Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

1 hour ago, mIRCata said:

Ако нещо работи, не го пипай са казали хората.

И това е така. От години си стои в шкафа и не натрапва присъствие. :)

59 minutes ago, w00x said:

 

Хубав е, но е много ограничен откъм настройки. Ако искаш някакви по-специфични настройки, забрави. Интерфейсът е направен като за лаици.

Някъде бях гледал, че е базиран на openwrt. Толкова ли е куц откъм настройки?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ами, като отвориш менютата, в тях няма почти нищо. :D 

На всичките Xiaomi-та е така. Например не можеш да спреш файъруола.

Освен това, Китайците са решили по гениален начин да разделят функциите между APP-а за телефон и уеб интерфейса. Така в едното има настройки и статистики, които в другото ги няма. :D

Иначе като устройство си работи без оплаквания. Аз имам AX3200 вече 6 месеца, един колега си купи скоро AX3600.

Link to comment
Share on other sites

Взех го, но на пръв поглед покритието е в пъти по-малко от старият.

 

Като скорост нямам забележки, но това покритие може да се окаже проблем.

Edited by Danzki
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Не е въпрос за избор на рутер, но нямаме друга подходяща тема в раздела.

 

Имам един дразнещ, малък проблем, който ме подлудява от снощи.

 

Имам рутер с изключено DHCP. DHCP на мрежата е Raspberry с PiHole. Имам заложени статични IP-та за 3 от устройствата в мрежата. Всичко си работеше без проблем до вчера, когато смених дъното (мрежовата карта).

Вързах се в мрежата след слагането на новото дъно и ми раздаде друго IP.

Смених МАК адреса в настройките на Raspberry Pi, за да отговаря на новата мрежова карта, но то упорито продължава, въпреки рестартите, въпреки ipconfig /release, /renew, въпреки ръчното премахване на лийса на IP-то, да ми раздава IP-то, което не искам вместо това, което искам. Мога да го сложа ръчно на компютъра, но не искам така. Дразни ме.


Някакви идеи?

Link to comment
Share on other sites

Windows(ако си с такъв) предлага последния си IP адрес в DHCP заявката си. Което не би трябвало да е проблем, тъй като DHCP сървъра трябва да предложи настроения IP адрес, windows-а ти да го откаже няколко пъти и накрая да се съгласи. Пробвай това:

ipconfig /release
net stop dhcp
net start dhcp
ipconfig /renew

А, и рестартирай и PiHole за всеки случай, не го знам как работи, но настроения ИПадрес по МАС може да не се взема предвид без рестарт на dhcp servera.

Link to comment
Share on other sites

Renew-нах я конфигурацията няколко пъти. Не ставаше.

Оправи се. По някаква причина, старото IP беше reserved в PiHole-а за стария MAC адрес. Махнах го, рестартирах всичко, изчистих мрежовата таблица в PiHole-а и се оправи.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/30/2022 at 5:15 PM, Danzki said:

Взех го, но на пръв поглед покритието е в пъти по-малко от старият.

 

Като скорост нямам забележки, но това покритие може да се окаже проблем.

 

Пропуснал съм да напиша как реших проблемът със силно ограничения обхват 2-3 дни след покупката.

Тъй като нямах време да качвам OpenWRT, налях директно китайския фърмуер. С него нещата се подобриха в пъти. Дори намалих силата на сигнала, защото покри перфектно площта, която ми е необходима. 

 

Към момента мога да кажа, че съм доволен от машината. Справя се перфектно с IPTV, торенти - общо 20 закачени устройства, от които само боксовете са по кабел. Не се е налагало да го рестартирам.

Наистина е орязан откъм настройки, но в случая идеята беше да го монтирам и повече да не се занимавам с него.

 

Тук има доста информация за рутера, както и алтернативен фърмуер.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...