Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Нямам идея за съжаление. Нямам меш мрежа.

Погледни упътването за модела, който си си харесал, от сайта на TP-Link. Трябва да пише за какво може да се използват гигабит портовете на отделните точки. Според мен би трябвало да стане, но знае ли човек..

 

Кой модел гледаш?

Link to comment
Share on other sites

Fibaman, преди време се бях загледал в Deco-то на TP-LINK  и изгледах няколко ревюта по тубата. Всяко отделно деко е с два порта които можеш да конфигурираш по избор. Ако единият е обявен за WAN обаче тогава всички други портове на отделните рутери на mesh системата са LAN. Руснака който гледах каза че ако mesh системата се изгражда по кабели (което е препоръчително) при водещото деко трябва да има и гигабитов суич към който са вързани подчинените машини. Последователното свързване също работи но остава само един свободен LAN порт в последния рутер. Mesh по радио също става но тогава се губи гигабитовия трансфер между отделните рутери а скоростта на WIFI не е добра извън обхвата на водещия рутер. Печелят се обаче портовете им които остават свободни. DECO системата като аксеспойнт има смисъл само ако пред нея има висок клас рутер. Аз лично се отказах от купуване на декото защото вече имах друг Mesh рутер на TP-LINK и беше по евтино да взема подходящ репитер за мястото в което нямам покритие

Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2021 at 6:35 PM, w00x said:

Кой модел гледаш?

3-ка пак на E4, M4 или S4. Сега като погледнах сравнението Compare Product: Deco M4 (3-pack) vs Deco E4 (3-pack) vs Deco S4 (3-pack) tp-link.com, то излиза, че разлика има само в 2× Gigabit Ports на M4 и S4 и 2× 10/100 Mbps Ports на Е4. И тогава каква е разликата пък между M4 и S4? :blink:

13 hours ago, wolf said:

Fibaman, преди време се бях загледал в Deco-то на TP-LINK  и изгледах няколко ревюта по тубата. Всяко отделно деко е с два порта които можеш да конфигурираш по избор. Ако единият е обявен за WAN обаче тогава всички други портове на отделните рутери на mesh системата са LAN. Руснака който гледах каза че ако mesh системата се изгражда по кабели (което е препоръчително) при водещото деко трябва да има и гигабитов суич към който са вързани подчинените машини. Последователното свързване също работи но остава само един свободен LAN порт в последния рутер. Mesh по радио също става но тогава се губи гигабитовия трансфер между отделните рутери а скоростта на WIFI не е добра извън обхвата на водещия рутер. Печелят се обаче портовете им които остават свободни. DECO системата като аксеспойнт има смисъл само ако пред нея има висок клас рутер. Аз лично се отказах от купуване на декото защото вече имах друг Mesh рутер на TP-LINK и беше по евтино да взема подходящ репитер за мястото в което нямам покритие

И аз се замислих за вариант с нов меш рутер и меш екстендер. Като пари може би ще е една идея по-евтино, но зависи все пак какво се взима. Може и да се изравнят дори. Смисълът е да има сигнал навсякъде, да е една мрежа и настолният компютър да е вързан с кабел.

Link to comment
Share on other sites

За това което казваш декото ще ти свърши идеално работа защото си е нормален домашен меш рутер. Ще настройваш всичко от едно място и мрежата ще е една. Можеш и да мащабираш мрежата при необходимост но само с устройства от същата серия. OneMesh устройствата на TP-Link и декото са несъвместими а май може да има и проблем с работата в една мрежа на различни модели деко. Може да се огледаш и за други решения, например 2 рутера HUAWEI WiFi AX3. Те също се свързват в единна мрежа но цената на двата е съпоставима с цената на компект от три деко с гигабитови портове.

Link to comment
Share on other sites

Взех нов рутер Tp-Link АХ55. Определено е доста по-добре. Може и да не се наложи ползването на екстендер, че и без това Wi-Fi 6 екстендера е 120+ лева... Информативно, какво ще се получи ако рутера е Wi-Fi 6, а екстендерът не е Wi-Fi 6 при OneMesh?

Link to comment
Share on other sites

Рутера ми е по стар модел и не е WI-FI 6. Tp-Link C6U с екстендер Tp-Link RE300. Интернета е 300 мегабита оптика от бившите Н3. При тестовете на скоростта на WI-FI -то в обхвата на рутера на 5 Mhz получавам 250 - 270 мегабита с включена опция за контол на трафика която не позволява един клиент да заеме цялото трасе. В обхвата на екстендера скоростта пада на на 120 - 130 мегабита. За мен си е достатъчно.

Edited by wolf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Някой беше правил настройки за усилване на безжичния обхват/сигнал на MikroTik.

 

Рутерът е ето такъв.

https://www.senetic.bg/product/RB951G-2HND

 

Някой може ли да ми помогне с потенциални настройки, които могат да се пипнат, за да се оправи Wi-Fi-то, че е трагично в момента.
Не е мой рутерът. Един приятел има проблеми.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, w00x said:

Някой беше правил настройки за усилване на безжичния обхват/сигнал на MikroTik.

 

Рутерът е ето такъв.

https://www.senetic.bg/product/RB951G-2HND

 

Някой може ли да ми помогне с потенциални настройки, които могат да се пипнат, за да се оправи Wi-Fi-то, че е трагично в момента.
Не е мой рутерът. Един приятел има проблеми.

Пробвай от настройките на wlan-a през winbox -> Band b/g/n,   Channel width > 20/40 XX. Само си анализирай малко ефира къде има най-малко маймуни, на кой канал

После през конзолата(New terminal) отиди на /interfaces/wireless и си поиграй с настройките на antenna-gain - пробвай как ще е от 0 нагоре

/interface/wireless set antenna-gain=0 примерно

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2022 at 4:23 PM, w00x said:

Някой беше правил настройки за усилване на безжичния обхват/сигнал на MikroTik.

 

Рутерът е ето такъв.

https://www.senetic.bg/product/RB951G-2HND

 

Някой може ли да ми помогне с потенциални настройки, които могат да се пипнат, за да се оправи Wi-Fi-то, че е трагично в момента.
Не е мой рутерът. Един приятел има проблеми.

ОФ човек аз станах пишман с моя тото линк и отдавна вече съжалявам за покупката си. Сигурно не е лош, но вероятно не е plug & play. 
И в тази връзка кажи как се държи твоят след по-специфични настройки. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vikktor said:

по-специфични настройки

Какво разбираш под по-специфични настройки?

Микротика също не е plug and play  - иска си четене. Но веднъж настроено, не го бараш с години за основните неща.  Даже съм си екпосртнал настройките и на новия само ги импортирам и не се и занимавам.

Аз единствените неща, които съм променял след настройките - да си сменя vpn-а от PPTP на l2tp/ipsec - еднократно, да добавя твърдо ИП на поредното устройство и да си пусна няколко wi-fi мрежи със странни имена, да се бъзикам със съседите.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vikktor said:

ОФ човек аз станах пишман с моя тото линк и отдавна вече съжалявам за покупката си. Сигурно не е лош, но вероятно не е plug & play. 
И в тази връзка кажи как се държи твоят след по-специфични настройки. 

 

Добре се държеше доста време, докато наскоро не го хванах пак, че нещо са му паднали скоростите. След рестарт се оправи.
Нещо не се сработва с огромното количество торенти, които имам сийднати..

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mIRCata said:

Какво разбираш под по-специфични настройки?

Микротика също не е plug and play

Именно, че не е plug and play и изглежда, че тези фирми не са насочени към крайния потребител толкова, колкото примерно tp-link.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ТП-Линк и сие - продават играчки. Тях ги интересува да продават бройки - обновяванията на софтуера са в най-добрия случай 3-4 и после ги забравят и минават на следващите устройства. Преди няколко години имаше проучване за колко уязвимости има в "домашните" рутери. Положението беше плачевно. Цифрите бяха нещо от сорта на десетки за устройство. Не единични, десетки уязвимости - надупчени като швейцарско сирене.

Микротик продават мрежово оборудване. И при тях се е случвало да има пробиви, но нещата се ъпдейтват регулярно и се чистят. Слагаш си скрипт за ъпдейти и дори това не правиш ръчно.

Софтуера в един микротик, колкото кутия за цигари е същия и със същите функционалности като техен рутер предназначен за интернет доставчик. Ограничението е основно във възможностите на хардуера и няколко ограничения в лиценза - основно броя VPN-и и разни такива, където имат значение за големи играчи.

Да, иска си малко играчка настройката, но после както казах, може да не пипнеш с години. Аз си сменям рутерите в нас, не защото не работят, а защото искам по-новия модел. Старите отиват по роднини и селски къщи и постепенно си правя по-голяма мрежа :) Жената е много доволна, че вече може да иде 1 седмица на селото с децата и да може спокойно да свърши нещо през VPN-на към офиса ѝ, без даже да ѝ се налага да прави нещо както преди - самия рутер се грижи за всичко :) За счетоводител да не прави разни гимнастики по win-a и връзки с VPN си е благодат. Нещата просто работят.

 

https://www.itsecurityguru.org/2021/12/03/home-routers-riddled-with-vulnerabilities/

И нещо прясно прясно - няма и месец

https://www.tomsguide.com/news/router-attack-netusb-flaw

Със старите устройства нещата са по подобен начин. Както казах, преди няколко години четох статия като първата. Явно нещата си седят така с години. Но хората масово отиват е Техно* и взимат първото нещо за 20-30-50 лв на което маркетинга е писал хипер супер дупер скорости и ураа. Пък реално няма никой. Аз така бях с моя "гигабитов" ТП-линк, докато не пуснах наистина гигабит и излезе, че му стигат силите за 120-130 мбита. Да не говорим, че редовно забиваше при натоварване, поне 1 път на две седмици трябваше да вадя кабела и на всичкото отгоре прегряваше ако е легнал и трябваше да седи прав, че иначе забиваше на няколко часа.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

аз си имам totolink A3700R и на този етап не си търся нов. Вероятно моят върши хубава работа :D 

сега тествам смяна на канала.... направих някои модификации, въудошевен от темата.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

5 портов 1000 мбит рутер на сносна цена може ли да се намери, за да заменя моят перфектен totolink

Осъзнавам как звучи това след предният ми коментар....

Link to comment
Share on other sites

Бюджет?

С / без wifi. 2.4 или и 5 гхц?

Това https://www.senetic.bg/product/RBD52G-5HACD2HND-TC

При наличие на кинти това 

https://www.senetic.bg/product/RBD53IG-5HACD2HND

Аз съм с първото, чудя се да ъогрейдна с второто и 1 да стане яко травел устройство.

Обаче, настройката с тези иска четене и най-вероятно помощ от приятел. После забравяш

 

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

До момента не виждам плюсове от 5 Ghz, за това мисля, че 2.4 Ghz е напълно достатъчно за моите до-10-устройства, които ползвам. Мисля, че някъде четох, че Totolink са дъщерна фирма на Mikrotik. Ще ми се да не е устройство, което има нужда от настройка от приятел, защото ако нещо стана, няма да мога да го оправя, а е устройство, което е жизнено важно вкъщи :D Нямам определен бюджет, но има психологическа граница, която няма да мога да прескоча. 

Link to comment
Share on other sites

За чий ти е гигабит рутер/нет, ако по wifi ще имаш много малко мегабити?

За какво ти е гигабит въобще, само за 1-2 компютъра, които няма да може да натовариш пълноценно? Или го ползваш за някакви други неща

35 minutes ago, vikktor said:

Ще ми се да не е устройство, което има нужда от настройка от приятел

Да разбирам ли ,че изключваш възможността да се научиш на нещо ново, че нямаш желание? То първоначално ще ти помогне някой или ще трябва да четеш(аз така бях - нямаше приятел - само форуми, статии, клипове).

 

Totolink са на някакви корейци. Сега опитах да отворя някакъв техен сайт - изтекъл сертификат.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Не че го ползвам като 1 Gbit, но мисля че в много близко бъдеще 1 gbit ще е нещо нормално и ще се поддържа от повече устройства. Вярно е, че на този етап не го използвам.

Не че не искам да се науча на нещо ново, но ми е напрежение да експереминтирам с нещо от такава голяма важност. Ако нямах жение, нямаше да използвам raspberry pi. 

Използва се за работа 16 ч на ден. През останалото време от там минава телевизия, която се ползва. Неприятно е нещо от тия работи да прекъсне. А със сравнително малко дете нямам и кой знае колко време да чета. Вчера рутера в 00:20 спря да работи. Отворих кутията, рестартирах оптичния конвертор и рутера, и нищо. Закачих лаптопа към оптиката, има интернет. Включих пак рутера и се появи. Ей такива случки много ме дразнят.

Link to comment
Share on other sites

Че то взимаш рутера, настройваш го и тогава го сменяш.

Ако си направиш нещата както трябва после не пипаш с години. Аз само пипам да си дам твърди ИП-та на устройствата, че да ги управлявам по-лесно

То VPN, мрежи, правила, обновяване са неща, дето се правят 1 път

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mIRCata said:

Бюджет?

С / без wifi. 2.4 или и 5 гхц?

Това https://www.senetic.bg/product/RBD52G-5HACD2HND-TC

При наличие на кинти това 

https://www.senetic.bg/product/RBD53IG-5HACD2HND

Аз съм с първото, чудя се да ъогрейдна с второто и 1 да стане яко травел устройство.

Обаче, настройката с тези иска четене и най-вероятно помощ от приятел. После забравяш

 

 

Той иска да маха сегашния, защото конфигурацията му е сложна и не може да се справи, а ти го нахака в аналози. :)

Аз лично не виждам някаква връзка между Totolink и MikroTik де, но той няколко пъти го е споменавал, затова предполагам, че решението на проблемът не е нов рутер от марката MikroTik.

 

 

3 hours ago, vikktor said:

Не че го ползвам като 1 Gbit, но мисля че в много близко бъдеще 1 gbit ще е нещо нормално и ще се поддържа от повече устройства. Вярно е, че на този етап не го използвам.

Не че не искам да се науча на нещо ново, но ми е напрежение да експереминтирам с нещо от такава голяма важност. Ако нямах жение, нямаше да използвам raspberry pi. 

Използва се за работа 16 ч на ден. През останалото време от там минава телевизия, която се ползва. Неприятно е нещо от тия работи да прекъсне. А със сравнително малко дете нямам и кой знае колко време да чета. Вчера рутера в 00:20 спря да работи. Отворих кутията, рестартирах оптичния конвертор и рутера, и нищо. Закачих лаптопа към оптиката, има интернет. Включих пак рутера и се появи. Ей такива случки много ме дразнят.

 

1Gbit без 5GHz канал е безсмислено ако повечето ти устройства са навързани безжично. Дори не съм сигурен, че ще намериш такъв рутер. То ще ти е трудно да намериш и хубав рутер, който да не е 1Гбит де. Ако е 100Мбит е много вероятно да е в нисък клас, а тогава ще имаш и още много други проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...