Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Всъщност е огромно безумие да вържеш на един кръг освен бойлер и други уреди, и да сега не ти пада предпазителя, защото е много ампери, но кабела вероятно се нагрява когато ползваш всички уреди заедно..което е опасността в случая. Той предпазителя за това е сложен и оразмерен подходящо, за не стане беля.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Решил съм в къщата да сменя ел. таблото. Харесах си модел на Kanlux, който с минимално къртене от 1см. ще заеме мястото на старото табло. Също така вътре ще има и контролен електромер на DIN шината на таблото. Сега чуденката ми е за предпазителите.

Осветлението е ясно - 10А. Бойлер, тъй като на неговия кръг има и пералня - 20А. Кухнята е с 2 контакта и кабел 4мм2, като на печката отиват 4мм2 и оттам 2.5мм2 отиват на двоен контакт за бойлерче под мивката и абсорбатор. Там ми е чуденката. На контактите, предвид, че стаите са 5 - 3 спални, хол и дневна с бокс, като са разделени в 2 кръга - един за спалните и един за останалата част от къщата, смятам, че 20А са добре на кръг /като мога и 25А да сложа/. До таблото идват 6мм2 кабел. Оттам тръгват само 4мм2, с изключение на осветлението, което като гледам е 1.5мм2.

Мнения?

 

 При 3 kW бойлер и 2 kW пералня няма да минеш с 20 А. Токът ще е към 22А и отиваш на АП 25А. Кухнята според мен 32А, повече не можеш защото ще горят проводниците. Груба сметка 4 котлона и фурна са към 7кВ и малкият бойлер 2  kW, ама кой пък си ползва всичките котлони и фурната едновременно. 25А  са 5,7 kW и може и да ти е малко, но зависи какво ще работи. В останалите стаи, ако си на отделни кръгове спокойно си слагай 20А, а ако консуматорите са само разни телевизори и друга подобна черна техника може и 16А.

Link to comment
Share on other sites

Старият ми климатик съвсем издъхна. От два-три дена духа много много хладен въздух и заскрежава питата изключително бързо, дори вчера привечер, когато беше извънредно топло. От десет години го имам и такова чудо не е било. Дали ще се оправи само с доливане на фреон и колко струва то в най-лошия случай - 50, 100, 200 лева? Имат ли някакви клапани/термостати тия машини (LG е моят, ако има значение)? То е ясно че само с чудене и баене няма да се оправи, ще се вика майстор, ама искам да съм малко подготвен преди да почне да разглобява и да знам какво да му кажа още като го викам.

Някакво реле се оказа прецакано, пречело да вдигне достатъчно налягане. След бърза подмяна "дядото" работи като нов, без фреони без глупости :grin:

Link to comment
Share on other sites

Всъщност е огромно безумие да вържеш на един кръг освен бойлер и други уреди, и да сега не ти пада предпазителя, защото е много ампери, но кабела вероятно се нагрява когато ползваш всички уреди заедно..което е опасността в случая. Той предпазителя за това е сложен и оразмерен подходящо, за не стане беля.

 

Пак си смесил магданоза с марихуаната, бойлера ми е 2kW +2kW пералня и микровълновата е 700W кое според теб е много на един кръг, по книга 25А трябва да е даже с запас от 3,7А да ама на практика е въздух под налягане. Кажи ми как парогенератор 45кW трифазен, не го удържа предпазител 80А трифазен и пада, но 100А го държи, при положение, че трябва да го удържа 70А на фаза, а то 80-сятката пада?

Link to comment
Share on other sites

Пак си смесил магданоза с марихуаната, бойлера ми е 2kW +2kW пералня и микровълновата е 700W кое според теб е много на един кръг, по книга 25А трябва да е даже с запас от 3,7А да ама на практика е въздух под налягане. Кажи ми как парогенератор 45кW трифазен, не го удържа предпазител 80А трифазен и пада, но 100А го държи, при положение, че трябва да го удържа 70А на фаза, а то 80-сятката пада?

Hint!

Утечка (лека) в някой от нагревателите или просто... остарял предпазител :))

Автоматичните предпазители също трябва да се подменят периодично, понеже бягат от параметри.

Link to comment
Share on other sites

Апф, аман от хвърляне на боб.

http://www.filkab.com/files/catalogs/file_31_bg.pdf

Ето табличка, според сечението си избирайте и предпазителите. 

А ако 70 амперов пада при предполагаемо натоварване от 60 ампера, правилното е да се измери какъв ток аджеба тече там, а не да се слагат по-големи предпазители докато не се подпалим. 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Какво правите вие с това осветление бре  :Facepalm:

При мен две спални, хол, кухня, две тераси, коридор, баня и тоалетна, общо всичките не надвишават 230-240W ?!??!?

6 лунички по 50вата на едната стена (с димер - тогава такива имаше само - нямаше LED) = 300вата + още 6 около кухненската маса = още 300 вата.

 

Индиректно осветление = 20 пури по 36 вата = 360 вата + 11 пури по 18 вата = 198 вата

 

Лампион над масичката до телевизора = 3 * 60 вата = 180 вата - заради димера са обикновенни крушки но пък рядко ги светкам

 

Лампион над масата в кухнята = 2 * 80 вата = 160 вата (вече е 1 * 15 вата LED)

 

Осветление над кухненския плот 7 метра * 15 вата на метър led лента = 105 вата

 

И още малко лунички нахакани на разни места в секциите - още 100тина вата ги сложи :)

 

Имаше и един лампион с някаква странна лампа която само онази част отгоре беше май 500 ватова крушката ама го разкарах че ми писна да гори.

 

По тези сметки - 2.2киловата ако ги светна всичките а помня, че преди смятах, май повече излизаше... или нещо се бъркам или съм забравил нещо, но то и 2киловата е като за отопление по-скоро не като за осветление :)

 

Обикновенно светкам само 1та стена на скритото осветление, за да не ми свети в очите като работя от лаптопа на дивана и лампиона над кухнята ако се яде там и почти никога не спирам осветлението над кухненския плот (защотото то е LED и е мега "зелено"/еко и съответно докато го ползвам спасява бели мечки)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Този линк беше премахнат заедно със следващите го 3-4 мнения от един много голям бг форум.Защо ли??????

http://bgnews.me/%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%B8-15-%D1%81%D1%80%D1%8A%D0%B1%D1%81%D0%BA/

Link to comment
Share on other sites

Hint!

Утечка (лека) в някой от нагревателите или просто... остарял предпазител :))

Автоматичните предпазители също трябва да се подменят периодично, понеже бягат от параметри.

 

Говоря за чисто нови уреди, кабели и бушони, старите 25А държаха.

Апф, аман от хвърляне на боб.

http://www.filkab.com/files/catalogs/file_31_bg.pdf

Ето табличка, според сечението си избирайте и предпазителите. 

А ако 70 амперов пада при предполагаемо натоварване от 60 ампера, правилното е да се измери какъв ток аджеба тече там, а не да се слагат по-големи предпазители докато не се подпалим. 

 

Да с амперклещите показва на две от фазите 59А на едната 58.5А и 80-сятката издъхва, държи 1-2 мин. и заприличва на рибарски х*й

Link to comment
Share on other sites

 

Да с амперклещите показва на две от фазите 59А на едната 58.5А и 80-сятката издъхва, държи 1-2 мин. и заприличва на рибарски х*й

Дам, май само името му е било предпазител. 

Link to comment
Share on other sites

По тези сметки - 2.2киловата ако ги светна всичките...

Наистина си е като за отопление, при мен двата климатика са не повече от 1800W (май 1700W бяха ама карай) Вземи подмени и луничките с лед, това си е доста консумация. Аз от както минах на 12V съм много доволен от сметките ми, за предния месец имам 70лв ток. Сега съм наумил като събера пак някой лев да сложа и слънчеви панели на терасата (да я облека) и осветлението въобще няма да ми влиза в сметката за тока.

Дам, май само името му е било предпазител. 

Не знам аз ли съм такъв карък или предпазителите са вече боклуци, най-малко 7-8 съм изхвърлил само във фирмата, и в нас два.

Link to comment
Share on other sites

Апф, аман от хвърляне на боб.

http://www.filkab.com/files/catalogs/file_31_bg.pdf

Ето табличка, според сечението си избирайте и предпазителите. 

 

Да ама никъде не пише за кухня ли е за хол ли е за осветление ли е? :)

Този линк беше премахнат заедно със следващите го 3-4 мнения от един много голям бг форум.Защо ли??????

http://bgnews.me/%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%B8-15-%D1%81%D1%80%D1%8A%D0%B1%D1%81%D0%BA/

Защото беше случайно и другарчетата се извиниха, като обещаха повече да не правят така.

Link to comment
Share on other sites

Да ама никъде не пише за кухня ли е за хол ли е за осветление ли е? :)

Нас такива висши пилотажи не са ни учили как се правят в училище. Все казваха да четем справочниците. :)

Link to comment
Share on other sites

Я кажете някой читав и не много скъп хотел около центъра?За 3-4 дни пребиваващ чужденец,да не е бардак все пак?

 

Всички хотели по и около центъра са по 50-60-70лв на нощувка.

 

---------

 

Дискусии като тази на последните 2 страници са доказателство, че не всичко трябва да се слага в тая тема.

Link to comment
Share on other sites

По повод санирането на сгради. 2015 могат да кандидатстват сгради с 36 жилища нагоре., 2016 ще може и тия с под 36 жилища. Подробности като говроя в кметството. Под сгради се рабира всички - не само отделните входове. Не може да участва само отделен вход, а всички на едно

Link to comment
Share on other sites

 

Защото беше случайно и другарчетата се извиниха, като обещаха повече да не правят така.

Вместо да бъдеш така язвителен да беше допълнил нещо съдържателно по въпроса-вярно ли е и в какво степен това с ракетния обстрел на сръбската телевизия,какво ли означава покриването на информация без да е оборена нейната правдоподобност.Щото на човек му излизат доста неприятни изводи.

Link to comment
Share on other sites

Нас такива висши пилотажи не са ни учили как се правят в училище. Все казваха да четем справочниците. :)

 

И в крайна сметка справочниците показаха точно каквото говорихме и ние с други думи, понеже човекът изрично питаше за кухнята си - 2.5 квадрата - 25А, 4 квадрата - 32А, 10 квадрата (главно захранване) - 63А. Сега остава инсталацията му да не е правена от малоумници и готово. Ама нали трябва да се оспами хубаво темата и някой да се прави на остроумен...

 

========================

 

Ангеле, това се получава, защото вместо въпроси и отговори, имаме 50% "остроумия".  

 

========================

 

galaxy, как бихме могли ние да знаем защо някой от някакъв си форум е махнал някакви мнения? Ти дори не казваш кой е той. 

Link to comment
Share on other sites

Трябва ми някой на доброволни начала да едитне един kernel на андроид устройство... ако някой може да пише.

 

Също ми трябва заготовка от полиуретан с диаметър 10-15см и дължина 10см. Някой ако има идея от къде в Плд мога да си купя :) 

Link to comment
Share on other sites

Трябва ми някой на доброволни начала да едитне един kernel на андроид устройство... ако някой може да пише.

 

Също ми трябва заготовка от полиуретан с диаметър 10-15см и дължина 10см. Някой ако има идея от къде в Плд мога да си купя :)

 

Здрасти, ето от ТУК съм пазарувал, доста видове инженерна пластмаса имат, и със сигурност имат такъв диаметър, режат ти колкото искаш.

Edited by mladenski76
Link to comment
Share on other sites

Някой наясно ли е с т.нар parental control. Как мога да настроя браузъра да показва само "safe content" т.е. да забраня разни 18+ истории, онлайн хазарт и т.н.? Филтър на клиповете в youtube нещо примерно и т.н.? Това за лимита на брой часове е ясно и лесно на iPad-a, но за гореспоменатите не виждам нищо готово. Т.е. ще трябва допълнително приложение нещо.

Link to comment
Share on other sites

Как мога да проверя дали амортисьорите на пералня са здрави? Почти нова е, на 10 месеца, голяма и т.н. След преместване, в определни обороти, направо полудява - нещо, което не е било. Перфектно нивелирана е. На 1600 оборота не мърда, но на 800 са танци... Бах мама ѝ! С три нивелира, всичките едно показва - перфектно нивелирана, не мърда при високи обороти, но при ниските някакъв дисбаланс ли, знам ли... Нормално заредена - нито претъпкана, нито полупразна. На мозайка е. Да не е от това, да ѝ се не види.

Link to comment
Share on other sites

Едва ли е заради мозайката. И моята е така.

Към нея имаше самозалепващи подложки против плъзгане. Имаш ли нещо такова? 

 

btw, когато я монтирах се оказа, че нямам нивелир под ръка, та използвах една голяма тава и малко вода за нивелация, но се получи перфектно.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Тц, никакви такива подложки. Откъде да купя? Четох преди години тема в друг форум, където обсъждаха някакви допълнителни крака против приплъзване. Имало ги в Кауфланд, но там така и не открих подобно нещо.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...