Jump to content
BulForum.com

Искам пък да ви се изфукам с.....


Recommended Posts

Опасното е ако по някаква причина единия акумулатор дефектира така, че да има клетка накъсо или още по-лошо. Тогава ще се натовари много другия и е възможно и той да даде "фира". За целта се слага един резистор във веригата между двата, нискоомен, но с доста голяма мощност.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 11.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, tedy said:

И другаде съм чел за евентуален проблем при паралелно свързване, но бил доста малък. Най-много някакви изравнителни токове, но какъв е толкова проблема, така или иначе пише за stand by use да се държат на около 13.5V, колкото и ги държи устройството. То си има вградена зареждачка. Никъде не видях някакви оценки или данни с колко се "скъсява" живота. И кое точно и защо. Изравнителни токове не са ли просто все едно се дозарежда едната батерия леко от другата, а зарядното зарежда първата повече, и евентуално в даден момент просто се балансира.. Зарядното пуска 13.5v, а всеки акумулатор си взима колкото му е нужно.

Ако вместо 6 изкарат примерно 5 години, все едно :). 

Отделно, при две батерии се отива доста наляво в х-ките им и кара доста повече спрямо една х2 (според закона на Пюкерт). С предишните 75Ah дето преди споделих, с една изкарах малко над час и половина, с две в паралел - над 4 часа и половина.

Ще видим.

 

Малък, малък колко да е малък?!?! При нас един клиент беше свързал един 7 Ah акумулатор, с такъв от 60 Ah. Вика " Какво толкова, най много да гръмне малкия, малък проблем...." Отделно ако си взел някакво захранване тип 220V-12/24V постоянно напрежение, задължително трябва да ги зареждаш тея акумулатори с друго и то редовно! Напрежението е едно, но при заряд на акумулатори ти е важен зарядния ток! Ако тока е констатна, още повече ги убиваш тея акумулатори. Като ги знам сега, че прекосили изкарват тея акумулатори 2-3 години, ти я изкараш година и половина 2 я не. Отделно ако си го направил с захранване, имаш значителни загуби и във въпросното устройство. Отделно ако цялата схема я управляваш с релета, там имаш забавяне и при прехвърляне от мрежа на акумулатори и обратно,ще имаш в дадени случаи неволни рестарти. Не ти казвам тея неща с цел да се заяждам, а че просто в тая схема дето си направил има сумати недостатъци. Казвам ти го като човек, който вече 15 години работи в сферата на ЮПС-ите и съм виждал какви ли не неща. Ти пак не захранваш някакви супер чуствителни електроники и имаш вариант да я ползваш, но на каква цена....

 

П.П. С един 75Ah и мой ЮПС, на 150 вата ще изкараш пак около 4 часа и половина 5.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Благодаря и на двамата. Естествено не го приемам за заяждане, надявам се и моите въпроси и предположения не се приемат за нещо подобно.

jozo, струва ми се, че си се заблудил нещо, покрай обясненията ми и за осветлението. Както се вижда на снимката, тия два акумулатора са вързани за инвертор, който е 3 в 1, той се грижи и за зареждането. Има суич между 5 и 10А зареждане, избрал съм 5.

На другия ми по-голям такъв сетъп, бях писал че с 1 акумулатор 75Ах два компа и монитор и други дреболии, под 200 вата, изкарваше час и 35-40 мин. Сложих двата паралелно, и вече изкарваше 4ч и 40.

Затова не схванах нещо "твой" УПС с какво е различен че пак ше изкарва 4 часа :).

И естествено не става въпрос за 7 и 60Ах батерии, а за два еднакви 26ци. По принцип ми стана ясно, че ако единия се повреди нещо, тогава става кофти за другия, а и по принцип за зарядното, то и само един да беше и се повреди, пак лошо. Е здравия може да си отиде, но ще рискувам. Аз даже нарочно гледах да са два, защото поединично карат много по-малко, там по закона на въпросния пюкерт.

За мен смятам по някое време да взема 24 волтов по-мощен инвертор, там ще са последователно вече.

 

jozo, пак като чета, явно се бъркаш наистина. Споменах само че за осветлението ползвам два 9Ах, за 24 волта, без зарядно, и веднъж годишно или когато паднат, ще ги зареждам ръчно със зарядно от тия новите умните с различни режими, към 90 лв струват, даже няколко пъти съм зареждал един такъв без проблем.

 

ps. Между другото има упс-и където са на 12v и с 2 батерии, там как е направено..

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Да, явно съм се заблудил по обясненията.

 

Максималния заряден ток трябва да ти е 0.1 от капацитета на акумулатора. В случая имаш 26 Ah, тоест масималния ти ток трябва да е 2.6А. Хайде ти си го пуснал на 5А, колкото и двата акумулатора да са еднакви, не е сигурно че единия ще дърпа 2.5 и другия 2.5, а не единия например 3А, а другия 2. Така единия ще го презареждаш, другия ще е недозареден. Отделно ако тая система работи 24/7 тока трябва да се променя и когато са напълно заредени да е около 0. Това 3 в 1 не го знам как работи точно, но ако блъска постоянно 5А ще ги умориш за нула време тея акумулатори.

 

Тея ЮПС-и дето ги правя аз, знам колко дърпат от акумулатора при определено натоварване. Ако товара ти е 150 вата от акумулатора дърпа около 15А. Тоест при 75Ah акумулатор в идеалния случай ще кара 5 часа, хайде да не е толкова 4 ще изкара на 100%.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jozo said:

За да не съм съвсем Офф, вече имам парапет на стълбището. Виках неволята и го сглобих. :lol:


Не съм видял пропуснато обаждане... 

Link to comment
Share on other sites

Хайде сега и стиснат излезнах. :lol: Нали бях в карантина, как да викам някой.....

Link to comment
Share on other sites

Е, ти каза, че месеци или години си чакал, сега за 1 седмица време, тупнал тъпана. Не си искал да почерпиш Виден ;)

Link to comment
Share on other sites

След пет години търсене, дебнене и чакане, най-после го намерих! Чак в Лом, но го намерих. Днес пристигна с един огромен тир на паркинга на Либхер - не знам ходили ли сте там, но това е град в града... Ама не ми дреме в момента...  

251452260_10225392551338319_445673691782

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, RaptoR said:


Не - той ще ме пази от слакъри! :effemine3:

Пада ли му опашката като на тукашните гущери? Да си правиш шишче на скара от нея? :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RaptoR said:

След пет години търсене, дебнене и чакане, най-после го намерих! Чак в Лом, но го намерих. Днес пристигна с един огромен тир на паркинга на Либхер - не знам ходили ли сте там, но това е град в града... Ама не ми дреме в момента...  

251452260_10225392551338319_445673691782

 

Бахахаха, а провери ли случайно да не би Мисирите да влизат в диетата на този дзвер? :lol::rofl:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Нямам идея какъв гущер е това, но щом те радва - честито! :) Да ти е жив и здрав.


Саванен варан. Отколешна мечта в такъв размер, а този може и да е републикански рекордьор - 70 см е в момента. 
 

1 hour ago, mIRCata said:

Пада ли му опашката като на тукашните гущери? Да си правиш шишче на скара от нея? :lol:


Не, слакър, не регенерират тези, слакър, но пък може да ти отгризне кайсиите за десерт.  
 

19 minutes ago, Godfather said:

Бахахаха, а провери ли случайно да не би Мисирите да влизат в диетата на този дзвер? :lol::rofl:


Между другото да, така че внимавай ако идваш на гости, защото скоро ще го пусна свободен из нас, а както налитат от засада на мисири.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Честито! :)

Как я търпиш таа жица на мишката.. :bgrin:

Геймърска мишка задължително безжична - да играя и да мърдам постоянно и да чувствам жицата, колкото и да е тънка..

Слушалките, кажи нещо за тях, какви са и колко време траят с един заряд?

Link to comment
Share on other sites

Мишка БЕЗ кабел няма да си взема. Не знам к'ва принцеса трябва да си, за да ти пречи кабел. Не знам де, все пак аз съм си играл да си оправя cable management-a на бюрото. Бяха изтощителни 15 минути.

Слушалките са Soundcore Life P2, достатъчно бюджетни за да не са абсолютни дървета и не са бъбрек и половина, които Apple искат за техните. Звука... не е лош, но не могат да стъпят на студийните слушалки, които ползвам по принцип. Още не съм ги слушал навън, тая вечер ще ги пробвам. Утре мисля да ходя да бягам с тях и ще мога да кажа вЧЕПатления и от такава употреба. За заряд - нямам представа - вчера слушах няколко часа, ама ми писна да превключвам от слушалки на тапи.

Иначе аз лично от всичко се радвам най-много на чаршафа :) Голяма благинка.

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, slay said:

Колко струва един такъв пъзел и от къде?


400 лв

изгодна оферта е повече пт 30% намаление. Аз го взех от емаг с 43% намаление. В комсед ича 25%. От Amazon.de вероятно също може да има оферти 

 

edit: https://www.emag.bg/legor-technic-land-rover-defender-42110-2573-chasti-5702016604115/pd/D9GWP6BBM/?X-Search-Id=69073ad01595cbc938ef&X-Product-Id=48153731&X-Search-Page=1&X-Search-Position=15&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Edited by vikktorpenchev
Link to comment
Share on other sites

Antares, аз пък не знам къв феноменално спокоен човек трябва да си да търпиш жица на мишка. Клавиатура айде, тя не се мърда, ама на мишка вече не мога да търпя, изминава километри на ден и да ми се подмята тая жица, твърдо не. Не е до принцеси.

Текущата ми мишка е безжична и трябва да си робот изобщо за да усетиш какъвто и да е проблем или лаг, точно никакъв, даже жични имам, по-добре се държи от тях. Говоря за lightpseed wireless-a на лоджитек. Абс. никакъв лаг и проблем не виждам с мишката. Всякакъв cable management съм правил през годините, е, нищо не помага както безжицата. Аз съм избягвал и аз безжичните, докато не открих тази технология на logitech за безжична връзка.

 

Чаршафа.. някъв Корсар ми прилича. Никога не съм разбирал тия чаршафи, които 70% стоят покрити от клавиатурата :bgrin: .. защото не мога да си представя как би движил жична мишка по цялата ширина и да заблуждаваш как не пречел кабела :) .

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, vikktorpenchev said:

400 лв

изгодна оферта е повече пт 30% намаление. Аз го взех от емаг с 43% намаление. В комсед ича 25%. От Amazon.de вероятно също може да има оферти 

 

В Швабия се намира за 134-135 евро, а тук за 309 лв.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, vikktorpenchev said:


400 лв

изгодна оферта е повече пт 30% намаление. Аз го взех от емаг с 43% намаление. В комсед ича 25%. От Amazon.de вероятно също може да има оферти 

 

edit: https://www.emag.bg/legor-technic-land-rover-defender-42110-2573-chasti-5702016604115/pd/D9GWP6BBM/?X-Search-Id=69073ad01595cbc938ef&X-Product-Id=48153731&X-Search-Page=1&X-Search-Position=15&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

 

Тука има кутийка, в която да го изложиш.

 

https://www.amazon.de/-/en/Display-Technic-Defender-Dustproof-Compatible/dp/B08ZXK11ZL/ref=sr_1_6?keywords=lego+42110&qid=1637931998&sr=8-6

 

Може да има и други варианти. Просто този ми попадна пред погледа.

 

17 minutes ago, tedy said:

Чаршафа.. някъв Корсар ми прилича. Никога не съм разбирал тия чаршафи, които 70% стоят покрити от клавиатурата :bgrin: .. защото не мога да си представя как би движил жична мишка по цялата ширина и да заблуждаваш как не пречел кабела :) .

 

Като имаш ограничено място ще ги разбереш. Аз също съм с такъв дескмат. Преди имах по-малък, само за мишката, но се наложи да го сменя, защото клавиатурата ми го застъпваше и седеше наклонена под ъгъл. Така е много по-удобно и приятно. Като пиша на клавиатурата, пак си облягам ръцете на мекото, вместо на бюрото. Не се износва и повърхността на бюрото така, докато това се пере в пералня.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...