Jump to content
BulForum.com

Коя книга прочетохте последно?


Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Здрач" на Стефани Майър, веднага след като изгледах "Twilight".

 

Книгата не е нищо особено като начин на писане и изразяване, но ми допадна идеята. Пък все пак е и дебют. Но най-вероятно ще съм прочел и "Новолуние" преди излизането на "New Moon" на екраните. Книгите (с изключение на петата, която се пише в момента) са написани от първо лице като момичешки дневник, което е доста забавно.

Link to comment
Share on other sites

Дъглас Адамс - Пътеводител на галактическия стопаджия\Hitchhiker's Guide to the Galaxy

 

Първите 3 части прочетох на български, а другите - на английски. Много свежа книга! :punk

Толкова леко се чете, че като нищо човек без да се усети може да полети. ;)

 

ПП. А бе тоя Артър Дент да не е някаъв роднина на Гъливер и Алиса? :P

Link to comment
Share on other sites

Последно препрочетох зборникът "Човекът вълк" - Борис Виан, а сега отново се мъча с "Охлюв по склона" - нецензурирано издание. Имах някаква надежда, че най накрая ще успея да смеля за какво става въпрос, но до момента - никаква надежда....

Link to comment
Share on other sites

Оф, братята Стругацки не са никак лесни за схващане. Може би това е едно от нещата, които им харесвам :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Пък аз прочетох Къщата на съня на Джонатан Коу.

И е нещо страхотно :)

Което затвърждава усещането ми, че UK писателите са моите писатели :)

Edited by kopche
Link to comment
Share on other sites

Последно първите 3 книги от поредицата "Колелото на времето" на Робърт Джордан.

Много бързо върят книжките направо не ги усещам, много увлекателно и леко четиво се оказа чак да не повярва човек :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Кръстникът

 

Една книга, в която се говори за чест, слава и уважение по един странен начин, който, на фона на сегашните разбирания, е много правилен и точен.

Link to comment
Share on other sites

Аз, завършвам българска филология, така че доста, но горещо препоръчвам: "Доктор Живаго" на Пастернак, "Името на розата" на Умберто Еко, "Престъпление и наказание" на Достоевски и хайде стига толкова :rolleyes:

 

За мен по-интересно е, че през различни етапи от живота ми, като съм чела една и съща книга съм я усетила по-различен начин, разбрала съм я по-различен начин.. Сега и пример да дам: "Малкият принц" на Екзюпери и "Приключенията на Том Сойер" препрочетох преди две години.. В главата ми беше останала основно емоцията от впечатлението на книгата, като цяло, а отделните детайли са минали покрай мен.. Нека не забравяме, че "Приключенията на Том Сойер" се четат в трети клас и макар че четох пълното издание на книгата в трети клас това, което може да остави в теб една книга на тази възраст е основно емоция.. А "Малкият принц" не подозирах колко вълшебна книга е.. В офиса нямам време да чета, но изпадна от някъде.. Докато не я прочетох не си отидох.. Вълшебна книга.. Поне за мен.. Няма да коментирам това, че са филмирани и всеки знае сюжета.. Темата е за книгите, а думите са вълшебни :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

а аз не се явих на държавни и не се дипломирах. Доста, но горещо се радвам, че не сбърках.

 

Да попитам един въпрос читателите тук - Абе колко време ви отнема прочита на Малкия Принц на вас?

Edited by ov3rm4n
Link to comment
Share on other sites

Колкото повече книги четеш, толкова повече разбираш, че нищо не разбираш, че си съвсем в началото и въобще не е сигурно какво си разбрал от дадено произведение, че да си даваш мнение и оценка е леко смешно, но пък мен са ме впечатлили тези книги много и исках да го споделя.. Съжалявам ако съм прозвучала „леко” самохвално.. Друг е въпросът, че специалността българска филология предлага една опция в ПУ – може да завършиш без да си чел нито една книга! Невероятно, но факт! Познавам един куп такива хора и се подписвам за горното :wacko: Миналата година при нас пък във фирмата дойде едно девойче, завършило компютри /магистратура/ с отличен във ВХВП без вкъщи да си има такъв.. В БГ има магьосници! :confused

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На някой да му се намират книги на Марио Пузо ? По-конкретно " Умирaт глупaцитe " , " Сицилиaнeцът " може и някое друго заглавие .

Link to comment
Share on other sites

а аз не се явих на държавни и не се дипломирах. Доста, но горещо се радвам, че не сбърках.

 

Да попитам един въпрос читателите тук - Абе колко време ви отнема прочита на Малкия Принц на вас?

 

Ти да не си я прочел до края? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Напоследък съм се разчел (или разчесал, ако ви е по-угодно), щото в тоя пусти Ню Йорк никого не познавам, пък и се пътува много в метрото и трябва занимавка. Прочетох едни разкази на Мишел Турние и честно казано не можах да разбера, какво толкова му харесват на немския възпитаник на френската нация. Обаче имам съмнения, че такова мнение ми се възпали в последствие на това, че четох тия разкази веднага след Големия Дрешник на другаря Ромен Гари, който остава мой най-голям фаворит. Препоръчвам горещо Големия Дрешник. Накрая става малко банална препратката с дрехите и дрешниците, но трябва да му го простим - все пак му е една от първите книги и още го е градял тоя стил човекът. Пък за по-патриотичните рекламата ще я завърша с това, че романът е писан в София, докато Гари е френски посланник през 40те.

 

След доста мотаене подкарах Дванадесетте Стола на Илф и Петров и както винаги не можах да се разочаровам. Имах известни съмнения относно гражданинът Бендер, чийто баща е бил турски поданник за ширпотребност, но сега мога да си затрая много. Доброто си е добро.

 

Тия дни ми писна да се правя на много разбиращ без да знам и съм решил да почета малко Казандзакис, та съм си поръчал Последното Изкушение и трябва да дойде, докато да завърша с великия комбинатор. Ама за нея ще пиша пак после.

Link to comment
Share on other sites

Препрочитам си сборника...Редакция му правя...Някои разкази адски намирисват на Хайтов...

 

Хммм, би ми било интересно да погледна.

Иначе си взех наведнъж 4-та, 5-та и 6-та Малазанска книга на мъртвите. Отпуска иде...

Link to comment
Share on other sites

Аз, завършвам българска филология, така че доста, но горещо препоръчвам: "Доктор Живаго" на Пастернак, "Името на розата" на Умберто Еко, "Престъпление и наказание" на Достоевски и хайде стига толкова :rolleyes:

 

За мен по-интересно е, че през различни етапи от живота ми, като съм чела една и съща книга съм я усетила по-различен начин, разбрала съм я по-различен начин.. Сега и пример да дам: "Малкият принц" на Екзюпери и "Приключенията на Том Сойер" препрочетох преди две години.. В главата ми беше останала основно емоцията от впечатлението на книгата, като цяло, а отделните детайли са минали покрай мен.. Нека не забравяме, че "Приключенията на Том Сойер" се четат в трети клас и макар че четох пълното издание на книгата в трети клас това, което може да остави в теб една книга на тази възраст е основно емоция.. А "Малкият принц" не подозирах колко вълшебна книга е.. В офиса нямам време да чета, но изпадна от някъде.. Докато не я прочетох не си отидох.. Вълшебна книга.. Поне за мен.. Няма да коментирам това, че са филмирани и всеки знае сюжета.. Темата е за книгите, а думите са вълшебни :rolleyes:

 

"Доктор Живаго" не е много зла. "Името на розата" е великолепна. "Малкият принц" трябва да я прочета пак. Всеки път откривам по-дълбок смисъл в нея.

Препоръчвам ви "Белия дявол и неговите синове", може и да е разделена на три части. Най-добрата книга на покойния вече Калчев. Като БГ вариант на Карл Май. Страхотна. Ако някой я мерне да ми каже къде я има, да си я купя...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Зеленият път" на Стивън Кинг

 

На мен ми хареса много повече от филма, а филма е много добър :) Сега очаквам да преведат Duma Key и да видя тоз път какво е замислил чичо "Стефчо"

Link to comment
Share on other sites

Български народни приказки, Антология на българската поезия... все в тоя дух...

Link to comment
Share on other sites

копче, аватарчето ти наистина представлява доста мистериозна картинка. С малко повече въображение (или ако ти се спи и си кьорав) се забелязва сякаш някаква мистериозни котка прави свирки-мирки на кравата!

 

bwy1248729330b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Време Разделно - невероятна книга за всеки уважаващ се и наричащ себе си българин :excl: Може би най-силният и разтърсващ роман в нашата литература - странно по какви съображение дори не се изучава в средния курс :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Shtoto sme dyrjava koqto se starae da poddyrja etnicheski mir. Da ne bi nqkoi da si pomisli che sme bili pod robstvo. Nqma takova neshto, nema se puashish. Prisystvie bilo, ne robstvo. Kak nqma nachin da mi se razmine, che da gi izbesq tiq deto izmisliha taq svinshtina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

От доста време чета една книжка "Сянката на вятъра",на Карлос Руис Сафон,много е интересна,много увлекателна. Много дебела :) и ми попадна една мъничка дето я изчетох за няколко часа един следобед,та тя е "Пинг в търсене на новото езеро" на Стюарт Ейвъри Голд,и е много сладурска,много поучителна. :)

 

А Време разделно бях тръгнала да я чета,но може би след 5-10 години ще я прочета наистина...

Edited by glory
Link to comment
Share on other sites

Започнах да чета Пауло Коельо. Прочетох първите 3 страници, от които на първата е заглавието на книгата, а на втората - номера на изданието, автора, годината и т.н. Започнах трета страница и ето тогава разбрах, защо всички манекенки си падат по неговите писания...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...