Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Не естествено.
Аз пък мисля, че е възможно, стига да ги свърже последователно и да успее да изолира скобата на условно второто динамо от рамката. Тъй като динамото е генератор на постоянен ток, при въртенето на двете в една посока потенциалите им ще се сумират и при дадена скорост може да се получи разлика от 12 волта спрямо рамката.

Е, въртенето на педалите ще изисква повече усилия от обикновено, но това не влиза в условието на задачата :lol: .

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Точно това - няма да се получи! По-голям ток обаче с две динама ще се получи. В смисъл ще може да захрани по - мощен фар (примерно)

Link to comment
Share on other sites

Eдно динамо за колело прави 6v ток , две динамота от двете страни на гумата ще правят ли обаче заедно 12 v ток ? :blink:

Има и 12 волтово динамо за колело, по-добре си вземи едно такова

Link to comment
Share on other sites

Аз пък мисля, че е възможно, стига да ги свърже последователно и да успее да изолира скобата на условно второто динамо от рамката. Тъй като динамото е генератор на постоянен ток, при въртенето на двете в една посока потенциалите им ще се сумират и при дадена скорост може да се получи разлика от 12 волта спрямо рамката.

Е, въртенето на педалите ще изисква повече усилия от обикновено, но това не влиза в условието на задачата :lol: .

 

Би ли ми обяснил как според теб ще стане номера? Това не са 2 батерии да ги вържеш последователно а 2 отделни генератора. Батериите се навръзват последователно но ако подадеш на генератора напрежение в единия край какво мислиш че ще стане?

Link to comment
Share on other sites

Би ли ми обяснил как според теб ще стане номера? Това не са 2 батерии да ги вържеш последователно а 2 отделни генератора. Батериите се навръзват последователно но ако подадеш на генератора напрежение в единия край какво мислиш че ще стане?
Батериите (сухите елементи и акумулаторите) всъщност представляват генератори на ЕДН. И абсолютно не съм съгласен с gado, че последователно свързани динамата щяли да дадат по-голям ток - напротив. Второто представлява последователно включен товар и тока ще пада, а няма да се увеличава. Може би греша като считам динамото за постояннотоков генератор, обаче в този случай може да се използва по един диод за еднопътен изправител. Ако аз имах достатъчно време, щях да го изпробвам.

95% съм сигурен в правотата на разсъжденията си (откакто се сблъсках със статистиката, за мен няма такова нещо като 100% сигурност ;) )

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ме светне как се монтират дисковите спирачки на колело (на главината - тва ясно) , на всяка главина ли стават , къде продават евтини главини (колелото ще се кара само около блока , ама гъзарията да имаш дискови спирачки е явно голяма) , и колко излиза най-евтиният комплект дискови спирачки (комплект = дръжка , жило , диск , апарат и феродо) и евентуално главината , ако трябва специална ...

главините за дискови спирачки са специални, най-често разпространеното е с 6 болта. нямам представа колко е най-евтината такава главина. ТУК - 16 лв. трябва да се пренаплете каплата с новата главина, което е някъде над 10 лв мисля. самата спирачка ... мисля, че най евтините се казваха Promax и мисля, че ги има в магазина на Лидер (моста на Герджика). за цената нямам представа. относно закрепването на апарата отното има различни стандарти. порови се в нета и ще се светнеш за какво иде реч. незнам коя ще впечатляваш с дисковите спирачки, но гъзарията е голям човек да знаеш. успех !!!

Link to comment
Share on other sites

Батериите (сухите елементи и акумулаторите) всъщност представляват генератори на ЕДН. И абсолютно не съм съгласен с gado, че последователно свързани динамата щяли да дадат по-голям ток - напротив. Второто представлява последователно включен товар и тока ще пада, а няма да се увеличава. Може би греша като считам динамото за постояннотоков генератор, обаче в този случай може да се използва по един диод за еднопътен изправител. Ако аз имах достатъчно време, щях да го изпробвам.

95% съм сигурен в правотата на разсъжденията си (откакто се сблъсках със статистиката, за мен няма такова нещо като 100% сигурност ;) )

Някъде да съм споменал за последователно свързване??? В случая говорим за динамо, а не за генератор (има известна разлика между двете) Ако свържеш две динама последователно ще се получи нещо бегло напомнящо на селсин т.е. търсеният ефект няма да се получи. Нека не навлизаме в технически подробности защото са твърде сухи и неразбираеми за болшинството от хората. Достатъчно е да се знае, че тока коуто се индуцира в намотките на едното динамо ще възбуди еквивалентно магнитно поле в намотките на другото, което от своя страна ще противодейства на магнитната сърцевина..... (тука вече имат значение и броят на полюсите на статора, но това са други подробности....)

Link to comment
Share on other sites

Ток, напрежение... завъртя ми се главата. Иначе отстрани се виждат като компетентни мнения :lol:

 

Eдно динамо за колело прави 6v ток , две динамота от двете страни на гумата ще правят ли обаче заедно 12 v ток ? :blink:

 

Не. Тока ще е по-малък, а и се мери в Ампери. Във волтове се мери напрежението ;)

Link to comment
Share on other sites

Ако се свържи едното към другото, едното ще действа като противо е.д.н на другото и нищо няма да стане.Самото динамо трябва да е за 12 волта иначе нестава.

 

Иначе алхемито май е прав, че динамото е постоянотоково, само че е с постояни магнити.

 

А за батрийките е друго.Там няма магнитни полета, няма реакции на котвата, няма вихрови токове и т.н. и там е съвсем друга работата

Edited by jozo
Link to comment
Share on other sites

....Иначе алхемито май е прав, че динамото е постоянотоково....

Не е постояннотоково. Конструкцията му е възможно най проста - въртящ се постоянен магнит и неподвижна

намотка около него. Няма колектори или изправител, така че на изхода е променлив ток.

Link to comment
Share on other sites

pazu, ако ти се намира едно динамо, ела да ти дам още едно + два изправителни диода и да видим резултата в крайна сметка, че направо се изпокарахме тука :laughing: .

 

Не е постояннотоково. Конструкцията му е възможно най проста - въртящ се постоянен магнит и неподвижна

намотка около него. Няма колектори или изправител, така че на изхода е променлив ток.

Вярно, че така беше.

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

Кой от съфорумците имаше печатница или се занимаваше с такова нещо? Интересувам се от оферти за печатане.

Link to comment
Share on other sites

Кой от съфорумците имаше печатница или се занимаваше с такова нещо? Интересувам се от оферти за печатане.

Ако не ме лъже паметта, @poznai.

Link to comment
Share on other sites

Кой от съфорумците имаше печатница или се занимаваше с такова нещо? Интересувам се от оферти за печатане.

Чистачите...

Link to comment
Share on other sites

Я от съседите (около Сакъзов) някой да кажа от къде да си купя ядки?Че всеки път или ме колят в цената - последно за 100гр бадеми над 2.20 ми взеха, не помня точно колко.Трябват ми бадемки.

 

________________________________

 

Не ми е проблем да се разходя сериозно (из квартала) ама пращаници до Сани в Тракия :) :) :) нали ;)

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

Електроните се движат обарно на посоката на тока - факт.

 

Това означава ли че когато има светкавица, всъщност електроните се движат от земята към облаците (обрано на тока облаци -> земя) ???

Link to comment
Share on other sites

Електроните се движат обарно на посоката на тока - факт.

 

Това означава ли че когато има светкавица, всъщност електроните се движат от земята към облаците (обрано на тока облаци -> земя) ???

а откъде знаеш каква е потенциалната разлика между облаците и земята и кой е с по-големия потенциал в момента на разряда?

освен всичко друго, електроните са най-бързите и най-масовите заредени частици, но не са единствените.

Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

на кой телефон да позвъня за отстраняване (отсттрел) бездомно куче което се крие във входа ни ?

На някой с пушка :lol: :lol: :lol:

 

 

Колко вата на час изразходва един компютър? Срещал съм противоречиви мнения - едното е че си изразходва колкото вата е захранването, а другото е че според натовареността и според видеокартата колко мощна е, според мен логиката сочи към второто, още повече че примерно към захранването 350 вата мога да включа още куп неща и няма да изгори

Link to comment
Share on other sites

Никой нищо не отстрелва, има си изолатори.

адрес :пловдив 4006

ул.кедър 10

ет.7 ап.19 до асансьора

заповядай да си го вземеш за изолатора

тъко що звънах на 112 и от там ме прехвърлиха на някой г-н еди кой си от общината и знаеш ли какво ми каза ?

да съм вземел един кренвирш и с него да го подмамя надолу :confused :confused :confused :confused :confused :confused :confused

Link to comment
Share on other sites

адрес :пловдив 4006

ул.кедър 10

Ееххх...., а едно време когато в отсрещния блок и в онзи отсрани (ниския) живееха виетнамци, такива проблеми нямаше..... (то май и бездомните кучета хич ги нямаше) :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

...Колко вата на час изразходва един компютър?

В зависимост от хардуера и натоварването. Настолен в айдл режим харчи от 80 до 140 вата, а при пълно натоварване на процесора, дисковете и видеото може да удари и тавана на захранването. LCD мониторите обаче харат постоянно колкото им е написано на етикета.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...