Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

Абе, има разни странности, специално у нас.

 

Като проверим статистиката - в България почти нищо не се е променило, въпреки че има ковид. Докато в държавите от зап. Европа смъртността се е увеличила значително през 2020 година, тук при нас до този месец нямаше никаква разлика с нивото от предишни периоди. Даже обратното - при нас по време на пандемия умират по-малко хора отколкото в миналите години.

 

Като цяло, средно около 300 души на ден се разделят с живота в страната ни - и да го показват по цял ден по новините това, и да не го показват - все си е същото. Така е примерно от двайсет години насам, и сегашната 2020-та дотук с нищо не е по-различна.

 

Чак сега, през пика на вируса през октомври, се е повишил процентно броят на смъртните случаи в сравнение със същия месечен период през миналите години. Но това не е някакво изключително събитие - зимата на 2016 (декември-януари) по време на грипната епидемия също се откроява подобно повишение.

 

Ето ги данните от НСИ - странно е, че дори сега все още сме под бройките от януари 2019, когато нямаше никакви световни морове, ковиди и пандемии. Мисля, че ще се окаже вярно - по някакъв начин, заради гена ни или заради друго, но у българското население има изграден много силен имунитет спрямо тази болест.

 

da3b2994720ce9328bb61b5bfcfd1a90.jpg

 

 

 

 

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 hours ago, HEMO said:

А още има разни индивиди дето си мислят,че е конспирация "...да се зЕмат едни пари"  Смешно ми е как в някакъв момент се изпокриха и антиваксъри и Мангъров-ци.А положението е толкова осрано,че не е за приказване,да не се налага в момента за нищо човек да влиза в болница...щото легла бол,ама лекари няма.

 

2 hours ago, w00x said:

Много беше важно в началото (дори допреди 3 месеца) някви хора да "нищят конспирациите" и да си отстояват "правата", за да "не ги цакат и лъжат", вместо да следват елементарни правила и ограничения, голяма част от които трябва да са си common sense и без да сме във времена на пандемия.

 

А като се сетя април-май дори и тука кви епитети имаше из коментарите - "паникьори", "#белодробначума", "#маскатанаспасението", тъжна картинка. Или пък онова с природата/животните (не помня точно как беше) - по-силните дето оцелявали и нямало кво да се направи, че да не умрат по-слабите.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, instinct said:

Абе, има разни странности, специално у нас.

Странното е колко много хора в България не могат да работят с графики и цифри.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mockingbird said:

Хич не е странно. Народа е прост и става още по-прост..... 

 

Народа не обича да вложи мисъл. Масово хората не само не мислят, но и нямат желание да прочетат 5 реда. 

 

Имал съм много случаи на обяви от 5 реда и десетки въпроси за неща измежду тези 5 реда. 

 

Междудругото данните в графиката за 2020 са предварителни. Т. Е. Аз го разбирам като прогнозни.

Edited by vikktorpenchev
Link to comment
Share on other sites

Всичко има обяснение в психологията.

Хората в днешно време имат толкова психологични проблеми, че има поне по 20 когнитивни дисонанса, които всеки един несъзнателно проявява ежедневно.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikktorpenchev said:

Междудругото данните в графиката за 2020 са предварителни. Т. Е. Аз го разбирам като прогнозни.

 

НСИ следи бройката смъртни актове, издадени всяка седмица - оттам идват данните. Може да ги наричат предварителни, но на практика това са на 99% същинските, официални, крайни резултати.

 

 

Ето още една графика - вижда се пикът от грипа през януари 2017 (декември 2016). Сега, в условията на ковид, световна пандемия, сме на същото ниво както тогава. И го достигаме това ниво чак в осмия месец от началото на пандемията, а дотогава се движим с пет-шест процента средно под числата от предните години. Това е показател за наличието в населението на България на много силен имунитет към ковид, като се има предвид, че той е /според лекарите/ много пъти по-заразен и по-смъртноносен от грипа. И в другите държави наистина се проявява като такъв. Ала, явно, нас не ни лови толкова лесно, което може само да ни радва.

 

Edit: Всъщност, през последните седмици лекарите обявиха, че и грипът се е активизирал, както е обичайно за сезона. Имало дори пациенти с двете заболявания заедно. Нормално е да има и повече починали, смятам.

smartnost-po-godini-i-meseci-v-Balgaria-

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Ставам алергичен към тази графика и съчиненията които чета на темата ...

 

Ако вярваме на тез господа https://www.worldometers.info/coronavirus/

При сортиране по смъртни случаи на 1м човека - ние сме на 35 място. По-зле сме от Унгария, Португалия, Полша, Хърватия, Канада, Австрия, Германия, Турция, Гърция и т.н... човек може да разгледа

Австрия примерно има 2х повече регистрирани болни и по-малко смъртни случаи. 

Та нищо магическо не правим

 

А като гледаме графики с по 2000+ смъртни случая на седмица, и нормални отклонения м/у различните години от по няколко стотин на седмица - Каква разлика се очаква да направят някакви си 2649 нови случая разпръснати във времето ? Като доста от тях са и концентрирани в последните седмици? Какво се очаква да се види в първите седмици на годината? 

 

image.png.fc7e48c530d413e5642e3fbfcac4d800.png

 

 

А това, че сме с най-висока смъртност (по принцип, не свързана с covid) в ЕС? Да, в наща статистика могат да се скрият повече covid смъртни случаи от колкото в тези на други държави. 

Толкова сме издръжливи, че на 100 000 човека, имаме 2х пъти по-висока смъртност от колкото Франция примерно, 25% по-висока от бившата соц държава Чехия, 40% по-висока от съседна ни Гърция.. 

image.png.9f7df77c0dbb72714f2256e43b9841e9.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ма тва не е свързано с ковид, приятелю.

 

Ние тая смъртност си я имахме по принцип. Не е от епидемията. Всички специалисти признават, че нас не ни лови толкова тоя вирус. Чудеха се защо, заради ген ли, заради някакви предишни имунизации от времето на НРБ ли...

 

Така че недей бъди алергичен. Данните на НСИ са верни.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, instinct said:

Ма тва не е свързано с ковид, приятелю.

 

Ние тая смъртност си я имахме по принцип. Не е от епидемията. Всички специалисти признават, че нас не ни лови толкова тоя вирус. Чудеха се защо, заради ген ли, заради някакви предишни имунизации от времето на НРБ ли...

 

Така че недей бъди алергичен. Данните на НСИ са верни.

Хайде прочети пак, но този път вникни.

Че хич те няма

Link to comment
Share on other sites

Дам, моя беше грешката да сложа картинки, и да коментирам графиката и написаното през различни статистики. Очевидно текста стана сложен...

Но да не забравяме и за тази https://www.svobodnaevropa.bg/amp/30305164.html

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2020 at 8:25 PM, instinct said:

Брома е в чая в казармата, бе, какъв бром :D

Аз пък се скъсхвах да лъскам бастуна тогава и на всичкото отгоре изпълзвах всеки удобен случай да отскачам до съседните села, че да обогатявам генофонда с добри гени. От които после да произлязат красиви и интелигентни деца. А колко литри семе са отишли в канала по онова време е съвсем отделен въпрос.

И друго да река. Коагато взема да четя,  как някой си е отишъл от кушгрибито със съпътстващи огнестрелни рани в областта на главата или със съпътстващи политравми в следствие на тежко ПТП, тогава ще се запритеснявам. Не за друго, ами щото ще ми стане наистина обидно.

Ей, хора! За толкова милиарди и негър ще се пиша, мамка му!

Ама спирам до тук, щото некви онлайн капацитети ще ми скочат как съм цитирал фейсбук хави. Пък аз съм такъв фосил, че не помня от кога не съм влизал в профила си там (създаден само с цел да мога да отварям простотиите ви).

Аре жалете и се тюхкайте свободно, как колко прав е бил онзи плешив мъпет, дето за пореден път оцапа бялата престирка и снижи лекаря до адвокатската пасмина..

Link to comment
Share on other sites

Бе не знам, ама последните 3 дена - 3 линейки пред 3 различни блока в махалата, единия от които - нашия. Да не говорим, колко често почнаха да ме застигат на пътя мигайки и виейки. Преди това съм виждал линейка наживо може би преди 5-10 години.

Но предполагам са поддръжници на банкя-сельото с джибката, искащи да му помогнат да им отмъкне милиардите... 

Link to comment
Share on other sites

Да си кажа честно и аз не разбрах какво си поръчал последно. :lol:

 

Иначе за нещата от Китай, ако взимам нещо по-скъпо сега гледам да е от европейски склад. Последно гледах един дросел за Сценика, имаше го в Германия, Италия и Чехия, като доставят с DHL до адрес.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, RaptoR said:

Ситуацията е страшна. Особено предвид какво представлява здравеОПАЗНАТА система...

 

 

Линейка по сигнал отива с ден закъснение. Случаи от преди 2-3 дена.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vikktorpenchev said:

 

 

Линейка по сигнал отива с ден закъснение. Случаи от преди 2-3 дена.


Лекар дава дежурства, като в почивките е на кислород... 

Link to comment
Share on other sites

Жоре, аз такова може и да греша, ама у френскиот не помня да има Ц... Може и от вродената ми омраза към тия да съм пропуснАл. 

Иначе два монитора, два телевизора и некои дребни нещица и както нямаше да купувам минАх 3 бона... 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, RaptoR said:

Жоре, аз такова може и да греша, ама у френскиот не помня да има Ц... Може и от вродената ми омраза към тия да съм пропуснАл. 

Иначе два монитора, два телевизора и некои дребни нещица и както нямаше да купувам минАх 3 бона... 

 

На БГ се е възприело така да му казваме. Иначе си има редовен спор дали е Сеник, Скеник или пособно. Както дали е Еспас, Еспейс или подобно.

 

Иначе Реното е толкова френско колкото и твоята Шкода е е ФВ. Само за пример целата инжекционна система е Бош, АБС пак Бош, Спирачна система ТРВ, светлини Хела и т.н. и т.н. ама това заблудените немски фенове не го виждат. Като стана дума за дросела, той е ВДО, като същия се монтира в БМВ, ФВ и за твое голямо учуване в Шкода

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jozo said:

 

На БГ се е възприело така да му казваме. Иначе си има редовен спор дали е Сеник, Скеник или пособно. Както дали е Еспас, Еспейс или подобно.

 

Иначе Реното е толкова френско колкото и твоята Шкода е е ФВ. Само за пример целата инжекционна система е Бош, АБС пак Бош, Спирачна система ТРВ, светлини Хела и т.н. и т.н. ама това заблудените немски фенове не го виждат. Като стана дума за дросела, той е ВДО, като същия се монтира в БМВ, ФВ и за твое голямо учуване в Шкода


Мале ква врата отворих хахахахаха

За спорта - Еспас е и е Сеник - общо взето както го произнасят френчетата (гниди мръсни). Другото на маса :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, RaptoR said:


Мале ква врата отворих хахахахаха

За спорта - Еспас е и е Сеник - общо взето както го произнасят френчетата (гниди мръсни). Другото на маса :laughing1:

Бе те хората и копирна машина казват, ама ние казваме Ксерокс и подобно. Та у нас си му викаме така, франсетата как са го кръстили е друго.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jozo said:

Бе те хората и копирна машина казват, ама ние казваме Ксерокс и подобно. Та у нас си му викаме така, франсетата как са го кръстили е друго.


Франсетата са го направили, мили мой. Както го кажат те - така е. 
Иначе варианти има винаги!
https://www.facebook.com/dsport.bg/videos/800187950714656/

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, RaptoR said:


Франсетата са го направили, мили мой. Както го кажат те - така е. 
Иначе варианти има винаги!
https://www.facebook.com/dsport.bg/videos/800187950714656/

Да и ти всеки път викаш копирна машина и изкуствени пелени вместо Памперс!? Хайде стига глупости, ясно е че не го правиш и всеки един може да си го казва както му е кеф. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, jozo said:

Бе те хората и копирна машина казват, ама ние казваме Ксерокс и подобно. 

 

Казваме й, щото прави не какви да е, а ксерографски копия :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...