Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

9 hours ago, w00x said:

Не ми се търси сега по форумите, но кръстника може би си задава ръчно каналите и затова няма проблеми с неговите Асуси. Или ако е Автоматично, да няма толкова много смущения наоколо и да не се налага рутера да ги сменя.

Имало е моменти, в които са ми били ръчно настроени, но доста повече време са били с автоматична настройка. С новия рутер (ROG Rapture GT-AC5300) съм определено на автоматична настройка. Това животно вади такъв силен сигнал, че всичко останало се губи в ефира (а при нас стените са "картонени"). Вероятно комшиите ми си имат сериозни проблеми с техните мрежи. :lol::rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Здравейте, използвам услугите на Cooolbox от няколко години и в общи линии съм доволен от качеството на услугата. До момента бях на 100mbps връзка и успях да убедя родителите ми да преминем на гигабитова. Това означава, че трябва да сменя сегашния рутер (TP Link WR841N) с нещо по-сериозно, което да поддържа гигабитова връзка.

Нужна ми е вашата помощ относно избора на рутер. Това от което имам нужда са поне 2 Lan порта, желателно е да има UBS порт, да има някаква що годе добри VPN Server и VPN Client функционалности. Друга екстра, която бих желал е да може да приоритизира трафика към дадено устройство. Например ако 2 или 3 устройства теглят/качват големи файлове искам моят компютър да е с приоритет и да тегли/качва с по-голяма скорост. Друга ситуация, в която бих искал да имам приоритет е следната: ако да речем играя някаква online игра и друго устройство тегли файл или ползва торент и не искам неговото теглене да ми прецаква пинг-а в играта.

Спрях се на Asus RT-AC68U. Намерих относително изгодна бройка в Ebay и съм на път да я купя, даже биднах за нея, но не съм сигурен, че ще е достатъчно мощен, за да покрива тези нужди. Какво бихте ме посъветвали да направя.

Спрях се и на следната конфигурация, само че това изглежда малко по-ентърпрайз сетъп.

https://www.ebay.com/itm/Ubiquiti-Edgerouter-X-SFP-ER-X-SFP-Router-Unifi-AP-AC-Lite-UAP-AC-LITE/273853353436

Изглежда по-сложно и няма UBS-та, не съм сигурен дали има и опция да работи като VPN Client за дадени устройства.

Ще се радвам да ми помогнете в избора.

Link to comment
Share on other sites

Edgerouter X доколкото знам е вече старичък модел и не особено мощен.

При гигабит според мен да не те притеснява толкова приоритизацията. При гледане на телевизия примерно (tivi.bg), пусках торенти с 90МБ/с и телевизията, хем през Kodi, не се повлияваше, а там пинга и джитера е доста важен.

Каквото и да теглиш (освен някакви огромни игри примерно 50-100GB), ще се изтегли бързо, че да не ти пука особено ако някой друг тегли в същото време (и той ще го изтегли бързо). От друга страна доста сайтове още не 'дават' гигабитова свързаност, и в повечето случаи вероятно и "двамата" ще теглите с 10-20МБ/с макс, така че пак няма проблем.

Според мен който и сравнително редовен и модерен гигабитов рутер да вземеш, все ще върши работа. Ако наистина искаш все пак тези екстри и не си много по разни несапунерести рутери като микротик и ubiquiti (edgeRouter серия), друг да каже някой адекватен, но за такива екстри според мен цените ще почнат от 200 лв нагоре.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tedy said:

Edgerouter X доколкото знам е вече старичък модел и не особено мощен.

При гигабит според мен да не те притеснява толкова приоритизацията. При гледане на телевизия примерно (tivi.bg), пусках торенти с 90МБ/с и телевизията, хем през Kodi, не се повлияваше, а там пинга и джитера е доста важен.

Каквото и да теглиш (освен някакви огромни игри примерно 50-100GB), ще се изтегли бързо, че да не ти пука особено ако някой друг тегли в същото време (и той ще го изтегли бързо). От друга страна доста сайтове още не 'дават' гигабитова свързаност, и в повечето случаи вероятно и "двамата" ще теглите с 10-20МБ/с макс, така че пак няма проблем.

Според мен който и сравнително редовен и модерен гигабитов рутер да вземеш, все ще върши работа. Ако наистина искаш все пак тези екстри и не си много по разни несапунерести рутери като микротик и ubiquiti (edgeRouter серия), друг да каже някой адекватен, но за такива екстри според мен цените ще почнат от 200 лв нагоре.

Бях се спрял на Asus RT-AC68U, но се зачетох след това в reddit и се опасявам да не стане слабичък. Иначе доколкото успях да намеря информация подходящ рутер би бил Ubiquiti EdgeRouter Lite 3. Проблемът там е, че няма Wireless и ще струва още пари, отделно пък и не знам къде ще намеря място да поставя Acces Point-а.

Link to comment
Share on other sites

Еми то ако са разделени е по-лесно - можеш да сложиш АП-то където ще е най-добър сигнала за всички стаи, а можеш и да ги сложиш заедно на едно място.

Как Ac68u  да стане слабичък? Гледам е двуядрен с 256 РАМ, AC1900 (АЦ 1300 реално, останалото е N)...

Зависи и доколко Wifi ти е важно да е бързо, с много чейнове и антени и т.н.

Виж в секция Хардуер, има голяма тема за избор на рутер, там ако си харесаш нещо. Можеш да видиш, че общо взето 2-3-ма са пишещите като цяло там (и не само), които вероятно ползват такива функции (постоянно), че да имат адекватен като за теб отговор на база повече на брой рутери.

Аз ползвам OpenVPN, но рядко като цяло, и на отделен сървър, който така или иначе е 24/7 и избягвам да товаря рутери с почти нествойствени за тях функции. Виждам, че си си харесал ubiquiti и това е :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Малко помощ?

С Кууутията съм на 100Мбита.

 

Ползвам 1 сапунерка която нещо се ебава напоследък.

Не ми се дават пари за нов рутер, лоша идея ли е WRT54 рутер някакъв през 2020 :D

Ще спъва ли нещо? Освен компютъра вързан с кабел има 2 телефона с wifi.

Не съм някакъв претенциозен юзър, искам нещо, което да работи стабилно и надеждно.

 

Или WRT120N..

 

 

 

Edited by chasti
Link to comment
Share on other sites

Точно по кабел имам предвид.

Не съм виждал с този рутер да се постигат скорости по-високи от 70 мбс. 

В зависимост от версията на фърмуера може да падне и до към 50 мбс.

Имаше версии на DD-WRT, с които работеше супер стабилно, но едва надхвърляше 35 мбс.

 

Все пак имай предвид, че пиша по спомени, защото поне от 5 години не съм виждал "живи роднини" на този модел :lol:

Link to comment
Share on other sites

Just now, chasti said:

За безжично не ме интересува, с кабела пак ли ще е проблем?

 

Ще те спъва. Самия рутер е слабичък.
Като минах на куулбокс бях с TP-Link 741 и скоростта ми беше на 60% някъде.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря ви.

Ползвам W316R и бях супер доволен до скоро.

 

On 12/22/2018 at 9:37 PM, chasti said:

Да си похваля сапунерката, Tenda W316R.

Ъптайма и зависи единствено от ЕВН, а менюто е супер интуитивно. За 20лв с вкл доставка преди 2-3 години е направо идеална.

Обхвата и със сигурност няма да е от силните, вкъщи обаче винаги е на макс.

4К не гледам, 3 устройства го ползват, със сигурност не го тормозят,  със 100мбита на Куул, никакви дертове.

 

Преди ~2 месеца почна да създава проблеми.

Веднъж на средно 4-5 дена нета спира за около 2 минути. Телефоните дропят мрежата, на компютъра нищо не работи. И след малко всичко тръгва.

Изобщо не ми е проблем ако дропи wifi супер рядко, телефоните автоматично минават на 4G... Само дето вадят нотификация, че са се свързали обратно :D

Но на връзката по кабел държа.

 

Следващата ми идея е да тура 1 суич преди него...

Ако някой е купувал някакъв читав рутер наскоро за малко пари, ще се радвам да сподели.

Просто наистина не ми е необходимо нищо особено.

 

 

 

Edited by chasti
Link to comment
Share on other sites

Имам един за продажба. Ползвах го около 3 години със същата услуга на кулбокс. Това е модела:

https://www.asus.com/us/Networking/RTN12_D1/

Никаква драма със скоростите. Обявата е в раздел продава, ако имаш интерес. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, chasti said:

Благодаря ви.

Ползвам W316R и бях супер доволен до скоро.

 

 

Преди ~2 месеца почна да създава проблеми.

Веднъж на средно 4-5 дена нета спира за около 2 минути. Телефоните дропят мрежата, на компютъра нищо не работи. И след малко всичко тръгва.

 

 

Ако имаш подръка друг захранващ адаптер, пробвай с него. 

Link to comment
Share on other sites

Да. Аз имах проблем с моя рутер, защото беше закачен за UPS, капацитета на който, беше на предела на закачените за него устройства.
Всеки път, след като играех някоя игра (когато потреблението на компютъра скача двойно), имах проблем с безжичните мрежи. Рутера не се изключваше или рестартираше, но нещо се случваше и на следващия ден почти гарантирано имах проблем, който изискваше рестарт. Дропеше 2.4Ghz устройствата и падаше скоростта на 5GHz мрежата. Като го закачих директно в разклонител - проблемите изчезнаха.

 

Осъзнах, че рутърът е на предела, когато на няколко пъти при спиране на тока докато играя, компютъра се рестартираше. Ако спре токът докато компютъра е включен, но не се ползва - нямаше проблем.

 

Иди разбери..

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, chasti said:

Следващата ми идея е да тура 1 суич преди него...

 

Това няма как да стане - имаш само едно IP от доставчика, а и идеята компютър директно включен към мрежата без рутер с файъруол не не никак добра.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте. Използвам темата да си задам въпроса, но не съм сигурен дали става въпрос за рутера или проблема е другаде. У дома съм с TP-LINK   TL-WR841N 300 мегабитов рутер. Като цяло не ми е създавал големи проблеми от доста години с изключение на връзката с мобилни телефони и таблети когато им е пуснат и bluetooth. Това се получава и с Android и с WINDOWS устройства. Синия зъб просто забива WI FI-то и скоростта на обмен пада до невъзможност да се работи. В същото време ма лаптопа ми, който обаче е с външен bluetooth приемник, проблеми няма. Чудя се ако сменя рутера с по нов модел дали ще има подобрение, или проблема е в самите мобилни устройства?

Link to comment
Share on other sites

Не. И не са с еднакви операционни системи. Проблема се наблюдава и под андроид и под джам. Ябълкови не съм пробвал защото нямам. Андроида е по капризен, но и на таблет под Windows имам затруднения като пусна bluetooth мишка и клавиатура. Безжични слушалки под андроид тотално забиват WI FI -то а под Windows скоростта на обмен пада до невъзможност да се гледа от тубата нещо с повече от 360P. Интересното е че когато забие връзката има проблеми и с другите устройства в мрежата - интернет има но не се достъпва страницата за управление на самия рутер за извстно време. Понякога се налага и да го рестартирам твърдо защото иначе не се появява..

Edited by wolf
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wolf said:

Здравейте. Използвам темата да си задам въпроса, но не съм сигурен дали става въпрос за рутера или проблема е другаде. У дома съм с TP-LINK   TL-WR841N 300 мегабитов рутер. Като цяло не ми е създавал големи проблеми от доста години с изключение на връзката с мобилни телефони и таблети когато им е пуснат и bluetooth. Това се получава и с Android и с WINDOWS устройства. Синия зъб просто забива WI FI-то и скоростта на обмен пада до невъзможност да се работи. В същото време ма лаптопа ми, който обаче е с външен bluetooth приемник, проблеми няма. Чудя се ако сменя рутера с по нов модел дали ще има подобрение, или проблема е в самите мобилни устройства?

Ъпдейтнат ли е фърмуера до последната версия? Ако да, то явно има някакъв проблем с рутера и по-скоро е за пълна подмяна. Иначе последния фърмуер ъпдейт от преди по-малко от три месеца е май точно за подобни проблеми ("Improve the device stability") , както и да запуши някаква дупка в сигурността.

Link to comment
Share on other sites

Фърмуера не е ъпдейтван никога..... Май си е пропуск от моя страна. Рутера е на над 6 години и бях си наумил да го сменям с двубандов, но се колебая защото засега имам само един телефон който може да се свърже на 5 GHz. В момента след малко четене реших да пробвам работа на 11 канал. 1-ви, 6-ти и 11-ти канал ги имат за "чисти" което според писаното намалява проблемите. Работата е че точно на 11-ти около мен има още 6 мрежи, но въпрки това в момента пиша от таблета без никакви проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...