Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

При директно въвеждане paypal.com не се зарежда, без значение браузъра. През гоогъл и от там с хиперлинк го зареди. IE никога не съм го ползвал след инстала на 8цата. Не би трябвало да е от кеш.

 

Аха www.paypal.com го има, а без www не.

 

Кухия днс?!?

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Някой да е сканирал проявена фото лента (става въпрос лента за фотоапарат от старите) ? Имам някакъв спомен, в описанието на скенера ми Канон, че може да се сканира лента, ама какво точно става? Едва ли на екрана после ще ми излезе снимката, ама знам ли?!?  :grin:

Трябва приставка с подсветка. Директно не става.

Link to comment
Share on other sites

Явно кухия днс. Ние го тествахме с директно изписване на целия домейн или кликане на линк.

Link to comment
Share on other sites

Имам един малко странен въпрос. Пиша тук, защото съм забелязал, че тук има доста хора занимаващи се програмиране.

На 25год съм и в момента не мога да взема решение към коя сфера на работа да се насоча. Завършил съм пловдивския университет със специалност маркетинг, нещо което ми се стори добра идея като бях на 18-19. Но сега не ми е от никаква ползва, защото не ми се работи това. И сега реших да прегледам ей така между другото jobs.bg и нямаше как да не забележа, че най- високите заплати и най- голям интерес има към:

SENIOR PHP DEVELOPER

Java EE Developer

PHP Developer

C++ Developer

C++/ Objective-C developer

 

И почнах да се замислям, тъй като винаги математика ми се е отдавала много. В ПУ-то много лесно си взех висшата математика... с много много малк усилия от моя страна. Много лесно научавам нови работи. И прочетох някои основни работи в гугъл на тази тема и ми се стори доста интересно.

Въпроса ми е колко сложно ще ми е да се насоча към подобна сфера? Нямам работа в момента и обстоятелствата  не ме притискат особено много да търся работа. Мога да отделя да кажем 3-6месеца, максимум 12, за да науча примерно 2-3книги... евентуално да взема някаква диплома/китап примерно.

 

Въпроса ми е по- скоро ще стане ли работата без магистратура в тази сфера... или трябва да се напъна за още учене в университет?

Edited by sasshko
Link to comment
Share on other sites

Въпроса ми е по- скоро ще стане ли работата без магистратура в тази сфера... или трябва да се напъна за още учене в университет?

 

Ще стане.

Виждам, че две от обявите, които си поместил са в нашата фирма (Enigma Software).

За програмист специално има изискване за опит и портфолио, но никой не ти гледа дипломата, а при кандидатстване има задачка, която трябва да изпълниш.

 

Аз съм в друг отдел.

 

Един колега реши да започне да се занимава с програмиране без образование. Записа онлайн курсове в някаква Софийска фирма. Курса мисля, че беше 6 месеца или нещо от сорта, но сега е започнал работа като Junior програмист в една фирма в Стара Загора с офиси в Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

Има достатъчно материал в нета за всякакви езици за програмиране. В skyscanner един пич от Архитект е станал Junior Java Dev. За около 1 година.

Link to comment
Share on other sites

Отзад-напред: Може и без магистратура, но помага (верно много рядко, но е някакъв плюс). Ако имаш възможност изкарай я задочно. 

 

Това с книгите - не е само до "научаване" а по-скоро до практика и 2-3 книги са едно добро начало. Има много добри онлайн курсове и видео уроци, които също може да прегледаш. Но е и до начин на мислене. 

 

Относно програмирането - C++ е общо взето водещия език за много неща, но и като сложност е на челно място. И го казвам от позицията на човек с 20 години опит в програмирането - има неща, които и на мен не са ми ясни. 

 

PHP - моето лично мнение е, че има прекалено много "драскачи" и там подхода е повече "занаятчийски" (не че има нещо лошо в това) като нивото на голяма част от занимаващите се с това, не са програмирали нищо по-сложно от поръчване на стоки от онлайн магазин и в по-голямата си част са сглобявали уеб сайтове от по 10тина страници. Съответно заплащането в сферата за PHP програмисти е доста по-ниско (то и работата всъщност е по-елементарна все пак). 

 

JavaEE (EE=Enterprice Edition) - добър избор. Езика е доста близък до друг доста разпространен едик - C#. Така като гледам става дума за уеб - т.е. освен java ще трябва да научиш и HTML, JS и CSS (които не са нищо особено всъщност, просто повече информация трябва да асимилираш, но като сложност е доста под тази на C++). От друга страна Java e езика, на който се програмират и мобилни приложения за андроид. 

 

ObjectiveC - също много добър избор. ObjectiveC e езика на който се разработва за iOS и въпреки че е малко странен е добро начало също. Новия е Swift и мисля, че е далече по-добър, но като цяло разработчици на мобилни приложения се търсят и ще се търсят все повече и там заплатите са над средното в бранша (по мои наблюдения). 

 

Ако искаш нещо по-сложно и свързано с математика - търси game development - примерно това: https://www.jobs.bg/f3123098 При тези неща има по-малко "занаят", повече мислене и математика. 

 

Което и да избереш бих те поздравил за избора, само гледай да не се откажеш при първата трудност, а трудности ще има и то много. 

Link to comment
Share on other sites

Има достатъчно материал в нета за всякакви езици за програмиране. В skyscanner един пич от Архитект е станал Junior Java Dev. За около 1 година.

Няма какво да се лъжем- всичко има в интернет само да знаеш от къде да почнеш и какво да търсиш. А аз не знам от къде да почна.

 

@djadomraz, благодаря много за подробното инфо.

 

 

 

Ако искаш нещо по-сложно и свързано с математика - търси game development - примерно това: https://www.jobs.bg/f3123098 При тези неща има по-малко "занаят", повече мислене и математика. 

 

 

На телефона в момента играя 2 подобно игри. Казват се Memorado и Neuronation. Радвам се, че го спомена това. Доста са ми интересни такива игри, които стимулират някаква мозъчна дейност. Един вид тренировка за мозъка. Да се занимавам с развитието на нещо подобно ми било... страхотно

Edited by sasshko
Link to comment
Share on other sites

На телефона в момента играя 2 подобно игри. Казват се Memorado и Neuronation. Радвам се, че го спомена това. Доста са ми интересни такива игри, които стимулират някаква мозъчна дейност. Един вид тренировка за мозъка. Да се занимавам с развитието на нещо подобно ми било... страхотно

 

В случая даже не знам за какво говориш :) Аз търсех Пловдив и C# да видя има ли обява със заплата и като видях Unity се сетих за игрите и го написах... Има и други фирми, разработващи игри - GameLoft примерно, ама те са в София. Но пък други имат за Пловдив: https://www.jobs.bg/f3127841 (и онази, за която дадох линк по-горе)

 

Иначе работа за програмисти има. Ето някои от фирмите, колко позиции са обявили:

 

https://www.jobs.bg/company/27469

 

https://www.jobs.bg/company/155432

 

https://www.jobs.bg/company/23224

 

https://www.jobs.bg/company/189033

 

https://www.jobs.bg/company/22149

 

(Някои от позициите са в София всъщност, но все пак това са само няколко фирми с една камара обяви 

Link to comment
Share on other sites

Къде да се разпиша за отмяната на това безумие наречено смяна на времето? И какъв е шанса да се отмени? И изобщо има ли такъв? :(

 

Велизар Енчев е твоят човек - току що от трибуната на парламента предложи да го махнат, като го нарече "вреден анахронизъм". Кофти само, че след него излезна новата министърка Меглена Кунева и каза, че нямало да го махнат, щот' си било много яко. :notify:

Link to comment
Share on other sites

Мммм да, особено пък Гренландия...и тъй като тезата на Мегленчето беше, че не били отчетени вредни въздействия върху здравето на хората, а и от ЕС ни го налагали, иначе щели да глобяват - оня я бъзна като каза, че ако движението й наистина се казва "България на гражданите", а не на ЕС, хубаво е от време на време да взимаме и по някое самостоятелно решение в интерес на тия граждани. ;)

Иначе изчисленията показвали "пестене" по някакви стотинки (нещо от рода 50-60 ст.) на годишна база за всеки гражданин при двукратното сменяне на времето.

Link to comment
Share on other sites

ЕС имат изискване САМО кога трябва да се сменя времето, АКО решим да ползваме смяната. Нямат изискване да задължително да сменяме часовниците.

Link to comment
Share on other sites

Абе и Велизар Енчев уж твърдеше, че не било задължително, но Меглена каза, че ако не го сменяме имало глоби за страната.

Link to comment
Share on other sites

Въпреки че смяната е американска измишльотина (не съм проверявал обаче дали няма еврейски корени), тя има своята логика и смисъл - прочетете малко по въпроса. 

Link to comment
Share on other sites

тва са диспозитивни разпоредби даващи насоки как да се прилага дадено право АКО субекта избере да го прилага... т.е. те задължават само под условие, че си има взето решение да прилагаш нещото което урежда директивата, а то сам решаваш, не ти се казва относно главното правило

 

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Смяната е британска измишльотина, не американска...и се пестят точно 0,54 лв на калпак.

 

 

"Често се твърди, че първият, предложил лятното часово време, е Бенджамин Франклин със свое писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г.Това предложение обаче било по-скоро с хумористичен нюанс и всъщност предлагало парижани да стават и да си лягат по-рано.

За пръв път сериозно е предложено от Уилям Уилет в „Пилеене на дневна светлина“, публикувана през 1907 г. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме въпреки наличието на значително лоби.

Идеята за лятно часово време за пръв път се осъществява на практика от правителството на Германия по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последва примера, като отначало въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г. На 10 март 1918 г. Конгресът на САЩ установява няколко часови зони и официално въвежда лятното часово време, но законът не намира отзвук и скоро е отменен."

 

 

П.П. И за пореден път се показва какви сме подлоги...Ако искаме можем да го отменим, но не, Европа била казала..глупости..Пълна дезинформация на населението...както и да е...живи-здрави и си свиркайте...или помолете някой/я да ви посвири...

Edited by magdanoz4o
Link to comment
Share on other sites

Младежо, аз продължавам да не разбирам защо рипаш срещу врътката в часовника. Тя е измислена и създадена, баш от Франклин между другото, с една едничка цел - да се ползва ефективно дневната светлина. Естествено за работа, не за блеене. И както казах, поне според мен, в това има много логика. Не вдявам обаче на теб какво ти пречи... 

Link to comment
Share on other sites

Чак пък да сме подлоги :))) 79-та да не сме били в ЕС, като сме го въвеждали ?

Но не може да се отрече, че съществуването му  създава хаос, едни го ползват други не, всеки си минава когато му скимне към него, а и има досаден ефект в/у биологичният часовник на човек. 

Link to comment
Share on other sites

Представете си в България да няма, но в Румъния и Сърбия да има.... Такова мазало ще стане за всички фирми, които работят с други държави, че няма на къде.

Link to comment
Share on other sites

представи си сърдечно болните които работят на смени какво става, има още сумати групи хора които имат здравословни проблеми с тая смяна на времето

 

тая помия със смяната на времето няма никаква причина да се държи

 

бизнеса след 3 месеца няма да помни че е имало такива тъпотии

 

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Не мисля, че говоря глупости.

Иван работи ексклузивно с Англия от България и се съобразява с тяхното работно време.
България сменя часа, Англия не. Иван какво трябва да направи в случая? Да си смени работното време за определен период. Неговото и на всички работещи във фирмата.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...