Jump to content
BulForum.com

Помощ за избор на рутер.


popodopolo

Recommended Posts

On 5/9/2019 at 4:04 PM, w00x said:

 

Имах доброто желание да взема Микротик, но те явно не познават концепцията на "среден клас".

 

 


сега видях, че тото линк са на микротик, форното означава ли, че ниския им клас не струва?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

32 minutes ago, vikktorpenchev said:


сега видях, че тото линк са на микротик, форното означава ли, че ниския им клас не струва?

 

Не. Бях го написал в смисъл, че нямат среден клас. Имат или някакви евтинии за по/под 100лв, или някакви рутери, които не са за домашен потребител. Има огромна празнина в продуктовата им линия точно в сегмента на "среден клас".

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, plameni said:

hAP ac² (RBD52G-5HacD2HnD-TC) е перфектен и най-добрият избор в клас "малко над 100 лв. с ДДС"

+1

Само да се знае, че 5г-то му е слабичко

Link to comment
Share on other sites

Да де. Поне са запълнили ниския среден клас. Сега един висок клас рутер да изкарат и са готови. След още 10 години, предполагам...
Имат много странни продукти.. Вместо да направят рутер за около 300-400лв, те направили рутер с LTE... Кой им проектира продуктовата линия на тия хора.. Поне да добавят в портфолиото си и тези, на които са продали платки/дизайни, за да си увеличат каталога.

 

Като търсех преди години започнах от техните продукти и видях едно голямо разочарование. Трябвало да взема рутер + wireless access point, защото wi-fi-то на техните рутери не било читаво.. Затова се набих на тая пръчка, с която съм сега. Ако имаха продукт в класа около 300лв, щях да взема техен. Единственият вариант в този ценови диапазон тогава беше това: RB2011UiAS-2HnD-IN, което......

Link to comment
Share on other sites

Доста критичен си.

Забравяш, обаче една основна разлика между Микротик и останалите производители.

Когато от Микротик направят обновяване на ОС, то ще работи и на много, много стар хардуер.

Докато за другите много добре беше казано:

  

17 hours ago, mIRCata said:

Отделно рутерите са масово пълни с бъгове и експлойти, които не се оправят. Най-много да изкарат ъпдейти 2-3 пъти и до там. В това реме вадят новия модел и стария става забравен. После се надяваш да не те налазят.

 

Link to comment
Share on other sites

За мен лично, Микротик се опитват да бъдат нещо м/у доставчик за крайни клиенти, но също така и за малки/средни бизнеси, и заради това обикновено са леко назад спрямо последният писък на технологията. 

Поне това е моето обяснение.

Но пък са стабилни устройства, с малко повече вложена мисъл в сравнение с най-масовите сапунерки. 

Link to comment
Share on other sites

Totolink A3700r ще пробвам. 
харесва ми този hAP ac3, но 100lw + не си заслужават за моите нужди. Дори тези 75 за горе споменатия ми се виждат много, ама да кажем, че е 1гбит. Което също не е необходимо в момента, но пък нещата много бързо се развиват.

Edited by vikktorpenchev
Link to comment
Share on other sites

На микротик слаба страна им е wi-fi.а. Обаче за рутиране и през кабел са железни. От към функционалност на софтуера дори от рутерче за 30-40 лв, получавате машинка, която е възможностите на рутер за ISP-та -  vpn, vlan, шейпване и т.н Стига да ви се занимава, може да го направите. Вярно е, че за да го настроите първоначално е малко зор ако не си се занимавал, защото софтуера е със супер много възможности. Има си някоя друга тънкост, но пък жокери много. Но веднъж настроено устройството може да не го пипнеш с години докато не се скапе. Или просто не решиш, че искаш по-ново. С изключение на няколко странни забавяния на скоростта предните 2-3 месеца, които май се оправиха с последните ъпдейти, рутера се рестартира само ако няма ток или се ъпдейтва.

Link to comment
Share on other sites

Видях приложението за настройка. Изглежда ми удобно и опростено. Надявам се WiFi да не е толкова слаба страна и да поддържа поне три устройства. Конкретният модел ми го препоръчаха от интернет доставчик. Само него ползвали и нямали оплаквания. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vikktorpenchev said:

Надявам се WiFi да не е толкова слаба страна и да поддържа поне три устройства.

 

Посочените от @mIRCata слаби страни се отнасят до обхвата, а не до броя поддържани устройства.

Link to comment
Share on other sites

Моите наблюдения са, че общо взето само 5ГХц е слабичък. На 2.4 може би съм имал все от "мощните", и даже там обхватът е по-добър от разни сапунерки. При "немощните" пък може да се очаква малко по-слаб заради вградените антени.

Аз лично нямам против отделни AP-та, а за основен рутер да си е микротик, даже се бях замислил за микротик без wifi, но като се появи hap ac2, вече друго не търся. Ac3 го гледах, на мен лично колкото и да го мислех, не ми трябва спрямо ac2 - повече рам, ама и в сегашната конфигурация имам много свободна памет винаги.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, plameni said:

 

Посочените от @mIRCata слаби страни се отнасят до обхвата, а не до броя поддържани устройства.

Да обхвата(основно на 5гхц заради панела) и max скоростите. Иначе в къщи спокойно си работеха компютър, лаптоп, 2-3 телефона, телевизор към който докато се свалят торенти се каствааха филми, някакви таблети. От тогава малко се увеличиха устройствата, защото в къщи с кабел е свързан само AP сега. Всичко друго е wifi

И май още нямат MU-MIMO.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mIRCata said:

Да обхвата(основно на 5гхц заради панела) и max скоростите. Иначе в къщи спокойно си работеха компютър, лаптоп, 2-3 телефона, телевизор към който докато се свалят торенти се каствааха филми, някакви таблети. От тогава малко се увеличиха устройствата, защото в къщи с кабел е свързан само AP сега. Всичко друго е wifi

И май още нямат MU-MIMO.

Е че това е много добре. 
аз имам един медия сървър, който сваля торенти, един мак и тв на кабел, защото 4к върви по-добре с кабел. Лаптоп, два телефона и таблет на WiFi. Струва ми се, че не са много. И най-накрая ще се отърва от Вивакомския рутер. Май са махнали ограниченията заради ЕОН. 

Link to comment
Share on other sites

Според мен не би трябвало да те притеснява хардуера а по-скоро софтуера на hAP ac2. Не, че няма съветник за базови настройки, но дотам. Аз си купих и книга, четох в нета туториали за конкретни неща, тук във форума получих ценни съвети (plameni, mIRCata- благодарности!) и пак ми е трудно. Иначе като радио мога да кажа, че на 2,4 MHz не се дава на TPlink 1043ND. Не,че съм правил задълбочени тестове и в други условия вероятно резултатите ще са различни. Но ако иска човек да му ползва възможностите, трябва си време за четене.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Аз имах проблем с по-слаб рутер и гигабитовия интернет на Куулбокс. Не получавах пълния капацитет. Рутерът си беше с гигабитови портове, просто интернетът му идваше в повече и не можеше да пусне целия капацитет. Като смених рутера с по-мощен, всичко се оправи. Та имай го предвид. "Слабите" рутери в днешно време може (и най-вероятно са) да са доста по-бързи от тогавашните "слаби" и да не ти създават същия проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Мисля да взема Tp-Link Deco, че обхвата на места го няма никакъв. Обаче имам няколко неясноти. Ще съм благодарен за съвет и инфо.

1. Да оставя ли сегашния рутер, койтo е WR940N или да го махна и само с Deco 2-ка или 3-ка да остана?

2. Ако рутерът остане, 1-вото Deco с кабел от рутера ли трябва да се захрани? Настолният продължава ли да е вързан с кабел от рутера?

3. Ако съм само с Deco, в единия порт му влиза нет, а от другия с кабел мога ли да вържа настолния?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...