Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

8 minutes ago, RaptoR said:

Сега сериозно - казаха ми, че с плазмата ми могат да спасят трима души. Но все още нося и вирОса, макар нищо да ми няма, а вече започва и обонянието ми бавно да се връща... Така че съм баш накрая на глупостта с развити антитела. НО! Изрично лекари ме предупредиха, че имунитетът НЕ Е доживот. Така че някой ден след години може пак да не мога да си помириша чорапите... 

То си има колко време трябва да изчакаш преди да дариш плазма. Има и мнения, че може да нямаш антитела за цял живот, но когато вече веднъж си се срещал с вируса, тялото ти да знае как да се пребори. Ще се разбере в даден момент. Аз се учудвам как не съм го хванал до момента. Дано съм от тези които минават през него без да разберат изобщо.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

23 minutes ago, netrootbg said:

То си има колко време трябва да изчакаш преди да дариш плазма. Има и мнения, че може да нямаш антитела за цял живот, но когато вече веднъж си се срещал с вируса, тялото ти да знае как да се пребори. Ще се разбере в даден момент. Аз се учудвам как не съм го хванал до момента. Дано съм от тези които минават през него без да разберат изобщо.


Реално погледнато щом имаш изградени антитела няма проблем да дариш плазма на вече болен. Нито може да го заразиш, нито може да стане по-болен. Лекарите беснеят и се борят да се премахне изискването за PCR тест при даряване, тъй като ЕСТЕСТВЕНО никой няма нищо на никого да дари... Но дебилщинтата е навсякъде. 
А ти спокойно може и да си го минал без да резбереш или без да проявиш симптоми. Врътни си един тест, на мен ми отне точно 3 минути и 34 лева в Писанец. Тестът се казва Elisa.  

Link to comment
Share on other sites

Е най-близката лаборатория тогава. Взимат венозна кръв за секунди и си чао. После проверяваш онлайн. Не съм дори предполагал колко бързо може да стане... 

Link to comment
Share on other sites

Къде даде кръв? В кой Писанец? Питам защото за PCR има само едно място за взимане на тестове, но за антитела не са писали нищо... 

Към момента максималния срок на останали антитела, който са потвърдили учените е 3 месеца..и дума не можем да отворим за доживотен имунитет.... Дори ваксините, които подготвят ще са годишни, както за грип. Тест за антитела се прави минимум 27 дни след заразяването. Обикновено препоръчват да е след четиридесетия ден, тогава било най-сигурно.... 

Късмета е, че клетките ни в организма имат памет и дори при липса на антитела, при повторно заразяване нещата може да са много по-леки и неусетни. 

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Mockingbird said:

Къде даде кръв? В кой Писанец? Питам защото за PCR има само едно място за взимане на тестове, но за антитела не са писали нищо... 

Към момента максималния срок на останали антитела, който са потвърдили учените е 3 месеца..и дума не можем да отворим за доживотен имунитет.... Дори ваксините, които подготвят ще са годишни, както за грип. Тест за антитела се прави минимум 27 дни след заразяването. Обикновено препоръчват да е след четиридесетия ден, тогава било най-сигурно.... 

Късмета е, че клетките ни в организма имат памет и дори при липса на антитела, при повторно заразяване нещата може да са много по-леки и неусетни. 


В Гранд, естествено - на 1 мин от нас... Тия 27 и 40 откъде ги измисли, че нещо хич не се връзват в картинката. Аз съм на 17или 18 дни днес. И е съвсем сигурен резултата. 

Link to comment
Share on other sites

IgG антителата се появяват най-рано след 3 седмици в масовия случай... За това препоръчват най-сигурно след 27-ия ден да се прави този серологичен тест. При теб може по-рано да ги има. Просто медицината все още не е наясно 100% кое и как. И за това взимат за еталон масовия случай...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mockingbird said:

...

Към момента максималния срок на останали антитела, който са потвърдили учените е 3 месеца..и дума не можем да отворим за доживотен имунитет.... Дори ваксините, които подготвят ще са годишни, както за грип.

...

 

Аз така го разбирам - признакът, че някой има имунитет, е, че кара леко и безсимптомно болестта. Така че всички хора, които минават през тоя грип без много-много да го забелязват , може да се каже, че имат добър естествен имунитет към него (доживотен, или по-скоро - докато си пазят здравето и имунната система на същото добро ниво). И бая хора си го имат имунитета, както виждаме. С ваксина или без - пак си го имат.

 

Слагането на ваксина е заразяване със слаба форма на болестта; човек я кара (предполагаемо) леко, и следващия път се очаква да я кара отново леко. Обаче:

- човек с ваксина може все пак да кара тежко след това болестта

- човек с ваксина при повторна среща с болестта става отново преносител (и пак може да я предаде на друг, защото тялото докато се бори с вируса той все пак е наличен, независимо ваксиниран ли е преди човека или не)

 

Ако някой се остави да му се отслаби имунната система/общото здраве - никакви бодЕнета и никакви имунитети не играят. Клетките може и да знаят какво и как, ама вече не могат "да го вдигат" :D. Така че общата добра кондиция - истинска, а не привидна - на практика представлява доживотния имунитет.

 

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Mockingbird said:

IgG антителата се появяват най-рано след 3 седмици в масовия случай... За това препоръчват най-сигурно след 27-ия ден да се прави този серологичен тест. При теб може по-рано да ги има. Просто медицината все още не е наясно 100% кое и как. И за това взимат за еталон масовия случай...


Не знам какъв е тоя "масов случай" и откъде ги вадиш тия цифри в месеци едва ли не. Освен да съм пропуснал нещо докато изкарвам вирОса или пък лекарите, с които комуникирам, или пък тия дето правиха теста... 
 

7 minutes ago, instinct said:

 

Аз така го разбирам - признакът, че някой има имунитет, е, че кара леко и безсимптомно болестта. Така че всички хора, които минават през тоя грип без много-много да го забелязват , може да се каже, че имат добър естествен имунитет към него (доживотен, или по-скоро - докато си пазят здравето и имунната система на същото добро ниво). С ваксина или без - пак си го имат.

 

Слагането на ваксина е заразяване със слаба форма на болестта; човек я кара (предполагаемо) леко, и следващия път се очаква да я кара отново леко. Обаче:

- човек с ваксина може все пак да кара тежко след това болестта

- човек с ваксина при повторна среща с болестта става отново преносител (и пак може да я предаде на друг, защото тялото докато се бори с вируса той все пак е наличен, независимо ваксиниран ли е преди човека или не)

 

Ако някой се остави да му се отслаби имунната система/общото здраве - никакви ваксини и никакви имунитети не играят. Клетките може и да знаят какво и как, ама вече "не могат да го вдигат" :D. Така че общата добра кондиция - истинска, а не привидна - на практика представлява "доживотен" имунитет.

 

 


НЯМА такова нещо като доживотен имунитет към този вирОс. Нито пък нещо, което прилича на доживотен имунитет. 

Link to comment
Share on other sites

Хубаво

4 minutes ago, RaptoR said:

НЯМА такова нещо като доживотен имунитет към този вирОс. Нито пък нещо, което прилича на доживотен имунитет. 

 

Щом десетки милиони хора вече са го минали безсимптомно, това какво е според теб? Ще ти кажа - проявили са своя имунитет към нея, вграден, естествен, доживотен ако си пазят общото здраве.

 

В медицината това се цели да се постигне и да имаш имунитет това означава - при среща да прекарваш болестта без много-много зор (а не да не се разболяваш изобщо, както битува някакво ИЗКРИВЕНО схващане по медиите и сред незапознатите с темата).

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, instinct said:

Щом десетки милиони хора вече са го минали безсимптомно - това какво е според теб?

 

В медицината това се цели да се постигне - да имаш имунитет това означава - да прекараш болестта без много много зор (а не да не се разболяваш избощо, както битува някакво ИЗКРИВЕНО схващане по медиите, изглежда).


Дали изобщо знаеш какво означава думата IMMUNE и какво е имунитет? Явно не. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, RaptoR said:


Дали изобщо знаеш какво означава думата IMMUNE и какво е имунитет? Явно не. 

 

Знам какво се има предвид от лекарите под този термин. И какво пише в учебниците. Hint - не e това, което говорят джурналистите по ТВ-то, и по седенки и кафенета.

 

IMMUNE в медицината не е някакъв силов щит, който магически предпазва тялото :). Процеса на заболяване протича, наличие на вирус има, но просто битката с него е в съкратени срокове и не особено разгорещена, с почти гарантирана победа. Това е да имаш имунитет.

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Интересно... Освен да карам леки варицели и туберкулози всяка година... Дали пък да не взема да изследвам децата за полиомиелит? Осъзнаваш ли какви глупости говориш? 

Link to comment
Share on other sites

Ти как си представяш, че се случват нещата на практика? Някакви чудесни плащове невидимки крият тялото от вирусите ли :D?

Няма такова нещо, и именно който така вярва, вярва в глупости...

 

Накратко - на местата, от където най-често попадат външни организми в тялото, има защита, която пресява входящия поток. И ако тази защита знае, че този и този вид вируси са особено вредни, следи за тях приоритетно и ги спира на място, или ако са твърде много, все пак ги спира близо до входа, преди да са нахлули и предизвикали болест (спира ги със сила, с битка - още там). Това се случва незабележимо, но всекидневната борба я има.

 

Точно както тялото всекидневно поправя пораженията по епидермиса от ултравиолетовите лъчи на слънцето. Не го усеща човек, но тия работи се извършват в него.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Аз да повторя: 
 

7 hours ago, RaptoR said:

Интересно... Освен да карам леки варицели и туберкулози всяка година... Дали пък да не взема да изследвам децата за полиомиелит? Осъзнаваш ли какви глупости говориш? 

 

Link to comment
Share on other sites

Аз пък няма да повтарям, защото никой не ми плаща за това.

 

Който разбрал, разбрал (и който иска, може да си провери сам как се случват нещата на практика).

Link to comment
Share on other sites

Точно така. Не е хубаво глупости да се повтарят. А аз обещавам да информирам всички публично като се разболея пак от варицела или хвана туберкулоза. 

 Съществително нарицателно име, мъжки род, тип 7
1. Спец. В медицината – вродена или придобита невъзприемчивост на организма на някои болести.
 

Сега може да тръгнем да спорим какво точно значи НЕвъзприемчивост или да се позамислим защо някои болести НЯМА как да ни повторят, освен ако евентуално не сме болни от СПИН. 

Link to comment
Share on other sites

Как смяташ да спориш с учебниците по медицина не ми е много ясно :)


 

Quote

IMMUNITY

the condition of being immune;  the protection against infectious disease conferred either by the immune response generated by immunization or previous infection or by other nonimmunologic factors. It encompasses the capacity to distinguish foreign material from self, and to neutralize, eliminate, or metabolize that which is foreign (nonself) by the physiologic mechanisms of the immune response.

The mechanisms of immunity are essentially concerned with the body's ability to recognize and dispose of substances which it interprets as foreign and harmful to its well-being. When such a substance enters the body, complex chemical and mechanical activities are set into motion to defend and protect the body's cells and tissues.

 

Основната дефиниция на ИМУНИТЕТ - това е способността на имунната система на тялото да се справи с дадена инфекция; а СИЛЕН ИМУНИТЕТ е, когато това става без или със съвсем слаби симптоми на болестта.

 

Всякакви приказки за НЕвъзприемчивост и кое НЯМАло да повтори, са ала-бала, за пред по-проста публика. В превод означават, че имунната система е предупредена и подготвена спрямо даден конкретен вирус, и ако тя е в добра форма вирусът след попадане в тялото бива бързо унищожен. Антителата са част от ударната сила на имунната система. Без нея (системата) защита на практика няма, колкото и ваксини да си бие някой. И обратното - имунитет има и без ваксини - десетки милиони хора го демонстрираха, като изкараха ковида на крак и без да забележат. Нарича се ЕСТЕСТВЕН имунитет.

 

Quote

Natural immunity - (Medicine) immunity with which an individual is born, which has a genetic basis

 

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, instinct said:

Всякакви приказки за НЕвъзприемчивост и кое НЯМАло да повтори, са ала-бала, за пред по-проста публика. 

 


Хайде за простата публика, понеже от вчера нещо бягаш по тъча от въпроса (ясно защо), трети път:

Какви са точно шансовете да заболея от туберкулоза, варицела, полиомиелит, да не изброявам списък с останалите? 

Горе между другото сам си написал това, което ти се намеква (очевадното), а относно антителата - ваксините са тези, които спомагат за тяхното изграждане. Някак не разбирам защо се опитваш да ми обясняваш как водата е мокра, както и упоритостта да не вдяваш що е то имунитет. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам, ваксината не е лекарство, идеята е да ти бият ковид 19 (ваксина) в някви нищожни количества за да накарат тялото да се бори и в последствие да изгради имунитет към вируса?!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vinyl_master said:

Доколкото знам, ваксината не е лекарство, идеята е да ти бият ковид 19 (ваксина) в някви нищожни количества за да накарат тялото да се бори и в последствие да изгради имунитет към вируса?!

 

Много ясно бе, Руми. Ти сега ли разбираш какво е ваксина? Тя никога не е била лекарство. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, vinyl_master said:

Доколкото знам, ваксината не е лекарство, идеята е да ти бият ковид 19 (ваксина) в някви нищожни количества за да накарат тялото да се бори и в последствие да изгради имунитет към вируса?!

 

Именно.

 

Един вид предварителна среща с отслабена форма на врага, за да може после да го разпознава по-лесно и да е подготвено какво да прави с него.

 

Само че някои хора явно възприемат имунитета като нещо, което огражда тялото със стена и вирусите стоят пред нея и подсмърчат жално :). Докато истината всъщност е, че имунитета е практиката "който е влезнал с лоши намерения, го трепем на място и без въпроси" :)

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Четвърти път ли да задавам същия въпрос? Точно това е имунитетът. Не е стена, разбира се, но определени неща, срещу които го имаш не влизат. Никога. Други пък за определено време - както е случая с модерния вирОс например.  
Тая "практика" дето си я написла не съществува. Никаква такава истина няма. Все повече се излагаш. 

 "който е влезнал с лоши намерения, го трепем на място и без въпроси" АКО ВЕДНЪЖ СМЕ УСПЕЛИ ДА ГО БИЕМ, евентуално. Иначе кой кого ще утрепе е много условно и с много въпроси. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, RaptoR said:

... а относно антителата - ваксините са тези, които спомагат за тяхното изграждане...

 

@RaptoR

Имунитетът не е толкоз прост, колкото го изкарват по телевизията, и на него не му трябват указания/ваксинка за всяко вирусче поотделно. Естествения имунитет, който си го имат хората, явно върши добре работата си и конкретно в случая се справя с ковида в десетки милиони доказани, и сигурно стотици милиони недоказани случаи на безсимтомно преболедуване.

 

Проблемът е когато имунната система е натоварена с други заболявания и не смогва, защото е предварително отслабена от тях. Така че грижата трябва да е насочена към засилване на имунната система и изолиране от обществото именно на тези, които са в риск - по-стари и вече болни от нещо хора.

Link to comment
Share on other sites

Виждам, че явно си от тия отворените, които си въбразяват, че новият вирОс е някаква шега, която ще отмине ей така. Което прави дискусията безпредметна. Няма смисъл да навлизаме дълбоко във вирусологията. Тя е доста сложна НЕфорумна наука. 
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...