Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

1 hour ago, Godfather said:

Само дето трябва да му казваме зирокс, щото така си е в оригинала, обаче сме го побългарили. :lol:

 

Точно обратното. Ние сме много, много по-близо до оригинала от поамериканченото произнасяне.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 13.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

27 minutes ago, plameni said:

 

Точно обратното. Ние сме много, много по-близо до оригинала от поамериканченото произнасяне.

 

I beg to differ. Оригинала идва от името на американската фирма, а то се произнася точно по този начин. Това, че корените на думата са гръцки няма никакво значение в случая. :)

Link to comment
Share on other sites

Всъщност името идва от съкращение на процеса.

Копирните машини правят ксерографски копия.

Не ми се спори дали гръцкия или новоанглийския е по-стар език :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ама то спора не е в това кой език е по-стар, а от къде идва термина. Очевидно е, че гърците нямат нищо общо нито с технологията, нито с компанията, та не е ясно, защот трябва да се придържаме към гръцкия. :lol:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Godfather said:

Ама то спора не е в това кой език е по-стар, а от къде идва термина. Очевидно е, че гърците нямат нищо общо нито с технологията, нито с компанията, та не е ясно, защот трябва да се придържаме към гръцкия. :lol:

 

Защото процесът е именуван така (XEROGRAPHY) доста години преди компанията да започне да използва част него в името си.

 

Те са си го написали - първо е процеса, после името:

Quote

1948
Xerography is formally announced on October 22 at the Optical Society of America Annual Meeting in Detroit, Michigan—the same year the word “Xerox” is trademarked for future use.

 

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

С тоя локдаун всички са си по къщите и цъкат насам-натам.

През пролетта и трасетата на големите доставчици се сдухваха от време на време.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, RaptoR said:

АЙ СТИГА БЕ!!! И тва доживях да видя

 

Тoва се случва ежеседмично. Дори има running joke в къмюнитито, за това колко са смотани сървърите им.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, plameni said:

С тоя локдаун всички са си по къщите и цъкат насам-натам.


И на мен това ми хрумна, ама тия нали са уж най-големите.... 

=======================

 

Ангеле - и тая система ли си полазил, та ежедневно я следиш? :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

В БГ Мама не съм писал от година и половина, та дори не съм сигурен защо го споменаваш.. Много обичаш да вадиш нещата от контекст..

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, plameni said:

 

Защото процесът е именуван така (XEROGRAPHY) доста години преди компанията да започне да използва част него в името си.

 

Те са си го написали - първо е процеса, после името:

 

 

Ама ти точно потвърждаваш това, което и аз ти казах - процесът е създаден от американци и термина идва от "Optical Society of America Annual Meeting in Detroit, Michigan" та пак да попитам - къде са гърците тука? :lol:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, w00x said:

Много обичаш да вадиш нещата от контекст..


Верно ли ТИ го казА тва?!?!?! Стъклата треперят от поне моя смях

 

1 minute ago, Godfather said:

Ама ти точно потвърждаваш това, което и аз ти казах - процесът е създаден от американци и термина идва от "Optical Society of America Annual Meeting in Detroit, Michigan" та пак да попитам - къде са гърците тука? :lol:


Има ли чалъм да не се надупиш на ония гниди? Честно, хем ти се чудя, хем ми идва доста по-грубо да го кажа :gangstah:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Godfather said:

Ама ти точно потвърждаваш това, което и аз ти казах - процесът е създаден от американци и термина идва от "Optical Society of America Annual Meeting in Detroit, Michigan" та пак да попитам - къде са гърците тука? :lol:

 

Quote

This technology was named "xerography" for the first time at this time. This name came from the Greek radicals xeros (dry) and graphos (writing), because there are no liquid chemicals involved in the process, unlike the conventional wet copying system.

 

След като те самите пишат какъв е произхода на термина, защо да не мога да го казвам максимално близко до оригинала, а трябва да си кълча езика?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, plameni said:

След като те самите пишат какъв е произхода на термина, защо да не мога да го казвам максимално близко до оригинала, а трябва да си кълча езика?


Щото Момчил е мисирка невиждана! Дип че на воевода името носи. Какво толкова му дадоха тия мръсни гниди там не знам, но рядко съм виждал някой да се кланя така надупен. А повечето от родата ми и аверите са у вилаета. И като ми каже некой God bless America ми иде да го .... аре да не казвам... МОСИН НАГАН е работата

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaptoR said:

Има ли чалъм да не се надупиш на ония гниди? Честно, хем ти се чудя, хем ми идва доста по-грубо да го кажа :gangstah:

Само истински Мисир не може да направи разлика между надупване и придържане към фактите. :Facepalm: :lol:

 

1 hour ago, plameni said:

След като те самите пишат какъв е произхода на термина, защо да не мога да го казвам максимално близко до оригинала, а трябва да си кълча езика?

Произхода каква връзка има с това как се произнасят тия гръцки думи в английския? То и Джон идва от гръцкото Йоанис, ама не викаме на Джон Йоанис, нали? :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Godfather said:

Само истински Мисир не може да направи разлика между надупване и придържане към фактите. :Facepalm: :lol:

 

Чупиш гипса и порцелана :laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Godfather said:

От изтъкната Мисирка като теб, това си е голям комплимент! :lol:


И все пак, колкото и да те уважавам, по-голям карикатуриран мисир от теб няма, жив и здрав да си ми. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, plameni said:

 

 

След като те самите пишат какъв е произхода на термина, защо да не мога да го казвам максимално близко до оригинала, а трябва да си кълча езика?

 

Всичко опира до това дали "оригиналът" е думата, от която произлиза името на фирмата или самото име на фирмата.

 

В случая е името на фирмата.

Тук пък трябва да се знае дали името на фирмата се произнася така, както са го изписали, или така, както е думата първоизточник. В повечето случаи е първото, тъй като дори и взаимствано от реална дума, фирмите изменят думите с цел разпознаване на бранда.

Доказателство за това, че думата е изменена от оригиналния корен е изписването XEROX, а не XEROS (както е първата половина от думата на гръцки език). При положение, че са придобили XEROX, а не XEROS, произношението се определя от това как фирмата си го е обявила, а не от коя дума е тръгнал мисловния процес. :) 

 

Мое мнение.

Link to comment
Share on other sites

С батко ква тема подхванахме, не вярвах, че чак до старогръцки ще стигнем :lol:

 

Идеята ми беше, че във всяка страна си имат определени наименования за дадени неща, които народа използва. Не винаги са произнасят като оригинала, но хората масово ги използват и не виждам да е кой знае каква драма това. Отделно, все пак е свързано с особеностите на дадения език. Както тръгнахме, едва ли някой ако му кажа, че имам Сеник, ще ме разбере, защото у нас всеки казва Сценик, пък дори и в талона на колата е записано така. Както и англичаните не казват Шкода, въпреки че така е правилното.

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Тоя спор е дебилен. Всеки език си произнася различно имената. След като ние казваме Пекин на Бейжин, англоговорящите казват Кроейша на Хърватска и милиони други примери не разбирам що спорим дали е зирокс, ксерокс и куромиянокс. Айде, спора е решен, закривай форОма.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...