта, което му звучи доста яко и се чудя за какво да го използвам :D 

 

За нищо. :D Само ще си изгубиш нервите и времето. До момента не съм намерил рутер с използваем USB порт.
Може да става за някакви моментни малки бекъпи, но впрегнеш ли го за сериозна употреба, издиша.
Аз исках да си свържа там голям външен диск и да го ползвам за споделен мрежов диск. 3 пъти заби рутера като започнах трансфер и се отказах да се занимавам.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, w00x said:

 

За нищо. :D Само ще си изгубиш нервите и времето. До момента не съм намерил рутер с използваем USB порт.
Може да става за някакви моментни малки бекъпи, но впрегнеш ли го за сериозна употреба, издиша.
Аз исках да си свържа там голям външен диск и да го ползвам за споделен мрежов диск. 3 пъти заби рутера като започнах трансфер и се отказах да се занимавам.

 

А някаква настройка, която е задължително да направя? Или някоя екстра, която да пробвам?

Link to comment
Share on other sites

Ако имаш публичен IP адрес можеш да ползваш DDNS услугата на Tp-link. С логина от приложението за телефона  можеш да регистрираш свой интернет адрес от типа https://потребител.tplinkdns.com/. Това заедно с VPN сървиз осигурява връзката до домашната мрежа отвсякъде без да е необходимо да се отваря допълнително онлайн достъп. Така си достъпвам едно дискче което съм вързал към рутера на което си слагам някои неща които ми трябват. Както писа w00x обаче не става за големи файлове. По този път обаче пускам и спирам домашната си работна станция и вадя екрана и на нетбук, таблет а дори и на телефон. През дистанционния десктоп на нетбука ползвам тежки CAD CAM програми като SolidWorks, Esprit, Mastercam, които по принцип няма как да тръгнат на слаба машина. Така разнасям много по леко и с по дълга батерия устройство със себе си. И това не става за серизна работа, но за демонстрация, дребни корекции и редакция на програми за CNC машините които поддържам си е ОК.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vikktor said:

O, има и български, макар още да ме боли от въпрос на теста за вход в ПУ - нещо за маршрутизатор. Хора, напишете го рутер, щях да ви кажа. 

 

Че какво и е на думичката "маршрутизатор"? Коренът ѝ е отдавна възприетата заемка в българския език - маршрут (Marschroute). 

Наясно ли си какво всъщност означава чуждицата "рутер"?

Link to comment
Share on other sites

Разбира се. Преводът е точен. Но, според мен, този тип думи не се нуждае от превод. Предпочитам да елеминират “резонен” или ….ох наскоро чух някаква велика глупост…. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vikktor said:

Разбира се. Преводът е точен. Но, според мен, този тип думи не се нуждае от превод. Предпочитам да елеминират “резонен” или ….ох наскоро чух някаква велика глупост…. 

 

Малко бъркаш хронологията.

Маршрутизация и маршрутизатор се употребяват като технически термини в българския език още преди края на миналия век. Думичката "рутер" навлезе масово едва с употребата на домашните устройства. 

Link to comment
Share on other sites

Е добре. Това не го знаех. Съжалявам. И все пак предпочитам настройките на рутера на английски. Но, ако някой се чуди, ТП-линк имат българско меню. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2022 at 7:35 AM, vikktor said:

А някаква настройка, която е задължително да направя? Или някоя екстра, която да пробвам?

За какво ти е да закачаш диск за рутера при положение, че имаш работещо Raspberry 4 със закачен диск към него? Сподели си него в мрежата.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, netrootbg said:

За какво ти е да закачаш диск за рутера при положение, че имаш работещо Raspberry 4 със закачен диск към него? Сподели си него в мрежата.

Не ми трябва, само отбелязвам екстрите. Готино е това с диска.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Замислям подмяна на вярната Тенда AC9 и съм хвърлил око на Xiaomi Mi AIoT AX3600.

Някой има ли наблюдения над въпросната сапунерка ? Как е покритието на безжичната мрежа ? Тендата е отлична в това отношение - дори и 5Ghz мрежата.

Към момента на китайчето има закачени 20-тина устройства, от които само 2 или 3 са по кабел, но се справя отлично. 

Общо взето ме сърбят ръцете за смяна, не че има кой знае каква нужда от това. 

Edited by Danzki
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Danzki said:

Замислям подмяна на вярната Тенда AC9 и съм хвърлил око на Xiaomi Mi AIoT AX3600.

Някой има ли наблюдения над въпросната сапунерка ? Как е покритието на безжичната мрежа ? Тендата е отлична в това отношение - дори и 5Ghz мрежата.

Към момента на китайчето има закачени 20-тина устройства, от които само 2 или 3 са по кабел, но се справя отлично. 

Общо взето ме сърбят ръцете за смяна, не че има кой знае каква нужда от това. 

 

Хубав е, но е много ограничен откъм настройки. Ако искаш някакви по-специфични настройки, забрави. Интерфейсът е направен като за лаици.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...