Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

И още нещо - екранът ВИНАГИ трябва да е ПОД нивото на очите.

Та да ти се доспива. Не позна майна. Екрана трябва да е така разположен, че при минимално напрежение на мускулите някак естествено погледа да ти попада върху центъра на екрана. А не да трябва да гледаш надолу. Даже ела да ти покажа в офиса как съм ги вдигнал за да може като се облегнеш на стола да гледаш точно в центъра на монитора а не да трябва да си навеждаш главата, защото точно така след 4часа работа ще ти се схване вратленцето.

 

 

Дядо, а за ТОЗИ какво ще кажеш, бива ли го?

Ми какво да кажа - TN панел, вероятно ползва ШИМ на 100 Hz та е препоръчително да го държиш на 100% яркост, защото намалиш ли яркостта започва да мига. Ако не работиш над час-два на него на ден не е проблем, но ако работиш повече и особенно ако очите започват да ти се дразнят нещо е хубаво да го смениш

Link to comment
Share on other sites

Дядо, а за ТОЗИ какво ще кажеш, бива ли го?  

 

Аз доста потормозих  djadomraz за монитор и се спрях на http://www.pic.bg/monitori/benq/monitors-24_/monitors-24_-9h.l9plb.rwe . За сега съм много доволен от него и очите ми се натоварват много по - малко. Случвало се е след работа да стоя още 5/6 часа пред него и на следващия ден очите са ми добре. Със стария ми монитор нещата стояха по друг начин.

Link to comment
Share on other sites

Та да ти се доспива. Не позна майна. Екрана трябва да е така разположен, че при минимално напрежение на мускулите някак естествено погледа да ти попада върху центъра на екрана. А не да трябва да гледаш надолу. Даже ела да ти покажа в офиса как съм ги вдигнал за да може като се облегнеш на стола да гледаш точно в центъра на монитора а не да трябва да си навеждаш главата, защото точно така след 4часа работа ще ти се схване вратленцето.

 

 

 

Ми какво да кажа - TN панел, вероятно ползва ШИМ на 100 Hz та е препоръчително да го държиш на 100% яркост, защото намалиш ли яркостта започва да мига. Ако не работиш над час-два на него на ден не е проблем, но ако работиш повече и особенно ако очите започват да ти се дразнят нещо е хубаво да го смениш

 

Този го ползва дъщерята за игри, значи да се замислям да и го сменям, + това тя е и с очила за далеч 0,25/0,50 той вуйчо и го изпрати от Холандия, че си взел по-голям, ама ще го разкарам.

Пък аз си ползвам 40" LED на Samsung от 3м предполагам че няма да е проблем, а и не съм усетил да си напрягам очите и виждам добре за сега и на близо и на далеч.

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Това, което наричаш "мързеливо око", всъщност е пренапрегнато. От постоянното фокусиране наблизо. Като фокусираш надалеч, се отпуска мускула около лещата и това предпазва от късогледство.

 

Според мен е "одъртяло" щото вече нищо не му помага :) Но за късогледство забрави. Спираш да фокусираш на близко, за разстояние над 2 метра няма проблем. По скоро проблема е, че ръцете окъсяват.

Link to comment
Share on other sites

Този го ползва дъщерята за игри, значи да се замислям да и го сменям, + това тя е и с очила за далеч 0,25/0,50 той вуйчо и го изпрати от Холандия, че си взел по-голям, ама ще го разкарам.

Пък аз си ползвам 40" LED на Samsung от 3м предполагам че няма да е проблем, а и не съм усетил да си напрягам очите и виждам добре за сега и на близо и на далеч.

Благодаря.

Да чукна на дърво - аз още не съм сложил очила, а кисна по 10 часа пред монитора. Но има и друг момент - имам приятели, които при същите условия на работа сложиха очила доста бързо.

 

Добре е ако има проблеми с очите да я ограничавате да не стои над 2 часа тъй или иначе, но ти препоръчвам да гледаш на BENQ flicker free серията. Много я хвалеха навсякъде и са на много прилична цена. Аз взех един такъв 27 инчов, но ми идват прекалено едри пикселите и ме дразни и го дадох на единия колега в офиса.

 

Ето този примерно е доста приличен и на добра цена: http://www.technopolis.bg/b2c/details/507003/P11010301/Monitor-BENQ-VW2235Hхем този е MVA т.е. контраста е по-добър от IPS даже. Може да не предава идеално точно цветовете, ама ти предпечат няма да правиш, а MVA са по-добри за игри и текст.

 

Иначе ако искаш мога и по-голям да ти препоръчам ама там цените отиват към хилядарка (т.е. 27 инчов на правилната разделителна способност 2560х1440)

 

Аз гледах едно 34 инчово LG (3440 x 1440) и се чудя има ли смисъл да взимам подобна ужасия

http://www.amazon.co.uk/LG-34UM95-inch-Ultrawide-Monitor/dp/B00JXD6DL0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1421240595&sr=8-1&keywords=LG+34+display

 

Има и даже модел, който е извит... ще е любопитно да го видя на живо някъде

Link to comment
Share on other sites

Да чукна на дърво - аз още не съм сложил очила, а кисна по 10 часа пред монитора. Но има и друг момент - имам приятели, които при същите условия на работа сложиха очила доста бързо.

 

Добре е ако има проблеми с очите да я ограничавате да не стои над 2 часа тъй или иначе, но ти препоръчвам да гледаш на BENQ flicker free серията. Много я хвалеха навсякъде и са на много прилична цена. Аз взех един такъв 27 инчов, но ми идват прекалено едри пикселите и ме дразни и го дадох на единия колега в офиса.

 

Ето този примерно е доста приличен и на добра цена: http://www.technopolis.bg/b2c/details/507003/P11010301/Monitor-BENQ-VW2235Hхем този е MVA т.е. контраста е по-добър от IPS даже. Може да не предава идеално точно цветовете, ама ти предпечат няма да правиш, а MVA са по-добри за игри и текст.

 

Иначе ако искаш мога и по-голям да ти препоръчам ама там цените отиват към хилядарка (т.е. 27 инчов на правилната разделителна способност 2560х1440)

 

Аз гледах едно 34 инчово LG (3440 x 1440) и се чудя има ли смисъл да взимам подобна ужасия

http://www.amazon.co.uk/LG-34UM95-inch-Ultrawide-Monitor/dp/B00JXD6DL0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1421240595&sr=8-1&keywords=LG+34+display

 

Има и даже модел, който е извит... ще е любопитно да го видя на живо някъде

Benq то е наистина с много добра цена, едно такова ще и дойде добре. Тя повече от час, час и половина не стои, но повече ме притеснява останалото време че играе много на телефона и там според мен е по-големия проблем.

А за такива глезотии като LG то няма смисъл.

Link to comment
Share on other sites

Според мен е "одъртяло" щото вече нищо не му помага :) Но за късогледство забрави. Спираш да фокусираш на близко, за разстояние над 2 метра няма проблем. По скоро проблема е, че ръцете окъсяват.

Тва не се причинява от взиране в монитор от близки разстояния.

Link to comment
Share on other sites

Та да ти се доспива. Не позна майна. 

 

Много добре са познали хората, на които офталмологията им е професия, но нищо чудно ти да знаеш по-добре. Това правило не съм го писал аз, а компетентни лица. И естествено е писано за нормалната ситуация, в която някой стои на НОРМАЛЕН стол пред монитор (вероятно над 95% от потребителите). Не в хамак, дюшек, шезлонг, легнал или на челна стойка. 

 

За фокуса - точно обратното - окото с времето свиква да фокусира наблизо в монитора и губи способността си да фокусира надалеч. Всеки лесно може да провери това. Както казваше един приятел, прекарал дълги години още зад CRT екраните - припомнете си като малки откъде виждахте кой номер е идващият рейс и се опитайте да видите сега... 

Link to comment
Share on other sites

"Мегапикселите" малко падат, но проблема е с фокусиране на близки, а не на далечни разстояния. Това е нормалното остаряване на очите. Това дето ти го казваш е късогледство и то не е функция на възрастта. Може да питаш някой възрастен :)

Link to comment
Share on other sites

Аз говоря за последствия от дългогодишно седене пред монитор, ти както искаш му викай. И много лесно мога да съдя и по себе си, тъй като на мини разстояния мога и да броя пиксели, докато вече на 100 и повече метра усещам как дребни обекти не мога да видя с подробни детайли, както преди 20 години. Както казах - всеки сам може да провери за себе си много лесно. 

Link to comment
Share on other sites

Дълго, дълго... колко да е дълго. От 82-ра на зелен монитор през цялата еволюция на всякакви монитори досега с една година прекъсване :) Направо христова възраст.

Link to comment
Share on other sites

Казус - ноември месец съм си платил по банков път(през онлайн банкиране) осигуровките за октомври и ноември. Плащането ми седи в онлайн банкирането, но в системата на НОИ ми показва, че за 10 и 11 месец не съм осигурен. Кво правим?

Link to comment
Share on other sites

Казус - ноември месец съм си платил по банков път(през онлайн банкиране) осигуровките за октомври и ноември. Плащането ми седи в онлайн банкирането, но в системата на НОИ ми показва, че за 10 и 11 месец не съм осигурен. Кво правим?

 

Проблемът е в банката - трябва да си говориш с тях :) Не би трябвало да си с прекъснати здравни права, та първо през банката да се разберете и след това - каквото е нужно. Но би трябвало да ги преведат към НОИ. В кофти случая - плащаш ги пак, пък после банката трябва да ти ги възстанови.

Edited by chistacha
Link to comment
Share on other sites

Няма никакво значение - трябва първо да поискаш от банката отчет, че парите са преведени към НОИ, тогава всичко останало. Ти може да имаш движение по сметката и да ти е отчетено, че парите са пратени, но дали реално са - това е друг въпрос. Та първо през банката за отчет, след това - НОИ с извлечение от банката, че парите са преведени.

Link to comment
Share on other sites

Казус - ноември месец съм си платил по банков път(през онлайн банкиране) осигуровките за октомври и ноември. Плащането ми седи в онлайн банкирането, но в системата на НОИ ми показва, че за 10 и 11 месец не съм осигурен. Кво правим?

 

Нищо не правим - чакаш да ги разнесат от НОИ - редовно се мотаят. 

Link to comment
Share on other sites

Добре де, нали ако за 3 месеца не си плащал осигуровки ти спират правата? За Декември платено ли е?

Link to comment
Share on other sites

Не е платено за декември и именно губенето на права ме притеснява.

 

Не е платено или не е отразено плащането? Много различни неща. 

Link to comment
Share on other sites

Платено е за октомври и ноември. За декември не е. Но системата на НОИ показва, че не е платено за октомври и ноември.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...