Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

А за такива глезотии като LG то няма смисъл.

Ти ще кажеш. Да ти кача ли снимка от 4те монитора в момента? Като нищо мога да заменя 2та с това ЛГ но се чудя как ще е и дали да не го сложа по средата, ама пък тогава 30-ката къде да я сложа... изобщо ситуацията е много тежка откъм чуденето :) 

 

Много добре са познали хората, на които офталмологията им е професия, но нищо чудно ти да знаеш по-добре.

...

Видене, говориш наизуст и се препираш. Хайде дай ми статия и ще говорим след това. Защото разни хора, показващи правилна стойка за да не ми се натоварват не знам си кои мускули и кръста препоръчваха нещо съвсем различно, което 5 години по-късно (а през това време обяснявах на мои познати, че позата, в която работя е много по-удобна от онези дето ги водят ергономични) излезнаха други статии, че ако не искаш кръста да ти се натоварва трябва да си леко излегнат назад. Съответно ако си леко излегнат сещаш ли се къде ти отива погледа?

 

Също така за да ти са в покой мускулите на врата сещаш ли се че трябва някак да си подпрял главата си? Хайде сега направи това на най-ергономичния стол който имаш и ми кажи къде ти отива погледа? И какво е необходимо да направиш ако монитора ти е ниско долу на бюрото?

 

в която някой стои на НОРМАЛЕН стол пред монитор (вероятно над 95% от потребителите). Не в хамак, дюшек, шезлонг, легнал или на челна стойка.

Кухненски стол, нали? Майна, още миналото хилядолетие хората измислиха офис столовете, даже около дот-ком бума и Y2k разните софтуерни компании изкупиха на безумни цени столовете на Herman Miller, Ergohuman и подобни. Хайде недей да спориш с мен точно на тази тема, става ли? Утре ще вземеш да ме учиш как се програмира може би?

 

За фокуса - точно обратното - окото с времето свиква да фокусира наблизо в монитора и губи способността си да фокусира надалеч. Всеки лесно може да провери това. Както казваше един приятел, прекарал дълги години още зад CRT екраните - припомнете си като малки откъде виждахте кой номер е идващият рейс и се опитайте да видите сега...

Ами не. Всъщност кристалното тяло губи леко сферичната си форма и става леко продълговато, а пък мускулите губят тонуса си, та затова и трудното фокусиране наблизо или иначе казано "окъсяват ти ръцете".

 

Естествено губиш остротата на погледа и това рефлектира и на фокусирането върху най-далечните предмети, но далече по-големия проблем е старческото далекогледство. Старческо късогледство има само ако си бил късоглед през целия си живот.

Аз говоря за последствия от дългогодишно седене пред монитор, ти както искаш му викай. И много лесно мога да съдя и по себе си, тъй като на мини разстояния мога и да броя пиксели, докато вече на 100 и повече метра усещам как дребни обекти не мога да видя с подробни детайли, както преди 20 години. Както казах - всеки сам може да провери за себе си много лесно.

ТИ НЕ СИ ДЪРТ БЕ!!! Може да си дърт пръч, но още не си достатъчно стар за да изпиташ ефектите за които говорим. Твоето е хронична умора. Принципно първо ставаш леко по-късоглед, но после над 60 ставаш далекоглед и на близко фокусираш по-трудно. Затова някои хора имат очила и за близко и далечно гледане.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

ЧЕТИ като ти е мерак

Освен да взема да ти го нарисувам. Не става дума да закача монитора на тавана или долния ми ръб да е на нивото на носа ми, а когато главата ми е облегната на стола и всичко е в покой съвсем естествено да се получава, че погледа ми да отива в центъра на монитора а не примерно в горния му край та да трябва през цялото време да гледам надолу или да си напрягам главата.

 

Ето какво пише в статията:

 

Като основно правило, особено при наличие на оплаквания, работещите на компютър трябва да разположат монитора под нивото на погледа си. При монитори, разположени над нивото на погледа, взирането е по-голямо и очите са по-широко отворени

За това да е прекалено вдигнат съм съгласен но не трябва и да е много ниско. Както казах - някак естествено трябва да се получава че без усилие да гледаш точно в него. Ако е прекалено ниско или ще си навеждаш главата, което води до умора на вратните мускули или ще ти се доспи (или и 2те).

Link to comment
Share on other sites

Интересно ми е тези дето ги пишат тези велики наставления, как и къде да си слагаме мониторите, какъв опит имат в кисненето пред монитори? Или може би бъркат телевизор с монитор :)

Link to comment
Share on other sites

На апарата разрешено ли е да ползва 3g мрежи?

И пуснати ли са мобилните данни за съответното гнездо?

Пуснати са и са разрешени.... Миналия ден използвах мобилните данни дори от 2-то гнездо, както споменах. Някъде другаде се крие проблема, но не мога да се сетя къде точно. 

Link to comment
Share on other sites

Интересно ми е тези дето ги пишат тези велики наставления, как и къде да си слагаме мониторите, какъв опит имат в кисненето пред монитори? Или може би бъркат телевизор с монитор :)

Аз това намеквам на бат' Виден ама той си знае неговото. Както казах показателно е това за стойката, че леко излегнатата назад стойка я рекламирах поне 5 години преди да публикуват статии, че наистина така е по-добре.

 

Бюрото в една специфична форма си го бях направил около 10 години преди "великите производители и мислители" като Herman Miller да започнат и те да правят подобни.

 

Преди няколко месеца обяснявах на канадците (http://www.mwelab.com/index.php/en/) къде имам забележки по техния стол и първото писмо беше в стил "при нас е така", но неочаквано за мен след месец дойде второ с обяснения, че тъпака написал първото писмо вече не работи там понеже случайно са видели моите предложения, та сега мислят по въпроса...

Link to comment
Share on other sites

Къде в Пловдив могат да ми направят чаша със снимка за подарък ? 

едит:намерих един онлайн магазин от Варна за 15лв http://sassnimka.com/chashi-sas-snimk/chasha-sas-snimka/ 

Има едно фото студио точно на събота пазара там правят такива чаши

Link to comment
Share on other sites

Във всяко фото. На колелото на централна гара, в подлеза на Тримонциум. На тези места със сигурност правят. Има един сайт http://snimkitevi.com/snimkitevi/

Там мисля, че също правят.

Edited by gal4enceto
Link to comment
Share on other sites

Търся си калъф за диван. Еластичен, с ластик, или както го водят там. По възможност - 2. И пак по възможност - нека не започват от 100лв като цена.

Предложения?

 

Ред. Боре - без торба, с филтър.

Edited by Grimjaur
Link to comment
Share on other sites

Прахосмукачка - с или без торба?

 

С торба, но платняна, не хартиена:

 

http://shop.mcm.bg/index.php/prahosmukachki.html

 

Която и да избереш от тези няма да сбъркаш. Аз съм с аналога на тази: http://shop.mcm.bg/index.php/prahosmukachki/prahosmukachka-c3-eco-line-plus-brilliant-moschnost-800-w.htmlно предния модел от 2.2KW и нямам думи да опиша колко съм доволен. Верно взех я за около 600 а не на тази цена, но в магазините по МОЛ-овете в София може да ти направят отстъпка. Иди и питай - горещо ти ги препоръчвам.

 

 

Ред. Боре - без торба, с филтър.

Та да се чуди после как да я чисти. Такива гледах 2, верно евтини модели, но просто си хвърлих парите на вятъра и 2та пъти. Гледах една хубава филипс около 800лв после прецених че на Miele не случайно им се носи славата на добри домакински уреди и взех от тях (хем беше и по-евтина даже)

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

@djadomraz, ти си няколко ценови категории над мен.  600 лв за прахосмукачка бих дал, ако изкарвам по 6000 на месец. Общо взето всички продукти, които препоръчваш, са на нечовешки цени :)

Link to comment
Share on other sites

Че те имат и за 330лв модел.

Но си прав де. Ще си взема бележка :)

От друга страна държа да подчертая, че винаги когато съм решил да мина евтино съм съжалявал много и съм се набутвал двойно защото съм изхвърлял евтиния боклук

Иначе за прахосмукачка - в къщи жена ми още като се оженихме си беше взела една на БОШ (абсолютно базов модел с торба - нещо подобно ама отпреди години), която се надявах за 8 години да сдаде багажа, но не би - сега е в офиса и още работи. Ожулена е тук и там, сменях разни филтри 2-3 пъти, но работи перфектно все още.

Майка ми смени междувременно 3 прахосмукачки (на коя нещо се счупи, на коя изгоря мотора). Последно си взе някаква мега-добра на самсунг - даде сигурно 450лв (беше взела няколко пенсии накуп май) която не знам какво се случи и с нея, но май ми се оплакваше че била за ремонт нещо.

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Как, къде и кога трябва да пропусна МПС със специален режим на движение, в конкретния случай на пожарна кола? Търсих в ЗДП, но не открих нищо. Че днес ми се случи малка конфронтация с една пожарна на пътя между Пловдив и Войводиново. 

Link to comment
Share on other sites

Как, къде и кога трябва да пропусна МПС със специален режим на движение, в конкретния случай на пожарна кола? Търсих в ЗДП, но не открих нищо. Че днес ми се случи малка конфронтация с една пожарна на пътя между Пловдив и Войводиново. 

Винаги и навсякъде, стига да е с пусната сигнализация (лампи и гюрлутия). Същото важи и за линейки, куки и онези миндили - военните куки.

Те лампите и звуковата са им за това, да те предупредят, че в точно този момент са със специален режим и трябва да бягаш от пътя им, стига да няма опасност да предизвикаш птп.

Link to comment
Share on other sites

Как, къде и кога трябва да пропусна МПС със специален режим на движение, в конкретния случай на пожарна кола? Търсих в ЗДП, но не открих нищо. Че днес ми се случи малка конфронтация с една пожарна на пътя между Пловдив и Войводиново. 

Извинявай, ама кой ти даде книжка???  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Чл. 104. (1) При приближаване на моторно превозно средство със специален режим на движение водачите на останалите пътни превозни средства са длъжни да освободят достатъчно място на пътното платно, а при необходимост и да спрат, за да осигурят безпрепятствено преминаване както на сигнализиращото, така и на съпровожданите от него превозни средства.

 

Само това намерих, но в моя случай пожарната кола (с пусната сигнализация) ме застигна точно на моста над канала преди Войводиново, а на него не могат да се разминат две коли, камо ли кола и пожарна, та минах и оттам газ, след километър пак ме застигна заради трафика, и веднага отбихв дясно, та точно тогава те намалиха и почнаха да ми крещят през прозореца, въпреки че не съм ги забавил по никакъв начин. 

 

Въпроса ми е какво е правилното в ситуацията, да спра на моста и пожарната да се мъчи някак си да минава или веднага след моста трябва да спра и да я пропусна?

Link to comment
Share on other sites

Има ли пусната сигнализация трябва да я пуснеш.Станах свидетел как линейка минава през задръстен булевард.Всички коли отидоха на тротоара.

Link to comment
Share on other sites

Че то е написано:

1. ...са длъжни да освободят достатъчно място на пътното платно

2. при необходимост и да спрат

 

Както си го описал, единственият начин да осигуриш място е да преминеш през моста и едва тогава да направиш място.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...