Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

9 hours ago, kotora said:

Ми не я вади, това е проблема :) Защото е тяхното дистанционно и като цъкна home вади home екрана на приложението. Ще го разцъкам пак и ще видя какво ще стане. 

 

Дистанционното на EON горе в ляво има бутонче TV/STB който трябва да се натисне за да мине да управлява телевизора. Има и процедура за сдвояване с телевизор на сайта на виваком със списък от кодове. И аз обаче недоумявам защо не се инсталира EON направо на телевизора или поне да се ползва неговото дистанционно. И LG телевизорите и EON бокса имат пълна HDMI CEC поддръжка. Пробвах преди време бокса на братовчедка ми и се пускаше, спираше и всичките му функции бяха достъпни през дистанционното на телевизора ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

А аз не разбирам защо държат да слагат боксове навсякъде. За телевизори с AndroidTV (Sony, Philips, etc) си има приложение, за Samsung с Tizen също има приложение. За другите марки не знам. Вкъщи от 4 тв-та - само 1 е с бокс, понеже е дърто Сони от 2011-та. За сметка на това през CEC си управлявам всичко с дистанционното на тв, това на бокса ми трябваше само за първоначална настройка.

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2023 at 8:36 PM, kotora said:

В Пловдив минахме на ЕОН, защото Vivacom купиха Entry. Ии сега сме с тяхното дистанционно на телевизора. Въпроса ми е как се превключва от EON менютата, към менютата на телевизор-а ? Примерно сега не мога да си пусна Netflix, защото нямам идея как да изляза от EON Приложението. 

 

Горе в ляво има едно бутонче, това бутонче сменя да контролираш ТВ и ЕОН.

 

Ако не стане, виж ей това (16882-obuchitelna-funkcija-na-eon-distancionno-upravlenie.pdf)

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2023 at 12:18 AM, Ferante said:

А какво те кара да си мислиш, че всички бири, които не са сложили печат за стандарта използват ензими и отгоре на всичко са нискокачествени?

 

ПС: кои немски бири употребяваш? 

1. Икономическиата реалност. Хората произвеждат бира заради печалбата. Използването на 'онези ензими' позволява да се използват съставки няколко пъти по-евтини от тези на бирите по Reinheitsgebot. 
:) лека подсказка - в 'модерния' хляб също се слагат индустриални ензими и добавки и особен вид мая - има цели каталози от които си избират - това също позволява използването на по-евтини и некачествени брашна и резултата е добре изглеждащ и 'вкусен' хляб.

 

2. Reinheitsgebot - марка няма да казвам - просто не са ми платили достатъчно за да ги рекламирам.

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2023 at 7:58 AM, deus_pld said:

Колегата dubo отново чул-недочул говори за компоти, вместо за компютри.

Все се надявах, че е друго, ама най-накрая ти се оказа най-прав :D.

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 9:21 AM, Ferante said:

Все се надявах, че е друго, ама най-накрая ти се оказа най-прав :D.

Именно - и аз нали се саморазобличих :)

 

 

  

On 9/7/2023 at 5:29 PM, dubo said:

......

 

Но всеки има право да яде и пие каквото му е вкусно , без да се съобразява с разни екоталибани или пък изперкали недоразбрали маниаци (като мен - dubo) :)  дето си измислят разни вредни съставки ...

важото е ,че всичко е наред. Все пак българите са най-интелигентната нация в Света.

 

Edited by dubo
Link to comment
Share on other sites

В квартала има една баба и малко й внуче, които разхождат едни големи кучета, които трудно удържат. Има ли къде да докладвам, че това са потенциални убийци? Тези хора не могат да се справят, ако кучетата хукнат нанякъде. А ги разхождат покрай всички детски площадки, покрай детската градина и яслата.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, vikktor said:

В квартала има една баба и малко й внуче, които разхождат едни големи кучета, които трудно удържат. Има ли къде да докладвам, че това са потенциални убийци? Тези хора не могат да се справят, ако кучетата хукнат нанякъде. А ги разхождат покрай всички детски площадки, покрай детската градина и яслата.

 

Според ЗАКОН ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКАТА ДЕЙНОСТ:

Quote

 

Чл. 177. (1) Забранява се:

...
3. извеждането на кучета без повод, а на агресивни кучета - и без намордник;
4. разхождането на кучета на детски площадки и на места, обозначени от общините със забранителни знаци.

 

Чл. 178. Кметовете на общини, райони и кметства организират контрола за спазване изискванията по чл. 172, т. 1 и 2, чл. 173, т. 1 и чл. 177, ал. 1, т. 3 и 4.

 

 

т.е. ако не е на самата детска площадка или липсват забранителни знаци, ще трябва да доказваш, че кучетата са агресивни.

Районното кметство е мястото за сигнализиране.

 

Преди години се обсъждаха промени в закона и май даже минаха на първо четене в НС, според които кучета над 5 кг. трябва да са с намордници, но мисля, че после окончателно не ги приеха.

Link to comment
Share on other sites

Има ли къде да докладвам, че в национален парк Централен Балкан, където редовно ходя сред природата има над 60 мечки, които нямат каишка и намордник и тежат доста над 150 кг?

 

:) като сложат намордник на кучето на повод - кой ще сложи намордник на стотиците бездомни кучета по улиците???

 

А потенциален убиец е всяка кифла чатеща на телефона си докато управлява желязо 2000 кг движещо се със над 10 метра в СЕКУНДА.

 

НАИСТИНА ЛИ куче на повод е проблема ???

 

edit- за да не е само 'хранене' - когато човек има немотивиран страх от нещо, е добре да адресира проблема. Има прекрасни психолози, които могат да помогнат. 

А още по-лесно е да си поговори с някой приятел, който има куче, за да разбира това което вижда - тогава няма да има безмислени опасения.... докато неглижира реалните.

Edited by dubo
Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2023 at 1:07 PM, dubo said:

А потенциален убиец е всяка кифла чатеща на телефона си докато управлява желязо 2000 кг движещо се със над 10 метра в СЕКУНДА.

по принцип това е записано в закона и полицията би трябвало да проверява за такива, докато за долното явно няма проверяващи.

On 9/15/2023 at 1:07 PM, dubo said:

НАИСТИНА ЛИ куче на повод е проблема ???

самото куче не е проблем. Проблем е стопанката му. Вероятно питаш дали искам да се заяждам или искам да си отмъстя за нещо. Не, не знам как се казва, не знам и къде живее. Но явно е в квартала защото всеки ден я засичам с двете си кучета, които видимо едвам удържа без причина. Представи си ако хукне в някаква посока. И бабата ще хвръкне с кучето и кучето ще стигне до целта си безпроблемно.

 

On 9/15/2023 at 1:07 PM, dubo said:

Има прекрасни психолози, които могат да помогнат. 

Наистина ли мислиш, че имам нужда от психолог? Че съм побъркан? Луд? Имаш ли основание за това? А доказателства? 

 

On 9/15/2023 at 1:07 PM, dubo said:

кой ще сложи намордник на стотиците бездомни кучета по улиците???

за щастие такива в квартала няма. Ако имаше, вероятно щях да търся решение и на този проблем. 

Но това далеч не е най-големият проблем на държавата, въпреки че е проблем. Добре, че Пловдив е градът на котките, а не е градът на кучетата. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, vikktor said:

по принцип това е записано в закона и полицията би трябвало да проверява за такива, докато за долното явно няма проверяващи.

самото куче не е проблем. Проблем е стопанката му. Вероятно питаш дали искам да се заяждам или искам да си отмъстя за нещо. Не, не знам как се казва, не знам и къде живее. Но явно е в квартала защото всеки ден я засичам с двете си кучета, които видимо едвам удържа без причина. Представи си ако хукне в някаква посока. И бабата ще хвръкне с кучето и кучето ще стигне до целта си безпроблемно.

 

Наистина ли мислиш, че имам нужда от психолог? Че съм побъркан? Луд? Имаш ли основание за това? А доказателства? 

 

за щастие такива в квартала няма. Ако имаше, вероятно щях да търся решение и на този проблем. 

Но това далеч не е най-големият проблем на държавата, въпреки че е проблем. Добре, че Пловдив е градът на котките, а не е градът на кучетата. 

подред:

 

- така е, НО ти колега - не питаш как да сигнализираш за такова нарушение, нито дали да го запишеш с каркамерата или телефона си и да го изпратиш на полицията 

- :) не преувеличавай, писах - психолог, а не психиатър. Разликата е като между компютър и компот - сериозно.

 

Ти считаш за заплаха две вързани кучета и търсиш как да неутрализираш 'заплахата'.

но не търсиш как да неутрализираш реалната заплаха, която застрашава не само твоя но и на децата ти живот.

 

Затова ПРЕДПОЛОЖИХ, че несъразмерната загриженост е провокирана от нещо. Може да поговориш с накой експерт на тема кучета - ще се изненадаш какво може да се научи.... Това важи за всички нас в определени области.

 

А това, че В МОМЕНТА около теб няма бездомни кучета е по-скоро изключението, което потвърждава правилото.

 

Ще е разумно да заговориш 'бабата' и да я питаш как се справя с тези кучета и дали няма да я съборят или да се отскубнат - добра дум железни врати отваря.

Edited by dubo
Link to comment
Share on other sites

Колеги, за пръв път мисля да направя каско на колата, но не знам към кой застраховател да се насоча. Някой може ли да препоръча кой предлага най-добри и удобни условия?

Link to comment
Share on other sites

На каква стойност е автомобила? Горе-долу. Питам, за да стане ясно дали е над сумата за доверен сервиз.

 

Иди при брокера си и той ще ти събере оферти. Има отстъпки, има условности според марката, модела. Всеки застраховател ще даде различна сума и понякога разликите може да са двойни.

 

НЕ препоръчвам Лев Инс. Препоръчвам ДЗИ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

На каква стойност е автомобила? Горе-долу. Питам, за да стане ясно дали е над сумата за доверен сервиз.

 

Иди при брокера си и той ще ти събере оферти. Има отстъпки, има условности според марката, модела. Всеки застраховател ще даде различна сума и понякога разликите може да са двойни.

 

НЕ препоръчвам Лев Инс. Препоръчвам ДЗИ.

VW около 25 хиляди лв.

Искаше ми се да избегна брокера и да мина директно през офис на застраховател. По-скоро въпроса ми е насочен към самите услуги, които предлагат. Къде сервизите са най-адекватни, бърза реакция и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Няма смисъл. Цените са еднакви. Може да отидеш на някой сайт и да си калкулираш цените при всяка застрахователна компания. За справка може да се обадиш директно в някоя, за да ти дадат цена. Ще е същата.


Аз използвам брокер от самото начало и не бих си направил застраховка без нея. Жената ми събира офертите на всички компании, заедно с всякакви отстъпки и бонуси (при подписване на гражданска в същата компания, при незаведени щети по полицата и т.н.), препоръчва ми най-добрата опция според нея, идва с мен при застрахователя като завеждам щетите, помага ми с документите. От тази година вече може брокерите да подават щетите директно ако са по-леки. Така не се налагаше да ходя в ликвидационния център на ДЗИ, да си губя време в чакане и огледи.

 

Услугите им са що-годе еднакви. Някои имат асистънс включен в офертата си. ДЗИ работят със СБА, което означава, че мрежата им е най-голяма.

 

Сервизите на много от компаниите се припокриват. Може да видиш списък с доверените сервизи на сайта на всеки застраховател. Лев Инс например, доста време имаха един единствен за гр. Пловдив. Сега може и два да са станали. Като добавим към това, че цените им винаги са най-ниски и много хора ги избират поради тази причина, можеш да си представиш какво се случва в тези сервизи. За сравнение, ДЗИ имат към 40-50 доверени сервиза за гр. Пловдив., в това число са и официалните сервизи на марките, но те май са само за нови автомобили.

 

Вариант е да минеш и по фактура, вместо с доверен сервиз, но тогава може да ти одобрят само част от сумата за ремонта, вместо цялата. На мен Лев Инс са ми отказвали ремонт по Каско. Доплатих си сам, за да го направят. Освен това се бавеха страшно много с решенията си. Чакал съм ги седмици за становище. Сега може да е станало по-добре положението. Един приятел е при Лев Инс и последно (преди година) беше чакал 2 седмици отговор от тях за това, дали му одобряват фактурата по щетата. Седи при тях, защото цената е най-ниска и то с доста.

 

Ако се сещаш още нещо... За справка, с каско съм откакто съм купил колата преди 11 години и всяка година завеждам поне по 2 щети заради перфектните шофьори в града, като съм правил и цялата кола заради градушката преди 7 години. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, w00x said:

Няма смисъл. Цените са еднакви. Може да отидеш на някой сайт и да си калкулираш цените при всяка застрахователна компания. За справка може да се обадиш директно в някоя, за да ти дадат цена. Ще е същата.


…..


Благодаря много за изчерпателния отговор! 
Принципно и аз чух добри отзиви за ДЗИ и пуснах онлайн запитване ( не са ми отговорили все още) за цена, защото човек който е работил с SDI ми каза, че нямало голяма разлика дали ще е през тях или директно при застрахователя.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SpI7_FiRe said:


Благодаря много за изчерпателния отговор! 
Принципно и аз чух добри отзиви за ДЗИ и пуснах онлайн запитване ( не са ми отговорили все още) за цена, защото човек който е работил с SDI ми каза, че нямало голяма разлика дали ще е през тях или директно при застрахователя.

 

Да. Точно това е причината да предпочитам брокер. Защото цената е една и съща. Не се занимавай сам директно със застрахователя. Офисите им са малко, разкарването е много. Не са особено гъвкави. По-добре брокер. Само да събереш оферти директно от тях ше ти отнеме часове с всичките детайли, които трябва да пратиш за колата и времето, което ще отнеме на всеки един да ти върне цена.

 

ДЗИ са добре, но обикновено са най-скъпи. При този приятел, който е в Лев Инс, разликата в цената на каското беше нещо от рода на 400-500лв. В Лев Инс му е към 1000, в ДЗИ - 1400-1500.

 

Ако нямаш някой предвид и си в Пловдив, мога да ти пратя на лично контакт на моята брокерка. Смятам, че ще останеш доволен.

Link to comment
Share on other sites

Разликата в цената не е случайна, защото определя начина по който стандартно застрахователя работи с клиента, ако/когато се наложи да покрива щета.

В това отношение не случайно Алексей Трактора свърши както свърши.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, w00x said:

 

 

Ако нямаш някой предвид и си в Пловдив, мога да ти пратя на лично контакт на моята брокерка. Смятам, че ще останеш доволен.

Мерси отново! Като се поразрових се оказа се, че имаме семеен познат, който се занимава с това и ще видя какво ще ми предложи. Ако все пак не ме устройва може да питам за твоята :D

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, w00x said:

 

Да. Точно това е причината да предпочитам брокер. Защото цената е една и съща. Не се занимавай сам директно със застрахователя. Офисите им са малко, разкарването е много. Не са особено гъвкави. По-добре брокер. Само да събереш оферти директно от тях ше ти отнеме часове с всичките детайли, които трябва да пратиш за колата и времето, което ще отнеме на всеки един да ти върне цена.

 

ДЗИ са добре, но обикновено са най-скъпи. При този приятел, който е в Лев Инс, разликата в цената на каското беше нещо от рода на 400-500лв. В Лев Инс му е към 1000, в ДЗИ - 1400-1500.

 

Ако нямаш някой предвид и си в Пловдив, мога да ти пратя на лично контакт на моята брокерка. Смятам, че ще останеш доволен.

Моето Каско сега изтича, в ДЗИ ГО 500лв, Каско 2000 на застрахователна стойност 34000лв, което е пълен смях. Лев Инс, ГО към 260-300лв, каско 1800.  Миналата година каското ми беше 2600, защото не можех да я застраховам за по-малко от 45к :lol: Още не съм избрал при кой да направя.

Булстрад са идиоти, заведена щета на 12ти Август, възлагателното писмо не беше пристигнало в сервиза на 12ти септември. 

Притеснява ме Лев инс, че може да попият скоропостижно. 

Link to comment
Share on other sites

Кое е смях? В какъв смисъл? Искаш по-висока стойност? По-ниска цена?

ДЗИ гледат възрастта при определяне на цената за ГО. Колкото по-възрастен е водача, толкова по-евтино.
Те не са ти казали само 34 000, а са ти дали граници, в които могат да застраховат автомобила. Ти сам си решаваш дали искаш на по-ниската или по-високата.

Не става ясно щетата при Булстрад е заведена по Каско или по Гражданска Отговорност?

Link to comment
Share on other sites

Смях е, че едната година не мога да си застраховам колата под определена стойност, на следващата година мога. Не знам каква е логиката. 

 

Е то хубаво гледат възрастта, ама не виждам каква е логиката в другите компании ГО-то да е 300лв, а в ДЗИ да е 500? 

 

Щетата е заведена по каско и е снимана при тях, Булстрад нямат опция някой друг да ти я снима. Само в техния център и се губи общо взето 1 час :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...