Jump to content
BulForum.com

Искам пък да ви се изфукам с.....


Recommended Posts

1 hour ago, jozo said:

По-евтино излиза с термопомпа спрямо кое и каква термопомпа?

Това което ми казват е, че отоплението на къщата им с термопомпа(въздух-вода) излиза по-евтино като сума от отоплението на апартамента им (газов бойлер), а къщата е поне х2 на апартамента. И разбира се никой дори не обсъжда бутилки за газ.

Да, при много ниски температури термопомпите се предават, заради това имам и бойлер до нея, който се включва самичък да помага ако трябва.  При нас отчитането е веднъж в годината, та все още не знам колко точно ще ми е сметката, иначе бих споделил и конкретни цифри. Газта ми беше към 180-200 лева на месец, целогодишно, та ми е интересно как ще се справи термопомпата при доста по-голяма къща. Ако тока ми се увеличи с подобна сума, като тази която плащах преди за газ, ще съм повече от доволен. В случай, че увеличението е по-малко, още по-добре :D 

Като цяло спирането на тока не ми е проблем, много рядко ми се е случвало където съм живял и за не повече от 2-3 минути. Заради това и не мисля за UPS-и.  А както казах, не си и падам по газта, но това е личен избор.

Разбирам и сравнението ти на цените. В моят случай цената на термопомпата е буквално джобни в сравнение с цената на къщата, съответно водещото за мен е, че се отървах от газта, като вероятен проблем, и евентуални по-ниски месечни разходи или същите (но по-ниски на квадрат).

На никого не ги и пробутвам, само я споменах по-рано, като добър фит за фотоволтаика. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 11.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Както казах забрави за батерии. Всичко е в това да продаваш добитата енергия от панела. Иначе има начин да си направиш нещата така:

Панел - добиваш енергия

Акумулатор - зареждаш от панела

Като зареди акумулатора, прехвърля на мрежата и консумираш вкъщи.

Вечер черпиш от акумулатора и като свърши от мрежата.

За целта ти трябва островно-мрежов инвертор.

Но така имаш инвестиция в акумулатори (които се скапват за макс 5 години), която наистина няма избиване, за това вече за десети път ти казвам да забравиш за тея батерии.

 

До 5kW не могат да ти откажат договор за изкупуване. Дето се вика и 1kW да сложиш пак си е супер. Аз все се размотавам и не съм измерил още покрива, да си направя една инсталация и унас....Дето се вика, ако зануля месечната сметка за ток ще е идеално....Вече си имам доста голяма история на енергиен мениджмънт на къщата...Последната 1 година съм консумирал 6 589,99kWh електроенергия. Ако успея да събера 5kWp инсталация ще правя средно годишно  6539kWh.... което ми е почти 1 към 1 с консумацията.. Инвестицията ще е към 8-9к лева...с този добив за около 8 години някъде го избивам и после още 12 съм на печалба....И както се казва, не е за бизнес, а за комфорт. Винаги мога да си добавя и няколко батерии за критични консуматори, макар че си имам UPS-и.

 

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mockingbird said:

Както казах забрави за батерии. Всичко е в това да продаваш добитата енергия от панела. Иначе има начин да си направиш нещата така:

Панел - добиваш енергия

Акумулатор - зареждаш от панела

Като зареди акумулатора, прехвърля на мрежата и консумираш вкъщи.

Вечер черпиш от акумулатора и като свърши от мрежата.

За целта ти трябва островно-мрежов инвертор.

Но така имаш инвестиция в акумулатори (които се скапват за макс 5 години), която наистина няма избиване, за това вече за десети път ти казвам да забравиш за тея батерии.

 

До 5kW не могат да ти откажат договор за изкупуване. Дето се вика и 1kW да сложиш пак си е супер. Аз все се размотавам и не съм измерил още покрива, да си направя една инсталация и унас....Дето се вика, ако зануля месечната сметка за ток ще е идеално....Вече си имам доста голяма история на енергиен мениджмънт на къщата...Последната 1 година съм консумирал 6 589,99kWh електроенергия. Ако успея да събера 5kWp инсталация ще правя средно годишно  6539kWh.... което ми е почти 1 към 1 с консумацията.. Инвестицията ще е към 8-9к лева...с този добив за около 8 години някъде го избивам и после още 12 съм на печалба....И както се казва, не е за бизнес, а за комфорт. Винаги мога да си добавя и няколко батерии за критични консуматори, макар че си имам UPS-и.

 


Мите, ми да зема аз на базата да изпукам покривите на сградите с панели. Преди години един ме курдисваше, ама го надуших, че е изпечен мошеник и се спрях. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ARPAnet said:

Това което ми казват е, че отоплението на къщата им с термопомпа(въздух-вода) излиза по-евтино като сума от отоплението на апартамента им (газов бойлер), а къщата е поне х2 на апартамента. И разбира се никой дори не обсъжда бутилки за газ.

 

 

Каквото и да казват не вярвам да ти кажа. Живях в апартамент 7 години, отдолу комшии, отгоре, от единия край, от другия, всичко на всичко 2 външни стени. Да пуснеш една духалка и става топло. Сега на къщата от всякъде външни стени, горе няма никой макар изолиран таван, отдолу пода също няма никой пак изолиран. С нова дограма и изолация няма как да се стопли толкова лесно съответно на по-ниска цена.

Имам познат, който построихме по едно и също време къщите, като той е с термопомпа, квадратурата е горе долу 1:1. Той е с термопомпа, която междо другото е бая шумна, та я изолираха с какво ли не и миналата година ако аз платя 200 лв. газ, той плаща 400 лв. ток.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, jozo said:

 

Каквото и да казват не вярвам да ти кажа. Живях в апартамент 7 години, отдолу комшии, отгоре, от единия край, от другия, всичко на всичко 2 външни стени. Да пуснеш една духалка и става топло. Сега на къщата от всякъде външни стени, горе няма никой макар изолиран таван, отдолу пода също няма никой пак изолиран. С нова дограма и изолация няма как да се стопли толкова лесно съответно на по-ниска цена.

Имам познат, който построихме по едно и също време къщите, като той е с термопомпа, квадратурата е горе долу 1:1. Той е с термопомпа, която междо другото е бая шумна, та я изолираха с какво ли не и миналата година ако аз платя 200 лв. газ, той плаща 400 лв. ток.

Еднаква температура ли поддържате на еднаква площ ?

Link to comment
Share on other sites

Само да споделя, че често търговците почти не знаят какво продават. Бих разбрал за търговци от рода на Jar, които продават най-различни неща и не могат да знаят всичко за всичко. Но ако се специализираш в определена сфера... По повод онзи последния инвертор, ми беше потвърдено по телефона, че може да се зададе различен максимален заряден ток (максималния в таблицата беше 25А, това отговаряше на истината), включително изрично попитах за стойност 10А. Е, в действителност се оказа, че могат да се зададат само 2 стойности (25А, 15А). Пак щях да го взема, но не е там въпроса. Това се случва масово, не е само в случая. Нали, говорим за основни характеристики на един продукт. Нямаше и PDF с подробните характеристики. Марката е някаква тяхна, и не можеше да се знае кой е ОЕМ-а евентуално да намеря оттам нещо.

В случая нямаше голяма драма, но ако човек очаква нещо, което му е критично като информация за продукта, и може да го разбере едва като се прибере, отвори кутията, прочете книжката ИЛИ да го ползва известно време в реални условия...

Да бяха казали "НЕ ЗНАМ" или "ТРЯБВА ДА ПРОВЕРЯ". Понякога леко се вкисвам от тези неща, но гледам да не напускам добрия тон като комуникирам с търговеца. Не знам кога хората ще почнат да ценят думите и да бъдат напълно коректни.... или от търговците е нормално да се очаква другото.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jozo said:

 

Каквото и да казват не вярвам да ти кажа. Живях в апартамент 7 години, отдолу комшии, отгоре, от единия край, от другия, всичко на всичко 2 външни стени. Да пуснеш една духалка и става топло. Сега на къщата от всякъде външни стени, горе няма никой макар изолиран таван, отдолу пода също няма никой пак изолиран. С нова дограма и изолация няма как да се стопли толкова лесно съответно на по-ниска цена.

Имам познат, който построихме по едно и също време къщите, като той е с термопомпа, квадратурата е горе долу 1:1. Той е с термопомпа, която междо другото е бая шумна, та я изолираха с какво ли не и миналата година ако аз платя 200 лв. газ, той плаща 400 лв. ток.

Никого не убеждавам, но и не вярвам да седнат да ме лъжат. Но и това е единственото сравнение което имам, извън маркетинга на такива системи.

Ще разбера как ми върви потреблението след година и ще имам сравнително директно сравнение за себе си.  Пак ще е леко относително, защото са много фактори. 

Но май ти наистина държиш да защитиш избора си на газов бойлер 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, neroni said:

Еднаква температура ли поддържате на еднаква площ ?

 

Да, 24 градуса, площа е еднаква горе долу, при мен е 137 квадрата, там е 140.

 

37 minutes ago, ARPAnet said:

Никого не убеждавам, но и не вярвам да седнат да ме лъжат. Но и това е единственото сравнение което имам, извън маркетинга на такива системи.

Ще разбера как ми върви потреблението след година и ще имам сравнително директно сравнение за себе си.  Пак ще е леко относително, защото са много фактори. 

Но май ти наистина държиш да защитиш избора си на газов бойлер 

 

Ще е интересно след време да видим резултата. То обаче зависи и термопомпата каква е, че има бая на цена 8-9000, на които аз не бих се доверил.

Ти говориш за някакъв газов бойлер, моето е кондензен газов котел + проточен бойлер на газ. От тая гледна точка работи в нискотемпературен режим за да има кондензат и се различва от старите конвенционални котли, на които явно ти им викаш бойлер. Термопомите също работят на нискотемпературен режим, та ако реша системата ми е готова, откачам едното и пускам термопомпа.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARPAnet said:

Но май ти наистина държиш да защитиш избора си на газов бойлер 

Това какво учудващо има? Човек за да купи/направи/вземе нещо, е обмислял, преценял... и е направил избора. Съвсем естествено е след това да защитава този избор като се опитва да дава и аргументи в тази посока, които са го накарали да вземе дадено решение.

Това често е изтъквано в стил "моето си е най-хубаво" с негативна конотация, в същото време другата страна може да направи същото в обратна посока.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, jozo said:

Ти говориш за някакъв газов бойлер, моето е кондензен газов котел + проточен бойлер на газ.

Не мислех, че има особено значение.

В моят случай беше кондензен газов котел със 150 литров (ако не бъркам в момента) резервоар, който ползвах в предишната ми къща (построена и купена преди 5 години). Съответно с модерна изолация и т.н. Но пък с радиатори които смятам за по-неефективни, и за съжаление само 1 термостат за 3 етажа, та и той не вършеше чудеса по отношение на контрола

Термопомпата ми е в новата ми къща, но тук съм и с подово насякъде, термостати във всяка стая, които спомагат за по-добрият контрол и ефективност

Наистина не знам какво имат баджанака в апартамента си като газов бойлер.

Та да, фактори много когато се сравняват такива неща, и директното ми сравнение след време ще е мноого относително.

Но пък прекрасно се комбинира с фотоволтаична система, защото газ не мога да си правя сам, но ток мога :D А с добавянето на отопляем басейн, ще става все по-приятно да я имам. 

 

40 minutes ago, jozo said:

То обаче зависи и термопомпата каква е, че има бая на цена 8-9000, на които аз не бих се доверил.

Самата термопомпа (split invertor) е към 16 К лв, 290 литровият бойлер към нея е към 3К, решението е на De Dietrich

 

17 minutes ago, tedy said:

Това какво учудващо има? Човек за да купи/направи/вземе нещо, е обмислял, преценял... и е направил избора. Съвсем естествено е след това да защитава този избор като се опитва да дава и аргументи в тази посока, които са го накарали да вземе дадено решение.

Това често е изтъквано в стил "моето си е най-хубаво" с негативна конотация, в същото време другата страна може да направи същото в обратна посока.

:) 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARPAnet said:

Не мислех, че има особено значение.

В моят случай беше кондензен газов котел със 150 литров (ако не бъркам в момента) резервоар, който ползвах в предишната ми къща (построена и купена преди 5 години). Съответно с модерна изолация и т.н. Но пък с радиатори които смятам за по-неефективни, и за съжаление само 1 термостат за 3 етажа, та и той не вършеше чудеса по отношение на контрола

Термопомпата ми е в новата ми къща, но тук съм и с подово насякъде, термостати във всяка стая, които спомагат за по-добрият контрол и ефективност

Наистина не знам какво имат баджанака в апартамента си като газов бойлер.

Та да, фактори много когато се сравняват такива неща, и директното ми сравнение след време ще е мноого относително.

Но пък прекрасно се комбинира с фотоволтаична система, защото газ не мога да си правя сам, но ток мога :D А с добавянето на отопляем басейн, ще става все по-приятно да я имам. 

 

Има голяма разлика в ефективността на кондензен газов котел и конвенционален такъв. Най-вече от икономична гледна точка. Сравнение е като конвенционален климатик и инверторен такъв.

Аз нямам никакъв допълнителен съд, само този котел и толкова. Сега има мноканални регулатори, но аз не съм сложил такива, просто термоглави на радиаторите. Поне за сега ме устройва като работа, може да се промени разбира се след време. Подово имам само в кухнята, че там реших да не слагам радиатори да заемат място.

Относно неефективни радиатори, то такива са само старите чугунени от едно време, то и за това ги няма вече на пазара, освен че тежат 200 кила....

За басейна бих ти препоръчал да си направиш една система с вакуумно тръбен слънчев колектор и да си го топлиш от там. Като недостатък е, че ти трябва система с пропилен гликол, помпа, тръби и контролер, но като ефективност е по-добър от ФВ!

Link to comment
Share on other sites

Благодаря на всички!

 

13 hours ago, w00x said:

Честито. :) 

Колко пари излезе? Искам да сравня с цените тук.

$2,200 канадски тугрика преди таксите. :)

 

11 hours ago, ARPAnet said:

Но Леново ? :D 

Леново така като гледам са доста "по-железни" от Дел, поне по първи впечатления до този момент. С боклуците на НР дори н искам да ги сравнявам изобщо. Като се сложи и длеч по-добрата цена, избора беше предрешен. Асусите просто ме загубиха с идиотското решение да премахнат уеб камерите (хардуер почти за "жълти стотинки") от топ линията с набузени параметри (при цена на продукта от почти $3,000, махаш хардуер за $30, за да "пестиш" :Facepalm:).

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, w00x said:

3000лв без таксите. Сходно с това, което се продава тук от Acer и HP.

От моя опит и лични впечатления, тия другари са поне две нива под Леново в момента. :)

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Godfather said:

Леново така като гледам са доста "по-железни" от Дел, поне по първи впечатления до този момент. С боклуците на НР дори н искам да ги сравнявам изобщо. Като се сложи и длеч по-добрата цена, избора беше предрешен. Асусите просто ме загубиха с идиотското решение да премахнат уеб камерите (хардуер почти за "жълти стотинки") от топ линията с набузени параметри (при цена на продукта от почти $3,000, махаш хардуер за $30, за да "пестиш" :Facepalm:).

lololol, това с камерата е дивотия наистина. 

Иначе цената е супер за този хардуер :))

 

5 hours ago, XMD said:

Честито :))

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, XMD said:

2004 е колата, 1800 лв. Войводиново :)

 

Имаше ли в тая сума и тенекиджийски услуги или само боядисване?

 

Питам понеже в двора сега имам и аз едно Мицукоши, ама има сумай ти ръжда и ще трябва освен боя и кърпене....

Link to comment
Share on other sites

След много мъдрене и търпене на дуднене, докато кротичко си пия биричката, реших и аз да си взема роботче прахосмукачка.

Изпокъсах нервите на хорицата в магазина, ама докато не чух коя колко шум вдига, не мирясах. Все пак ще работи само нощно време в малките часове. Та на края се спрях на това.

https://www.rowenta.com/Home-Cleaning/Robots/ROBOT-X-PLORER-SERIE-75-TOTAL-CARE/p/2211400903

 

Първите впечатления са добри. Фърмуеърът се обнови почти на мига. Машинката мапна къщата за половин час. Съдейки по визуализациите в приложението, далекомерът и е с обхват от около три метра. Освен това, гадинката доста интелигентно заобикаля човешки крака, без дори и да се пробва да обере подметките на чехлите с четките си.

 

П.п. Естествено, веднага се превърна и в любима атракция на зверчетата ми. Едната непрекъснато и ходи по задника и се опитва да и лови четките, докато се въртят. А другата след неуспешен опит да и се качи отгора я наби и започна да и чупи стойки.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...