Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

За "каквото трябва", трябва да се пита "когото трябва". 

Данъците и декларациите са сериозно нещо. Поне "за сефтето" е хубаво да се консултираш с някой професионално ангажиран с темата, за да ти се обясни всичко. Ако си съвсем в началото на самоосигуряването, ще мине доста време, докато разбереш всички процедури. 

Или питай в някой специализиран форум.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, plameni said:

За "каквото трябва", трябва да се пита "когото трябва". 

Данъците и декларациите са сериозно нещо. Поне "за сефтето" е хубаво да се консултираш с някой професионално ангажиран с темата.

Или питай в някой специализиран форум.

 

И аз така смятам, но от нап ме изпратиха да си подавам документите онлайн. И за това се чудя към кой да се обърна. Дали има хора, които изпълняват такива услуги еднократно? Примерно някой счетоводител?

 

@plameni ходих за пореден път до НАП. 

Явно на служителката явно не й се занимаваше първия път като ходих и за това ме изпрати да си ги популвам онлайн. Сега стана сравнително лесно. Има-няма 10 неща се попълват, ама трябва да знаеш кое какво е. 14.8 било проценти. С цялата си наглости са направили обновен сайт. Не, не е по-малко объркващ. Нещастници. Така ме дразнят тия държавни онлайн системи, които нищо не правят. Само се освояват пари. Извинявам се, ако съм засегнал някой държавен служител. 

Edited by vikktorpenchev
ъпдейт
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 3:34 PM, earache said:

Те май трябва да са 2 във външното тяло... на вентилатора и на компресора. Та явно говориш за вентилаторния?

Да, не виждам логика да е апокалиптично, ако изгори компресорния. Просто той няма да запали.

Всъщност ще се опитва да пали, докато термичната му защита не си вземе отпуска или не прегрее статора, че да стопи бандаж или прегори лак. И в двата случая се стига до смяна на компресор.

И след като си направил първата крачка с почистването на филтрите, погледни дали случаайно турбината не е замязала на валяче за боядисване. Предвид това, че спомена как никога не бил обслужван този климатик. Щото това жужене и вибриране може да е в следствие на дисбаланс от натрупани гадости по нея. Ако е засрана и тя, след почистването и, със сигурност и духането ще стане далеч по-осезателно.

On 8/2/2021 at 1:32 AM, sasshko said:

Така е да. При марката LG определени модели са с 1 кондензатор

Бъркаш. Всъщност и при тях са два кондензаторите, но просто са в един корпус.

Link to comment
Share on other sites

Има ли някаква далавера ТУКА, защото аз лично не я виждам??? Иначе мисля да си взема пак Щайнберг, тъй като вече имам един за резервни части.  

Link to comment
Share on other sites

Каква далавера да има? Намерих го в румънски сайт за 303 лева MSRP - сега намален на 234 лева. Т.е. в емаг цената е по-ниска. Друг е въпроса какви са реалните крайно-клиентски (MSRP, тарифа или ценова листа за дадена държава)...Проблема с такива незнайни марки е че никога нямаш база за сравнение.. Гледаш характеристики на хартия, четеш мнения ако има и ако цената ти се струва прилична се хвърляш в тъмното.....

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, RaptoR said:

Има ли някаква далавера ТУКА, защото аз лично не я виждам??? Иначе мисля да си взема пак Щайнберг, тъй като вече имам един за резервни части.  

Това за къде бе, Чичка? Щото ако е за увас, засилил си се пак към мотиката. За тия пари спокойно си взимаш проточен.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, gado said:

Това за къде бе, Чичка? Щото ако е за увас, засилил си се пак към мотиката. За тия пари спокойно си взимаш проточен.


Естествено че не е за у нас! Много добре знаеш, че у нас системата отдавна е друга. Само че много блазни това намаление, а се чудя тоя за мен неизвестник отде вади цена над 300 леа. Нито в показатели, нито като марка виждам нещо съществено. От друга страна Щайнбергът работеше отлично преди да го удавят наводненията и сега имам резервни части. За съжаление докато се наканя изпуснах промоцията в Практикер на 160 лева... 

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, искам да попитам някой ако знае да ме посъветва. Наумил съм си да си взема скутер/мотопед М категория за каране из града. Проблемът ми е, че не знам какво да търся, а бих отделил нещо от порядъка на 6-700 лв. Някой ако има идея може ли да ме насочи какво да гледам? 

Link to comment
Share on other sites

Задължително ли търсиш бензинов? Мислил ли си за елетрическа тротинетка (където не се изисква категория), защото ако да - мога да ти дам съвет.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sothbiss said:

Задължително ли търсиш бензинов? Мислил ли си за елетрическа тротинетка (където не се изисква категория), защото ако да - мога да ти дам съвет.

Ами не съм го обмислял като вариант, но ако е оферта съм отворен за предложения.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sothbiss said:

Задължително ли търсиш бензинов? Мислил ли си за елетрическа тротинетка (където не се изисква категория), защото ако да - мога да ти дам съвет.

Аз също приемам съвети за електрическа тротинетка. 
Ако бях по-информиран, щях да отворя такава тема, защото ще става все по-актуална. Даже се двоумя между електрически тротинетка и велосипед.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Ако ще карате често из града помислете за някаква маска. Че въздуха, особено по булевардите е пълен с мръсотия и феродо от спирачките и ще се надишате яко с гадости. Май Пешо беше пускал снимка на маската му колко гнас беше насъбрала.

Link to comment
Share on other sites

Аз много отдавна се оглеждам за електически скутери, но пусто нямам надеждна информация за най-важното - батериите. Иначе дори в село масово ги карат - купуват ги между 800 и 1200 втора ръка, доволни са хората, но всичко е твърде отскоро. Лошото е, че тия машинки ни правят ОЩЕ по-мързеливи :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SpI7_FiRe said:

Ами не съм го обмислял като вариант, но ако е оферта съм отворен за предложения.

 

12 hours ago, alchemy said:

Аз също приемам съвети за електрическа тротинетка. 
Ако бях по-информиран, щях да отворя такава тема, защото ще става все по-актуална. Даже се двоумя между електрически тротинетка и велосипед.

Миналата година лятото си взех Turbo-X Pro, което е 1 към 1 копие с Xiaomi M365. Гледам, че тази година има Turbo-X Pro II и според характеристиките, е същата тротинетка като моята. Като цена - качество, според мен е най-доброто на пазара. Особено за хора, които за първи път си взимат подобна возия.

 

Имайте предвид, че в този ценови клас 500-800 лева почти всичко е еднакво като параметри и ако искате по-голяма батерия или по-бърза скорост, нещата отиват х2 или х3. Пример - Segway Ninebot Max G30.

 

Малко думи за моята - карам я доста често и е супер удобно предвижването из града. Избягвам натоварените улици и булеварди и карам по по-малките улици, когато няма велоалея. Аксесоарите (поне от алито) са доста евтини. Препоръчвам да се купят безкамерни гуми (към 50 лева отгоре), защото моите ги напуках 3 пъти за 1 месец и не е много приятно.

 

Максималното разстояние, което правя с моята е към 20-21 км. Почти невъзможно е да изкарате тези, които ги дават "по каталог", освен ако не тежите 40-50 кила. Това е в еко/нормален режим, където максималната скорост е 20 км/ч. Има и турбо мод - 30км/ч, но там батерията заминава много по-бързо.

 

Зимата забравяте да го карате това нещо, особено ако вали сняг. При дъждовно време също не е препоръчително.

 

Подобни скутери са малко в сивата зона, защото още няма регулирани закони за тях - тоест, може да се движиш по тротоар, улица и т.н. Помня, че миналата година "големите глави от парламента" бяха решили да вкарват задължително ползване на каска, жилетка и т.н. но нищо не се реши (особено покрай Ковид изпълненията). 

 

Аз лично ако трябваше да взимам подобен скутер сега, бих се замислил дали да не е елетрическо колело. Въпреки че там масово са над 1000 лева, има и по-евтини варианти за по 400-500 долара: 

https://www.aliexpress.com/item/1005002096390297.html

https://www.aliexpress.com/item/1005002872192320.html

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, RaptoR said:


Точно такива са и моите наблюдения :laughing1:
Случаенос?

Никаква ;-)Между другото много скоро(вероятно до година)японските производители от голямата четворка ще пуснат скутери с унифицирани батерии(взаимозаменяеми)и това ще промени драстично играта...лично аз чакам Ямаха или Хонда да пуснат еквивалент на 125-250 кубиковите си скутери и скачам.В гаража имам и трифазен ток на отделен електромер,мога да зареждам всичко от Тесла до ел колело ;-)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Sothbiss said:

 

Миналата година лятото си взех Turbo-X Pro, което е 1 към 1 копие с Xiaomi M365. Гледам, че тази година има Turbo-X Pro II и според характеристиките, е същата тротинетка като моята. Като цена - качество, според мен е най-доброто на пазара. Особено за хора, които за първи път си взимат подобна возия.

 

Имайте предвид, че в този ценови клас 500-800 лева почти всичко е еднакво като параметри и ако искате по-голяма батерия или по-бърза скорост, нещата отиват х2 или х3. Пример - Segway Ninebot Max G30.

 

Малко думи за моята - карам я доста често и е супер удобно предвижването из града. Избягвам натоварените улици и булеварди и карам по по-малките улици, когато няма велоалея. Аксесоарите (поне от алито) са доста евтини. Препоръчвам да се купят безкамерни гуми (към 50 лева отгоре), защото моите ги напуках 3 пъти за 1 месец и не е много приятно.

 

Максималното разстояние, което правя с моята е към 20-21 км. Почти невъзможно е да изкарате тези, които ги дават "по каталог", освен ако не тежите 40-50 кила. Това е в еко/нормален режим, където максималната скорост е 20 км/ч. Има и турбо мод - 30км/ч, но там батерията заминава много по-бързо.

 

Зимата забравяте да го карате това нещо, особено ако вали сняг. При дъждовно време също не е препоръчително.

 

Подобни скутери са малко в сивата зона, защото още няма регулирани закони за тях - тоест, може да се движиш по тротоар, улица и т.н. Помня, че миналата година "големите глави от парламента" бяха решили да вкарват задължително ползване на каска, жилетка и т.н. но нищо не се реши (особено покрай Ковид изпълненията). 

 

Аз лично ако трябваше да взимам подобен скутер сега, бих се замислил дали да не е елетрическо колело. Въпреки че там масово са над 1000 лева, има и по-евтини варианти за по 400-500 долара: 

https://www.aliexpress.com/item/1005002096390297.html

https://www.aliexpress.com/item/1005002872192320.html

А Xiomi–тата минават за добри ли? Щом ги копират?

Питам защото се бях загледал точно по Xiaomi Pro-тата, като нещо компактно което да бутна в багажника, когато ходим някъде с малкия и той е с колело. Вместо да слагам багажници за колелета по колата.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, HEMO said:

Никаква ;-)Между другото много скоро(вероятно до година)японските производители от голямата четворка ще пуснат скутери с унифицирани батерии(взаимозаменяеми)и това ще промени драстично играта...лично аз чакам Ямаха или Хонда да пуснат еквивалент на 125-250 кубиковите си скутери и скачам.В гаража имам и трифазен ток на отделен електромер,мога да зареждам всичко от Тесла до ел колело ;-)


И аз на село има м отделна партида с трифазен ток, дет се вика колкото щеш. Но за чий ни е трифазен? 
Аз не искам нещо, с което да се пречукам, а нещо, с което да мързелувам - има страшно интересни модели. :laughing1: 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, HEMO said:

Никаква ;-)Между другото много скоро(вероятно до година)японските производители от голямата четворка ще пуснат скутери с унифицирани батерии(взаимозаменяеми)и това ще промени драстично играта...лично аз чакам Ямаха или Хонда да пуснат еквивалент на 125-250 кубиковите си скутери и скачам.В гаража имам и трифазен ток на отделен електромер,мога да зареждам всичко от Тесла до ел колело ;-)

Доколкото знам Хонда и сега имат скутер електрически, със заменяеми батерии. https://www.e-scooter.co/honda-pcx-electric/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:


И аз на село има м отделна партида с трифазен ток, дет се вика колкото щеш. Но за чий ни е трифазен? 
 

За момента не ни трябва,аз си пуснах на времето заради по-голямата инсталирана мощност и щото имаше възможност почти без пари е тъй да има ;-)

 

@Которе,то и сега има ама заради батериите са скъпи,като ги направят с еднакви ще е възможно като умре електричето да свирнеш на някой приятел и да ти донесе неговата(примерно)...Иначе ZERO  правят истински машини с добър пробег ама цените са...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, HEMO said:

За момента не ни трябва,аз си пуснах на времето заради по-голямата инсталирана мощност и щото имаше възможност почти без пари е тъй да има ;-)

 

И през цялото време си плащаш по-висока такса, нали си знаеш. Ние навремето имахме животни и фуражомелката беше трифазна, та така добихме и това. Между другото все си е далавера, в момента ако знаеш какво чудо е да си изкараш... 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:


И аз на село има м отделна партида с трифазен ток, дет се вика колкото щеш. Но за чий ни е трифазен? 
Аз не искам нещо, с което да се пречукам, а нещо, с което да мързелувам - има страшно интересни модели. :laughing1: 

Като ти е за мързелуване и пъркане насам-натам, дай да ти дам за 400 бгн, един PGO T-Rex 50сс, пали и върви перфектно, че и документи и регистрация си има. Само сезонна застраховка ще трябва да си му направиш, че хептен всичко да ти е Ок документално. Максималната му скорост в момента е 45кмч, но ако ти е мерак за повече, ще ти помогна да махнем там едни шайбички, да турим други ролчици (към 50тина лева още) и ще фръкне. Трета година вече ми събира прах и се чудя какво да го правя и само го препалвам на месец-два. На времето го купих заради разгара на сезоните в Слънчев бряг и стадата друсана европейска измет, които се опитваха всячески да пропълзяват под пикапа, докато лавирам между тях.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RaptoR said:

 

И през цялото време си плащаш по-висока такса, нали си знаеш. Ние навремето имахме животни и фуражомелката беше трифазна, та така добихме и това. Между другото все си е далавера, в момента ако знаеш какво чудо е да си изкараш... 

Не плащам абсолютно нищо,частен абонат съм ;-) в редките случаи като ми трябва лев два и толкоз...

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2021 at 2:20 PM, gado said:

И след като си направил първата крачка с почистването на филтрите, погледни дали случаайно турбината не е замязала на валяче за боядисване. Предвид това, че спомена как никога не бил обслужван този климатик. Щото това жужене и вибриране може да е в следствие на дисбаланс от натрупани гадости по нея. Ако е засрана и тя, след почистването и, със сигурност и духането ще стане далеч по-осезателно.

Мм, има нещо което бих оприличил на радиатор пред нея и трябва разглабяне. Не е за моите нежни кебапченца, дек' натискам копчета с тях. Ще изчакам майстора, въпреки че точно ся са до шията всички.

А е такива поражения по пластинките на радиатора трябва ли да ме притесняват? Точно тоя климатик (друг е, не бръмчащия) пък работи най-добре от всички...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...