Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Кое им е толкова хубавото на офертите - аз каквото разгледах не само че не беше по-евтино ами и по-скъпо от разни магазини на главната

 

Гледах SE K550i , но и по принцип интернет магазините бива ли ги и как е с обслужването като гаранция, сигурност (доколкото изобщо има такава в България)?

Link to comment
Share on other sites

Има ли дума "хрът"? Тук едни се опитват да ми я пробутат за "мъжка хрътка". В нета има много малко попадения, което потвърждава тезата ми, че тези са идиоти. Прав ли съм или светът е ужасно несправедлив?

Link to comment
Share on other sites

Остава да се види, колко е достоверно написаното в този сайт. Имам предвид дали може да му се вярва. Това, че го има някъде не е предпоставка за вярност.

Link to comment
Share on other sites

Може ли някой да ме насочи към по-голям и развит форум или сайт за купуване и продаване на строителни машини.В нашия форум и в на дата.бг форума предполагам малко хора ще проявят интерес, а имам няколко машинки за продаване, за това питам.

Link to comment
Share on other sites

Има ли дума "хрът"?

 

 

Естествено има.Думата е остаряла и значи точно "куче".

 

 

За НЕВНИМАТЕЛНО четящите - ОСТАРЯЛА!!!!!!

Edited by Grimjaur
Link to comment
Share on other sites

Моля ви, колективно се застреляйте! В модерния език има дума "хрът" горе долу толкова, колкото в модерния английския формата "scipu" значи "кораб".

Link to comment
Share on other sites

абе цуре, я у лево, още малко ще отречеш че има дума костенурец, което е мъжката костенурка. това че някои думи са малко употребявани => остарели не ги прави несъществуващи. то ако седнем да махаме сичко дето е по-старо от 5-10 години и думи няма да ни останат...

Link to comment
Share on other sites

Може ли някой да ме насочи към по-голям и развит форум или сайт за купуване и продаване на строителни машини.В нашия форум и в на дата.бг форума предполагам малко хора ще проявят интерес, а имам няколко машинки за продаване, за това питам.

1

2

3

дано ти свърши работа

Link to comment
Share on other sites

Има ли дума "хрът"? Тук едни се опитват да ми я пробутат за "мъжка хрътка". В нета има много малко попадения, което потвърждава тезата ми, че тези са идиоти. Прав ли съм или светът е ужасно несправедлив?
Че има има, но със съвсем чиста съвест може да си ги напсуваш, за дето се опитва да ти я пробутат за "мъжка хрътка".
Link to comment
Share on other sites

абе цуре, я у лево, още малко ще отречеш че има дума костенурец, което е мъжката костенурка.

 

Надявам се, че се щегуваш, но по тона на поста не мога да преценя. Сички в тая държава станаха лингвисти, е*и му майката, всеки пише простотии с всичка сила, цепи се по шевовете от простотии, но смята, че е вървежен и че разбира от материята. Нали уж бяхте интелигентни хора в тоя форум бе, какво стана, защо всеки от известно време пише само малоумия.

Link to comment
Share on other sites

Нали уж бяхте интелигентни хора в тоя форум бе, какво стана, защо всеки от известно време пише само малоумия.

 

Пише се ентелегентни ако искаш да знаеш....... И как да няма костенурец.. !? Не си ли чувал онова стихче за..... костенурец със набръчкан к...ец..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Сички в тая държава станаха лингвисти,

 

За цялата държава не знам, но аз съм бакалавър по българска филология.А по форумите мога и ЩЕ пиша както си искам.

Link to comment
Share on other sites

....Сички в тая държава станаха лингвисти, е*и му майката, всеки пише простотии с всичка сила...

Аз не съм лингвист, но за отговор на такива въпроси се съветвам с дъщерята - тя е дипломиран преподавател по няколко езика, и като такава е длъжна да знае и родния си.

---------------------------

На мене обаче думата ми звучи твърде класическо Чудомирски :D :

Да си видяла един куч? Шарен, по гърба мъжки?
Edited by wolf
Link to comment
Share on other sites

Надявам се, че се щегуваш, но по тона на поста не мога да преценя. Сички в тая държава станаха лингвисти, е*и му майката, всеки пише простотии с всичка сила, цепи се по шевовете от простотии, но смята, че е вървежен и че разбира от материята. Нали уж бяхте интелигентни хора в тоя форум бе, какво стана, защо всеки от известно време пише само малоумия.

не се Щегувам. има си костенурци. както би могло да има хрътове. съжалявам, но повече бих повяврвал на каквато и да е обосновка от зоологът от по-горе, защо не би могла да съществува дума "хрът" отколкото на твоята позиция на "лингвист", че понеже не се ползва, значи я няма.

 

може да съм прост инжИнер и да не съм лингвист както ти го разбираш, но пък знам че обема на речника на един език се определя не от древни брадати мъдреци, които решават кои думи са важни и разрешават само те да бъдат записвани, а от проста статистическа извадка според честотата на употребата им и неотразяване на около 20% от целия речников запас по разните му книги, поради твърде рядката употреба. и като прост ЕнжИнер знам че най-лесно се оборва твърдение от типа "е те такоа животно нема" като просто бъде посочен съответния образец.

Link to comment
Share on other sites

Мобо, противоречиш си бе, мама му стара.

"твоята позиция на "лингвист", че понеже не се ползва, значи я няма" и после

"обема на речника на един език се определя не от древни брадати мъдреци, а от проста статистическа извадка според честотата на употребата им"

 

Ами и аз това се опитвам да кажа. Тъй като думата просто не се използва, затова я няма.

Link to comment
Share on other sites

Сичко дял си приделиха стока и имане:

приделиха си кози и овци,

си пределиха и ниви и лозя,

си приделиха и бели пари и жълтици;

останаха я дванайсе загари,

останаха и до седъм хрътове.

 

http://liternet.bg/folklor/sbornici/baladni/46.htm

 

 

http://www.chitanka.info/lib/text/4962/4

 

 

И дефиницията на думата според Българския тълковен речник:

 

хрът

хрътът, хръта, мн. хрътове, (два) хръта, м. Остар. Ловно куче с дълго и елегантно тяло.

 

Многознайковци... :dry:

 

 

Ред. А по въпроса за употребата на дадената дума, уважаеми господа българици, кога за последно сте чели български исторически романи? Втората хипервръзка, която съм дал като пример, е към "Антихрист" на Емилиян Станев.

Edited by Grimjaur
Link to comment
Share on other sites

Мобо, противоречиш си бе, мама му стара.

"твоята позиция на "лингвист", че понеже не се ползва, значи я няма" и после

"обема на речника на един език се определя не от древни брадати мъдреци, а от проста статистическа извадка според честотата на употребата им"

 

Ами и аз това се опитвам да кажа. Тъй като думата просто не се използва, затова я няма.

а ти пък пропускаш 20-те процента които не биват отразявани по същия начин, по който не различаваш кои тонове и инструменти биват изкривявани или отрязвани при компресиране на аудиофайлове в мп3 с нисък битрейт. това че тези неща биват отрязвани от информационния поток не ги прави несъществуващи - питай мидекс.

първоначалната ти позиция беше че не съществува нещо, което ти не употребяваш, взимайки себе си като образец на средностатистически потребител на езика ни. или греша?

Link to comment
Share on other sites

Език на древните българи и остатъци от него в говоримия български език

В.Младенова Иванова

 

Цел: Издирване на древното езиково наследство в местните български наречия и връщане на древните форми в литературния писмен език чрез образoвателната система, за да се ползват в битовата и официалната реч.

Материал и методика: Използван е езиков материал от местно наречие на българи-аги от Плевенска и В.Търновска област. Основна методика е граматичен и лингвинистичен анализ на глаголни изречения и трафаретни фрази. Представен речник и тълкуване значението на някои думи от агийското наречие.

Анализ на резултатите: В областта на езикознанието вече се оформя общоприето мнение, че българският език е най-древния и първобитен език, мнение, което пръв изказа в България Г.С.Раковски - основоположника на съвременното и модерно изследване на българския език. Запазването на най-стари структури от първобитния език е указание за времепроизхода и старостта на езика.

В търсене на следи от древния български език в съвременния говорим български език положителен отговор дава една детска броянка за гоненица от с.Български Караагач (д.н. с.Тотлебен, Пл.). Езиковият анализ показва, че текстът на броянката има военна терминология: "Ан дан тина, сарака тина, сарака тики, тики, елем(им), белем(им), буз, кар буз! (ени, бени, бов!)". /1,2/

Анализът на някои особени конструкции глаголни изречения, ползвани днес от българите-аги (Плевенска - В.Търновска околии) доказва старинен произход: Мизийските аги обичайно употребяват кратки глаголни изречения за изразяване на едно цяло събитие - някъде глаголите са свързани с предлози и частици. Глаголът се слага накрая, особено глаголът "съм" (ще). Бъдеще време неизменно с частицата "ще". Характерна фонетична промяна на част. ще в "ща" (щъ) и най-вече твърдо "жа" ("жъ"). Характерно за българския език е употребата на двойно отрицание. Окончания типични за съществителни в м.р. "ем", "ям", "ом" - форма на наречия: зорлям, родом, алилем. Няма развити падежни форми в местното наречие на караагачаните от с.Тотлебен. Запазена е старинна притежателна форма "ин", "и" + предлог "на": майчин, бащин, на тати. Членуване на съществителните в края "а", "ът", "та". Честа употреба на звуковете "ъ", "х (к)": манъра = брадва.

В мизийския агийски район г.Б.Черква, В.Търновско са запомнени два особени трафаретни изрази, вероятно наследство от по-ранни заселници на Балканите: кари (етиопи) - "Хайде, Бамбило, ставай!" с вероятен африкано-месопотамски произход, и траки (кушити) - "Бабо Друмбаро!" с вероятен тракийски произход.

Речникът от думи, които употребяват агите в ежедневието си доказва колко устойчив е българския език, неподатлив на промени, вероятно поради особения затворен, необщителен характер на агите и консервативност на по-възрастното население спрямо съвременния звуков поток от чуждици.

Изводи: По мнението на П.Добрев /3/ древния български език има еднаква езикова основа с индо-иранските езици (Памир - Хиндукуш). Граматичният и лингвинистичният анализи показват, че българите са запазили стари езикови структури на предпотопен военен сакрален език (броянката, гл."кар", бог Ан), възприет от етиопо-кушитите. /4/

Заключение: Българският народ е запазил във своя съвременен битов език първобитните корени на думите, създадени в зората на човешката култура. Издирването на древното езиково наследство в местните български наречия и прилагането му в образователната система не само като учебен материал, а и като средство за общуване ще спре нахлуването на чуждици и явната тенденция за подмяна на българския език с технически език и вестникарски жаргон.

Ползвана литература:

1. Раковски Г.С. (1988) Съчинения, т.4, с.183-187

2. Добрев П. (1994) Светът на прабългарите, изд. ИКК Славика-РМ, Сф., с.31-33

3. Добрев П., Добрева М. (2001) Древнобългарска епиграфика, с.113-121

4. Младенова В. (2000), сп.Авитохол кн.12, Произход на населението от с.Б.Караагач, с.30-44

5. Gesenius W. Handworterbuch uber das Alte Testament (1962)

 

 

И стига сме разводнявали темата.Ако на някой му се спори по въпроса какви думи се употребяват в съвременния български език, да пусне тема за това.

Edited by Grimjaur
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...