Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Със салфетки е, Пламене, със салфетки. Листенцата са скъпа работа и тамошната измет трудно си ги позволява, та затова мятат салфетки, та се късат. Естествено нашенската цървулщина не може да остане по-назад и бързо възприе челния опит :))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Абсолютно правилно.

Доколкото си спомням, от една моя позната която работи вече много много време във въпросното заведения, собственика го е въвел, след като го е  видял във подобно заведение във САЩ и пренася тук това и вида на заведението и начина му на работа, обзавеждане, вътрешен изглед и т.н.

 

Да се правят на интересни според мен. Позьорщина като почти всичко в тая държава..

Link to comment
Share on other sites

Гледам навсякъде пишат Христос Воскресе, а не е ли правилно да е Возкресе, имайки предвид думата възкресе, където "въз" е представка?

Link to comment
Share on other sites

На църковнославянски език словосъчетанието е: Христос воскресе!  А отговорът е - Во истину воскресе!

Ако не го караш на църковнославянски, а на съвременен български, то тогава трябва да го кажеш - Христос Възкръсна! Наистина Възкръсна!

Link to comment
Share on other sites

Тук не става дума за съвременен книжовен български език, а за църковно-славянски (който пък е минал през руски, оттам воскресе),  който се използва и до днес в БПЦ при четене на евангелията. Та поздравът се е запазил в тази си форма и затова не е погрешно.

Ред: TAZ ме е изпреварил :)

 

 

Той църковнославянския или черковнославянския език си е руска редакция на старобългарския език, но пък на старобългарски възкръсна май беше "въскръше" или нещо подобно.... ех, старост-нерадост :(

 

Всичко си опира до това как сме свикнали да отговаряме и дали спазваме богослужебния език на православната ни църква при поздравяването по случай Христовото възкресение.

 

Точно. Лично на мен ми допада повече църковно-славянския, без да съм русофил.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Той църковнославянския или черковнославянския език си е руска редакция на старобългарския език, но пък на старобългарски възкръсна май беше "въскръше" или нещо подобно.... ех, старост-нерадост :(

 

Всичко си опира до това как сме свикнали да отговаряме и дали спазваме богослужебния език на православната ни църква при поздравяването по случай Христовото възкресение.

Link to comment
Share on other sites

Тук не става дума за съвременен книжовен български език, а за църковно-славянски (който пък е минал през руски, оттам воскресе)

До тук добре, ама е обратното. Руския е копирал черковно славянския, който реално е езикът, говорен от славяните в България при похристиянчването.

Навремето бях измислил глагола "мастурбати" (не помня само с коя носовка се изписваше).

Link to comment
Share on other sites

Не съм учил езикознание и се базирам на общата си култура. Вероятно си прав, а същината беше защо "вос" вместо "въз".
От друга страна е хубаво, когато някой си задава въпроси. А още по-хубаво е заформянето на конструктивни дискусии.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

http://www.pravoslavieto.com/bogosluzhenie/pesnopenija/pashalni.htm

 

Термина "църковнославянски" е измислен в края на 19 век от руските панслависти - те никога гласно не са признавали приноса на българите в създаването на кирилицата. Във всички други езици, в славянското езикознание, (немски, английски...) се употребява термина "старобългарски". В руски език има подобен термин - "протоболгарский" но никога не го употребяват в славянското езикознание по политически причини - как може "великата" империя да ползва създадена от някакви си българи азбука. Така че "църковнославянски" НЕ Е развитие на старобългарския език. И нищо не сме взели в богослужението от руснаците - винаги сме ползвали преводи на български от гръцките църковни книги. Дълго двреме, до 19 век, струва ми се, службата в руските църкви са били на старобългарски език защото са ползвали преписи от наши преводи на богослужебните книги. Същото е било и в Румънската църква до средата на 19 век.

 

Представката "въз" е по-късна производна на "вос". 

 

 

:FU:

Link to comment
Share on other sites

Търся да купя мъжки канар с клетки,хранилки и т.н. но се чудя от къде? Искам да ми пее   :))  но чета че има доста случай когато се купува канар ,явно някъв бубарак и не пропява по цели месеци .

 

Та някой да знае канарджия или някъв хубав зоомагазин откъдето мога да купя качествен канар?

Също ако някой знае къде могат да купят органели,скатии и подобни или хибриди с канари нека не се срамува и сподели в темата :lol:

Link to comment
Share on other sites

някой занимавал ли се е с вестници? Интересува ме някакъв софтуер, за редакция, създаване на вестникарски страници, главно таблоиден формат. 

Link to comment
Share on other sites

Adobe InDesign и QuarkXpress са стандартите за сферата. Вестници, списания, книги, всичко се прави на тия програми.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Едно време ползваха Ventura Publisher, има и някакъв майкрософтски но не го знам колко е кадърен. За кръстословиците помня че ползваха CorelDraw 

Link to comment
Share on other sites

Днес идваха ченгета да предупредят, че от утре ще вдигат коли, паркирани на улицата (преди известно време сложиха 4 знака на 50 метра улица....). Мисля сутрин да я карам на майната си и вечер да я прибирам пред нас.Четох, че лятно време авто-паяците са с работно време до 20:00. Някой чувал ли е за вдигнати коли късно вечер?

Link to comment
Share on other sites

Принципно те са до 18.00, дали не и 17.00. Въпросът е струва ли си да се занимаваш с толкова разкарване? Коя е тая улица? Че ти за 40-на лева месечно си рентни паркомясто от Общината, вместо да се побъркваш от местене.

Link to comment
Share on other sites

Ти би ли давал 40 лв на месец, за да паркираш пред дома си? о.О

И 400 да можех да давам, пак нямаше да ги дам - въпрос на принцип. Не говорим за улица насред центъра, говорим за малка уличка с 3 къщи. Една от тази къщи е на някакъв банкер и съседът смята, че той има пръст в слагането на знаците, за да може сутрин да се шири с БМВ-то си. На близките 3 улици няма нито един знак.

Link to comment
Share on other sites

Какъв е тоя брутален кър ма?!?! Тука нямате тротоари дори. Откровено казано, според мен лично, паяк тук без специално повикване НЯМА да дойде. Егати къра...  :laughing:  :laughing:  :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...