Jump to content
BulForum.com

Преглед на печата


b0r3d

Recommended Posts

Аз не знам от къде идва тази идея, че АЕЦ непременно дава супер евтин ток

В Чехия имаме тамън 2 АЕЦ-а, и цената на тока е доста по-висока. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 14.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Аз не знам от къде идва тази идея, че АЕЦ непременно дава супер евтин ток

Идва от лъжливите комунета като агент Гоце, Р. Овч. и прочие убавци, насаждали пропагандни лъжи с години, щото има мат'рял дето не може да мисли с главата, понеже тя се използва само за баланс и поемане на течности и насипна суровина. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Технологията е такава и да, тя произвежда най-евтин ток с единица суровина.... но тя не стига много до нас, защото се продава навън....

Link to comment
Share on other sites

Алтернативи колкото искаш. Повече ВЕЦ-ове, вятър, газови централи... Изключвам соларките от списъка умишлено.

 

edit:

Трябват и още ПАВЕЦ-и.

Ъхъ.... Пък то викаш места за строеж на тия вецове бол. Та и вода за тях също... Газовите тецове също са брилянтна идея, колкото повече, толкова повече... И всичките на руска газ и с американски собственици. Места за тях също има в изобилие, пък и се строят по две за лев. Вятъра можеш сам да си сметнеш каква далавера е по отношение на инвестиция и територия, отнесени къмто  2000 Мв

 

П.п. АЕЦ към момента няма аналог по отношение на чистота и цена на единица енергия. Друг е въпросът, че в България нещата се правят по един... различен начин.

Link to comment
Share on other sites

Технологията е такава и да, тя произвежда най-евтин ток с единица суровина.... но тя не стига много до нас, защото се продава навън....

Сметни при начална цена от 20 милиарда за 2000MW. След това добави заплати на сума ти народ. Също бездънната яма с ядрено хранилище което трябва да се изгради за отпадъчните продукти. Би ли сметнал колко ще е крайната цена за потребителя? Май не излизат много сметките.
Link to comment
Share on other sites

П.п. АЕЦ към момента няма аналог по отношение на чистота и цена на единица енергия. Друг е въпросът, че в България нещата се правят по един... различен начин.

Първото вече не е така. Цените в момента са коренно различни от преди години. С второт съм съгласен. Не променя факта обаче за белеНЕ.

А за газови ТЕЦ-ове. Защо да няма места. Има начини ТЕЦ-ове които са на въглища да преминат на газ. Пример е и с ТЕЦ Варна. Виж какъв гений е Доган. След някоя и друга година централите от Марица ще трябва да ги затварят заради замърсяването. Идеално място е да минат на газ. Имат изградена и цялата инфраструктора. А газ вече може да се купува от много места. По - точно има възможност. Нашите управници обаче правят всичко възможно да си останем единствената държава която е да на 100% зависима от руски газ. Няма втора такава държава която да е на 100% зависима от само един доставчик.

Link to comment
Share on other sites

Каквото и да се прави, цената на тока ще скочи.

Нов АЕЦ =/ на АЕЦ Козлодуй. Ще е с частни инвестиции, а частниците обичат да виждат печалби в края на деня. 

 

 

П.п. АЕЦ към момента няма аналог по отношение на чистота

Докато не му се случи нещо :). Отпадъците и те не са от най-чистите :))

Link to comment
Share on other sites

Първото вече не е така. Цените в момента са коренно различни от преди години. С второт съм съгласен. Не променя факта обаче за белеНЕ.

А за газови ТЕЦ-ове. Защо да няма места. Има начини ТЕЦ-ове които са на въглища да преминат на газ. Пример е и с ТЕЦ Варна. Виж какъв гений е Доган. След някоя и друга година централите от Марица ще трябва да ги затварят заради замърсяването. Идеално място е да минат на газ. Имат изградена и цялата инфраструктора. А газ вече може да се купува от много места. По - точно има възможност. Нашите управници обаче правят всичко възможно да си останем единствената държава която е да на 100% зависима от руски газ. Няма втора такава държава която да е на 100% зависима от само един доставчик.

Цените на кое не са същите? А колко енергия ще изкараш от всичките тия тецове, дето са по на над 50-60 години ако ги газифицираш? Впрочем то и в момента огромната част от тях вече са на газ, но странно защо ги използват само за топла вода и парно. И не, няма подходящи места за строеж. И съвсем не е от друга бира и моментът с изгорелите газове.

Атомът няма алтернатива за сега, а и за в доста далечно бъдеще. България с мижавата си територия има цели ДВЕ подходящи за АЕЦ места, които отговарят на всякакви международни стандарти и изисквания. Само че, нещата още при повторното стартиране на Белене потънаха дълбоко в лайната, заради едни частни интереси.

Link to comment
Share on other sites

Цените на кое не са същите? А колко енергия ще изкараш от всичките тия тецове, дето са по на над 50-60 години ако ги газифицираш? Впрочем то и в момента огромната част от тях вече са на газ, но странно защо ги използват само за топла вода и парно. И не, няма подходящи места за строеж. И съвсем не е от друга бира и моментът с изгорелите газове.

Атомът няма алтернатива за сега, а и за в доста далечно бъдеще. България с мижавата си територия има цели ДВЕ подходящи за АЕЦ места, които отговарят на всякакви международни стандарти и изисквания. Само че, нещата още при повторното стартиране на Белене потънаха дълбоко в лайната, заради едни частни интереси.

аз таковата....

ТЕЦ Пловдив - по документи от 50МВ разрешена мощност след ъпгрейд към газова турбина за около 100-120млн еврос към момента може да прави 117МВ. Цената е съпоставима с цифрите на АЕЦ Белене 2000МВ / 20 млн.

идея си нямам като текущи разходи как вървят.

друг е въпроса че ЕВН в единия край на града продават ток на ЕСО и после си начисляват пренос/превоз/спокойствие, за да ти го докарат до електромера.

Link to comment
Share on other sites

аз таковата....

ТЕЦ Пловдив - по документи от 50МВ разрешена мощност след ъпгрейд към газова турбина за около 100-120млн еврос към момента може да прави 117МВ. Цената е съпоставима с цифрите на АЕЦ Белене 2000МВ / 20 млн.

идея си нямам като текущи разходи как вървят.

друг е въпроса че ЕВН в единия край на града продават ток на ЕСО и после си начисляват пренос/превоз/спокойствие, за да ти го докарат до електромера.

То така, ама можеш да провериш и кога за последно ТЕЦ Пловдив е произвеждал ел. енергия. Щот то да грееш топла вода не е като да правиш ток.

 

А, да... За не знаещите, задаващи глупави въпроси и просто пънещите се, но умеещи да разпознават цифрите =>

 

Поради по-високата си енергийна ефективност, според чл.33 на Закона за енергетиката, такива когенериращи централи се облагат с „преференциални цени“, т.е. те могат да продават произведеното си електричество на НЕК за по-скъпо, тъй като по-малко вредят на околната среда.

Разликата в цената е голяма: НЕК купува ток от когенерационните централи на Топлофикация София и Топлофикация Сливен за 279,71 лв/МВтч (в сила от 01.01.2012 г.) и 129,93 лв/МВтч (в сила от 09.2011 г.) същевременно, от обикновените пароцентрали ТЕЦ Бобов дол и ТЕЦ Марица-Изток III НЕК купува ток за два пъти по-ниски цени, а именно за 63,1 лв/МВтч и 69,54 лв/МВтч.

Цените за атомната енергия са най-ниски: от АЕЦ Козлодуй НЕК купува ток за 15,3 лв/МВтч, тъй като това енергийно производство е най-евтино – за получаване на енергията от деленето на 1 кг уран е необходимо да се изгорят хиляди тонове въглища (по-икономично, но едва ли по-еФтинко излиза на газ, спрямо въглищата)!

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

ТЕЦ Север Пловдив има когенерация и си правят точец. ЕВН я направиха преди три или четири години май....всъщност са шест години (леле как лети времето)....

https://www.evn.bg/Za-nas/Druzhestva/EVN-TP/EVN-Cogeneration.aspx

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

Болен Сидеров и ненормалните му колеги, че и Бареков, пак изпълзяха. Сега имало опит за атентат срещу Сидеров, ама джипа го карала жена му, та нападнали нея. Направо ше умра от смях. Бареков бил на мястото и присъствал като гражданин и журналист, ама го бил помолил колега на Болен, на когото Болен се обадил... Направо баси индийския сериал, честно :)

 

Иии край с гаранцията на Коматевско. Най-якото е, че Тотев пак ще е кмет и купонът ще продължи :laughing:

Edited by Lucky Luciano
Link to comment
Share on other sites

- "В моята страна се води война и емигрирам в мирна страна, за да спася живота на себе си и семейството си" - Произволен бежанец.

- "Не искам в България, защото не ме кефят безплатните неща, които ми дават. По-добре да се самоубия." - Същият произволен бежанец

 

Мен ако ме грози смъртна опастност - ще спя в спален чувал под звездите щом трябва.

Link to comment
Share on other sites

Бежанец се самоуби в Белгия преди да го върнат в България...

Идеално заглавие,трябва да го преведждат на няколко езика и във всички ЕС всекидневници...Да не си помисли някой от тия мангали да идва насам.

Edited by HEMO
Link to comment
Share on other sites

- "В моята страна се води война и емигрирам в мирна страна, за да спася живота на себе си и семейството си" - Произволен бежанец.

- "Не искам в България, защото не ме кефят безплатните неща, които ми дават. По-добре да се самоубия." - Същият произволен бежанец

 

Мен ако ме грози смъртна опастност - ще спя в спален чувал под звездите щом трябва.

Глупости на търкалета! Дори в неговата страна да се води война има поне 10 съседни наблизо в които не се воюва, ама всички искат в богатите страни в Европа!

 

Един пост от Фейсбук, по тема хващането на убиеца на журналистката:

 

Предимството на това да си известен в България, е че ако евентуално те убият, отвлекат, или дори разбият жилището ти, полицията ще хване извършителят, ще разбере кой е и ще започне да го търси, дори да се знае, че е избягал в друга държава. 

Дядо ми Георги Антонов Милев обикновен възрастен човек, съвсем безизвестен от с.Лиляч изчезна на 17.09.2018г заедно с колата си, за която има информация, че последно е засечена в района на Герман. 

В това изчезване са замесени двама цигани ,на които се знаят три имена и ЕГН ,а полицията вдига рамене и казва ми те изчезнаха няма ги, не можем да ги разпитаме. Май за нас обикновените хора важи закона на джунглата. Системата ни подтиква сами да се оправяме не е ли това двоен стандарт ПИТАМ АЗ. 

 

Георги Антонов внук на изчезналият.

 

Link to comment
Share on other sites

Глупости на търкалета! Дори в неговата страна да се води война има поне 10 съседни наблизо в които не се воюва, ама всички искат в богатите страни в Европа!

 

Как сарказмът ми и осмиването на тъпият им манталитет е "глупости на търкалета"? :)

Link to comment
Share on other sites

Как сарказмът ми и осмиването на тъпият им манталитет е "глупости на търкалета"? :)

Имах предвид неговото изказване, а не твоето - явно не си ме разбрал :D

 

ГЕРБ подари 43 млн. лв. на Георги Гергов за "Дупката" във Варна
Link to comment
Share on other sites

 

Имах предвид неговото изказване, а не твоето - явно не си ме разбрал :D

 

То това не беше реален цитат (сигурно си разбрал, но да уточня). Просто обобщение на тъпите им оправдания. Хрантутници. Тотални хлебарки.

Link to comment
Share on other sites

То това не беше реален цитат (сигурно си разбрал, но да уточня). Просто обобщение на тъпите им оправдания. Хрантутници. Тотални хлебарки.

Добро утро, Гергана.

Link to comment
Share on other sites

След като някой беше продупчил корпуса на предишния Саюз с бургия, сегашния трябваше да извърши аварийно прибиране обратно по балистична траектория 2.45 минути след старта поради авария в ракетата. Нещо става с руската космическа програма.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VDTmvmmTuss

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...