Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Относно царевицата бях чел някъде, че я смятат за петия елемент. Защото тя е едно от най-унивирсалните храни на света. В смисъл става за хора, животни, може да се прави брашно и съответно хляб от нея, както и че има най-добра хранителна стойност. Знам, че царевичния хляб бил много полезен.

Link to comment
Share on other sites

Относно царевицата.

Бях чел преди госдини едно проучване, относно постиженията и развитието на отделните велики цивилизации. Оказва се, че там, където хората са яли ориз или пшеница, постиженията са в пъти по-големи от на тези, дето са яли царевица. Става въпрос за научно-технически постижения и скорост на експанзия.

Та нека пак си приказваме за хранителната стойност на царевицата. Нали, и да си припомним, че огромната част от енергията усвоена от храната, отива към мозъка, следващата голяма част енергия отива именно за преработка на самата храна и едва после. Каквото остане, отива за мускули и кости.

Което доста добре обяснавя защо големите американски цивилизации не са покрили целия им континент. Защо въпреки, че са познавали колелото, не са стигнали до практическото му приложение. Защо са били толкова изостанали в механиката. И защо въпреки, че са знаели за някои аспекти на металургията, така и не са стигнали до бронзовата епоха, докато не дошли европейците.

 

Толкова по въпроса за хранителната стойност на царевицата и колко е Ок, освен за извайване на типичната реднешка фигУра.

Link to comment
Share on other sites

Не съм очаквал, че едно подмятане, че ще проям пуканки, покрай форОмния сеир може да доведе до такава задълбочена дискусия...

Иначе в Африка май също имат пшеница, та може и да не е само от зоба :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Antares said:


Иначе в Африка май също имат пшеница, та може и да не е само от зоба :lol:

Бе то и аз така мисля, ама не ми се влиза в  спорове. А да не говорим, че в Европа почти не е имало хубава пшеница.

Link to comment
Share on other sites

Да не говорим, че чисто технологично напредналата цивилизация сама по себе си нищо не значи.

 

Основното желание на всеки нормален човек е да живее щастливо, и практиката показва, че тежката индустрия и маспроизводството не са някаква панацея, която гарантира щастие - даже обратното.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, instinct said:

Да не говорим, че чисто технологично напредналата цивилизацията сама по себе си нищо не значи.

 

Минава ми през главата, че подобни "грешки" стават като някаква епидемия, ВКЛЮЧИТЕЛНО в речта на много водещи и гости по телевизията.

Някой ще ми каже ли защо това се превръща едва ли не в норма вече?

И не, не искам да чувам че (всички) такива двойни членувания са от неволни или етхнически грешки, защото се срещат много масово, както казах, и в речта вече на водещи и гости по телевизиите.

В конкретния случай с instinct вероятно е техническа грешка, но това ми отвори старата рана, защото мен лично това страшно много ме дразни, повече от всички други и шопски диалекти, мекания и др.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Antares said:

Не съм очаквал, че едно подмятане, че ще проям пуканки, покрай форОмния сеир може да доведе до такава задълбочена дискусия...

Иначе в Африка май също имат пшеница, та може и да не е само от зоба :lol:

Всъщност в Африка в най-добрия случай, по онова време са имали просо.

Пеше, нали не гелпиш Африка с Азия?

Link to comment
Share on other sites

Грешката е ясно защо - първо написах само цивилизацията че (не) прави това и това, после просто добавих преди нея малко уточнение, че да не е много обща мисълта ми. И после не съм чел за proofing...

 

Аз и спелчекър не ползвам, не че щеше да го хване това.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, instinct said:

Грешката е ясно защо - първо написах само цивилизацията че (не) прави това и това, после просто добавих преди нея малко уточнение, че да не е много обща мисълта ми. И после не съм чел за proofing...

 

Аз и спелчекър не ползвам, не че щеше да го хване това.

Ако не го бях чу(ва)л многократно и по телевизията и в речта на различни хора, нямаше да ми прави такова впечатление, после започнах да се съмнявам като цяло при всяка среща с такава конструкция. Иначе стандартното обяснение ми е ясно, че е такова - добавено определение, просто прекалено често го срещам това, и започнах да се съмнявам в собствената си грамотност :) .

Link to comment
Share on other sites

В жива реч би трябвало да е много, много трудно да се допусне такъв тип грешка (приемам, че говори някой с що-годе нормално образование и не от малцинствата, и има някакъв опит пред публика/камера).

 

Направо не знам какви са тия телевизии, добре, че много не гледам.

 

Не че и писмено по сайтовете журналистите не творят чудеса, де. Приемам го като даденост в днешното време - все едно съм късно вечер на заведение с компания, и всеки вече на пияно се изразява... Грешките са очаквани :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Ако погледаш малко телевизия, нямаш идея каква неграмотност струи от тях :) . Надписите пък са трагедия, поне половината грешки са от неграмотност, то си личи, говоря за новините там където отдолу слагат "контекстуални" надписи за каквото говорят - там е пълен леш, всеки втори-трети надпис е с грешка, в 30-40% от случаите могат да се сетят да го махнат за да го поправят, иначе не. Доста често грешките са такива, че допускат двусмислие, на няколко пъти бяха от калибъра "могат да предизвикат война" или от сорта "не, да се обеси" :P . Следя ги аз тия работи.

 

PS. И да, точно в жива реч (реч по телевизията) го чувам прекалено често за да го окачествя просто като неволна грешка - точно само в писмената реч се получава понякога, но като го чуя в жива реч и направо полудявам.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Скоро ;) 

И трите големи курорта още не са обявили цени на картите. Един приятел каза, че има апартамент в Банско, та май тая година ще ходя там по-често. Петък след работа и събота, и неделя каране. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kotora said:

 

@w00x Ангеле, ако искаш премести последните мнения в общата дискусия за автомобили. 

 

Други модератори няма ли бе? :D Единият даже е писал преди теб!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kotora said:

Той кога е местил постове от теми последно :D


Когато е трябвало. Колкото хиляди часа има в работа той, малко други могат изобщо да си представят. 
А днес зидаме, имам работници да храня. Риба ще пържа за сефте... 

Та новобранците да свършат нещо някога, дето ще е хилядна, може би милионна от моето... 

Link to comment
Share on other sites

"Oкончателно! Депутатите няма да ходят на работа със зелен сертификат"  Само на мен ли ми се струва това решение неадекватно ... Как може хората, които са взели решения навсякъде да се ходи със зелен сертификат, да не искат да го приемат на тяхното работно място... Тези нали осъзнават, че косвено по този начин карат хората да не се ваксинират... За мен това стана пълна пародия ...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ваксинацията все още не е задължителна, включително и за депутатите. Те трябва да са пример, но не всички споделят една и съща идеология.

Ако го приемат за себе си, част от тях ще го използват като извинение да не ходят на работа. Други ще го използват като аргумент, че умишлено им се ограничава достъпа до властта.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, w00x said:

Ако го приемат за себе си, част от тях ще го използват като извинение да не ходят на работа. Други ще го използват като аргумент, че умишлено им се ограничава достъпа до властта.

 

Просто ще трябва и те като всички останали хора които работят и не искат да се ваксинират да си плащат за тестовете.... Заплатите ли им са по - малки,  че не могат да си го позволят?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Stasio said:

 

Просто ще трябва и те като всички останали хора които работят и не искат да се ваксинират да си плащат за тестовете.... Заплатите ли им са по - малки,  че не могат да си го позволят?

 

Не всички хора, които работят, трябва да си правят тестове или да имат зелен сертификат.
Депутатите с какво са по-специални?

Link to comment
Share on other sites

Именно, на тях това им е работното място. Ако им изискат зелен сертификат за да ходят на работа, то това би създало предпоставка от утре да се изисква сертификат за ВСЯКО едно работно място, навсякъде. Което към момента не е така.

 

И като цяло прекалено много аларма се вдигна за пореден път от тъпите журналя. Все едно няма какво друго да се прави в тоя парламент, че 3 деня да се мъдри някакво малоумие... 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, deus_pld said:

Ако им изискат зелен сертификат за да ходят на работа

Сега от сервитьорите и хотелиерите не се ли иска сертификат/тест за да работят?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...