Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Един въпрос за репликите - "защо"?

 

Пояснявам - ако искаш да се периш със скъп телефон това само може да разсмее някой - ужким си с iPhone ама като го пипнеш и става ясно че не си.

 

Още по-смешно е да видиш някой с телефон "верту" слизащ от очукан голф 2ка с анцуг и скъсани маратонки, но държащ лъскаво подобие на телефон за 10,000лв.

 

Ако искаш свестен но не-скъп телефон не мисля че те са логичният избор.

 

Та в този ред на мисли - ЗАЩО?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Да; значи това с излишното перчене просто отпада моментално...

 

Нещата с които ме грабна това чудо са три:

Грабна ме репликата на Айфон 4с с гениалния и същевременно изчистен дезайн, дори не може да се нарече дезайн защото са две гладки черни стъклени плочки и от едната страна с уникален бутон.

Оказа се с ръбатите си краища ужасно удобен за не малката ми длан.

И евтино копие с Андроид при това но със система от друг телефон прегоден за Андроид, т.е. само вънщно е айфон, а вътрешно друг утвърден телефон на Андроид, което ме устройва.

 

Както каза до колко е "логичен" избор; до сега търсих да ти покажа едно клипче как оригинален Айфон се чупи с лекота а репликата само се надрасква; работи нормално, Wi-fi-to му работи добре, приложенията му не накъсват. Реплика на година и половина си ловеше нет от 20м от рутера което супер за 100лв. Звука е нормален, говора и от двете страни си звучи качествено.

Вярно е че да си купиш такова нещо е да играеш на руска рулетка, но не с един а с пет патрона в баран, но това е така заради многото фабрики които правят копия.

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

Как са ви сметките за ток за януари? Моята е безумно завишена - 200лв, при двама работещи в домакинство, живеещи в 1.5 стаи.
За декември ни беше 150(пак много) и за това решихме да намалим потреблението за януари, а то виж какво стана - дори повече.
Питам доста познати, и всички се оплакват от високи сметки, някои дори над 300...
А от ЕВН хич да не ми ги разправят "почивни дни, празници, студ" и т.н.
Ако се пусне жалба има ли някаква вероятност за преизчисление или каквото там правят ?

Link to comment
Share on other sites

Моя ток е 27 лева, при хладилник, печка (на която през ден се готви), 24 часова работа на един компютър(350W PSU) и втори (750W PSU), който само нощно време спирам. Но се отоплявам с парно...

Link to comment
Share on other sites

Как са ви сметките за ток за януари? Моята е безумно завишена - 200лв, при двама работещи в домакинство, живеещи в 1.5 стаи.

За декември ни беше 150(пак много) и за това решихме да намалим потреблението за януари, а то виж какво стана - дори повече.

Питам доста познати, и всички се оплакват от високи сметки, някои дори над 300...

А от ЕВН хич да не ми ги разправят "почивни дни, празници, студ" и т.н.

Ако се пусне жалба има ли някаква вероятност за преизчисление или каквото там правят ?

 

 

 

Ааааа, да...и втори въпрос - защо по дяволите сметката ми за ток този месец започва с цифрата 4хх ?? Сега пак ли ще започнат да ме убеждават, че щото през януари е било с 2 градуса по-студено, а миналия декември по изключение е бил с 35 дена за уравняване въртенето на Земята... :woot

Link to comment
Share on other sites

Как са ви сметките за ток за януари? Моята е безумно завишена - 200лв, при двама работещи в домакинство, живеещи в 1.5 стаи.

За декември ни беше 150(пак много) и за това решихме да намалим потреблението за януари, а то виж какво стана - дори повече.

Питам доста познати, и всички се оплакват от високи сметки, някои дори над 300...

А от ЕВН хич да не ми ги разправят "почивни дни, празници, студ" и т.н.

Ако се пусне жалба има ли някаква вероятност за преизчисление или каквото там правят ?

 

Провери си показанията на електромера. След това ги носиш в КЕЦ-а и сверяваш. Никакъв студ, празници и прочее нямат влияние на сметките за ток. Киловатът си е киловат и зиме и лете. Промени в цената няма.

 

Пламене, ти пък откъде се изши с 400+ не те знам... Трябва 5 климатика и 3 бойлера да не спират при тебе на макс...

 

При мен също бе малко по-висока сметката от обичайното - с 30-на лв, но това са нормални колебания. И аз не мога да разбера защо винаги се въртя около 150-170лв, но винаги съм в тая зона. Работят 2 машини (общо около киловат), бойлер вечер, през ден пералня, фурна и котлони, 2 телевизора и малко аквариумно оборудване. Както и да ги събирам, хората с подобни консуматори плащат много по-малко. Поне това съм забелязал при обмен на информация.

 

Моя ток е 27 лева, при хладилник, печка (на която през ден се готви), 24 часова работа на един компютър(350W PSU) и втори (750W PSU), който само нощно време спирам. Но се отоплявам с парно...

 

Това не виждам как би било да е възможно. Само хладилникът ти е 20+ лева на месец. Нещо не е нормално.

Link to comment
Share on other sites

Не, живеем в апартаменти в различни краища на София. Сто и кусур топлофикация, трийсетина ток...

П.П. Хладилника е дребничък.

 

П.П.П. Де'а знам, може да е като с мангалите - заради моята ниска сметка другите да плащат скъп ток :lol:

Edited by Antares
Link to comment
Share on other sites

Еми толкова, сто и кусур + 30 да не е малко? Нашият ток за януари беше 150. За февруари ще е доста по-малко, защото вече спирам радиатора през деня.

Link to comment
Share on other sites

Пламене, ти пък откъде се изши с 400+ не те знам... Трябва 5 климатика и 3 бойлера да не спират при тебе на макс...

 

В офис с 5 компютъра (които се спират вечер освен 2), 1 бойлер с който само се мият чиниите,2 климатика и няколко печки които се пускат само докато сме там (офиса е общо към 80 квадрата площ) - сметка 493лв

Link to comment
Share on other sites

У нас не спират само 2 компютъра, един лаптоп и телевизор, готви се рядко, а бойлерът е само един, но не е въпросът в това. Как е възможно положение, че не съм си променил потреблението сметката ми да нарасне така скокообразно само в рамките на 1 месец? И това при положение, че в помещението в което съм, по причина работата която работя, е така изолирано, както съм сигурен, че никой от вас не се е изолирал - стая в стаята с огромни изолационни слоеве от всички страни - под, таван, стени и дори при външна температура от 2-3 градуса, вътре често е над 28 и то без да се е включвал климатика, който поддържа тази температура от 28 градуса с 1-2 включвания за по 5 минути на ден? Такава разлика спрямо средното ми плащане през зимните месеци не може да се дължи нито на повишение на ток, нито на удължен период на засичане, нито на всичко взето заедно. За всичките години подобни сметки съм имал само 2 пъти - и двата пъти без мое знание и присъствие са подменяли електромерите долу, защото били имали отклонения от няколко процента....ама сега и електромери дори не са подменяли...

Link to comment
Share on other sites

В офис с 5 компютъра (които се спират вечер освен 2), 1 бойлер с който само се мият чиниите,2 климатика и няколко печки които се пускат само докато сме там (офиса е общо към 80 квадрата площ) - сметка 493лв

 

Че тука спокойно могат да се съберат около 10 киловата бре! Нищо ненормално в тая сметка... Ти гледай да не подпалиш таблото.

 

У нас не спират само 2 компютъра, един лаптоп и телевизор, готви се рядко, а бойлерът е само един, но не е въпросът в това. Как е възможно положение, че не съм си променил потреблението сметката ми да нарасне така скокообразно само в рамките на 1 месец? И това при положение, че в помещението в което съм, по причина работата която работя, е така изолирано, както съм сигурен, че никой от вас не се е изолирал - стая в стаята с огромни изолационни слоеве от всички страни - под, таван, стени и дори при външна температура от 2-3 градуса, вътре често е над 28 и то без да се е включвал климатика, който поддържа тази температура от 28 градуса с 1-2 включвания за по 5 минути на ден? Такава разлика спрямо средното ми плащане през зимните месеци не може да се дължи нито на повишение на ток, нито на удължен период на засичане, нито на всичко взето заедно. За всичките години подобни сметки съм имал само 2 пъти - и двата пъти без мое знание и присъствие са подменяли електромерите долу, защото били имали отклонения от няколко процента....ама сега и електромери дори не са подменяли...

 

Пламене, при тебе не е нормална работата. Пак казвам - проверете си сами показанията на електромерите и ги сравенете с отчетените по бележките. Това е първата реакция.

 

==========================================

 

Блиц въпрос от мене, относно смяна на номера на кола. Значи имам си една TOYOTA LITEACE, която ми стои и прашасва 10 години. Със стари номера е. В момента е изцяло раглобена - в смисъл свалени са кори, седалки, всичко, защото я подговях за реставрация. Ако ида до КАТ така ще ме пишат по вестниците. От друга страна със стари номера не мога да я закарам до съответните сервизи за ремонт. И сега най-големият парадокс - колата се води в моите ДМА, карана е години наред, има я и в КАТ, НО - в данъчното не знаят за нея! А тя се води при мен от 1995г, през годините всичко й е плащано, до момента, в който спря да се кара. Та става една луда каша... Моят въпрос е как да сменя номерата, без да ходя в КАТ? Имам някакъв спомен, че можеше да се направи на място срещу заплащане. Някой има ли идея какво мога да направя?

Link to comment
Share on other sites

Пак казвам - проверете си сами показанията на електромерите и ги сравенете с отчетените по бележките. Това е първата реакция.

 

Така или иначе първо трябва да се плати сметката. Иначе няма как да се разберат ЕВН-ските показания, нали?

Link to comment
Share on other sites

Не - ти си получил вече сметка, която не си платил, но в нея всичко е описано (за писъмцето от ЕВН говоря, не за последващата плащане касова бележка). Ако не си я получил, тогава си снеми сам показанията и ги сравни на място в КЕЦ-а.

Link to comment
Share on other sites

Писма от ЕВН не получавам, въпреки че нямам спомен да съм си спирал (както със сметките на Мтел, примерно).
Нищо де, остава другия вариант пък да видим какво ще става. Не че храня особени надежди,де...

Link to comment
Share on other sites

Май доста хора се оплакват този месец. Моята сметка скочи от 132 на 240 лв. Е как бе, тетка му, става тая работа? Вече почвам да подозирам ЕВН в дистанционно манипулиране на електромерите. Освен необяснимото повишаване на сметката, имаше една скорошна смяна на електронните електромери с други електронни. Какво е наложило такава скъпа инвестиция ако не някоя и друга "екстра"?

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Че тука спокойно могат да се съберат около 10 киловата бре! Нищо ненормално в тая сметка... Ти гледай да не подпалиш таблото.

E предния месец беше под 300лв сметката. Как така изведнъж почти 500? Това е близо 2но. Чак толкова пък. Има някаква измама в ЕВН

Link to comment
Share on other sites

Има я.Винаги през месец февруари сметките са брутални.И всеки път се оправдават с празниците през декември и студения януари.Маминката им мръсна.

Винаги, от години насам го правят копелетата.

Link to comment
Share on other sites

Сигурно много бонуси са си раздали за нова година и сега трябва да посъберат нещо за да вържат двата края хайваните... :ninja: :gangstah:

Edited by Fibaman
Link to comment
Share on other sites

ЕВН от около година-две си смениха общите условия и писма със сметки не пращат вече по дефолт, ОСВЕН ако някъде някога пациента не е заявил писмено, че си иска фактурата по пощата. Това може да направи и сега в КЕЦ-а, но ще трябва да убеди и обслужващата леличка, че иска да се трепят дървета и ЕВН да влизат в пощенски разходи за собствена сметка. Има варианти и за имейл, даже може би и със СМС, ама пък не се водят за трайни носители и не могат да служат за доказателство при евентуален съдебен спор.

 

погледнете си хубаво периодите на отчитане. най-честата грешка е когато хората си мислят, че в м.Януари плащат за тока за м.Декември, а всъщност да им е отчетен до 06.12.2012 примерно. После пък да им идва през Февруари за 06.12.2012-10.01.2013, защото след празниците са се забавили и с отчитането.

 

и пак напомням: пазете си всички разписки и фактури за платени сметки поне 5 години. Монополистите имат право на бързо съдебно и изпълнително производство само на основание собствените си счетоводни документи.

Link to comment
Share on other sites

и пак напомням: пазете си всички разписки и фактури за платени сметки поне 5 години. Монополистите имат право на бързо съдебно и изпълнително производство само на основание собствените си счетоводни документи.

 

А ако съм плащал с кредитна карта ? Банката длъжна ли е да пази информация за плащанията за последните 5 години?

Edited by djadomraz
Link to comment
Share on other sites

Склонен съм да вярвам, че има нещо гнило по отношение на сметките. При мен положението е следното: главният електормер, по който идват сметките, е за два апартамента - моя и този под него. За моя апартамент има отделен електромер горе при мен, по който вече 5 години си изчислявам сметките и досега не съм имал проблем. Да, ама последната сметка за двата апартамента беше над 500 лв, т.е. минус моите 150 = близо 400 лв за съседите. Естествено, те се разбунтуваха и заедно с хазяина смятаха и пресмятаха моя електомер, но както каза някой по-горе - киловатите са си киловати - моите изчисления са си верни. Не знам какво правят по въпроса, но ако и следващата сума е толкова голяма, сигурно ще ходят да се разправят.

Link to comment
Share on other sites

Писма от ЕВН не получавам, въпреки че нямам спомен да съм си спирал (както със сметките на Мтел, примерно).

Нищо де, остава другия вариант пък да видим какво ще става. Не че храня особени надежди,де...

 

В момента, в който започнах да плащам през Ипей - спряха писмата и при мен. Съвсем скоро ще има луд скандал по въпроса.

 

Май доста хора се оплакват този месец. Моята сметка скочи от 132 на 240 лв. Е как бе, тетка му, става тая работа? Вече почвам да подозирам ЕВН в дистанционно манипулиране на електромерите. Освен необяснимото повишаване на сметката, имаше една скорошна смяна на електронните електромери с други електронни. Какво е наложило такава скъпа инвестиция ако не някоя и друга "екстра"?

 

Няма такива екстри. Всякакви настройки се правят на място. Нашите големи промишлени електромери вече се отчитат автоматично със СИМ, инкасатори няма. За домашните няма такъв филм, единствено е възможно отчитането с машина, която инкасаторът носи. Така се избягват вече разните тетрадки и прочее глупости. Всичко е електронно. Бъзикането на електромера не е невъзможно, но малко хора го мигат и трябва връзка с лаптоп, софт и най-вече майстор, разбиращ софта.

Link to comment
Share on other sites

А ако съм плащал с кредитна карта ? Банката длъжна ли е да пази информация за плащанията за последните 5 години?

 

не разчитай. това не е счетоводна информация за банката, а част от услугите, които извършва като основна дейност.

дори и да ги пази не е длъжна да ти ги предостави - около 2 години е срока за които има задължения да ти дава подробни справки.

 

в момента се подготвям за сериозен спор точно с ЕВНците. Не мога да си платя директно при тях, не получавам подписана или поне подпечатана фактура за разхода си, а разписките с извлеченията от касите в пощата (единствените оторизирани от ЕВН) ми ги дават на малотраен носител - хартията за термосублимационните принтерчета. то производителите им дават максимум 18 месеца трайност на отпечатъка, а аз трябва да ги съхранявам 5 години на тъмно и сухо.

отделно че аз нямам възможност да заведа бързо производство срещу тях в случай, че надплатя някоя сметка само на база мой счетоводен документ. иначе съм метнал оченце на новата турбина за когенерацията в ТЕЦ-а (ако се чудите какво е "добавка за високоефективно производство и генериране на топл. енергия" - те това е: 100млн лв/50MW/3години). кво ли ще е да им я пусне на търгченце някой съвестен съдия-изпълнител.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...