Jump to content
BulForum.com

Искам пък да ви се изфукам с.....


Recommended Posts

Аммм, не знам какво да кажа... Дали честито или дали че това са много грешно изхарчени пари... Ако ти е хоби да колекционираш инвертори и вредни батерии, ще те разбера... донякъде... Поне си помисли къде ще можеш да сложиш и няколко ФВ панела, че поне без пари да зареждаш.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 11.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Наясно съм, че за повечето хора са грешни пари. Хоби ми стана, но винаги има и немалка полза от нещата които купувам. Този ще отиде при нашите, при майка ми, която има огромен проблем ако остане без климатик лятото, зимата по-малко. Болна е и последните години още повече, трудно диша на жеги, и половин час без ток е голяма драма.

Това пак е от евтините инвертори.

За панели съм мислел, но не е адекватно в нашия случай, а има и мноого фактори, фоляма част негативни.

Link to comment
Share on other sites

Що бре, можеш да си направиш сенник на терасата от панели... Да закачиш 4 панела си е към 1KW  инсталирана мощност... Шси зареждаш батериите през деня, а вечер ще ги консумираш....

Това с болестите е неприятна работа наистина и щом има нужда, естествено че ще се погрижиш.. Но все пак малко като за края на света изглежда работата... Не помня скоро да е спирало захранването за повече от десетина минути... Аз живея на село и тук често имаме прекъсвания за по няколко минути... Поне веднъж или два пъти в седмицата.... Когато има голяма авария, тогава е друго, а и в такъв случай не ти достигат доста батерии..... :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Ами честито! :)  Поне моите впечатления за тея соларни панели от краткия ми опит е силно негативно. Ако имаш излишни пари за харчене, има сметка. Ако обаче човек се оборудва с всичко, като инвертори, контролери, панели, акумулатори и прочие, инвестицията не е никак малка и не се знае дали някога ще се върне. Ако няма много избор О.К. ама ако има кабел наблизо - хайде няма нужда! Мое мнение.

Аз 15 години с ЮПС-и се занимавам и както казват хората, обущаря ходи бос и нямах до скоро ЮПС.:lol:

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Спирането сме го дискутирали някъде тук. Само тази година поне 3 пъти имаше наоколо, като единия път близо 2 часа в целия квартал. За някаква голяма авария... зависи. Средно, големите аварии са средно до 2-3 часа, най-голямата беше преди 15 години някъде, 6 часа нямаше ток. А и едно е примерно 3 часа да стоиш без климатик в жегата, друго е от тези 3 часа половината само да стоиш - а ако леко намалиш климатика, и малко повечко ще изкара. При желание може да се спре (или даде на висока темп.) и през 10-15 мин да го засилваш, да поддържаш поне да не стане супер жега, защото поне при мен спра ли климатика, след половин час става 30 градуса от тия машинарии :) .

За панели не може да става дума, терасите не са големи, а ще трябват доста големи пространства дори за 1 kW. Както каза jozo, и аз съм пресмятал и не излиза хич изгодно, освен може би в някакви доста специфични и конкретни условия. Не изключвам в бъдеще да си поиграя и с такива, но не и по линията да пестя от EVN сметки.

Link to comment
Share on other sites

Как излиза сметката в БГ за фотоволтаичните системи?
При нас се избива грубо за 10-на година.  Сега покрай скоците на тока, може и по-добре да изглежда :) 

А аз точно се отървах от газта и се върнах да съм изцяло на ток, отоплението ми е с термпомпа, та фотоволтаика ще е перфектен.  

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ARPAnet said:

Как излиза сметката в БГ за фотоволтаичните системи?
При нас се избива грубо за 10-на година.  Сега покрай скоците на тока, може и по-добре да изглежда :) 

А аз точно се отървах от газта и се върнах да съм изцяло на ток, отоплението ми е с термпомпа, та фотоволтаика ще е перфектен.  

Сметнал ли си наистина всичко в сметката? :)

Щото то на 10-тата година вероятно ще трябва смяна на акумулатори, панелите сигурно вече ще са надраскани, ако изобщо вече са оправени тия неща.

Сметките в Бг мисля че по- не излизат спрямо ако си в чужбина :) . Иначе покрай скоците на тоците, вероятно ще скочат и тия неща, акумулатори, панели..

Link to comment
Share on other sites

7-8 години е. Но за инсталация от 20KW нагоре. За по-малките е към 10 някъде... И в никакъв случай не се прави с акумулатори. Сключваш договор с ЕРП-то и продаваш всичко. Или пък директно на свободен пазар, ама тогава си трябват киловати.... Че с малка централа не става работата... 

Link to comment
Share on other sites

Относно спирането на тока при мен става изключително рядко. Не беше спирал тока години в нас, последно спря преди няколко седмици, за 20 минути. Аз не понасям студ, по тоя повод мразя зимата и имам ЮПС само на парното. Жегата не ми пречи и я търпя, та не мисля да слагам на климатиците ЮПС.

За тока от фотоволтаиците, сега нещо промениха законодателството у нас и не изкупуват. Те за това и спряха да правят големи соларни паркове, че няма далавера вече. Ако си с акумулатори, те струват много и няма да изкарат абсурд много години. Самия фотоволтаик и на него му дават 10 години живот, след което по експонента мре... Та това си е хвърляне на пари за мен/

Относно газ-термопомпа. В момента съм на газ, много ми хвалят термопомпите и викам преди месец чакай да разгледам. 14 киловата термопомпа струваше 16 000 лв, 24 кв. газов котел 3000 лв. Ами аз само с тая разлика ще се грея години, а тая термопомпа все пак и тя ток харчи. Та нека да си ги ползва, който иска със здраве, аз ще си карам на газ.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, tedy said:

Сметнал ли си наистина всичко в сметката? :)

Щото то на 10-тата година вероятно ще трябва смяна на акумулатори, панелите сигурно вече ще са надраскани, ако изобщо вече са оправени тия неща.

Сметките в Бг мисля че по- не излизат спрямо ако си в чужбина :) . Иначе покрай скоците на тоците, вероятно ще скочат и тия неща, акумулатори, панели..

Батерията ми я предлагат с 10 години гаранция, панелите с доста повече .. :) 

9 minutes ago, Mockingbird said:

7-8 години е. Но за инсталация от 20KW нагоре. За по-малките е към 10 някъде... И в никакъв случай не се прави с акумулатори. Сключваш договор с ЕРП-то и продаваш всичко. Или пък директно на свободен пазар, ама тогава си трябват киловати.... Че с малка централа не става работата

Значи е подобно, плюс минус, супер. От коментара на Теди леко се изненадах, заради това и попитах.

Да и тук става по-добре колкото по-голяма е инсталацията. 

11 minutes ago, jozo said:

Относно газ-термопомпа

Аз бях с газов бойлер през последните 6 години, но газта като цяло не ме влече. И преди това съм бил он о офф на газ с или без бойлер. 

Link to comment
Share on other sites

Жорка, нищо не са променяли. Подписват си договори и си изкупуват, дори може да продаваш на свободен пазар. Единствено намалиха изкупните цени. А от 2 години насам всички отново строят като откачени и в момента се подготвят едни близо 50 мегавата да се включат до пролетта... Без да броим централките до и под 5 киловата.... 

Живота на един фв панел е 25+ години. Качествените такива запазват 90+% ефективност до десета - дванайсета година. След това до 20-25-та година спадат на 80-85% ефективност...след това може да карат още дълго на 80% или да продължат да спадат. Но до тогава си избил парите, на печалба си и можеш да ги махнеш и да си сложиш нови...

Link to comment
Share on other sites

Мите, ние с tedy го коментирахме тоя въпрос. В момента ползвам 4 панела по 300 вата, общо 1.2 kW. Август месец, като беше много топло и много силно слънцето мощността им падаше значително, все пак вътре има силиций. Същото е положението е като стане отрицателни температури, все пак полупроводник. Отделно в облачен ден като днешния , мощността на всичките достига 100-200 вата пряко сили. Септември-октомври като имаше слънце, достигнахме максимум и то пак при хубаво време, появи ли се облаче и ефективността пак пада. Не виждам как ще успявам да продавам енергия, освен ако не наредя една нива с панели, а те не са без пари. А както казах, ако не се продава енергията и се наредят акумулатори, панели, контролери, инвертори и прочие инвестицията става сериозна.

 

Наш клиент ми показва снимки на един сервиз за гуми в Тракия до Кауфланд. Там има соларни панели, ветрогенератори, акумулатори на едни огромни стелажи, сумати инвертори и т.н. каквото се сетите. До колкото разбрах инвестицията е десетки да не кажа стотици хиляди левове. Еми много хубаво да сме зелени, ама тая цена кога се избива от сметки за ток!?!? Да ме извиняват "зелените", но за мен това е глупост!

 

Аз 3 години вече съм на газ вкъщи парно + топла вода и съм доволен. Поне за сега не виждам как термопомпа ще е по-добре, като се готви тук дигане цената на тока. Отделно ако спре тока термопомпата е АУТ, докато аз мога да си карам спокойно на газ. Както казах, за мен точно това ще е огромен проблем!

Link to comment
Share on other sites

Ти "зелените" не ги намесвай, че там е толкова зелено, колкото тревата на Меркурий.... 

Всичко се изчислява на средно годишна база, не се гледа по дни или седмици... Изчислил съм, че при сегашна цена на тока и средна месечна сметка от 110 лв, една инсталация от 5 киловата се избива за 8 години. След това си само напред... Защо след 8 години да не ми е без пари тока? Не говоря за бизнес, а за домашна нужда... 

Link to comment
Share on other sites

За 50-100 и нагоре киловат може и да е друго. За едно средно домакинство 2-3kW пак смятам, че няма да се изплати и за 10, и за 15 години, а за този период я камилата я камиларя. Особено в Бг смятам, че толкова дългосрочни планове човек не може да прави за нещо толкова основно.

Ако наистина ФВ могат да изкарат едно 25 години, нещата са малко по-различни, да. Но то е само една брънка от всички съображения. Няма как на терасата да наредя 6-7 на 2-3 метра панели, ся няма какво да се заблуждаваме. Ся, ако тока се увеличи 3 пъти, а ФВ и всичко около тях (инвертори, контролери, акумулатори) не се увеличат, нещата може да се обърнат. Но пак, не може на терасата човек просто така да си нареди огромно пространство да закрие цялата тераса и половината от тези на съседите.

Аз лично примерно бих отделил не повече от да кажем 2х2 метра да ми закрие на терасата (4 квадрата). Ако това достави примерно 500 вата (което ще падне на 100 като няма слънце) колкото да захрани 2-3 компютъра... колко би струвало като инвестиция? При условие, че сега тия машини правят около 20 лв на месец сметка. Което е около 2000 лв за 10 години. Ще мога ли за ~1500-600 лв всичко да взема, за да се изплати това за 10 г? Ама не на 12-тата година вече да трябва да сменям акумулатора или панелите.

Ако може да стане това, наистина бих се замислил.

Link to comment
Share on other sites

Бъркаш концепцията с тези батерии. Забрави ги. Идеята е да имаш договор за продажба с някого. Но дори да смяташ за собствена консумация пак е там някъде - десетина-дванайсет години.. Проблема ти с батерията е, че няма да изкара 10 години.. Абсолютно сигурно е. Даже ако я ползваш на цикъл заряд-разряд-заряд едва ли ще изкара и 3-4 години... И не смятай добива на часова, дневна или дори месечна база....неправилно е. Смята се средногодишно.

Link to comment
Share on other sites

Ок, ама става въпрос за домашна инсталация - за половин-един киловат какви договори какви продажби като аз едвам ще покривам работата на 2 машини и 2 рутера. Без акумулатори не мога да мина изобщо.

И за средногодишния добив, е така, само дето като взема 500 вата панели, нали не мислиш, че средногодишния ще е дори 400 или дори 350?

Link to comment
Share on other sites

Сега има едни контролери, които са свързани и към мрежата. Ако има добив от ФВ консумираш от него, ако ли не обръща на мрежа. До сега не намирам някой да е изчислил, колко точно е изхарчил от мрежата, колко му е дошло от ФВ. Това единствено ще стане на годишна база, ако накачиш уреди и да мериш. Това всичко пак добре, но си иска площ. Ако не си на някое село или на последния етаж на блока, не виждам как ще стане работата. Отделно си иска изложение тея панели, ако някой съседен блок или друго ти хвърлят сянка, какво правим. Ако е на село, ще имаш огромна част от двора, която няма да можеш да използваш за друго. Ако гониш независимост на всяка цена, като примера който дадох е О.К. иначе за мен не си струва.

 

П.П. Относно изкупуването, там у нас е такава мътна и кървава и едва ли някой ще се разправя с теб за 1 kW, ако изобщо те пуснат да се намесиш там..

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Момчета, май пропускате тука момента, че у нас си ЗАДЪЛЖЕН да продадеш излишъка си на изедника монополист - ЗАДЪЛЖЕН по закон. Един вид отърването от изедника и независимостта, абе да го наречем свободата - моята отколешна мечта - е още някъде в небитието. Мисля веднъж коментирахме, че домашна инсталация е напълно финансово безсмислие към този даден момент. Митко се опитваше да каже друго, а Ясен сподели, че в умния свят те стимулират и дотират да направиш такава инсталация. А за да се чувства човек спокоен в евентуален свободен свят някой ден едно 15 киловата са си нужни си мисля аз. 
Аз пък да повторя и да се знае от повече хора, че в момента има мода да се внасят отвън свалени панели явно от паркове с изтичащ цикъл, но още живот и да се продават на примамливи цени = много ниски цени. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jozo said:

Аз 3 години вече съм на газ вкъщи парно + топла вода и съм доволен. Поне за сега не виждам как термопомпа ще е по-добре, като се готви тук дигане цената на тока. Отделно ако спре тока термопомпата е АУТ, докато аз мога да си карам спокойно на газ. Както казах, за мен точно това ще е огромен проблем!

Да, и при мен беше парно и топла вода. Но като спре тока ми спира и помпата, освен ако не я държиш на UPS и този спира. Това си говорехме скоро с баджанака, те си построиха къщата преди 2-3 години, и също минаха на термопомпа. Казва, че сега им излиза доста по-евтино от това което плащаха преди в апартамента им (газов бойлер). Не, че бих седнал да сменям съществуващ газов бойлер с термпопомпа :D

37 minutes ago, tedy said:

Ок, ама става въпрос за домашна инсталац

То и мойта ще е домашна де, но имам доста покривче на къщата, а отстрани и на гаража. Та реално мисля за 18-20 киловата инсталация за старт, с опцията да я разширя в последствие. 

Като това ще ми е свързано към 3те фази. Системите са им доста умни, виждаш какво произвеждаш и от къде ти идва микса в момента.

При нас момента с продажбата я няма. Някои от ЕРП-тата предлагат нещото наречено "виртуална батерия", следят колко връщаш в мрежата, и след това ти намаляват сметката според това което си произвел, но за този произведен ток плащаш разните такси за пренос. 

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да сподели колко реално електричество генерира един панел (пишете за мощност и размер) за година в района на Пловдив?

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

По-късно ще пиша, може би утре.... 

 

 

Всъщност, една бърза проверка показва че при инсталирана мощност от 1 kWp с монокристал панел за година се добиват 1372 kWh. И то при ъгъл на монтаж 25 градуса. Ако се оптимизира на 35, добива ще е малко повече. Това при чист юг. 

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARPAnet said:

Да, и при мен беше парно и топла вода. Но като спре тока ми спира и помпата, освен ако не я държиш на UPS и този спира. Това си говорехме скоро с баджанака, те си построиха къщата преди 2-3 години, и също минаха на термопомпа. Казва, че сега им излиза доста по-евтино от това което плащаха преди в апартамента им (газов бойлер). Не, че бих седнал да сменям съществуващ газов бойлер с термпопомпа :D

 

Аз също си построих къща и имам 24 kW газов котел, на който съм закачил ЮПС. Като спре тока работи целия котел барабар с помпи и прочие. Поне едно 6-7 часа може да бачка на пълна мощност, ако чак толкова видя зор, свалям акумулатора от колата и продължавам пак още толкова.

По-евтино излиза с термопомпа спрямо кое и каква термопомпа? Както казах, сега всички пеят за тея термопомпи и се поинтересувах, като харесах една на цена 16000 лв. 14 kW. Моя котел е 3000 лв. като получаваме разлика от 13000 лв. 2000 лв да е газта за година, това са 5 години само да избия разликата в цената на двете неща, като през това време ако имам термопомпа и тя не бачка без пари. Отделно там мощността е таква, че при липса на ток трябва сериозна инвестиция за да работи без мрежово захранване и пак няма да докарам такова време на автономност. Отделно те са ефективни до определени градуси, газта ще си бачка и при -30 за разлика от термопомпата (говоря за въздух вода). Отделно ако вземеш термопомпа отопление/охлаждане инвестицията за конвектори хич не е минимална. Та много хубаво звучи, но за мен не си струва на място, където има газ. Виж ако трябва бутилки и прочие, тогава няма 2 мнения.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

1372 kWh прави около 2700 лв за 10 години произведена енергия. Значи човек може да си направи подобна система 1kW с акумулатор и всичко, за около 2500 лв? Малко трудно да повярвам, при положение, че само акумулатора минава 1000 лв и както казвате, на 3-4-5г. ще трябва да се смени, т.е. на 10-тата година само от акумулатори ще съм на поне 3000 лв, в зависимост колко мощност ще искам на ден.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tedy said:

1372 kWh прави около 2700 лв за 10 години произведена енергия. Значи човек може да си направи подобна система 1kW с акумулатор и всичко, за около 2500 лв? Малко трудно да повярвам, при положение, че само акумулатора минава 1000 лв и както казвате, на 3-4-5г. ще трябва да се смени, т.е. на 10-тата година само от акумулатори ще съм на поне 3000 лв, в зависимост колко мощност ще искам на ден.

 

И това ако имаш чист ЮГ. Както говорихме за апартамент с изток север изложение!? Аз имам чист ЮГ на покрива, но след определен момент влизам в сянка на съседна кооперация. 

Link to comment
Share on other sites

Ами аз лично имам чист юг.

Сега като се замислих, мокинбърд има някакво право, защото така и така вече имам инвертора (който е соларен с MPPT до 102V), акумулатори .... и гледам един 440Wp панел струва 400 лв. Изчислявам, че ако 1kW прави 1370 kWh годишно, то тоя ще прави около 7-800 примерно. Което ако сметнем само панела (щото другото вече го имам така или иначе за UPS), ще се получи че за малко над 2г. ще се изплатят тия 400 лв. Говорим за панел около 2х1 метър площ. Все ще намеря местенце за него.

Има инвертора там множество опции за приоритети, прагови напрежения за превключване между различните източници и за зареждане.. та направо ще се замисля. Макар че то панелите май се ползват само за зареждане, и не знам ако трябва да се ползват И за източник, трябва самия инвертор да работи през това време, а не да е на mains източник (мрежа), та малко трябва да си изясня тия неща. Щото ако ще се включи акумулатора в цикъл като се ползват и панели, няма да е много Ок за мен, защото в standby на тия акумулатори им дават над 10г. живот.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...