Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата (Нова тема)


Veno

Recommended Posts

  • Replies 13.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 hours ago, RaptoR said:


Жоре, нямах намерение да те засягам, просто отразих факта, че се изразяваш грешно. Не очаквах такъв шитсторм, честно! И с риск пак да тръгне "у нас сме възприели" не е аргумент (отделно че аз и много други хора нищо такова не сме възприемали). В Камчатка например може да решат да възприемат, че е Щюлюк, но това по никакъв начин не променя единственият правилен вариант - ОРИГИНАЛА.

 

 

Знам бате как е оригинала, достатъчно мисля задълбахме в тая тема. Никой не е оспорвал как е точно оригинала, както се видя не е само това име така.

 

Иначе днес щях да потроша служебния компютър с все тонколони, като чух какво е плещил другаря Симеонов. Знаех си аз, че децата са виновни за кризата с Ковид и викам да спрем да се размножаваме, че явно е голяма пречка за населението.....

Link to comment
Share on other sites

Не съм убеден, че точно децата разнесоха вируса. Виж тийновете по-може, ама баш тея дето са на площадката и в детските градини, моля, моля.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, jozo said:

Не съм убеден, че точно децата разнесоха вируса. Виж тийновете по-може, ама баш тея дето са на площадката и в детските градини, моля, моля.

 

Колегата пусна детето на ясла за първи път тая година. За 1 месец, 2 пъти боледува от различни вируси. Сега пак е болен от нещо. Та и малките разнасят. Щом могат да разнасят другите вируси, могат да разнесат и коронавируса. Работата е там, че имунната им система е много млада и всичко им се лепи, без значение какво. В случая е добре, че този вирус не е вреден за тях, но това не им пречи да го разнасят. Като добавиш към това и тоталната им липса на инстинкт за самосъхранение, картинката е пълна.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, w00x said:

 

Колегата пусна детето на ясла за първи път тая година. За 1 месец, 2 пъти боледува от различни вируси. Сега пак е болен от нещо. Та и малките разнасят. Щом могат да разнасят другите вируси, могат да разнесат и коронавируса. Работата е там, че имунната им система е много млада и всичко им се лепи, без значение какво. В случая е добре, че този вирус не е вреден за тях, но това не им пречи да го разнасят. Като добавиш към това и тоталната им липса на инстинкт за самосъхранение, картинката е пълна.

 

Още нищо не е видял твоя колега. Дъщеря ми след първия ден на градина ми я върнаха с 38.5 градуса температура. Първите месеци бяхме 2 дни на градина, 1-2 седмица на антибиотици в къщи. Полека лека, тея периоди взеха да се променят, но трябваше да минат 2 години... Колкото и да не го вярвах имунитет наистина се гради с времето.

 

Разнасят го тийновете, всяка вечер ги гледам на групи от по 10-15 да обикалят, където им дойде. После се прибират вкъщи и така. Същото е положението и с разни дето се мислят за Робокоп! В офиса, ежедневно се сблъсквам с такива. Не вярвал в маски О.К. и аз не вярвам ама такива са правилата, като не те кефи, няма да ти свърша работа. Даже шефката ми вика "много си лош". На вратата имаме огромна табела, че влизането в офиса е ЗАБРАНЕНО, да почукат и да изчакат. Хайде не са прочели, нахлуват вътре на бургия, ама и там има друга преграда, веднага я прескачат. Като им се скарам, те не били разбрали. Хей заради такива е зора, не заради децата!

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

Аз това го казах от самото начало, когато обсъждахме ситуацията през Март.

Това обаче не означава, че малките деца не са преносители. Ти сам казваш, че постоянно са болни докато изградят имунитета си. Друга година това са грипове, настинки и други вируси. Тази година, разнасят КОВИД, ако са имали контакт с него.

 

Тийновете вече имат някакъв изграден имунитет и я го хванат от приятелите си, я не. А и имат съзнанието да се пазят при желание. Не можеш да накараш 2 годишно дете да носи маска, да си мие ръцете, да не плюе върху повърхностите или да седи на дистанция от другите деца. Отиват в яслата/градината, качват си се върху главите, плюнчат се върху мебелите, слагат си всичко в устата и за капак нямат имунитет. Едното си вади играчката от устата, другото я взима и си я слага в неговата уста. Едно болно ти трябва и гаранция до края на деня - всичките ще се разболеят. Няма как да стане това при тийновете. Верно, че не са най-големите умници в повечето случаи, но поне спазват някакви основни норми на поведение. Не лапат всичко, което им попадне в ръцете. :D

 

На колега майка му е директорка на детска градина. Имало родители, които тъпчат децата си с лекарства преди да влезнат в градината, за да им падне температурата и да не ги върнат. Не знам тия хора към кой са по-безотговорни. Към децата си или към околните...

Това с един тийн не може да се случи, защото той ще се възползва от възможността да си седи вкъщи и да не иде на училище. Малкото дете ще прави това, което му кажат родителите му.

 

Малките са много по-рискови според мен от големите.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jozo said:

Не съм убеден, че точно децата разнесоха вируса. Виж тийновете по-може, ама баш тея дето са на площадката и в детските градини, моля, моля.


Точно И децата разнесоха вируса, в случая най-много. Едно дете, особено в детска градина, незабавно заразява цялата група - не 5, не 10, ВСИЧКИ, барабар с учителите (на Мими така са заразили учителката и сега всичките са под карантина). Нататък математиката е проста. Става неусетно, защото на децата нищо има няма (слава Богу). Те само разнасят.  
 

1 hour ago, w00x said:

 

Колегата пусна детето на ясла за първи път тая година. За 1 месец, 2 пъти боледува от различни вируси. Сега пак е болен от нещо.


Напълно нормално в днешно време. Докато изкарат пълната гама грипни вируси са непрестанно болни. Нещо, което миналия век изобщо не се случваше. Сега вече например имаме и вирусни пневмонии, вероятно повече от един вид. 

Link to comment
Share on other sites

Според моите наблюдения най-рискови се явяват майките, които купуват като невидели, и дават безконтролно и без нужда всякакъв вид медикаменти на децата си - все едно не са техни. После защо малките нямали имунитет... Ами как да имат, то от химия не се изгражда истински такъв. Става като с фитнес-манияците, които карат на изкуствени добавки и подобни. Спрат ли ги, ефектът изчезва. Същото и със здравето. Не може детето да е на хапчета през седмица, все едно хапчетата са вълшебни. Ами не са. Особено ако родителите им дават каквото им падне/им е предписано/, без да се поинтересуват има ли странични ефекти и има ли някаква природна естествена алтернатива.

 

Присъствал съм два-три пъти в аптека на дискусия между млада майка и млада аптекарка (разбирай - неопитни и двете). То не бяха обсъждания на медикаменти с латински имена кое от кое по-нечувани - все едно китайски noname марки; обаче и едната, и другата страна излагат аргументи 'кое било добро, в този и този случай, така се правело, така се взимало'... И супер убедени, че наистина това, което приказват е много важно и много са запознати с материята :bgrin:... Щото са прочели рекламните листовки на поредния спрей-отпушвач за носа, или някаква подобна глупост (в добрия случай). Че иначе се преминава на приказки за антибиотици и там всякакви подобни, дето по принцип трябва да бягат от тях като дявол от тамян, и саааамо в най-най-краен случай да вземат. Ще се научат най-накрая, ама по трудния начин. Досега всички бяха големи разбирачи и като са чули какво им е казал един лекар, вече знат всичко - въпреки че и на най-заспалите отдавна трябва да е ясно, че фармафирмите от десетки години на запад, а и у нас от доста време, директно си плащат на лекарите да предписват техните продукти в големи количества, само за да си вдигат продажбите - без значение какъв е ефектът върху здравето от подобни практики.

 

 

Edited by instinct
Link to comment
Share on other sites

Не им ПЛАЩАТ точно, за да изписват техните продукти. Не мисля, че това е законно. Но ги поощряват с разни бонусчета, вечери, обяди, безплатни конгреси в чужбина и т.н. Някои от жените представители и с друго. :) 

Link to comment
Share on other sites

Много обичат да влезнат, да избълват 5 изречения, да се изкашлят и тогава да бръкнат в джоба за маската, след напомняне разбира се.

Отиде ми мастилото на половин принтер, за да напечатам с огромни букви "МАСКАТА СЕ ПОСТАВЯ ОТВЪН И ТОГАВА СЕ ВЛИЗА". Разговорът обикновено продължава така:

- Ако обичате, сложете си маската правилно, да покрива носа!

- Да, добре.

- Няма нужда да се приближавате толкова, чувам ви прекрасно.

- Да, добре.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, w00x said:

Не им ПЛАЩАТ точно, за да изписват техните продукти. Не мисля, че това е законно. Но ги поощряват с разни бонусчета, вечери, обяди, безплатни конгреси в чужбина и т.н. Някои от жените представители и с друго. :) 

 

Айде да не си говорим все едно сега падаме от луната :laughing1:

Де факто - директно им плащат. Как изглежда де юре, както виждам, всички са запознати...

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Mobi said:

Много обичат да влезнат, да избълват 5 изречения, да се изкашлят и тогава да бръкнат в джоба за маската, след напомняне разбира се.

Отиде ми мастилото на половин принтер, за да напечатам с огромни букви "МАСКАТА СЕ ПОСТАВЯ ОТВЪН И ТОГАВА СЕ ВЛИЗА". Разговорът обикновено продължава така:

- Ако обичате, сложете си маската правилно, да покрива носа!

- Да, добре.

- Няма нужда да се приближавате толкова, чувам ви прекрасно.

- Да, добре.

 

 

Сложи им лента. Като на животни в зоопарк.

Link to comment
Share on other sites

Айде, майка ми и дядо ми и те положителни. Предполагам баба ми също е в кюпа, но са ѝ объркали взимането на пробата, защото е отрицателна според PCR теста. Иначе и тя е с хрема. Но бидейки контактна и на майка ми и на дядо ми, какъв е шанса... Баща ми пък се е залостил и също си подсмърча сам в къщата на село, без да си е правил тест. Него също го пиша с коронка.

Дебели глави, много съм разочарован.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, w00x said:

Tийновете вече имат някакъв изграден имунитет и я го хванат от приятелите си, я не. А и имат съзнанието да се пазят при желание. Не можеш да накараш 2 годишно дете да носи маска, да си мие ръцете, да не плюе върху повърхностите или да седи на дистанция от другите деца. Отиват в яслата/градината, качват си се върху главите, плюнчат се върху мебелите, слагат си всичко в устата и за капак нямат имунитет. Едното си вади играчката от устата, другото я взима и си я слага в неговата уста. Едно болно ти трябва и гаранция до края на деня - всичките ще се разболеят. Няма как да стане това при тийновете. Верно, че не са най-големите умници в повечето случаи, но поне спазват някакви основни норми на поведение. Не лапат всичко, което им попадне в ръцете. :D

 

На колега майка му е директорка на детска градина. Имало родители, които тъпчат децата си с лекарства преди да влезнат в градината, за да им падне температурата и да не ги върнат. Не знам тия хора към кой са по-безотговорни. Към децата си или към околните...

Това с един тийн не може да се случи, защото той ще се възползва от възможността да си седи вкъщи и да не иде на училище. Малкото дете ще прави това, което му кажат родителите му.

 

Малките са много по-рискови според мен от големите.

 

При тийновете е някаква мода да се прегръщат и целуват всички. Който познат видят, веднага му се хвърлят на врата. Дори разделени в клас като бяха, излизайки на улицата се почва голямото гушкане. Докато децата в градината дори и да правят тея неща дето казваш, са само в една определена група. После се взимат от родителите и кой от къде е. 

 

Хем съм се ядосвал на родителите, хем до някъде ги разбирам. Никой работодател няма да те търпи, 2 дни да работиш, 2 седмици да си болничен. Това само ако нямаш резервен вариант, а хора такива колкото искаш. На мен последната година ми е лесно, майка ми е пенсионер вече и може да ми гледа детето. Въпреки това, преди това събитие не съм си позволявал да пускам детето ми болно на градина. Как се оправихме само ние си знаем, но дъщеря ми не беше от най-здравите, още повече, че не беше ходила на ясла. Сега при мен е друго и друг е въпросът тези, които по-рано са станали родители и техните родители са също на работа, просто понякога нямат друг избор....

 

11 hours ago, RaptoR said:


Точно И децата разнесоха вируса, в случая най-много. Едно дете, особено в детска градина, незабавно заразява цялата група - не 5, не 10, ВСИЧКИ, барабар с учителите (на Мими така са заразили учителката и сега всичките са под карантина). Нататък математиката е проста. Става неусетно, защото на децата нищо има няма (слава Богу). Те само разнасят.  
 


Напълно нормално в днешно време. Докато изкарат пълната гама грипни вируси са непрестанно болни. Нещо, което миналия век изобщо не се случваше. Сега вече например имаме и вирусни пневмонии, вероятно повече от един вид. 

 

То зависи дали и ти си пускал Мими на градина, щото явно и вие сте болни, та едва ли само 1-то дете е било преносител. В градината имахме и леля заразена и дете, но никой повече от тях не е прихванал, та не е точно така както го го казваш.

 

10 hours ago, w00x said:

 

Сложи им лента. Като на животни в зоопарк.

 

Той да опаши вратата с ленти като на холивудска продукция, пак ще ги минават и "няма да си ги видяли". Както казах, ежедневно се боря с подобни "вятърни мелници".

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jozo said:

 

Още нищо не е видял твоя колега. Дъщеря ми след първия ден на градина ми я върнаха с 38.5 градуса температура. Първите месеци бяхме 2 дни на градина, 1-2 седмица на антибиотици в къщи. Полека лека, тея периоди взеха да се променят, но трябваше да минат 2 години... Колкото и да не го вярвах имунитет наистина се гради с времето.

 

14 hours ago, w00x said:

 

Колегата пусна детето на ясла за първи път тая година. За 1 месец, 2 пъти боледува от различни вируси. Сега пак е болен от нещо. Та и малките разнасят. Щом могат да разнасят другите вируси, могат да разнесат и коронавируса. Работата е там, че имунната им система е много млада и всичко им се лепи, без значение какво. 

 

Нищо ненормално няма в това: така децата изграждат имунната си система. Натрупват база данни, един вид. С възрастта тези разболявания намаляват. Нашия в момента е на 4 и порядъкът на разболяванията му през тази година е почти двойно по-малък, отколкото през миналата и по-миналата примерно. Ключът за бараката е в разнообразното хранене (естествено) и играта навън. Колкото повече време играят на открито, по възможност в естествена среда (по дворове, поляни, "на гости" на баба и дядо на село и тн) толкова по-бързо преминава този период. Наскоро четох статия, която цитираше проучване на Хелзинкският университет което потвърждаваше чрез контролиран експеримент нещо, което всички ние знаем още от бабите ни: колкото повече време прекарват децата навън, на слънце и чист въздух и сред природа (дори и ако "природата" е градския парк или просто озеленената зона отстрани на блока), толкова по-здрава имунна система се изгражда и толкова по-нисък риск от развиване на алергии и други хронични заболявания. 
По мои наблюдения, тука в тоя форум повечето сте (сме) кочове на около и над 35 години, спомнете си като деца как се прибирахте вечер вкъщи след игра: скъсани, мърляви и запотени :lol:  

 

1 hour ago, jozo said:

 

При тийновете е някаква мода да се прегръщат и целуват всички. Който познат видят, веднага му се хвърлят на врата. Дори разделени в клас като бяха, излизайки на улицата се почва голямото гушкане. Докато децата в градината дори и да правят тея неща дето казваш, са само в една определена група. После се взимат от родителите и кой от къде е. 

 

Точно това се опитах да обясня две страници по-нагоре. Не мога да се съглася, че едно дете в детска градина е по-опасен преносител на короната, тъй като има в пъти по-малко социални контакти и в пъти по-малък периметър на движение от един 16-годишен тийн, примерно. 

 

Така или иначе затварят всичко от утре, та дано поне да има ефект. Вирусът вече е толкова повсеместно разпространен навсякъде, че не знам дали въобще е възможно да се ограничи от този момент нататък. Дано поне да го караме леко и който е болен- да оздравява бързо. Аз лично вече имам доста коронясани около себе си: майка ми, 2 приятели и още 2-3 колеги, които са на домашно лечение с леки симптоми и се оправят вече. Отделно, 3-ма колеги го изкараха вече и тази седмица, вече отрицателни, се върнаха на работа. Все леки случаи, дано при всички да е така. 

Edited by deus_pld
Link to comment
Share on other sites

Ще стане с мерките, ако се следват. В Израел след 7000 случая на ден слагат ограничения на 18-ти Септември и в момента са обратно на 700 случая дневно. Социалната дистанция работи. Просто някои нации са достатъчно разумни, за да си я налагат самички, но Българите трябва да бъдат ограничени като животни, защото друг начин няма.

Ако всички си следваха разпоредбите, сега нямаше да сме на това дередже и да се налага всичко да е затворено.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, deus_pld said:

колкото повече време прекарват децата навън, на слънце и чист въздух и сред природа (дори и ако "природата" е градския парк или просто озеленената зона отстрани на блока), толкова по-здрава имунна система се изгражда и толкова по-нисък риск от развиване на алергии и други хронични заболявания. 

Това ме подсети за първата годинка на малкия, общо взето обедното му спане винаги беше в количката, в градинката. И да чукна на дърво, нямаме проблеми с боледувания, а е вече на 2 и половина. 

image.thumb.png.c215a20011d748fcfdf5324b648f44ff.png

 

Тук е на около 6 месеца, Ноември, това в дясно е сняг, и той така си спеше на обяд, след разходка, не е просто за шоуто снимка :)

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jozo said:

 

То зависи дали и ти си пускал Мими на градина, щото явно и вие сте болни, та едва ли само 1-то дете е било преносител. В градината имахме и леля заразена и дете, но никой повече от тях не е прихванал, та не е точно така както го го казваш.


Едно дете е ДОСТАТЪЧНО да бъде приносител. Не съм ги броил във всяка градина по колко са. ФАКТ - децата носят вирус без да показват никакви симптоми. И ДИРЕКТНО ЗА ЕДИН ДЕН го предават на поне 20 други деца, които го предават на между 2 и 4 в семейството вечерта, на сутринта родителите го предават на 5-10-20 на работа и прочее! Кой тийн прегръща 20 човека днеска!?!?! Стига с тия глупости с тия тийнове, макар че и те са в кюпа. Седят ли ПО ДИФОЛТ 20 тийна затворени всеки ден по цял ден в едно помещение и спят ли заедно следобед да си дишат въздуха?!?!    
 

2 hours ago, deus_pld said:

 

Нищо ненормално няма в това: така децата изграждат имунната си система. Натрупват база данни, един вид. С възрастта тези разболявания намаляват. Нашия в момента е на 4 и порядъкът на разболяванията му през тази година е почти двойно по-малък, отколкото през миналата и по-миналата примерно. 

 

Точно това се опитах да обясня две страници по-нагоре. Не мога да се съглася, че едно дете в детска градина е по-опасен преносител на короната, тъй като има в пъти по-малко социални контакти и в пъти по-малък периметър на движение от един 16-годишен тийн, примерно. 

 


Напълно прав си и ние бързо се убедихме в това. Но НЕНОРМАЛНОТО, което на практика предизвикваше нашите страхове и притеснения е количеството вируси, които ги връхлитат - ето това преди 30 години го нямаше. Да не говоря как пък по мое време при децата имаше настинка и пневмония. Толкоз. Другото бяха редки случаи. Сега е ужас и дявол на магаре. И понеже ние сме боледували по няколко пъти общо в детството си като гледам какво става с децата ни и полудяваме.  

Детето не по-опасен преносител на зараза. Детето е СИГУРЕН преносител с бонус добавка НАПЪЛНО НЕВИДИМ, поради липса на всякаква изява дори след инкубационен период. Другото съм го обяснил по-горе и няма да го повтарям. 
 

2 hours ago, w00x said:

Социалната дистанция работи.


ВРЕМЕННО!!! (омръзна ми да го повтарям това!!!)

 

В Израел много добре знам какво и как направиха, защото всяка седмица говоря с израелци там.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, w00x said:

Ще стане с мерките, ако се следват. В Израел след 7000 случая на ден слагат ограничения на 18-ти Септември и в момента са обратно на 700 случая дневно. 

 

 

Това е в първите дни след отварянето. Ще говорим пак след месец-два, когато всичко заработи пак на пълни обороти и хората започнат в нормален ритъм да си щъкат навсякъде. 

Link to comment
Share on other sites

Няма значение, че е в първите дни след отварянето. Примерът ми целеше друго и съм го написал.

За след това има поставени други мерки, които при нас, разбира се, не се спазват. Ако се спазваха, нямаше да има чак такъв проблем в момента. Хора, които иначе щяха да си живеят още поне 10-15-20, че някои и 50 години, да си отиват преждевременно, защото "естествен подбор" и някой не може да си седи на гъза 1 месец без да ходи на ресторант.

 

"Ама той така или иначе е рисков и щеше да му стане нещо друго ако не беше това."

КОЙ казва, че мъж на 35 с наднормено тегло в момента, няма да подобри физиката си след 1 или 2 години, за да намали риска от сърдечни болести? Явно Груьо Всезнайков, който МНОГО ДЪРЖИ да покаже, че е над останалите като не спазва мерките и докато го прави е потенциален заразител. В същото време не може да върже едно изречение.

Link to comment
Share on other sites

А кой казва, че мъж на 35 с наднормено тегло няма да го тресне инсулта или инфаркта ? Или и тогава ще се каже "той можеше след една-две години да си подобри физиката" ? Ако си отговорен към себе си и здравето си, няма да чакаш да свалиш излишните 20 килограма след 2 години и след като ти се случи нещо, а ще го направиш тук и сега. 

Примерът ти целеше да покаже, че социалното дистанциране работи. Работи, да- временно. След  това отново идва момент, в който нещата се връщат както са били. 

Аз съм социално дистанциран, бях и продължавам, е и ? Пак го хванах. 

Масово хората спазват мерките- в магазините, в градския транспорт, по разни обществени сгради единици са тези, които не са с маски. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...