Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Е, Ангеле, ти ако направиш bias lighting за 30 кинта ще те поздравя. Лампата освен че трябва да има един тип светлина има още един куп изисквания.
Поне цвета на стената зад тивито какъв цвят е?

 

 

What are the recommended elements of properly implemented bias lighting?

1. The color of light should be as close as possible to the video white point of 'CIE D65' (loosely referred to as 6500 Kelvins) for color video viewing ['D50,' the 'E' point, or ~5400K in other specific applications].
2. The color rendering index (CRI) is often published for a given lamp. A minimum CRI of 90 out of 100 is recommended for color reference applications. (Нормалните лед ленти са около 60-70, над 90 почват от 16 долара на метър.)
3. The illumination should originate from behind the frontal plane of the screen to avoid reflections, haze, and glare (which interfere with, contaminate, and obscure the image).
4. The lamp itself should not be directly visible to the viewer, but rather the illumination should be reflected by surrounding surfaces, such as the wall behind the monitor.
5. The brightness of the reflected illumination should be 10% or less of the brightest white the monitor is adjusted to (calibrated for a dark environment).
6. Surrounding surfaces within the observer's field of view of the monitor screen should be neutral in color (gray to white), see: Munsell Color Order System's neutral value scale.
7. Completely surrounding the monitor screen with illumination is not necessary to realize the principle benefits of the technique.
8. It usually works best for the lamp to be mounted on the back of the monitor or TV cabinet (rather than on the wall), in order for the illumination to spread out over some distance.
9. Test patterns for adjusting bias lighting relative to the monitor screen are available in many optical disc programs for setting up home entertainment systems (see: 'Avia II- Guide to Home Theater,' 'Digital Video Essentials' series, etc.).

What are the proven benefits of correctly implemented bias lighting?

1. Reduces or eliminates eye strain and viewing fatigue in dark viewing conditions.
2. Eliminates image contamination due to reflections, haze and glare on the screen from conventional room lighting.
3. Enhances perceived black levels, contrast ratio, and picture detail by enabling dark adapted viewing.
4. Preserves correct color perception of the video image by the viewer.
5. Prolongs monitor phosphor life by enabling dark room viewing and lowering of screen brightness requirements (phosphors are used in CRTs, plasmas, and LCDs with CCF or white LED back lighting).
6. Provides a low level of illumination in the room for movement and peripheral activities.

 

Link to comment
Share on other sites

Имам гаранция още 2 години ;)

 

Просто преди да се разкарвам до магазина искам да го проверя. 

 

имай си я, като ти изплющи инфото на харда ... и не може да се възтанови... новия (заменен) хард и гаранцията топлят ... когато нищо не ти е останало от данните... та провери по-добре, какво става ;) не си ги говоря просто така

Link to comment
Share on other sites

Е, Ангеле, ти ако направиш bias lighting за 30 кинта ще те поздравя. Лампата освен че трябва да има един тип светлина има още един куп изисквания.

Поне цвета на стената зад тивито какъв цвят е?

 

 

What are the recommended elements of properly implemented bias lighting?

 

1. The color of light should be as close as possible to the video white point of 'CIE D65' (loosely referred to as 6500 Kelvins) for color video viewing ['D50,' the 'E' point, or ~5400K in other specific applications].

2. The color rendering index (CRI) is often published for a given lamp. A minimum CRI of 90 out of 100 is recommended for color reference applications. (Нормалните лед ленти са около 60-70, над 90 почват от 16 долара на метър.)

3. The illumination should originate from behind the frontal plane of the screen to avoid reflections, haze, and glare (which interfere with, contaminate, and obscure the image).

4. The lamp itself should not be directly visible to the viewer, but rather the illumination should be reflected by surrounding surfaces, such as the wall behind the monitor.

5. The brightness of the reflected illumination should be 10% or less of the brightest white the monitor is adjusted to (calibrated for a dark environment).

6. Surrounding surfaces within the observer's field of view of the monitor screen should be neutral in color (gray to white), see: Munsell Color Order System's neutral value scale.

7. Completely surrounding the monitor screen with illumination is not necessary to realize the principle benefits of the technique.

8. It usually works best for the lamp to be mounted on the back of the monitor or TV cabinet (rather than on the wall), in order for the illumination to spread out over some distance.

9. Test patterns for adjusting bias lighting relative to the monitor screen are available in many optical disc programs for setting up home entertainment systems (see: 'Avia II- Guide to Home Theater,' 'Digital Video Essentials' series, etc.).

 

What are the proven benefits of correctly implemented bias lighting?

 

1. Reduces or eliminates eye strain and viewing fatigue in dark viewing conditions.

2. Eliminates image contamination due to reflections, haze and glare on the screen from conventional room lighting.

3. Enhances perceived black levels, contrast ratio, and picture detail by enabling dark adapted viewing.

4. Preserves correct color perception of the video image by the viewer.

5. Prolongs monitor phosphor life by enabling dark room viewing and lowering of screen brightness requirements (phosphors are used in CRTs, plasmas, and LCDs with CCF or white LED back lighting).

6. Provides a low level of illumination in the room for movement and peripheral activities.

 

 

 

Е, ти пък сега. Четох го и аз точно този същия материал. Тоя CRI могат да си го ползват като си калибрират студиата за пост-процесинг на филми. На мен не ми е нужен чак толкова. На всичкото отгоре, стената ми не е бяла, а има залепени плакати на нея, така че цялото тва цветонагласяне се обезсмисля тотално. Аз не искам да си подобрявам цветопредаването на телевизора. Аз искам да имам светлина, която да свети лекичко отзад, за да не пропускам половината филм в мигане след 30 минути гледане, че 50" телевизор от 2 метра в тъмна стая..... Като започна пък да играя игри - положението става още по-зле.

Мисля, че близка цветова температура на лампата ще е достатъчна. Само трябва да наглася точния брой ЛЕД-ове, които да сложа отзад и начина, по който да ги сложа. Дали само една лента в средата хоризонтално или по една лента на всяка дължина (без долу).

 

Има си Bias lightning kit за $25, специално за ХД ТВ-та, така че не е толкова недостижимо като цена 30лв.

 

Като го направя, ще ти покажа как е станало ако ти е интересно :)

Link to comment
Share on other sites

имай си я, като ти изплющи инфото на харда ... и не може да се възтанови... новия (заменен) хард и гаранцията топлят ... когато нищо не ти е останало от данните... та провери по-добре, какво става ;) не си ги говоря просто така

За тва нямам нищо ценно на харда :D Преди имах някви помии от ТУ, сега и тва няма :lol: Само игри и някоя друга снимка дето са ми пратили. Другото е в гугъл драйв и дропбокс. 

Link to comment
Share on other sites

Ти ме нави сега, още повече, че имам останала лента и аз ще го направя. И аз гледам от два метра но 47 инча. Ще го направя и аз, но гледай начина на залепване на лентата, емитерите имат ъгъл на светене по един начин, ако ги обърнеш обратно светят по друг. Това го разбрах по трудния начин, когато бях положил 3 по 5 метра ргб ленти на земята и едната все светеше по друг начин от другите две, обърнах я и всичко си дойде на мястото.

 

Да си призная, аз имах на ум преди да правя аналога на амбилайт, с едни контролер, през който минава тв сигнала, но се отказах, защото чак такъв видеоман не съм

Link to comment
Share on other sites

Амбилайт-а не е чак толкова удобен за Bias, защото е много шарен. Бялата 6500 светлина е по-добре според много хора. А и логично е да е по-добре. Дори на няколко места пишеше на телевизори с Амбилайт, да се ползва статичната настройка за Daylight вместо динамичния амбилайт.

 

Ще го видя ъгъла, мерси. Смятах да сложа цялата лента отзад и да я включа така или иначе, защото не знам колко точно ще свети и колко точно ще е нужно да отрежа.

 

Сподели опит ако го направиш преди мен. :) Може една тема да отворим в другия раздел, ако някой иска да се пробва също.

Link to comment
Share on other sites

Мии... то к'вото и да напишеш - едва ли ще е нещо ново. Бих могъл да напиша последното си такова писмо, което ми уреди интервюто за работа на сегашното ми място преди повече от четири години, но то си е прекалено конкретно.

Моя подход винаги е бил следното - проучвам малко компанията, гледам какво в нея ми харесва - и го описвам в писмото. Какво ми харесва в компанията и с какво смятам, че бих могъл да допринеса. Не е нужно да е ферман, краткото и добре формулирано писмо е много по-добро от дългото и подробно такова.

Link to comment
Share on other sites

Ако купя кола от друга област, длъжен ли съм да сменя табелите с наши или само талона мога да сменя, пък да си остане с другите табели?

Link to comment
Share on other sites

Регистрацията е по постоянен адрес, та няма как да минеш без смяна на номера, освен ако постоянния адрес не ти е в оная община.

Link to comment
Share on other sites

Кой какво знае за медицинската марихуана и намирането/цените у нас?

Унас такова животно няма!

Вариантите са - Садиш, поливаш, чистиш, ториш и селекционираш и береш. Или - Отиваш при кварталното дилърче и си пазаруваш. Ама и в двата случая глей да не те надушат ушевците ;)

 

П.п. "Медицинска" е просто термин указващ, че се използва по предписание. Инак си е все същата ганджа.... А в зависимост за какво ще я ползваш, има разлика и във формата за използване (извлек, масло или глави)

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Не, но и да проверя, не вярвам там да има, тук да няма.

Едно е сигурно - това е държавата на абсурдите и е направо за закриване...

В петък от КАТ Варна са казали на мой приятел, който си е купил кола от тамошна автокъща и е искал да си изкара транзитки, за да я докара до тук:"Карай без табели зад някой, а ако те спрат, кажи, че в КАТ Варна не сме имали табели, ако трябва да се обадят на някой колега от тук, за да потвърди!"...

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

Карай без табели зад някой, а ако те спрат, кажи, че в КАТ Варна не сме имали табели, ако трябва да се обадят на някой колега от тук, за да потвърди!"...

 

Да бе от 1-6 месеца без книжка и 200 кинта глоба...Голям съвет са му дали :o Не дай си боже да чукне някой ще се вкара в такова приключение че...

 

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

...и после като се обади във КАТ Варна за потвърждение, ония със сигурност ще кажат "Не, няма такова нещо - няма как да му дадем такъв съвет".  ;)

Аз пък като си взимах преди години колата и беше без номера, понеже я взимах от София и една неделя я докарах от там до тук на платформа, ама от нас до КАТ пак да хващам платформа някакси не ми се щеше - запалих я в понеделник рано-рано и газ към КАТ, да ама един патрул излязъл още в 8 часа и спрял точно преди левия завой към махалата. И като ме мярнаха, че съм без номер, като почнаха нервно да ми махат да спирам...хубаво, че бях в отсрещното платно, което е разделено със средна ивица от тяхното и докато се чудеха дали да продължат да махат или да ме гонят с патрулката, аз бързичко направих левия завой за КАТ и ония вероятно се усетиха, че отивам да я регистрирам, понеже после никой не ме догони. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...