Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

50 minutes ago, w00x said:

 

Царевицата е нездравословна храна?

В повечето й форми- да, нищо че е най-разпространената храна в световен мащаб. Най-вече заради високия гликимичен индекс, който има. 

Но в случая не говорим по принцип, а за пуканка. Ти нали представяш ли си какво представлява пуканката? Прост въглехидрат, обвит в сол и пържен в долнопробна мазнина, докарана до точката на опушване и малко отвъд. (Говорим за тия за микровълнова, които предполагам визира Антарес като най-масови, щото едва ли си пука от домашната царевица на баба му в тенджерка на котлона със свинска мас)

Да, нездравословно е и несъвместимо с каквато и да е диета. Не, че всички не ядем пуканки де. Просто е странно, че изобщо се нуждае от обяснение. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Аз се замислих за пуканката под формата ѝ на разпукана царевица, а не за придружаващите мазнини и сол. И точно заради това, което си написал в първото изречение, ми стана странно.
Преди векове, хората са ядяли основно царевица и не са имали здравослновни проблеми, проблеми с теглото, и нужди от диети. Та затова ми беше интересно.

Link to comment
Share on other sites

Като всяко нещо, и за това важи приказката, че в определени количества е цяр, в други отрова.

Не съм ял пуканки от векове, но те не се ли правеха без никаква мазнина? По спомени, пукаха се в един съд, без мазнина.

За диетите... както каза w00x, нещата са много относителни и зависят от начин на живот, и др. При заседналия начин на живот, ако човек не иска да страда от затлъстяване и други последствия, очевидно трябва малко повече да следи и да си прави сметката какво яде. Като гледам по улиците г***ете на огромната част хора, малко са хората, които поне малко се съпикясват :) .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

Преди векове, хората са ядяли основно царевица и не са имали здравослновни проблеми, проблеми с теглото, и нужди от диети. Та затова ми беше интересно.

 

Преди векове хората не са водили толкова застоял начин на живот, което за мен е по - големият фактор :) Като работихме земеделска работа не ми пречеше да хапвам по 1 хляб на ден и да си държа нормалните килограми :) Сега като съм повишен на копченатискач започна ли да ям редовно хляб и килограмите тръгват нагоре :)

 

едит: Ние си гледаме пуканки и си ги пукаме по старомодния начин, но ползваме олио. Трябва да пробвам другия път с мас :)

 

Edited by Stasio
Link to comment
Share on other sites

Като почнете с това "преди векове" наясно ли сте, че средната възраст, особено при мъжете, е била 35-40 години? :laughing1:
И като говорим за пуканки - на нашия пазар най-доброто са POPZ с екстра масло. Някои от другите изобщо не стават за ядене... 

Link to comment
Share on other sites

Царевицат е от Америките. Та по нашите ширини не са я яли кой знае колко векове. Отделно това, което днес е царевица и онова, което е било по време на завладяването на америките са мноооооооооооооооооооого различни.

Пък и да, средната продължителност на живот е била под 40. За кога да те увреди тази царевица?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RaptoR said:


То ми трябва само когато отсъствам по почивки. 2 помпи са по 180 вата мисля. Спре ли тока за минута и изпускат и край... Дълги непланирани спипрания не е имало не помня откога. За последните 10-на години обаче два пъти ме занулиха, та сега им го връщам петорно с четвъртит в дивия. 

-------------------------

 

Митаче, тебе кога да те чакам за оглед? :evil

Ми когато имаш време... Графика ми е плаващ, така че казваш къде да дойда и съм там. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mIRCata said:

Пък и да, средната продължителност на живот е била под 40. За кога да те увреди тази царевица?

 

Увредени хора на под 40 годишна възраст в днешно време няма ли?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, tedy said:

Царевицата да (ни) е проблема. Днес има 100 000 други фактори, влияещи и допринасящи повече за нездравословния начин на живот...

 

Според мен не е правилно да се мисли така :) Подобряваш това, което можеш, а не го оставяш същото, защото има още 100 000 други фактора :)

Link to comment
Share on other sites

Началото на годината, заради коленете изпаднах в параграф 22 - не мога да спортувам заради болките, без спорт дебелея, като дебелея проблемите със ставите се влошават. Пандемии, локдауни и факта, че работя от вкъщи не помагаха особено. Та тогава изрязах всичко тестено, сладко и най общо казано въглехидратно. До лятото бях тотално спрял да ям ориз, картофи и бобови.

 

Така че, @tedy да, съгласен съм, не е най-големия проблем яденето на царевицата, но по тая логика да лягаме и да умираме? Моята лична философия е по един малък проблем на ден. Та може и да не съм решил глобалните проблеми на планетата, но пък не пречи да не съм с наднормено тегло.

Link to comment
Share on other sites

Идеята ми беше, че пропускаме голямата картина. Не да се фиксираме върху царевицата (образно казано), защото има далеч по-спешни и важни фактори, които да адресираме от царевицата :) . А не че не е важна, поне доколкото зад тази дума вкарваме като цяло здравословното хранене, което вече е важен фактор, но пак смятам че не е решаващ. Много хора се фиксират над едно нещо, и постигат от нулев до микронен ефект, и с това се изчерпва всичко, именно заради някакви фиксации и увеличаване на значението на разни маловажни неща, като по-лесно, а пропускат по-важните.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, w00x said:

Аз се замислих за пуканката под формата ѝ на разпукана царевица, а не за придружаващите мазнини и сол. И точно заради това, което си написал в първото изречение, ми стана странно.
Преди векове, хората са ядяли основно царевица и не са имали здравослновни проблеми, проблеми с теглото, и нужди от диети. Та затова ми беше интересно.

Всъщност това, което преди векове са ядяли като царевица няма нищо общо с днешната. В смисъл, НИЩО общо, нито като състав, нито дори визуално. Царевицата, наред със соята и слънчогледа в днешно време се водят технически култури: изцяло генно-модифицирани, макар да не ги наричат официално ГМО, с цел огромни добиви, устойчивост на болести и максимално съдържание на нишесте. Както казах, царевичното нишесте и стотиците му производни са най-разпространената храна в света. Има стотици приложения в най-различни промишлености. Ще ахнеш, ако разбереш в колко храни се съдържа, без дори да предполагаш (Жокер- в повечето). В този ред на мисли, всеки от нас изяжда доста сериозно количество царевица без дори да подозира. Има не едно и две изследвания, които показват почти пряка връзка между царевичното нишесте и редица модерни болести, като диабет, затлъстяване, инсулинова резистентност и тн. 

Та в този ред на мисли, боцкането на пуканки от време на време е бял кахър, проблемът е на съвсем друго ниво. 

2 hours ago, Stasio said:

едит: Ние си гледаме пуканки и си ги пукаме по старомодния начин, но ползваме олио. Трябва да пробвам другия път с мас :)

 

Един от най-любимите ми моменти от детството беше на село, една от лелите ми беше ненадминат майстор :)  Домашна царевица, ронкаше я на момента, директно от кочана в тенджерата. Пукаше само в бяла свинска мас, направо плясваше една лъжица от буркана в тенджерата и на печка на дърва. Пуканките ставаха снежно бели и огромни като размер. Сега, по днешните стандарти стояха по-жилави от боклуците за микровълнова, но като почнеше да пука, цялата махала се събирахме дечурлята и се ядеше по посиране. За съжаление и това си остана поредният вкус от детството, който най-вероятно никога повече няма да усетим на живо :) 

 

1 hour ago, mIRCata said:

Царевицат е от Америките. Та по нашите ширини не са я яли кой знае колко векове. Отделно това, което днес е царевица и онова, което е било по време на завладяването на америките са мноооооооооооооооооооого различни.

Пък и да, средната продължителност на живот е била под 40. За кога да те увреди тази царевица?

И това го има, по нашите ширини царевицата навлиза сравнително късно.

 

1 hour ago, tedy said:

Царевицата да (ни) е проблема. Днес има 100 000 други фактори, влияещи и допринасящи повече за нездравословния начин на живот...

Да и царевицата е сред основните, от гледна точка на храненето. 

Абе в общи линии, ако вземе да се замисля човек- майката си е ебало. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, jozo said:

 

Като стана дума за системи вода-вода, тая година поне 4-ма искаха да ме убедят, че видиш ли въздух-вода е много по-ефективна, защото помпата за подпочвената вода била супер мощна и много ток горяла.....

Ъхъ...

А обясниха ли ти колко са ефективни всъщност, при средно годишна разлика в температурата на въздуха (по наши ширини) от над 55 градуса по Целзий? Нали, съпоставено със същата разлика в температурата на подпочвената вода, варираща в рамките на 2-3 градуса. Та на фона на тези вариации, едни киловат- киловат и двеста допълнително. Не мисля, че са за отбелязване. А при правилно изпълнена система за топло / студено и топла вода за домашни нужди, ползвателите на въздух-вода. Могат само да сънуват за ефективността и икономичността на вода-вода.

 

П.п. Друг е въпросът, че за вода-вода си трябва и реинжектиране, а това изисква разстояние между двата сондажа. Щото инак трябва да се правят шашми, че да не те усетят как изливаш в канализацията отработената вода.

 

П.п.2 Сотбисе, ако мислиш скоро да похапваш пътпъдъчи яйца, свирни, че да ти пусна една екстракция на киста от скалп.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gado said:

Друг е въпросът, че за вода-вода си трябва и реинжектиране, а това изисква разстояние между двата сондажа. Щото инак трябва да се правят шашми, че да не те усетят как изливаш в канализацията отработената вода.

В подземен резервоар за дъждовна вода, и след това за поливане :)

Едит: той всъщност се обезсмисля ако имаш сондажи и т.н..

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ARPAnet said:

В подземен резервоар за дъждовна вода, и след това за поливане :)

Едит: той всъщност се обезсмисля ако имаш сондажи и т.н..

Ами те хич не са малко кубици на час, та ще ти трябва някаква констаниполска щерна, че да събираш всичкото за поливане. Отделно дето, после ще трябва и на комшиите да даваш, че да си поливат и те, щото няма да можеш да насмогнеш да поливаш. Освен ако не планираш да си направиш блато в двора.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gado said:

П.п. Друг е въпросът, че за вода-вода си трябва и реинжектиране, а това изисква разстояние между двата сондажа. Щото инак трябва да се правят шашми, че да не те усетят как изливаш в канализацията отработената вода.


Ъъъъ, аз само да припомня, че съм ДО РЕКАТА, буквално на брега. Ако мога да спра пресъхването й лятно време ще е дори героизъм!!!! Така ще пълня и Марица! :devil

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, RaptoR said:


Ъъъъ, аз само да припомня, че съм ДО РЕКАТА, буквално на брега. Ако мога да спра пресъхването й лятно време ще е дори героизъм!!!! Така ще пълня и Марица! :devil

Боя се, че не те разбрах?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gado said:

Боя се, че не те разбрах?


Мога да изливам хиляди, милиони кубици отработена вода дето се вика. И ще ме носят на ръце. Освен ако аз нещо не съм те разбрал. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gado said:

Ами те хич не са малко кубици на час, та ще ти трябва някаква констаниполска щерна, че да събираш всичкото за поливане. Отделно дето, после ще трябва и на комшиите да даваш, че да си поливат и те, щото няма да можеш да насмогнеш да поливаш. Освен ако не планираш да си направиш блато в двора.

 Охо, ясно.

То и това отдолу трябва да може да дава кубици в час, за години напред, неприятна зависимост. Но на подходящо място би било перфектно разбира се. 

Link to comment
Share on other sites

Продължавам да не разбирам?

Искаш да правиш подобно нещо в селската къща ли? Биг босът дали би одобрил инвестиция от около 25к за подобно нещо, както и поне едномесечен ремонт на същата къща, с все съпътстващи разходи? Щото извън инвестицията за сондажи и система, при това старо строителство има и разходи за къртене на подове, замазки, полагане на подова разводка, фенкойли и прочее и прочее... Бойлерният съд и типът на разпределителите и смесителите пък е съвсем отделен въпрос.

Нали, знам, че парите ги имате за такова нещо, ама съм сигурен и, че биг босът би направил тройно задно салто с винт, когато чуе колко ще струва да се направи колибката по този начин.

 

П.п. Рейнджър, даването на кубиците за години напред не е проблем, освен ако не си изтеглил късата клечка да си върху каменна плоча и да си зависим само от водите стичащи се по нея. Щото тогава ще зависиш само от сезонно отичане.

Edited by gado
Link to comment
Share on other sites

Галицин, даже няма да го питам предвид какво можем да сътворим, но това на шише крушова от Жорката. Убит съм днес и тоя разговор сега няма да го водим. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...