Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Каква е причината когато се свързват примерно PC към рутер (или подобно устройство) UTP кабелът между тях да не бъде по-къс от един метър?

....

ако е стандартна постановка всъщност ограничението е 100-150 метра. определя се от мощността на предавателя и генерираното отношение сигнал-шум в близкия край, преносните характеристики на конкретния кабел и чувствителността на приемника в далечния край.

този един метър откъде ти е дошъл? да не би да не съм те разбрал нещо и да има някакви интересни подробности?

 

едит: мда, не съм прочел. тва прескачане на погледа след първата сричка на някоя дума играе много лоши шеги понякога. глухия кат не чул и си го нагласил, та и бързащия кат не гледал и той така....

освен заради затихването с цел да се предпази приемника от изгаряне, вероятно се търси и симетриране на проводниците, тъй като ако са прекалено къси, то симетрията ще се определя в по-голяма степен от контактното съпротивление. а и има едни преходни процеси в близкия край на излъчване, които малко съм позабравил в кво се изразяваха, ама пречеха доста.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

100-150 e максималната дължина. Той пита за минималната такава, защо е 1 метър. А е един метър поради всичките причини които ти изброи за максималната такава.

 

едит - примерно сигнала да се върне обратно, понеже не целия се поема от приемника... фигуративно казано...

Edited by ov3rm4n
Link to comment
Share on other sites

Значи не става въпрос само за разлики в линейното сътротивление поради нееднородности в материалът на отделните жила ?

 

П.п. Въпросът може да звучи ламерски, но аз съм си ламер в тази област. :bgrin:

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Международният ми паспорт изтече, къде трябва да го върна - във Второ РПУ където ми го издадоха или в РПУ-то по местоживеене?

 

РПУ-то по местоживеене. Там се вади и новия.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Значи не става въпрос само за разлики в линейното сътротивление поради нееднородности в материалът на отделните жила ?

 

П.п. Въпросът може да звучи ламерски, но аз съм си ламер в тази област. :bgrin:

въпросът не е чак толкова ламерски.

нееднородностите на материалът предполагат по-малки разлики в съпротивлението(като процентно отклонение от номинала) от разликата в контактните съпротивления при терминирането, затова като е малко по-дълга жицата нейното съпротивление ще е по-голямо от това на контакта с пластинките в буксата и съответно отклоненията заради контактните съпротивления ще имат по-малко значение. ама тая цялата галимация с отклоненията и асиметриите при такива малки разстояния няма голям смисъл.

 

а овърман много добре посочи - основната причина би трябвало да е да има достатъчна дължина на линията (по спомени: емпирично 5 пъти дължината на вълната), за да се гаси на ехото. в противен случай въпросното ехо като е дефазирано и изместено във времето ще се явява шум за правия сигнал и SNRа драстично ще падне, поради което ще се правят много грешки, които пък ще изискват корекции, които пък ще губят време, при което пък ще спадне яко скоростта/преносния капацитет. и то заради спестени 2 цента от 1 метър проводници. явно хората са си го сметнали.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да бъде така добър да ми каже, какво точно означават "Мониторни слушалки" и с какво се различават от обикновенни слушалки за компютър.

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да бъде така добър да ми каже, какво точно означават "Мониторни слушалки" и с какво се различават от обикновенни слушалки за компютър.

Маркетингови приказки за подлъгване може би?

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да бъде така добър да ми каже, какво точно означават "Мониторни слушалки" и с какво се различават от обикновенни слушалки за компютър.

 

Нямам представа но имаше едни слушалки като за DJ-и или нещо такова ги водеха които можеша да се обръщат за да слушаш с 1то ухо музиката в стаята а с другото тази от слушалката. Да не би да са такива

Link to comment
Share on other sites

При изпращане на колет до страна членка на ЕС, имат ли право да проверяват какво съдържа?

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да бъде така добър да ми каже, какво точно означават "Мониторни слушалки" и с какво се различават от обикновенни слушалки за компютър.

Взето от друг форум:

"Когато производителите пишат Студийни/Мониторни слушалки, имат предвид слушалки, които се използват или на живо като мониторни такива или в студио пак като мониторни такива, като разликата е преди всичко в импеданса, поради типичните за съответната среда устройства (разбирай пултове и усилватели за слушалки), в коят се използват слушалките."

Ако си чувал, често се употребява и за тонколоните насочени към пеещия/свирещия, .т.е. да се чува какво пее и свири, без звука да се влияе от околния шум и от отразените звукови вълни от стените/тавана на помещението.

Ето още:

"Почти всички тоноператори се съгласяват с необходимостта от "nearfield " контролно прослушване, което дава възможност точно да преценят музиката, която създават. Nearfield монитора се поставя близо до слушателя - на около 0.90 - 1.80 м. Причината е, че музиката която чуваме се измененя драстично от акустиката на стаята .

Да направим малък експеримент. Поставяме говорител в ъгъла на стая. Резултата е басово резониране, което не съществува, когато говорителят е в средата на стаята.

 

Собствениците на големи студия могат да си позволят да го третират акустично, с басови капани и други допълнителни устройства. Може би това са единствените места, където можете да видите огромните основни монитори, които създават голяма и дебела маса звук. "Nearfield” контролното прослушване е решение, което намалява взаимодействието на звука със стаята. Тъй като мониторите са позиционирани близо до Вас, вие чувате звука направо. Близоста им до слушателя позволява по-малка сила на слушане, а така по-слаб звук достига до стените и ъглите и рекушира обратно.

 

За разлика от hi-fi говорителите, които са разработени с цел да моделират всеки звуков материал приятен за ухото, студио мониторите имат като основна цел да следят за точен звуков образ, без неестествено подчертаване или подтискане на специални честоти. Такъв монитор се нарича "flat" - "плосък", "неоцветен" или "прозрачен". Такава е теорията, а действителността понякога създава различни ситуации. И това е мястото където спорът започва."

Edited by magdanoz4o
Link to comment
Share on other sites

въпросът не е чак толкова ламерски.

нееднородностите на материалът предполагат по-малки разлики в съпротивлението(като процентно отклонение от номинала) от разликата в контактните съпротивления при терминирането, затова като е малко по-дълга жицата нейното съпротивление ще е по-голямо от това на контакта с пластинките в буксата и съответно отклоненията заради контактните съпротивления ще имат по-малко значение. ама тая цялата галимация с отклоненията и асиметриите при такива малки разстояния няма голям смисъл.

 

а овърман много добре посочи - основната причина би трябвало да е да има достатъчна дължина на линията (по спомени: емпирично 5 пъти дължината на вълната), за да се гаси на ехото. в противен случай въпросното ехо като е дефазирано и изместено във времето ще се явява шум за правия сигнал и SNRа драстично ще падне, поради което ще се правят много грешки, които пък ще изискват корекции, които пък ще губят време, при което пък ще спадне яко скоростта/преносния капацитет. и то заради спестени 2 цента от 1 метър проводници. явно хората са си го сметнали.

Значи ако добре съм те разбрал идеята на този минимум един метър е освен да се получи по-високо съпротивление в кабелът околкото в контактните точки на накрайниците е и да се гони нещо от рода на КСВ-то в радио техниката?

Link to comment
Share on other sites

При изпращане на колет до страна членка на ЕС, имат ли право да проверяват какво съдържа?

 

Доколкото знам на теория имат право да проверяват всичко ама не го правят.

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам на теория имат право да проверяват всичко ама не го правят.
Проблемът е че го правят. А когато ми изпращат нещо от UK или германия, няма такъв филм.
Link to comment
Share on other sites

Значи ако добре съм те разбрал идеята на този минимум един метър е освен да се получи по-високо съпротивление в кабелът околкото в контактните точки на накрайниците е и да се гони нещо от рода на КСВ-то в радио техниката?

е ти вече май почна да ме шегуваш :)

свършиха ми думите да се обяснявам.

 

едит: аз просто за тва се сетих първо, оказа се че съм грешал. у някои форуми пък професори твърдят, че всъщност минимално ограничения няма. по стандартите също не било записано такова.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Мобо, то си е същото ама казано с едно изречение :)

 

Аааа вие за УТП си приказвате. Ми то е подобно. Но такова ограничение от 1 метър обяснено с преходните съпротивления на куплунга означава, че от вътрешната страна също трябва да се навие едно съгласуващо парче кабел от 1 м преди трансформатора :) Следвам логиката на мобо де :lol:

Link to comment
Share on other sites

Работят ли Викиват или Кузмов (или някой друг магазин за електроника) в неделя?

Трябват ми мембрани(гофрета) за високоговорители.

Edited by sek800
Link to comment
Share on other sites

Работят ли Викиват или Кузмов (или някой друг магазин за електроника) в неделя?

Трябват ми мембрани(гофрета) за високоговорители.

Тц.Само събота и то до 13:00 или 14:00 часа.

Link to comment
Share on other sites

Някъде в Пловдив продава ли се кутия за панел за Авто ЦД-та?Ако се чудете какво е това да сложа снимка?

Link to comment
Share on other sites

Някъде в Пловдив продава ли се кутия за панел за Авто ЦД-та?Ако се чудете какво е това да сложа снимка?

В Технополис има калъфи за панели на авто-радио.

Link to comment
Share on other sites

Къде в Пловдив продават(на дребно) и режат влагоустойчив OSB?

 

В Съливер ще ти резнат. Знам и още едно място, но по тоя въпрос ми се обади.

 

Колко ствува вече кубика вода?

 

1.98 лв. с ДДС

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...