Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Мерси... в гугъл търся как да калибрираме цветовете на U3014 нали?

 

Имал съм U2713HM и 3 години го ползвах със заводските настройки, затова и тук се подведох, но определено ще отделя време.

 

Не търся голяма точност на цветовете (въпреки, че монитора е точно такъв.)

Това за което съм го взел е дълги часове пред PC искам да си пазя очите и като гледам филми да ми е готино ярко вече.

 

ЕДИТ: Има ли оптимално разстояние от което да се ползва монитора, че ме учудиха размерите...

Edited by sasshko
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ами калибрацията за всеки панел е индивидуална, но настройките на някой друг ще ти свършат достатъчно добра работа.

Може да намериш и някакъв тест, с който да си го донастроиш сам след това. Обикновено с няколко поредни снимки и съпровождащи ги инструкции.

 

Очите се пазят с ниска яркост на екрана, защото реално това най-много натоварва очите.

За филмите е препоръчително да се постараеш повече с калибрацията на цветовете, за да улавяш и детайлите в сенките без проблем. Ако вдигнеш яркостта прекалено, филмите ще изглеждат неестествено, защото в тъмните сцени ще имаш прекалено много светлина, което определено не е реално.

 

Аз си правя финната настройка на телевизора по следния начин. Това е след като съм си го настроил вече и просто искам да направя малки корекции.

1. Свалям файл с високо качество, за да има възможно най-много цветове и детайли в тъмните сцени.

2. Спирам на някоя сцена, в която теоритично има повече видим детайл, дори и да не се вижда в момента. По дрехата на актьора, фона на стаята или детайли по разни улици и сгради през нощта.

3. Вдигам яркостта с няколко пункта, дори и да стане нереално бяло, за да се види абсолютно всичко в сенките и тъмницата (гънките по дрехите (особено ако са черни), плочки и материали по фасадите на сградите, малки детайли по интериора на стаите)

4. Започвам да намалям яркостта, докато стигна ниво, при което същите тези детайли все още са видими, но се вписват по-добре в сцената. Всичко си е до твоето възприятие тук и това, което на теб ти допада.

Надявам се, че съм успял да обясня разбираемо. :)

 

При увеличаването на яркостта ще стигнеш момент, при който в тъмните обекти на сцената, там където принципно трябва да има нещо - има просто плътен черен цвят. Тогава трябва да спреш да увеличаваш яркостта и да започнеш да я намаляш. :)

 

Искам да подчертая, че това е метод, който използвам при настройка на телевизор. При монитора имаш и други фактори, а не само комфорт при гледане на филми и игра на игри.

 

Едит: Ами, разстоянието се определя от резолюцията. По принцип оптималното разстояние е това, при което не трябва да си въртиш главата, за да видиш всеки ъгъл на екрана и не виждаш индивидуалните пиксели.

 

При 50" Full HD телевизор, разстоянието за гледане е 2 метра - 2 метра и половина.

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

Можеш да ползваш Hi-Definition Reference Disc или нещо подобно.
Има подробни step-by-step инструкции за настройка на всякакви параметри.
 

Има го за сваляне тук.



Или HD Benchmark 2nd Edition
 

 

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Можеш да ползваш Hi-Definition Reference Disc или нещо подобно.

Има подробни step-by-step инструкции за настройка на всякакви параметри.

 

 

Има го за сваляне тук.

 

 

Или HD Benchmark 2nd Edition

 

 

 

 

https://photographylife.com/how-to-properly-calibrate-dell-u2413-u2713h-u3014-monitors

 

Ей това ми изглежда лесно... може да го пробвам. Не намерих друго в google.

Link to comment
Share on other sites

:grin:

Щом имаш под ръка X-Rite i1 Display Pro е лесно

Машинката прави чудеса. Моито Еизо S2433w са на 5% брайтнес и 50% контраст. За ежедневна работа са супер по този начин. Имам и 2-3 за продаване ако някой има интерес, че малко се презапасих. Лично на мен 30ките са ми големи. По-удачно ми е един 24'' 16:10 и един 20'' 4:3. За филми си има телевизори.
Link to comment
Share on other sites

Привет! Въпрос относно Нетфликс. Инсталирахме нов ТВ вчера и пуснахме един безплатен месец Нетфликс да видим как е. Да, ама каквото и да пусна ми дава следното съобщение: "В момента има проблем с възпроизвеждането на това заглавие. Опитайте отново по-късно или изберете друго заглавие". Днес пак същото с различни "заглавия". В същата стая, на телефона през Нетфликс приложението всичко е ок. Дали пък за ТВ-то трябва по бърз интернет?

Link to comment
Share on other sites

Някой има ли информация на какво дередже е Прокредит банк?

Гледам, че са им останали 2 офиса в Пловдив с работно време 10-15 или 9-16.  

Link to comment
Share on other sites

Някой има ли информация на какво дередже е Прокредит банк?

 

Гледам, че са им останали 2 офиса в Пловдив с работно време 10-15 или 9-16.

Дефинирай "дередже" за да получиш смислен отговор :-) Банката се ориентира към безкасови салони (24часови с машини за всичко).Вероятно за това намаляват касовите салони.Ако питаш дали е стабилна отговора е да,ако внасяш до 195к лв...както всяка една друга банка у нас.Имат едно от най-удобните банкирания базирано на Тан кодове,за мен лично ако не работех с Уникредит щях да съм при тях.

Link to comment
Share on other sites

Дефинирай "дередже" за да получиш смислен отговор :-) Банката се ориентира към безкасови салони (24часови с машини за всичко).Вероятно за това намаляват касовите салони.Ако питаш дали е стабилна отговора е да,ако внасяш до 195к лв...както всяка една друга банка у нас.Имат едно от най-удобните банкирания базирано на Тан кодове,за мен лично ако не работех с Уникредит щях да съм при тях.

Дередже = Състояние на банката. Дали не е пред затваряне, защото 2 офиса ми се струват малко било то и self service. Справка в София има 3 офиса @_@

Edited by UzITo
Link to comment
Share on other sites

Дередже = Състояние на банката. Дали не е пред затваряне, защото 2 офиса ми се струват малко било то и self service. Справка в София има 3 офиса @_@

Ако ти трябва банка с много офиси (често се налага да внасяш примерно) се насочи към Уникредит или ДСК,тия двете имат най-много офиси.Уникредит работят най-късно до 7 вечер,Дск даже мисля и до 8(в мол П-в).Ако се вярва на класацията на Капитал,Прокредит са на трето място в страната дори преди ОББ http://www.capital.bg/k10-2017/

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

Здравейте!

Снощи сефтосах новия ТВ и си пуснах 1080HD филм от флашка. Първите 40тина мин всичко беше ОК, но последния час аудио и видео започнаха да се разминават (аудиото идваше с около половин секунда по-рано). До края на филма на се оправи. След това пуснах филма наново и превъртях до към края и нямаше разминаване... Снощи нямах възможност да пробвам с друг филм, но все пак някаква идея защо това се случва?

Link to comment
Share on other sites

Може релийса на филма, който си избрал, да е имал дефект в един момент, за който плейъра на телевизора да не е успял да компенсира до края.

Link to comment
Share on other sites

Напиши марката и модела на ТВ-то, както и видео енкодинг формата на видеото.

 

ТЕЛЕВИЗОР LG LED 43LJ624V , за второто не мога да отговоря в момента, нямам достъп до самото видео. Помня само че беше 1080, .mkv 

 

https://techmart.bg/%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D1%80%20LG%20LED%2043LJ624V 

Edited by hardcore_united
Link to comment
Share on other sites

Напиши марката и модела на ТВ-то, както и видео енкодинг формата на видеото.

 

По всяка вероятност проблемът е в медиа плеъра на телевизора.

 

Интересно ми е как тази информация ще ти помогне да диагностицираш проблема, освен ако не притежаваш същия телевизор и не възнамеряваш да пуснеш същия филм, за да видиш дали при теб също ще се прояви проблема. :D

 

@hardcore_united: Проблема само с този видео файл ли го имаш или го има на всеки видео файл?

Edited by w00x
Link to comment
Share on other sites

@hardcore_united: Проблема само с този видео файл ли го имаш или го има на всеки видео файл?

 

Ами до момента съм гледал само и единствено този филм на ТВто, скоро го взех. Днес мисля да си пусна нещо друго и ще видим. Просто ми се стори странно, та за това реших да попитам :) Флашката и тя е нова, вчера я взех, Филипс 32гб (ако това е от някакво значение).

Link to comment
Share on other sites

Според мен е проблем с кодека конкретно в този филм.

Инсталирай си Plex сървър на компютъра и Plex плейър на телевизора.

Стига си се занимавал с тия флашки и дявотии. Това са отживелици.

Link to comment
Share on other sites

Според мен е проблем с кодека конкретно в този филм.

 

Инсталирай си Plex сървър на компютъра и Plex плейър на телевизора.

Стига си се занимавал с тия флашки и дявотии. Това са отживелици.

 

На какъв принцип действа тази чудесия? :)

Link to comment
Share on other sites

На какъв принцип действа тази чудесия? :)

 

Сървъра инсталиран на компютъра сканира зададените папки за филми сериали и музика. Има си и настройки.

Плейъра, който се слага на телевизора, комуникира със сървъра на компютъра по вътрешната мрежа и показва изградената от сървъра библиотека.

Ти, като потребител, си избираш файл и сървъра започва да го стриймва към телевизора. Това е. Единствения негатив, сравнено с метода с флашката, е че компютъра с филмите трябва да е постоянно включен. Позитивите обаче са много повече.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте!

 

Снощи сефтосах новия ТВ и си пуснах 1080HD филм от флашка. Първите 40тина мин всичко беше ОК, но последния час аудио и видео започнаха да се разминават (аудиото идваше с около половин секунда по-рано). До края на филма на се оправи. След това пуснах филма наново и превъртях до към края и нямаше разминаване... Снощи нямах възможност да пробвам с друг филм, но все пак някаква идея защо това се случва?

 

Проблем с кодека. Решението е просто, като се получи разминаването спираш на пауза и плейваш пак. Ако не се оправи, връщаш 10сек. назад и ще е ок. LG-то с WEB OS3.0 ли е? Ако да - пусна ли му ъпдейт?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...