Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през... Политиката


Recommended Posts

3 hours ago, instinct said:

Съответно може да има собствена така наречена "религия" - религиозно вярване

В грешка си и не го разбираш.

Вярата в Христос, Буда, Спагетеното чудовище е религиозно вярване - католицизма, православието, будизма са религии.

Религия е цялата логистика и инфраструктура изградена около дадено религиозно вярване - ритуали, свещеници, храмове, догми, схеми за правене на кинти и влияние и т.н. Всяко нещо сложено между теб и нещото в което вярваш е религията за това вярване.

Иначе и православните, и католиците, и мормоните, и протестантите все вярват в Христос, само, че са различни религии, може би религиозни течения или вариации на една - точно заради различните начини, по които изразяват вярата си в него.

Същото е със сунити и шиити при мюсюлманите и т.н.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, mIRCata said:

В грешка си и не го разбираш.

Вярата в Христос, Буда, Спагетеното чудовище е религиозно вярване - католицизма, православието, будизма са религии.

Религия е цялата логистика и инфраструктура изградена около дадено религиозно вярване - ритуали, свещеници, храмове, догми, схеми за правене на кинти и влияние и т.н. Всяко нещо сложено между теб и нещото в което вярваш е религията за това вярване.

Иначе и православните, и католиците, и мормоните, и протестантите все вярват в Христос, само, че са различни религии, може би религиозни течения или вариации на една - точно заради различните начини, по които изразяват вярата си в него.

Същото е със сунити и шиити при мюсюлманите и т.н.

 

Всъщност, в грешка е канадецът. И същият се държи чисто и просто като един селянин, нагълтал се със солена вода от атлантика, който е застанал пред клетката на жирафа и повтаря че, такова животно нЕма. На такъв колкото и да му показваш, все не му е достатъчно.

 

Да вземе да прочете в речника, че първото значение на думата религия е 'вяра в Бог' (какъвто и да е бог,  теистичен, пантеистичен - няма значение). Чак след това, на второ място, идва значението на религия като организирана система от вярвания и ритуали - с определено име и т.н.

 

The Britannica Dictionary

https://www.britannica.com/dictionary/religion

 

Britannica Dictionary definition of RELIGION
 
[noncount] : the belief in a god or in a group of gods
  • Many people turn to religion for comfort in a time of crisis.
 
: an organized system of beliefs, ceremonies, and rules used to worship a god or a group of gods
 
[count]
  • There are many religions, such as Buddhism, Christianity, Hinduism, Islam, and Judaism.
  • Shinto is a religion that is unique to Japan.
  • I think that children should be taught about different religions. [=faiths]
  • It is against my religion [=my beliefs do not allow me] to drink alcohol.
 
П.П. и ще ми говори за английския и как се превеждало това или онова. СМЯХ. Толкова години е там и дори езика не е научил като хората.
Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Годината нещо започва доста "ударно" за "втората армия". Според мен ще спечелят безапелационно тазгодишните награди "Дарвин". :lol:

 

Украйна обяви удар в Запорожка област с десетки убити руснаци и допусна още атаки в Русия

Link to comment
Share on other sites

Западът използва случая покрай помощите за Украйна, да тества и ефективността на оръжието си. И след тези демонстрации, които текат вече няколко месеца, надали Русия ще е толкова ербап вбъдеще. Ако изобщо успеят да се съвземат следващите 50 години, че да гледаме последствия.

 

Междувременно, за 2022, вече са 9-та икономика.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, netrootbg said:

При последното преброяване се обявих за пастафарианец :lol:. Не съм гледал дали е излезнал резултата колко още хора са го направили.

GIF by moodman

Не помнех, че е имало въпрос за религия, обикновено стандартният ми отговор е джедай. :laughing: Йода и неговият пророк бебе Йода :D 

 

12 minutes ago, w00x said:

Западът използва случая покрай помощите за Украйна, да тества и ефективността на оръжието си. И след тези демонстрации, които текат вече няколко месеца, надали Русия ще е толкова ербап вбъдеще. Ако изобщо успеят да се съвземат следващите 50 години, че да гледаме последствия.

 

Междувременно, за 2022, вече са 9-та икономика.

Те и реклама си правят така :D В Украйна се конкурират кажи речи всички арт системи :D 

Идва и още техника за украинците. Видеото е готино  :))

 

 

 

А от руснаците очаквам повече от този тип новини :D 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, charmock said:

Ако не беше православието и вярата на хората, сега щяхте да се казвате Мюмюн, Ахмет и т.н.

Вероятно все щях да съм си Ясен, понеже името и вариациите му се ползва много в онези страни :))
Иначе не виждам особена драма. Даже се съмнявам в твърдението ти. Българите не са били християни, но един път са си сменили религията (с християнското "до 9-то коляно"), и втора смяна едва ли щеше да промени идентичността ни като българи. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ARPAnet said:

Вероятно все щях да съм си Ясен, понеже името и вариациите му се ползва много в онези страни :))
Иначе не виждам особена драма. Даже се съмнявам в твърдението ти. Българите не са били християни, но един път са си сменили религията (с християнското "до 9-то коляно"), и втора смяна едва ли щеше да промени идентичността ни като българи. 

Тези глупости ги разправяй на пазара в Чехия. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, charmock said:

Ако не беше православието и вярата на хората, сега щяхте да се казвате Мюмюн, Ахмет и т.н.

И с това какво щеше да се промени? А ако изобщо нямаше християнство, дали щеше да има ислям?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, charmock said:

Тези глупости ги разправяй на пазара в Чехия. 

Кое са глупости по-точно? :)

И ако Драган беше Таркан, да не би автоматично да става инвалид ? 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, charmock said:

Ако не беше православието и вярата на хората, сега щяхте да се казвате Мюмюн, Ахмет и т.н.

Искаш да кажеш, че в периода 1396 -1878 г. по нашите земи не е имало хора с "православни" имена ли?

Що за чутовна глупост?!?

Та и дори до днес в Турция има и се раждат православни и католици и евреи и прочее и си носят типичните имена. А не Мюмюн и Ахмед и т.н.

Отделно откога за бога името на човек има значение?!?

 

Edited by evropata
Link to comment
Share on other sites

Може би щеше да е по-добре. Поне нямаше БГ-то нямаше да е в демографска криза :). Пътуването щеше да е по-трудно, но за кадърните нямаше да е много по-различно 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, charmock said:

Ако не беше православието и вярата на хората, сега щяхте да се казвате Мюмюн, Ахмет и т.н.

Пълни глупости на търкалета.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Godfather said:

Пълни глупости на търкалета.

Ти понеже с известен с умностите, с изказ като на малолетен. А за дебилските коментари по на горе просто нямам думи. Ми ходете в Анадола като ще ви е по хубаво.

Link to comment
Share on other sites

Да им кажеш да ходят в Анадола е все едно те да ти кажат да ходиш в Русия, ако си казал, че е все тая дали се напиваме с ракия или водка.

А пък ако кажеш, че е по-добре с водка, малиии... тогава все едно да станеш родоотстъпник. Тва по твоите критерии.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, earache said:

Да им кажеш да ходят в Анадола е все едно те да ти кажат да ходиш в Русия, ако си казал, че е все тая дали се напиваме с ракия или водка.

А пък ако кажеш, че е по-добре с водка, малиии... тогава все едно да станеш родоотстъпник. Тва по твоите критерии.

Пич, живял съм и в Русия, живял съм и Америка. На първото място на което ще заведа децата ми е в Русия. И да предпочитам водка по съвсем други поводи. Още някоя простотия да напишеш???

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, charmock said:

Ми ходете в Анадола като ще ви е по хубаво.

Ще кажеш, че българите не ходят там всяка година вместо в БГ на почивка:))))

А в България да не би да няма мюсюлмани? :) Или в руско-турската война не са воювали мюсюлмани на руската страна? :)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, charmock said:

Ми ходете в Анадола като ще ви е по хубаво.

Ъхъ, значи викаш Анадола е единствената алтернатива на "православието с пагони"? Не мога да стана будист в Шао Лин примерно? :lol: :rofl:

 

ПП. Като си водиш децата в раZZия, внимавай да не те приберат случайно куките на Путлер, като тия над 2 хиляди нещастника в Санкт Петербург навръх Нова година.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2023 at 8:27 PM, netrootbg said:

За мен е даже голяма дивотия. Същото се отнася и за всяка друга религия. По - голяма простотия няма.


Да ти кажа честно, все още не съм намерил нещо, за което да се заям за Будизма. С'я вярно, че знанието ми по темата е базирано на изчетеното от две-три книги и то основно за Дзен течението, но сякаш там ги няма всичките политически дивотии, които има в Християнството и Исляма.

  

11 hours ago, ARPAnet said:

Българите не са били християни, но един път са си сменили религията (с християнското "до 9-то коляно"), и втора смяна едва ли щеше да промени идентичността ни като българи. 


Ние сме толкова наследници на онези българи, колкото днешните македонци са наследници на Александър Велики и колкото днешните гърци са наследници на Аристотел...
От онова време от тук са минали толкова народи, всеки оставяйки отпечатък от културата, обичаите и езика си, че е странно да се говори, че сме същия народ. Най-малкото от тогавашния език (който за свое нещастие съм учил преди 20 години) и съвременния български я има я няма стотинана думи да са същите...

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Това за езика си важи в пълна сила за всички

Преди време бях попадал на едно сравнение как звучи един и същи пасаж от Библията на английски през различните епохи. За последните 1000, 1000 и нещо години. Ми да ти кажа - разликите са от небето до земята

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antares said:

Ние сме толкова наследници на онези българи, колкото днешните македонци са наследници на Александър Велики и колкото днешните гърци са наследници на Аристотел...
От онова време от тук са минали толкова народи, всеки оставяйки отпечатък от културата, обичаите и езика си, че е странно да се говори, че сме същия народ. Най-малкото от тогавашния език (който за свое нещастие съм учил преди 20 години) и съвременния български я има я няма стотинана думи да са същите...

Разбира се, че не сме стояли на едно място. И мисълта ми не беше, че сме едно към едно генетично копие на онези българи. Ние сме техни наследници и като народ сме се развили за тези 1300 години, нищо странно. 

Но и до ден днешен ние се дефинираме като българи. Може би има такива които първо казват "аз съм християнин" и чак след това идва "българин", но според мен повечето от нас поставят "българин" пред другите дефиниции. Съответно не мога да се съглася, че сме запазили своята идентичност под турско само благодарение на това, че сме били християни. 

Най-малкото в Османската империя е имало и ислямски народи които са излезнали отново като "себе си" след разпада и. 

"Братчедите" в Русия които за разлика от нас са приели исляма като своя религия и до ден днешен казват "ние сме българи, не сме татари", независимо от руският опит да ги заличи. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Борците срещу корупцията са учудващо мълчаливи по казуса Nexo. Човек би си помислил, че когато службите на САЩ, Великобритания и Германия разследват българска компания поради съмнения за финансови измами, пране на пари и финансиране на тероризъм, то локалните носители на единствена и сияйна истина биха опищели орталъка от възмущение. Уви, нищо подобно. Ако бях някоя подозрителна и мнителна персона, веднага щях да се изхиля и да посоча като причина щедрите финансирания на ДаБългария и Продължаваме Промяната от въпросната компания. Или пък присъствието на собствениците в тези политически формации.


ХАХАХАХА РЕВА! Всичко ще си лъсне лека полека, всичко. Не че вече отдавна не е КРИСТАЛНО ясно, но либерастките тикви трябва да се напукват. Споко! Не хабете кликове - цитирам Ирини ЕСТЕСТВЕНО. Да ни е жива и здрава, че има нерви да се рови в тия помии. Аз нямам и не мога да имам. 

https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/13513611?fbclid=IwAR30cMkT3jGaZ_tqQ9o6hGKR29j4Os3sAEn3P1yHnqY_LCegXLKCNDIYlMw

Знам, че безсрамниците и безродниците (вече очевАдно защо) са коне с капаци, но нека си стоят такива неща тук в темата. Има значение. Тиганът трябва да дрънчи по либерастките тикви НЕПРЕСТАННО! 

Опппаааа :

https://nexo.careers/blog/nexo-dariava-obshto-350-000-v-pomosht-na-ukrainskiia-narod?fbclid=IwAR3iT-jrOAQZJ9FGtpApWMx2t97ihHzswilhAiaEVW2Ypl12fVfXzXGksLw


Съответно и помежду другото, понеже укрите ПАК искат ОРЪЖИЕ!!!!, не друго, а ОРЪЖИЕ, да припомним какво стана ясно още в края на ноември 2022:

https://www.msn.com/en-gb/news/world/nigeria-warns-that-weapons-used-in-ukraine-war-are-«leaking»-into-lake-chad-basin/ar-AA14JdoR

Споко, укропитеци, не скачайте! Ето и официалният бюлетин на нигерийското правителство. Това го пазех за десерт отдавна:

https://statehouse.gov.ng/news/president-buhari-calls-for-tighter-security-around-borders-in-lake-chad-basin-with-the-proliferation-of-weapons-from-russia-ukraine-war/

Умирайки си от кеф как форумните либерасти и откровени укропитеци мълчат като натиснати  (=насрани) по тия въпроси КАКТО ВИНАГИ в такива случаи, ще си сипна една Финландия. И ще очаквам познатите латерни да използват изтърканите до болка фрази и ще се смея до откат. 


Между другото подочух, че новата укропосланичка била бетер Кобилкина! :rofl:

Асене, Руми - наздраве! 


 

Edited by RaptoR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...