Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Бориван работят ли в Пловдив? Като гледам адресът им, май са в Софето само?

Със сигурност работят и в Пловдив,фирмата в която работя има договор с тях...

Link to comment
Share on other sites

Кое е по-доброто решение за домашен "облак" харддиск закачен на рутер през usb или отделен мрежови диск?Целта на занятието е бекъп на снимки,документи и разни такива без да се използват външни облаци...

Link to comment
Share on other sites

Не бих разчитал само на един хдд. Един NAS с два диска за важни неща вързан за рутера. Директно на рутера диск мисля че е уязвимо място.

Link to comment
Share on other sites

Кое е по-доброто решение за домашен "облак" харддиск закачен на рутер през usb или отделен мрежови диск?Целта на занятието е бекъп на снимки,документи и разни такива без да се използват външни облаци...

С nas наистина е най - добре но и скъпо. Ако ще е само резервно копие, можеш който искаш вариант, но... При един вирус, можеш да изгубиш всичко. В такъв случай е по - добре един usb диск и периодично да си копираш нещата към него. По отношение на външните облаци. Можеш да си криптираш сериозно нещата и тогава да ги метнеш към някой облак. VeraCrypt е това което ти трябва.
Link to comment
Share on other sites

С nas наистина е най - добре но и скъпо. Ако ще е само резервно копие, можеш който искаш вариант, но... При един вирус, можеш да изгубиш всичко. В такъв случай е по - добре един usb диск и периодично да си копираш нещата към него. По отношение на външните облаци. Можеш да си криптираш сериозно нещата и тогава да ги метнеш към някой облак. VeraCrypt е това което ти трябва.

Usb диск какъв,SSD или стандартен?Препоръчителна марка/модел?Търся надеждност не ми трябват извънземни скорости... Външните облаци ме притесняват до толкова,че не се знае до кога ще ги има...

Link to comment
Share on other sites

На WD решенията не са лоши (говорим за външен USB 3.0 не SSD диск). NAS за домашна мрежа не знам колко би си оправдало инвестицията.
На моя рутер имам пусната Samba и закачен един 3TB WD red. Всички неща си бекъпвам там. На работата по-интелигентно съм качил един OMV, като алтернатива му е FreeNAS. Имат супер добра поддръжка, много плъгини, включително и антивирусна.

Трябва да се вземе в предвид, че на SSD гаранцията е на записани TB, така че много зависи колко ще пишеш по него. Примерно масовите Evo-та са с гаранция 75 TBW

 

 

Някой да има Nexus 7 2012? Искам само да тествам дали батерията е заминала или таблета е за части.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

Usb диск какъв,SSD или стандартен?Препоръчителна марка/модел?Търся надеждност не ми трябват извънземни скорости... Външните облаци ме притесняват до толкова,че не се знае до кога ще ги има...

Ако трябваше да си взимам за мен, бих се спрял на варианта с SSD. Честно казано не съм чул на някой покрай мен да му се развали SSD-то до момента. Не е като да не са ползвани активно и от много време. Не че няма такива които се развалят, но по мои наблюдения са по - надеждни от нормалните дискове. Другият момент е, че са защитени от механична повреда в по - голяма степен. Не е нуждно да е включен диск за да бъде повреден при изпускане. Преди година изпуснах един външен диск. Не беше включен, но от падането си замина. Добре, че нямаше на него нещо което да ми трябва. Най - добре е да си поръчаш диск и кутийка за него отделно. Ще погледна след малко какво има на пазара и ще ти препоръчам. SSD обаче ще ти излезе малко по - скъпо като цена спрямо обем от нормален диск. Какъв капацитет ти трябва: 512гб, 1тб?

Link to comment
Share on other sites

Ако трябваше да си взимам за мен, бих се спрял на варианта с SSD. Честно казано не съм чул на някой покрай мен да му се развали SSD-то до момента. Не е като да не са ползвани активно и от много време. Не че няма такива които се развалят, но по мои наблюдения са по - надеждни от нормалните дискове. Другият момент е, че са защитени от механична повреда в по - голяма степен. Не е нуждно да е включен диск за да бъде повреден при изпускане. Преди година изпуснах един външен диск. Не беше включен, но от падането си замина. Добре, че нямаше на него нещо което да ми трябва. Най - добре е да си поръчаш диск и кутийка за него отделно. Ще погледна след малко какво има на пазара и ще ти препоръчам. SSD обаче ще ти излезе малко по - скъпо като цена спрямо обем от нормален диск. Какъв капацитет ти трябва: 512гб, 1тб?

 

Мисля че 512GB са ми предостатъчни...

Link to comment
Share on other sites

Тоя бекъп ще е втори или трети, не е необходимо да е SSD. Ценат за GB ще го откаже на момента за 2+ТБ. Въпросът е, че дори и ХДД-то да се повреди по някаква причина, то надали ще стане по едно и също време с основния диск, който ще бекъпва, то това е и принципа на бекъпа на 2-3 места. По-добре два диска, и rotation, за да не стане докато закачи единствения външен диск за да копира новите версии на бекъпа, някой вирус да му изтрие всичко от всички места :Р .

SSD-то има смисъл ако търси скорост и пъргавост. Изобщо не му трябва такова за бекъп на тоя етап, е, стига да не вземе някой боклук като WD Green.

Аз лично съм за отделен NAS или по-скоро машина с нормална OS. И примерно рестриктнат FTP акаунт, в който да качва бекъпите, така не може вирус, дори да му намери FTP креденшълите на основната машина, да направи поразия на сървъра/NAS-а.

Вместо външен диск, по-добре нормален SATA + док станция, по-надеждни са от тия "външни" боклуци с USB. Аз си взех една от JAR за около 35-40 лв Orico или нещо подобно, доволен съм.

Link to comment
Share on other sites

Здрасти.

Някъде около Понеделник пазара имаше магазин с много кондензатори вътре :)

Някой да го знае, да може да ми даде адрес/име?

 

Edit: Да живее Гугъл Мапс:

https://i.postimg.cc/L4JRbnV3/image.jpg

Edited by chasti
Link to comment
Share on other sites

Този е страхотен Wood’s ELFI900

 

https://www.youtube.com/watch?v=VjkbWmuR6cc

 

Ползва се от година и половина, но трябваше да се купи от Румъния, че тук никой не го продаваше тогава.

И сега гледам, че го има в румънския Емаг, но не и в българската версия.

 

Link to comment
Share on other sites

Какво мислите за пречиствателите за въздух? Кои модели стават, ако изобщо има такива?

Аз си взех един Филипс от Била с точки мисля още го има. Според мен върши работа. Активния въглен си казва думата. Има си датчик за 'замърсеност' и се вдига оборотите сам...особено като си поозвам електронната цигара. Имам и един който работи със статично електричество. Събира доста фин черен мазен прах. Проблема с него е че има УВ лампа и генерира много озон. Edited by lubo1972
Link to comment
Share on other sites

Какво мислите за пречиствателите за въздух? Кои модели стават, ако изобщо има такива?

 

От известно време насам вкъщи сме с този: https://www.technopolis.bg/bg/Air-purifiers/%D0%9F%D0%A0%D0%95%D0%A7%D0%98%D0%A1%D0%A2%D0%92%D0%90%D0%A2%D0%95%D0%9B-PHILIPS-AC1214-10/p/834160

 

Почти същия е, като този с точките на БИЛЛА, но е малко по-нов модел и има GSM модул. През приложение на телефона мога да си го управлявам от разстояние. 

Включен е постоянно на автоматичен режим, през деня в хола, през нощта в спалнята.

Не казвам хубав ли е или лош, но наблюденията са ми следните: 

1) Прахът вкъщи намаля видимо. С малко дете сме и преди жена ми бършеше пода и мебелите през 2 дни, 3 най-много. Сега 1 път седмично е напълно достатъчно за да няма видим прах по мебелите. Като вадя да мия предфилтъра на пречистватея обаче нямаш си идея какво пада от него...

2) Не знам дали си внушавам, но вкъщи сякаш почна да се диша по-леко. Чувства се най-вече сутрин като излизам за работа. Външният въздух се усеща по-"тежък" и задушлив от този у нас.

3) Ако се доверим да данните от мобилното приложение (Air Matters) пречиствателят намаля ФПЧ 2,5 и 10nm горе долу 10 пъти, в сравнение с тези навън. Давам пример в момента: ФПЧ 2,5nm в Пловдив към 11.00ч- 55 микрограма/м3; вкъщи- 10 микрограма/м3 (стойности над 35 се водят нездравословни). 

4) Достатъчно безшумен е, че да може да се спи в същата стая, където е включен.

 

По отношение на консумативите: има три филтъра, два от тях се сменят- един HEPA, и един с активен въглен. Струват към 60-80лв двата според зависи къде ще ги намериш и принципно се сменят веднъж годишно, но може и по-често, ако ти е много мръсен въздуха. 

Link to comment
Share on other sites

И аз имам въпрос със сходно естество. :)

 

Имам проблем с влагата в стаята сутрин от известно време насам. Миналата седмица като бяха по-ниски температурите - целите ми прозорци бяха запотени сутрин. Не спя на климатик. Температурата си я поддържам на 23 градуса като съм в стаята, но през нощта пада до 16-18.

 

Някакви предложения как да се справя с тоя конденз по дограмата?

Link to comment
Share on other sites

Пробвах онези малките, които са на кутийки. Никакъв ефект нямаше, дори и минимален.

А тези на EcoAir работят на 45dB, което ми е шумно. Не обичам някакви неща да работят в стаята, докато спя. Докато не спя - няма да го ползвам, защото при включен климатик - няма влага.

Link to comment
Share on other sites

Пробвах онези малките, които са на кутийки. Никакъв ефект нямаше, дори и минимален.

А тези на EcoAir работят на 45dB, което ми е шумно. Не обичам някакви неща да работят в стаята, докато спя. Докато не спя - няма да го ползвам, защото при включен климатик - няма влага.

 

Е, искаш ефект, ама не искаш нещо да работи... Как я мислиш? Климатикът не го ли чуваш?

Тези, които са на кутийки, са пълен боклук. Като този EcoAir, изсушават посред зима, шпаклован и после боядисан апартамент за сумарно 4-5 дни работа. Ама като ти казвам, че изсушава, разбирай, че сутрин като влезеш, няма помен от мократа боя/шпакловка и нито капка по стъклата.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...