Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

On 12/30/2023 at 5:33 PM, DON_CHEFO said:

Изглежда не само, че ви въртят на чеверме ами и по две пишки за свободните ръце са подадени. Но най-важното е, че НИЩО няма да се промени.....ама ако кажа защо - на никой няма да му хареса. 

 

Е затова хората търсят подобни решения.

 

https://www.altcoinbuzz.io/cryptocurrency-news/helium-launches-20-month-unlimited-phone-plan-in-the-us/

 

При средномесечна сметка 157$ да минеш на план с фиксирани 20$, кой ще ги търпи?

 

В Европа 5G мрежите са законово монополизирани от операторите през лицензите, но няма начин да няма начин. Въпрос на време е.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 1/2/2024 at 9:45 AM, deus_pld said:

Не са малко, бир таман са. Ще ти стигнат за тоя живот :) 

 

On 1/2/2024 at 11:11 AM, Mockingbird said:

Моя е 4-ри гиги и имам към 3000 книги… а има още 3 гиги свободни…Та, за тоя живот стига…:lol:

А пдфите с какво им махате бялото отстрани?

Link to comment
Share on other sites

Сагата с Express one се разви по следния начин. Тази сутрин бях наблизо до Коматево и се отбих до склад 16. Казах си телефонния номер и ми донесоха пратката. Питам служителката, защо нямам някакъв вид уведомяване? Отговор: няма написан телефон на пратката. Действително подателя е написал само адреса ми. Питам пак: а вие как я намерихте? Отговор: в системата го има номера. Въпрос: а защо като го има там не ме уведомихте? Мълчание. Пак въпрос: на пратката има адрес, защо не ми я доставихте там а аз трябва да бия 40км път? Мълчание и затваряне на вратата. Да ме извиняват, ама пощальонката ми ги доставяше до вратата........

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2024 at 11:09 AM, pamporov said:

Да ме извиняват, ама пощальонката ми ги доставяше до вратата........

Експрес 1 ми ги доставят до вратата (населеното място е извън града), лошото е, че не известяват предварително за ден на доставка. Поне от половин година, да не е и повече от бг пощи не ми ги доставят на адрес, но пък ми пращат смс като пристигне пратка в пощенския клон.

Edited by tracker
Link to comment
Share on other sites

Тия от Експрес1 са най-смотантата куриерска фирма която може да съществува, това да работиш там, трябва да ти плащат вредни, вече 2 пъти ставам свидетел как искат да бият служителите.... но ги разбирам хората, пратката пътува от Китай до София 2 седмици, после още 2 седмици не могат да я доставят в офиса за района в София, камо ли да ти я доставят у вас....

Link to comment
Share on other sites

Ами, така става като нагласят "наши хора" да поемат част от пратките на БГ Пощи. Фирма направена преди няколко месеца, започва да разнася част от пратките на най-големия пощенски доставчик в страната.
Загубеняци продажни. В момента, в който дадат на хората право на избор дали да получават с Експрес Уан или с БГ Пощи, тая фирмичка ще потъне там, откъдето е дошла.

 

Когато за първи път ми доставяха някаква пратка, която трябваше да пристигне с пощите, беше точно около онзи "срив в системата на БГ Пощи", за който вече не съм сигурен дали не е бил умишлен, за да може да се пробута тая нефелна фирмичка. Тогава ги проверих какви са изобщо и фирмата беше основана преди някакви месеци...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

В момента, в който дадат на хората право на избор дали да получават с Експрес Уан или с БГ Пощи, тая фирмичка ще потъне там, откъдето е дошла.

Дано това да се случи възможно най-скоро.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, chasti said:

Някой може ли да ми каже, що в Google Translate няма цигански?

:(

 

 

On 8/8/2022 at 11:31 AM, plameni said:

Има ли ромски буквар или ромска писменост?

Link to comment
Share on other sites

Може да е с БГ субтитри :)

Сигурно чат- пат им се налага нещо да напишат, например да оставят бележка.

Какво правят тогава? Предполагам ползват кирилица.

Edited by chasti
Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

Искам да ви попитам на тема една продажба в интернет.

Понеже продавам една видеокарта на цена от 650лв през продавалниците, на която съм поставил условие да е само "лично вземане", а искат да ми я купят от София.

Въпросът ми е, понеже съм безработен за момента, това ще окаже ли някакво негативно влияние в тази моя ситуация и когато заявя на куриера, че искам такава цена, няма предварително да ми вземе някакви проценти от цената, понеже това не са малко пари.

Всякакви съвети по темата ще са ми полезни!

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Куриера не ти взима нищо. Нито го интересува дали работиш или не. Той доставя. Цената на доставка е баш това. Единствено ако доставката е за твоя сметка ти ще платиш там 5 6 те лева. 

Link to comment
Share on other sites

Първо зависи за чия сметка е доставката. Ако е за твоя ще платиш доставката + такса наложен платеж + такса обявена стойност за чуплива стока (към 17 лева по Еконт).

Второ тия 650 лева куриера ще ги декларира в НАП и ще ти излязат догодина като доход на който ще се търсят данъци.

 

Като цяло щом си безработен, т.е. имаш време, по-оферта е да хванеш влака и да идеш до София, като предварително им вземи 20-30 лева капаро.

Link to comment
Share on other sites

Ако ще им вземе 20лв капаро, по-добре да го прати по Еконт/Спиди.

НАП няма да му търсят данъци за 650-те лева, защото не са продажба с търговска цел, а продажба на лична вещ. Освен това, НАП не се интересуват от продажбите ти по Еконт ако са под 5000лв в рамките на календарната година.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Мда, тъкмо щях да напиша същото и Вокса ме изпревари.

Никой нищо няма да ти търси за 650лв, щом е еднократна продажба и не е с търговска цел. 

Освен това куриера не ти взима никакви проценти от цената, а си има твърди тарифи според килограмите/обема на пратката и някаква такса за наложения платеж.

На сайтовете на куриерите има калкулатори за тази цел: ЦЪК

Ако е за твоя сметка пращай по Спиди, малко по-евтино излиза. В твоя случай- около 13-14лв

 

Link to comment
Share on other sites

Нап не таксува и търси продажби на стока втора употреба от физически лица. Те вече данъците са си ги прибрали. Продавал съм карти за повече пари и ядове съм нямал. Винаги като съм пращал нещо с наложен платеж за сметка на получателя, винаги съм си взимал обявената сума. Никога Нап не са ми правили проблем. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mIRCata said:

Нап не таксува и търси продажби на стока втора употреба от физически лица. 

Не е точно така. Куриерите са вързани към НАП и подават справки за получените наложени платежи. Без значение какво продаваш, ако правиш по 20-30-50 продажби на месец, примерно, и/или направиш повече от 5000лв от наложени платежи за една година- НАП могат да те потърсят. Не казвам, че ЩЕ, но могат, ако са назад със събираемостта в края на годината и им пуснат отгоре разни таргети да достигат. А данъчна проверка на физическо лице като цяло е доста крива работа. 
Случая на Тончо обаче не е такъв. 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Благодаря на всички за отговорите!

А какво означава това "Обявена стойност" при подготвянето на пратката, това означава, че съм един вид търговец, който продава ли?

Благодаря на всички за отговорите :)

Link to comment
Share on other sites

Не. Това е стойността, на която се изплаща застраховката, ако нещо стане с пратката.

 

Наложен платеж е сумата, която да съберат от получателя.

Link to comment
Share on other sites

Обявената стойност е точно застраховката на пратката. Ако стане нещо и удовлетворят претенцията, са длъжни да изплатят дадената сума.

 

Ся вече как се стига до там е съвсем отделен въпрос. Преди като работих всеки ден с пратки съм минавал и тая процедура ама да не стигаш до там.

 

П.П. Пратките с обявена стойност доста повече ги пазят при транспорт, иначе могат са кажат, така е дошла пратката в офиса така я доставяме. Иди доказвай, че са я мятали из бусовете и камионите.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

От много време нищо не съм пращал по куриер, но имам някакви смътни спомени, че удържаха някакъв процент от наложения платеж.

Link to comment
Share on other sites

Не удържат нищо. Таксата за наложения платеж се изчислява като процент от стойността на наложения платеж и се заплаща от този, който плаща доставката.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...