Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Има ли устройство, което овлажнява въздуха в стаята до определена стойност.

Климатика, който ползвам за отопление изсушава въздуха твърде много и това води до болка в гърлото, кашляне и т.н. От друга страна не искам да прибягвам до свръховлажняване на въздуха, за да не избие мухъл.

 

 

Галче, 4+крем за ръце.

Link to comment
Share on other sites

От къде мога да закупя лиофилизирани храни, но не за домашни любимци. Също така и без пчелни продукти.

Link to comment
Share on other sites

На мен не ми отваря само Арената.

 

А, оправиха се... от 5 часа не ми ги отваряше въобще. :)

Edited by WriteR4e
Link to comment
Share on other sites

Моля за съвет относно възнаграждение за извършена услуга.

 

Задачата е пренасяне в цифров вид на:

1) 6 броя отделни графики, описващи изменение на величина при промяна на температурата, не особено сложни, но изискващи все пак следване на кривата и маркиране на възлови точки със стойности. За целта се използват сканирани изображения (доставени от поръчителя) и върху тях се рисуват криви на Безие, нанасят се няколко стойности и сканираното се трие.

2) След дребни корекции шестте криви се пренасят една под друга в почти същата координатна система, като се подравняват по реперни точки и се експортират във векторен формат.

 

Невъзможно ми е да го смятам по време за извършването, тъй като отне време за запознаване с материята и вникване в целта на задачата. Това минава като голям бонус.

Та се питам колко е приемливо да поискам за услугата така, че поръчителят да е доволен, но пък и да не е даром?

Link to comment
Share on other sites

Мисли си за следното - ако ти се наложи да направиш същото нещо още един път колко време би ти отнело и колко пари би искал ти да вземеш за това? Защото ако им хареса цената може да повторят, въпроса е да не си казал 10лв и при повторението да очакват пак за толкова да го направиш. От друга страна си мисли и за колко не би се хванал да го правиш...

 

Невъзможно ми е да го смятам по време за извършването....

 

Зависи колко часа работа е... Поне според мен...

 

Не че се заяждам ама като че ли точно тази опция човека предварително я беше изключил

Link to comment
Share on other sites

Мда, чукча писал, не читател.

И все пак - най-правилно е на време. Това, че запознаването с материята е отнело време не важи. Плаща се за свършена работа, а не за четене на книги.

Edited by Psihara^^
Link to comment
Share on other sites

ами тогава по "майсторската" сметка:

цена на вложени материали

+ цена на използвано оборудване (все едно е било наемано за периода на работа, компютър по цена на час от зала примерно,)

+ цена на труда (обикновено се приема за равна на сбора от тази за материали и оборудване). тук майстора поглежда в тавана/небето и записва класовете си на майсторство като директен множител, а начините по които си е оставил ръцете удобно забравя да добави като делител.

 

друг вариант за бърза сметка е да се пусне един гугъл и да се докопат някакви ценови листи с комп. обработка. цялата работа малко прилича на предпечатна подготовка - там ще си има или часови ставки или цена на обработена площ или нещо от сорта, което да може да бъде взето за опорна цена. Добавя се поне 50% за специфичност, щото аз например или друг средностатистически потребител, дори като е толкова добре обяснено, пак няма да мога да свърша тази работа задоволително, въпреки че в подписа на алхимика съм цитиран да твърдя иначе. Може и некой друг процент за научна титла и готово.

След всичките добавки се слагат отстъпките за "приятелство" или настъпките за "любовник на жена ми" и воала.

 

толкова е лесно ценообразуването, не разбирам защо на хората им се вижда сложно :) единственото важно условие е да знаеш дали трябва да вземаш или да даваш, защото аритметичните операции имат твърде разнозначни свойства в двете области.

 

'звинявам се че пиша малко в стил "какво ми минава през главата", но има надежда питащия все пак да открие някаква полезна му идея в текста.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Мда, чукча писал, не читател.

И все пак - най-правилно е на време. Това, че запознаването с материята е отнело време не важи. Плаща се за свършена работа, а не за четене на книги.

 

И това е според зависи. Понякога е възможно фирма да наеме някой, който не е напълно наясно с въпросната материя и трябва да се обучи при това доста често въпросната фирма плаща за обучението на човека. То се преценява дали да се вземе някой който има нужда от обучение и да се инвестира в него или да се търси човек който знае всичко необходимо (ако изобщо може да се намери такъв и той не иска заплата многократно по-висока от заплатата на другия + обучението). Имам познати които фактурират изцяло времето включително времето необходимо за запознаване с проблема.

 

 

 

След всичките добавки се слагат отстъпките за "приятелство" или настъпките за "любовник на жена ми" и воала.

 

Ахахахахахаха това беше добро :D

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

И това е според зависи. Понякога е възможно фирма да наеме някой, който не е напълно наясно с въпросната материя и трябва да се обучи при това доста често въпросната фирма плаща за обучението на човека. То се преценява дали да се вземе някой който има нужда от обучение и да се инвестира в него или да се търси човек който знае всичко необходимо (ако изобщо може да се намери такъв и той не иска заплата многократно по-висока от заплатата на другия + обучението). Имам познати които фактурират изцяло времето включително времето необходимо за запознаване с проблема.

 

Работата на хонорар е малко по-различна от работата на щат, за която говориш ти. А и "запознаване с проблема" не е същото като "никога не го бях правил, та ми трябваше време да се уча в процеса на работата."

 

Аз си калкулирам цената на час и после си добавям в зависимост колко добре се е получил проекта спрямо основно установеното ниво в сферата. Второто при теб няма как да стане ми се струва.

Link to comment
Share on other sites

Работата на хонорар е малко по-различна от работата на щат, за която говориш ти. А и "запознаване с проблема" не е същото като "никога не го бях правил, та ми трябваше време да се уча в процеса на работата."

 

Аз си калкулирам цената на час и после си добавям в зависимост колко добре се е получил проекта спрямо основно установеното ниво в сферата. Второто при теб няма как да стане ми се струва.

 

За имане - има ама не е там работата. При мен примерно има "сложност на проекта" и е едно на ръка как изглежда и друго колко е било всъщност реалното. Освен това запознаването с проблема включва и времето изгубено в разговори с клиента докато се разберем какво точно иска и как го иска, после кое точно не се е получило достатъчно добре според предствите му и т.н.

 

Всичко е до самочувствие в крайна сметка и кой колко и на кое държи. Ако имаш достатъчно работа и нямаш нужда от повече може спокойно да сложиш по-висока цена и да включиш дори времето за транспортиране на задните ти части до офиса на клиента и обратно. От друга страна ако държиш да запазиш клиента като такъв нито го включваш това нито включваш времето което си отделил за да четеш книги, статии и т.н. за да можеш да извършиш необходимата работа, ами смяташ само това което си правил по същество при това по коефициент 0.7 защото да излезе по-ефективно всичко и да не смяташ времето в което си търсил "къде аджеба са го навряли това из менютата" или "как се променя еди коя си настройка за да стане както ти го искаш" и т.н.

 

Най-правилното за мен е да дадеш цена, на която самият ти би бил доволен, а не да се чудиш дали не можеше да вземеш 8 пъти повече защото така е установено и еди кой си друг би поискал толкова - винаги ще има някой който ще поиска в пъти повече...

Link to comment
Share on other sites

Под "теб" в "при теб" имах на предвид Alchemy. За теб ми е ясно, че има как да стане. :)

 

Аз как бих могъл да се сетя че говориш за alchemy, след като си ме цитирал мен :D Иначе при него номера със "сложността" минава спокойно.

Link to comment
Share on other sites

Има ли прависти? Към кого трябва да се обърне домсъвета на един блок, ако наематели на помещение в блока не са си плащали наема от 6 месеца?

Link to comment
Share on other sites

Повтарям си въпроса: откъде мога да си закупя лиофилизирани храни/храна за космонавти, за по-тъпите/?

Link to comment
Share on other sites

С цел да не потретиш въпроса си, отговарям: (като най-тъп, след като попитах гугъл): http://www.hrani.bg/announcements/view/9

 

п.п. Като каза храна за космонавти - в аптеките се продават (поне преди се продаваха) едни страхотни витамини, или по-точно течна храна, която също се използва при космонавтиката - съдържа всички необходими за организма вещества. Продуктът се нарича Fresubin, и е невероятен за възстановяване на организима, или просто за засилване на имунната система. Може да се каже, че именно той преди време спаси живота на мой близък човек, препоръчвам го на всеки.

Edited by Barurumm
Link to comment
Share on other sites

Търся човек който има уиндоулс 98 на виртуална машина за да пробва и да ми каже дали една програма работи.

Edited by lil_stenly
Link to comment
Share on other sites

С цел да не потретиш въпроса си, отговарям: (като най-тъп, след като попитах гугъл): http://www.hrani.bg/announcements/view/9

 

 

Това не ми върши работа.

Link to comment
Share on other sites

Моля за съвет относно възнаграждение за извършена услуга.

 

Задачата е пренасяне в цифров вид на:

1) 6 броя отделни графики, описващи изменение на величина при промяна на температурата, не особено сложни, но изискващи все пак следване на кривата и маркиране на възлови точки със стойности. За целта се използват сканирани изображения (доставени от поръчителя) и върху тях се рисуват криви на Безие, нанасят се няколко стойности и сканираното се трие.

2) След дребни корекции шестте криви се пренасят една под друга в почти същата координатна система, като се подравняват по реперни точки и се експортират във векторен формат.

 

Невъзможно ми е да го смятам по време за извършването, тъй като отне време за запознаване с материята и вникване в целта на задачата. Това минава като голям бонус.

Та се питам колко е приемливо да поискам за услугата така, че поръчителят да е доволен, но пък и да не е даром?

 

Ами аз си го представих това как го правиш на Illustrator например. С оформлението, намиранто на точки и т.н. не би трябвало да е работа за повече от час. Може да ползваш и офис пакет за точките струва ми се, след което експорт в PDF и оттам пак в Illustrator. За един час, по-малко от 20 лв не взимай! За толкова бих го направил аз. Ако има и повечко дизайн - сумата става 50 лв.

 

 

Има ли прависти? Към кого трябва да се обърне домсъвета на един блок, ако наематели на помещение в блока не са си плащали наема от 6 месеца?

 

Към някой по-здрав от входа... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Има ли прависти? Към кого трябва да се обърне домсъвета на един блок, ако наематели на помещение в блока не са си плащали наема от 6 месеца?

Това е в сферата на действие на съдия-изпълнителите. Но мисля, че първо трябва да мине през съда.

Link to comment
Share on other sites

Никакъв шанс нямаш в съда ;) въобще не се надявай. Нито си издавал като управител/секретар бележки за платени такси (ако си ти) или др. документ, чиято липса (разписка примерно) да удостовери нарушението - хеле пък съда да ти признае такива дори да ги има.

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Някой да има нелегални, неизлезли още във www.subs.unacs.bg субтитри (Видене, няма да кажа титри :) ) на Хаус - 6х06???

Edited by gal4enceto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...