Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

...тялото започва да увеличава скоростта си на падане, но е увеличава до един момент, после ако ще и още 3 часа да пада скоростта няма да се увеличи......
Не се изчислява. Скоростта на падане(според теорията на относителността) не може да надмине скоростта на светлината, така че при свободно падане тялото може да достигне приблизително 299 936 километра в секунда :bgrin:
Link to comment
Share on other sites

Не се изчислява. Скоростта на падане(според теорията на относителността) не може да надмине скоростта на светлината, така че при свободно падане тялото може да достигне приблизително 299 936 километра в секунда :bgrin:

Това само аз ли мисля, че не е вярно.. ?Смисъл вярно е, че не може да има по-голяма (което е относително) скорост от тази на светлината, но...аз питам съвсем друго нещо..Никой ли не ме разбира какво питам.. :)

Link to comment
Share on other sites

....Никой ли не ме разбира какво питам.. :)
Разбира се че е ясно за какво питаш, но вече ти го обясниха - падането в земната атмосфера не е свободно падане. В нея важат други закони - тези на аеродинамиката. Тялото изпитва съпротивление при движение във въздуха - колкото по бързо се движи, толкова повече съпротивление. Съпротивлението зависи от формата и площта на тялото обдухвана от насрещния поток въздух. Когато съпротивлението при падане се изравни с теглото, тогава настъпва равновесие и тялото започва да се движи с равномерна скорост надолу. Тази скорост се изчислява на базата на масата на тялото, формата му, плътността на атмосферата в която пада и ускорението на гравитационното поле в което пада. За всичко това - справка в учебниците по аеро-хидро-динамика
Link to comment
Share on other sites

Спешно!На кой номер да пратя смс за Глобул, за да ми пратят wap настройки?!

Свързване с оператор няма ли да стане??? Те ще ти кажат всичко... Ти и да пратиш смс ще ти пратят настройките за всички телефони и ще стане патаклама... Оператора му е мамата :) На Мтел са супер добри(понеже съм на Мтел и си говоря често с тях ( все недоволен от нещо :lol: ) ) ...

Link to comment
Share on other sites

Откъде мога да си купя арабски хляб ?

 

имаш в предвид питки за дюнер ?

от всеки обект на "аладин".

със сигурност в обектите им на четвъртък пазара и в тракия с/у форум има

ако ли не в склада им на презовско шосе,пресечката на ЗАД,после в ляво към фамилекс последния склад

Link to comment
Share on other sites

Свързване с оператор няма ли да стане??? Те ще ти кажат всичко... Ти и да пратиш смс ще ти пратят настройките за всички телефони и ще стане патаклама... Оператора му е мамата :) На Мтел са супер добри(понеже съм на Мтел и си говоря често с тях ( все недоволен от нещо :lol: ) ) ...

Направих някакви настройки, но постоянно ми изписва, когато се опитам да се свържа: "Connection Lost" след като мисли 40 секунди горе-долу..Има някакъв порт за въвеждане, но не намирам къде е самата опция в телефона за вкарването му...Телефона в Нокия 3120..едно време wap-a си бачкаше..Помощ!

Предполагам няма да е от този порт..телефона май няма такава опция изобщо..някакъв шанс да е "изгърмял" ? :lol:

 

Edit: Оправих се!Съжалявам много за спама който се получи!

Edited by d3Mag
Link to comment
Share on other sites

Разбира се че е ясно за какво питаш, но вече ти го обясниха - падането в земната атмосфера не е свободно падане. В нея важат други закони - тези на аеродинамиката. Тялото изпитва съпротивление при движение във въздуха - колкото по бързо се движи, толкова повече съпротивление. Съпротивлението зависи от формата и площта на тялото обдухвана от насрещния поток въздух. Когато съпротивлението при падане се изравни с теглото, тогава настъпва равновесие и тялото започва да се движи с равномерна скорост надолу. Тази скорост се изчислява на базата на масата на тялото, формата му, плътността на атмосферата в която пада и ускорението на гравитационното поле в което пада. За всичко това - справка в учебниците по аеро-хидро-динамика
Това не е изобщо вярно! Никой не говори за съпротивление! Ако има съпротивление, това влияе на ускорението, не на скоростта. Т.е. въпроса му е - До кога тялото ще увеличава скоростта си? - Отговора е - докато не му подейства друга сила, насочена в противоположна посока(докато не падне на повърхността на земята). Всяко тяло, което е подложено на свободно падане придобива ускорение 9,8м/с2 - т.е. за 1 секунда увеличава скоростта си с 9,8м/с. Другият фактор - айродинамичност(площа е също айродинамичен фактор и не бива да се поставя отделно) влияе на ускорението, но не и на максималната скорост, която ще достигне тялото. И накрая - не можеш да сравняваш съпротивление с маса, а равновесие се нарича, когато тялото запазва покой или праволинейно равномерно движение, което не може да стане поради нееднородността на флуида(въздух). На кратко - няма такъв филм по някое си време скоростта да стане константа. Свободното падане е равно-ускорително движение!

 

Навсякъде в поста пиша свободно падане, защото когато масата и размерите(формата) на тялото са такива, че съпротивлението на въздуха може да се пренебрегне, може да се приеме като свободно падане!

Edited by sandman
Link to comment
Share on other sites

Свободното падане е равно-ускорително движение!

Не е вярно!В учебниците по физика пише така, но там е пояснено, че затова трябва да имаме идеална среда.Ако го направиш в идеална среда, например вакуум, без др. странични фактори и пречки тогава наистина ще имаш РУД, но тук, на Земята тялото се ускорява до един момент и в един момент като стане с прекалено голяма скорост и триенето с въздуха стане прекалено голямо, ускорението спира и имаме равномерно движение.

Например:

Качвам се на Емпайър Стейт Билдинг, ама баш на върха там, на антенката и пускам една гумена топка, от тея най-евтините-Страйкър ли как бяха там.

Примерно ако съм я пуснал от 350 метра, до 50я метър тя ще има РУД, след това силите на триене ще станат много по-големи, поради по-голяма скорост и топката ще достигне максималната си скорост и ще спре да ускорява.

И така от 50метър до земята топката ще се движи с една и съща скорост.

 

Свободно падане значи именно това - в идеална среда. Аз съм пояснил по-долу. Нали се сещаш, че това, което си написал е леко невъзможно. Т.е. да се случи трябва силите да се уравновесят - земното притегляне и триенето.

Едит:

Напълно възможно е.Защо мислиш, че силите, които действат на едно тяло в един момент не могат да се уравновесят?

Ако тялото е с достатъчно малка маса и необтекаема форма това явление може да стане дори мигове след пускането, демек почти няма да имаме РУД.

Пример:Пусни перо от птица или една джанка, завързана с торбичка за парашут от 10я етаж и ще видиш, че долу ще паднат със същата скорост, с която си ги пуснал, на същия принцип се доверяват и парашутистите. ;)

Edited by A55A551N80R
Link to comment
Share on other sites

Свободно падане значи именно това - в идеална среда. Аз съм пояснил по-долу. Нали се сещаш, че това, което си написал е леко невъзможно. Т.е. да се случи трябва силите да се уравновесят - земното притегляне и триенето.

Link to comment
Share on other sites

... Ако има съпротивление, това влияе на ускорението, не на скоростта....

:) Ами обясни това и на парашутистите - те до един трябваше да са се изтрепали

...... И накрая - не можеш да сравняваш съпротивление с маса...

Не го сравнявам с масата а с теглото - може би не знаеш, но това са различни понятия

....Навсякъде в поста пиша свободно падане.....

Да ама d3Mag пита за тяло което подхвърля на 10 километра височина от земята :P . Явно не разбираше разликата между свободно падане във вакуум и такова в някакъв флуид (във вода също може да се пада), затова и се помъчих да обясня популярно и без излишни формули.

Link to comment
Share on other sites

Интересува ме, дали в Пловдив има фирма която да изкопува стари компютри?

А ако имате и някакъв телефон на такава фирма и тои ще свърши работа. Блогодаря на отзовалите се предеарително.

Edited by artilerist
Link to comment
Share on other sites

Интересува ме, дали в Пловдив има фирма която да изкопува стари компютри?

А ако имате и някакъв телефон на такава фирма и тои ще свърши работа. Блогодаря на отзовалите се предеарително.

Почти Всяка комп. фирма би ти го взела в зависимост колко е стар. Най-добра цена ще му вземеш ако го пуснеш тук в форума - така няма да има посредници

Link to comment
Share on other sites

Почти Всяка комп. фирма би ти го взела в зависимост колко е стар. Най-добра цена ще му вземеш ако го пуснеш тук в форума - така няма да има посредници

 

 

Едва ли някои ще има интерес към РII Slot1.

Затова ме интересува някаква фирма. Просто компа е десетина годишен и освен за някои офис да се ползва като пошешта машина едва ли ще става за друго.

Link to comment
Share on other sites

:) Ами обясни това и на парашутистите - те до един трябваше да са се изтрепали...
Za6to misli6, 4e para6utistite ne uskorqvat padaneto si? Az sym ska4al s para6ut, mejdu drugoto! Pak kazvam - razli4nata aerodinamika vliqe na uskorenieto!
Link to comment
Share on other sites

Za6to misli6, 4e para6utistite ne uskorqvat padaneto si? Az sym ska4al s para6ut, mejdu drugoto! Pak kazvam - razli4nata aerodinamika vliqe na uskorenieto!

А, значи имаш опит в падането :) Според написаното от тебе излиза че като отвориш парашута (смениш аеродинамиката) не забавяш падането, а продължаваш да ускоряваш надолу само че с по бавно темпо :bgrin:. Човешкото тяло развива в плътната земна атмосфера максимум 120 -160 километра в час в зависимост от положението на крайниците и торса. Тази скорост се достига още в първите 5 - 10 секунди от скока. Като се има предвид че продължителността на свободното падане от 5000 метра е повече от минута, излиза че според тебе, тъй като продължаваш да ускоряваш след отварянето на парашута, срещаш земята с над 400 километра в час :) Я вземи и помисли още малко а?

Link to comment
Share on other sites

nqkade da sym pisal s kolko to4no uskorqva6 kato se otvori para6uta? Kakto i da e - moje az da ne sym prav, no pone po pytq na logikata i na nqkoi zakoni ot fizikata bi trqbvalo padaneto da e ravnouskoritelno dvijenie. Prosto uskorenieto na tela s po-lo6a aerodinamika da e zna4itelno po-malko.

Link to comment
Share on other sites

С тоя фалически, пробиващ и всепобеден рог на челото му... мисля, че нещата са съвсем ясни... :lol:

:D сериозно питам :D

изтрепах се да търся ,нищо не открих :( :angry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...