Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Нямате ли домоуправител или домоуправа в тоя блок, както си е по закон?

 

На квартирата едно време, никой не искаше да стане домоуправител и незнайно как се навиха на фирма, която да изпълнява тая длъжност. Аз бях изключително доволен. В началото винаги имаше някой да се скатава с таксите, но те си ги гониха всеки месец и за година и малко, взеха всички да си плащат. Ако не всеки месец, то плащаха по няколко месеца наведнъж, дори хора, които с години не бяха плащали. Те не живеели там, що щяли да плащат и прочие, но като им цитират закона и се научиха. После с парите покрива оправиха, никой не даде лев допълнително, дограма на входа, асансьора се поддържаше, допълнителния авариен бутон, ново диодно осветление, нова входна врата, механизми и прочие, всичко от общия фонд. Отделно, че с всичко това никой не си мръдна пръста, а фирмата даваше оферти и собствените само избираха според тях. Като видяха това взе да им харесва и всеки спря да мрънка и почна да си плаща както си му е реда. То това е идеята, ако има как да ги излъжеш да хванете фирма.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

При мен нещо подобно се случи, но когато казах, че им тегля майните на всички, викам професионален домоуправител, на когото ще плащат по 4лв. на месец и всички изведнъж станаха много разбрани. Дори събираме пари за фонд ремонт над таксите. Предишният домоуправител, преди да се преместим, беше един възрастен комшия, който явно не са взимали на сериозно, но след събранието, което инициирахме с един комшия и директно избраха мен за домоуправител, нещата се промениха драстично. За 2 седмици се смени задната врата на входа, в същото време се сложи заключване на предна и задна врата, като и двете могат да се отварят до домофоните в апартаменти, сложи се сензорно осветление във входа и пред него, почистиха се общите избени помещения тотално, дезинфекцира се в избите и стълбищните площадки. На втората година сменихме дограмата на общите части и така.

Общо взето, каквото се реши да се прави, се прави, без много умуване, защото наистина отивам в район Централен, декларирам, че вече няма да съм постоянно на адреса, вече не съм домоуправител и викам фирма. Дреме ми за 3-4-5лв. такса, но другите ще откачат. Най-интересното е, че първо плащат пенсионерите, а имаме една даскалица по английски, която на всичко отгоре дава частни уроци, но се правеше на бедна за 30лв., с довода, че предпочита да си направи в тях ремонт с 30лв., при което един комшия ѝ каза, ако направи в тях ремонт с 30лв., я чака и при него, като ще плати не 30, а 40лв. Последва една покана за събрание, с точка в дневния ред - обсъждане на несъбраните суми и длъжниците, на 10-тата минута от залепването на обявлението, отишла при касиерката на входа и платила до стотинка.

Та, мисълта ми е, че нещата се случват, стига да се постараете.

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Съсвесем не се случват нещата само със старание. Един урод да имаш в общата собственост и си погинал. От 2009 година се занимавам са такъв. Като при това той е позлвател, не собственик и никой от всичките видове власти нищо не може да му каже. Комшията така си и почина с теч в гаража. Години наред жалби, общински експерти, препоръки, жалби в район Централен отново и отново и отново. Фермани съм изписал, цял класьор е пълен с документи и становища - резултат НУЛА, освен мое загубено време и скъсани нерви. Така че нищо не е каквото изглежда. 

Link to comment
Share on other sites

При нас фирмата взимаше по 2 лв. на апартамент, но блока беше с 32 апартамента. Аз лично плащах "цели" 11 лв. на месец, защото на общо събрание бяхме решили над 3-ти етаж да плащаме допълнително и за асансьор, на долните етажи не плащаха. Най се дърпаше един на първия етаж, който хем не плаща асансьор, хем и таксите му бяха на половина, защото се води инвалид. Трябваше да плати по 3 4 лв. на месец, а не е да нямаше пари, понеже беше продал парцели за стотици хиляди в Белащица, отделно взимаше доста солидна пенсия, понеже беше работил нещо с горна категория труд. То беше винаги разправия, като идват за таксите, ама като видя какво се случва се научи и той. Сега не знам как е, от почти вече 2 години съм в собствено жилище и ми е много добре, че нямам общи части и не се разправям с комшията отгоре, че ми наводнява банята или че тоя долу прави ремонт...... 

Link to comment
Share on other sites

Ние в София издържахме 3 месеца с професионален домоуправител. Завлече ни със събрани пари, направи ни покрива с няква никаква фирма, гаранция има ли няма ли - не се знае. 3 месеца не беше плащал ток и асансьор...общо взето тотална щета..

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vinyl_master said:

Ние в София издържахме 3 месеца с професионален домоуправител. Завлече ни със събрани пари, направи ни покрива с няква никаква фирма, гаранция има ли няма ли - не се знае. 3 месеца не беше плащал ток и асансьор...общо взето тотална щета..


Съседите минаха на такива мошеници - в момента нито знаят колко пари имат, нито къде са, нито отчет са видяли - това с години. Викаха ме мен да им ставам домоуправител... 

Link to comment
Share on other sites

Последната панелка, която имах и продадох преди 2 месеца, беше с професионален домоуправител - Образцов дом. Не помня по колко пари плащах, но май бяха общо по 12лв. за стълбище, асансьор и чистачка, като в тея пари бяха и техните хонорари. Фирмата поддържаше входа последните две години и проблеми май не са имали с тях. В това число се случи някакво запушване на стар щранг за права вода на първия етаж и от фирмата реагираха за 2 часа - доведоха майстори, които смениха целия щранг от горе до долу в рамките на същия ден, с повързване на водомери и т.н. Аз плащах последните 3 месеца, докато се продаваше жилището, но не съм чул някой да се оплаче от фирмата. Мисля, че е някаква малка, не от големите фирми. Всеки месец имаше някакъв лист с отчет на парите - колко събрани, колко платени /с копирани касови бележки/ и колко налични. Нещо такова...

 

Тук, ако някой ми направи обструкция, директно се отказвам от домоуправителството и да се спасяват. Нито ми се занимава, нито нищо. Сложил съм лепенка на етажа /заради един ранобуден комшия/, че в нашия и на съседа ми апартамента, не се звъни преди 10ч. сутринта на вратата, защото или никой няма да отвори или звънящият ще бъде наруган подобаващо.

Link to comment
Share on other sites

Ние бяхме на Домоуправител Пловдив, мисля се казваше и също не беше от големите. Всеки месец слагаха лист с отчет, колко е похарчено и за какво и колко остава в касата. С остатъка се правеха регулярните ремонти.

 

Веднъж им звънях в неделя, че се беше задръстила обратната вода и на комшията от долния етаж тавана му течеше като лейка с мръсна вода. Естествено веднага набеди мен, качи се горе, пуска тоалетни, чешми и не тече, в момента, в който пусне някой от горните етажи и почваше. Аз му казвам, проблема е някъде над моите тръби, щом е така, не та не. От фирмата веднага се отзоваха, докараха някав човек с машина и отпуши, ама то как няма да се затъкне, мокри кърпи вади(те не са тоалетна хартия да се разпадат), топчета и т.н. боклуци, които някой спокойно си хвърля в тоалетната....

 

В последствие този долу реши да прави цялостен ремонт и искаше да ме задължи да плащам ремонт на баня при мен, като той докара майстори. Не е познал човека. Викам му, чети закона, там е писано, че обратната, права вода и прочие, са обща собственост и се иска съгласие от всички за тяхен ремонт и нищо, че са в моя или твоя имот, те са общи. Къв крив човек съм бил, не искам да му свърша работа. Добра се до хазайката и я заплаши със съд и тя клекна, ще плащала веднага. Тя ми беше дала пълномощно, звъня и казвам, няма да го слушаш, остави ме аз да се разправям. Извиках пак фирмата, те му показаха пак закона и клекна, къде ще ходи. Не му се разправяло със събрания и прочие, склони, той да плаща ремонта и при мен. Дойде майстора вкъщи и му казвам, прави квото ще правиш ама нали знаеш, че тоя долу плаща, да не се скатае с парите. Да бе знам, каза човека, ама комшията тъкмо долу къртеше носещи стени и прочие без грам да е питал, който и да било. Ако не плати, такъв вика строителен надзор ще му докарам, че свят ще му се завие. Изкърти ми тоалетната, разкърти тръбите и сложи пластмасови, понеже бяха каменин. То проблема наистина при мен се оказа, някой като е слагал мивката в банята ПВЦ-тръбата за обратна вода я натикал до дъното на каменина, как няма да се запушва. Тоя отдолу така и не разбра за проблема, плати си като поп и се отърва за вечни времена да има проблем с обратната вода. Моята хазайка, нито си мръдна пръста, нито даде и стотинка, за което после ми се "отблагодари" страхотно, като ми се обажда една сутрин и казва апартамента е продаден.... Много добре знаеше, до къде съм с къщата, но това е друга тема. Ако ви е интересно мога да споделя и тази случка.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Да започна от по-далече. 2014 година решихме, че няма цял живот да сме на квартира и започнахме да мислим за собствено жилище. Историята на бившата ми хазайка е много сложна и лоша, но там няма да навлизам в подробности, та беше ясно, че този апартамент след нас, ще бъде на пазара. Първоначалната ми идея беше да го купя и да го изкъртя из основи, понеже никой не беше правил ремонт повече от 20 години. Понеже имаме къща с двор в града и половината двор беше празен, минахме на друг вариант, именно до старата къща да построя чисто нова само за мен. (ако тогава знаех в какво се забърквам, никога нямаше да се захвана на тая стъпка). Започнахме по каналния ред, разрешителни както си му е реда и октомври 2015 влезнаха багерите. Понеже имам много "мили" комшии, на втория ден ми пратиха строителен контрол, да ме проверят и имам ли всякакви разрешения и прочие, естествено не съм толкова луд да почна незаконен строеж баш в града. На никой, който до нас строи кооперация не сме правили проблеми, за това на мен за "благодарност" на всяка стъпка ми се пращаха проверки, комисии и прочие..... Да се върна на квартирата. При тази ситуация, решихме да сме честни и да предупредим хазайката ( все още ме яд, че го направих), че правя строеж и в близките години ще се изнеса. Имах твърдото обещание от нея, че докато не се изнеса, няма да продава, все пак и наем и плащам. Направих грубия строеж, дограми, изолации и прочие, като остана най-тежкото - довършване на всичко вътре за да става за живеене. Междувременно беше разправията с канализацията на квартирата и покрай друга работа по строежа, се занимавах и там с описаната по-горе ситуация. След цялата патардия, звъни една сутрин телефона и хазайката казва: "Гоше, в не знам си кой шкаф, еди къде си, в няква си чанта, имало не знам какви си документи, донеси ми ги вкъщи".... Озадачих се аз и я питам директно, какво става? Тук тя ме застреля, че продала апартамента. Веднага ми стана ясно, че някой комшия "ми е сложил шапка", кой друг ще купи нещо, дето не го е виждал, камо ли апартамент. Запалих колата и газ при нея (естествено без чанта, как пък не съм тръгнал да я търся). Били я притиснали едва ли не, нож и сложили на врата да продава. Откажи се бе жена, в оня момент търсене бол, а тя търсеше много ниска цена, веднага ще има кой да го купи по-нататък пък и по-скъпо. Отказа ми, обещала била, няма как да се откажела, поне да ми каже, кой е собственика. Склони и ми каза, кои ще го купуват. Прибрахме се в квартирата и взехме да мислим, с жена ми бяхме твърдо решени, че искаме тоя апартамент и ще играем вабанк да се опитаме, да го купим ние. Разбрах каква е цената и решихме, да предложим по-висока пък дано се съгласи. Събрах всички пари, които съм подготвил за къщата и отидох за контра предложение. Щях да стопирам строежа, само да купим апартамента. Тежко мина разговора, но така и не се съгласи на по-висока цена, обещала била, комшии били толкова години (с нас също се познаваше от доста години преди да и станем наематели), как да се откажела. Видяхме, че няма как да стане наше жилище, та беше ред да видим, как ще се оправим с новите собственици. За щастие те се оказаха разбрани, много добре знаеха положението, в което се намираме. Казаха, ще изчакаме да се изнесете и почваме ремонт, като аз им дадох своето обещание, че ще се изнесем възможно най-скоро. Коректни се оказаха, аз дадох един срок, в последствие знаете как е с тея дейности, се забавих поне 5 месеца, но хората ме изчакаха, за което съм им благодарен. През времето, което те ми бяха хазаи, не съм имал проблеми с тях, не са ми давали зор да се изнасям. Така беше до 30-ти май 2018 година, на която дата окончателно се пренесохме на къщата и върнахме ключовете. Не знам ирония или не, в тая квартира се нанесохме точно на 30-ти май 2012 година. Много преживяхме там, детето там се роди, сантимент голям беше, за това искахме да го купим. Мислихме, че трудно ще свикнем на новото място, но много лесно се адаптирахме и ето още месец и сме официално 2 години в собствен дом.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Не знам дали е за тук ама да питам. Баща ми купи чисто нов лаптоп, на който има някакъв Линукс. Имам буутваща флашка с боза, но в биос не ми дава да бутвам от флашката и тръгва само тоя Линукс. Как да подкарам бозата на тая машина? Четох някъде, че трябва да изтрия Линукс дяла да започна, дали е така или друго?

Link to comment
Share on other sites

Много съм бос в тая тема, но линукс дистрибуция която бях ползвал си имаше собствен буут мениджър GRUB.

Аз бих потърсил как да накарам GRUB да буутва от флашка.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, jozo said:

Не знам дали е за тук ама да питам. Баща ми купи чисто нов лаптоп, на който има някакъв Линукс. Имам буутваща флашка с боза, но в биос не ми дава да бутвам от флашката и тръгва само тоя Линукс. Как да подкарам бозата на тая машина? Четох някъде, че трябва да изтрия Линукс дяла да започна, дали е така или друго?

 

Виж за модела на лаптопа няма ли специален клавиш за избиране на устройството, от което да буутне, без да се налага да влизаш в биоса.

Виж и в упътването, на моя msi имаше инструкция как да си инсталирам Windows.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, jozo said:

Не знам дали е за тук ама да питам. Баща ми купи чисто нов лаптоп, на който има някакъв Линукс. Имам буутваща флашка с боза, но в биос не ми дава да бутвам от флашката и тръгва само тоя Линукс. Как да подкарам бозата на тая машина? Четох някъде, че трябва да изтрия Линукс дяла да започна, дали е така или друго?

Бутващата флашка явно е за старите BIOS. Новите машини вместо BIOS имат UEFI, който има опция да разпознава и стартира от legacy устройства. Алтернативно, може да си направиш бутваща флашка за UEFI. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, jozo said:

Не знам дали е за тук ама да питам. Баща ми купи чисто нов лаптоп, на който има някакъв Линукс. Имам буутваща флашка с боза, но в биос не ми дава да бутвам от флашката и тръгва само тоя Линукс. Как да подкарам бозата на тая машина? Четох някъде, че трябва да изтрия Линукс дяла да започна, дали е така или друго?

Ако искаш ми пиши да ти го направя.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jozo said:

Не знам дали е за тук ама да питам. Баща ми купи чисто нов лаптоп, на който има някакъв Линукс. Имам буутваща флашка с боза, но в биос не ми дава да бутвам от флашката и тръгва само тоя Линукс. Как да подкарам бозата на тая машина? Четох някъде, че трябва да изтрия Линукс дяла да започна, дали е така или друго?

 

Влез му в биоса и направи да буутва от флашката. Del или F2, зависи от лаптопа.

Скоро инсталирах на 2 такива, точно идваха с Linux някакъв.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky Luciano said:

 

Влез му в биоса и направи да буутва от флашката. Del или F2, зависи от лаптопа.

Скоро инсталирах на 2 такива, точно идваха с Linux някакъв.

Оправих го, аз влизам с F2 в биос, ама там не дава да се избере флашката. Там се оказа заровено кучето, флашката трябва да се направи за UEFI, иначе не я познава. Подкарах го.

 

П.П Мерси alchemy, видях в клип тая опция за legacy, но в това UEFI тази опция липсва изобщо.....Иска флашка GPT за UEFI иначе не стана.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Аз използвам официалният Windows Media Creation туул. За Уиндоус 10 дори си сваля ISO-то от техния сървър и го инсталира на флашката. Само си избираш, че искаш да ти направи флашка и версията на Уиндоус, която искаш да направи. Всичко останало си го прави туулът.
А ако се ползва ISO за по-стара версия на Уиндоус, аз използвам Windows 7 Downloader Tool.

И двете вършат идеална работа.

Link to comment
Share on other sites

Да, аз rufus ползвах и с него бях правил предния път, сега пак, но задодох тея другите опции.

 

По-интересно ми стана, че като качиш бозата в дял на харда има драйвери за Уиндоус... 

Link to comment
Share on other sites

Откакто го инсталирах за 1ви път, повече не съм инсталирал. Ако нещо толкова се омаже, има reset. Като при Android-а връща всичко в първоначален режим. Много яко.

Link to comment
Share on other sites

Някой с познания в сферата на SMD компоненти?

Имам платка с липсващи компоненти. По моя преценка един резистор и 2 кондензатора.

Колкото и да чета в нета ми трябва помощ или поне потвърждаване на някои неща.

В краен вариант може и да предложите/препоръчате сервиз/майстор.

Link to comment
Share on other sites

Питай какво те интересува. Кондензатори и резистори е лесно, ама с другите елементи е сложно, в един и същ корпус има сумати видове, маркировката показва пък нещо друго например, като например дата на производство. Ако мога да помогна насреща съм!

 

П.П А сигурен ли си, че там липсва наистина нещо? На платките, който използваме ние, в зависимост от модела има някой елементи, които липсват, на друг модел се монтират. Платката е една, компонентната база друго, та да не се заблудил, че има някви дупки, задължително значи трябва да има нещо там...

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...