Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

В крафт-средите обикновено се майтапят, че първо варят бирата, а после определят какво са сварили, щото при 10000 вида бира каквото и да свариш- все ще "влезе" в някакъв стил. :)

Това естествено е майтап, но е показателно за какво разнообразие става въпрос.

 

Горното го казвам най-вече на колегата @dubo : По света има хиляди стилове и видове бира и да казваш, че един стил е "евтина и некачествена алтернатива" на някакъв друг стил не е коректно.Белгийския вайс е едно. Немския Хелл/Хеллес е друго. Той и самия Хелл има поне 10 подвида. В общи линии в света на крафт-бирата всеки си прави квото иска :) 

 

В ЕС ГМО-дрожди е забранено да се позлват за производство на храни/напитки за човешка консумация. Засега е така, макар че натискът е голям. А и генерално в световен мащаб де що има дрожда за бира/вино/ляб/мляко/оцет и прочее, всички се произвеждат от буквално 3-4-5 големи корпорации. И освен ако не става въпрос за някакво ултра-бутиково и/или традиционно производство (както някои от трапистките бири в Белгия примерно), които да си ползват собствена мая на чукурнайсе века, всички останали крафт-мрафт-и-каквото-се-сетиш купуват мая от някоя от тези няколко корпорации. Все тая от коя точно. Любимите ти немски бирарии и те от там купуват.

 

На Йегерхоф храната отдавна не е това, което беше, но бирата си е ОК. Не знам колегата какво толкова са го обидили там...

Аз лично, последно като бях там много повече се обидих от това, че си поръчах свински уши на скара (нещо което винаги поръчвам) и ми донесоха 5 лентички. Буквално. Просто порциите им генерално станаха миниатюрни спрямо цената. От тогава не съм им стъпил. Но пък бира за вкъщи си взимам от време на време. 

 

@Gado: Ноте ди вино е място, което често посещавам, затова и го препоръчах на колегата в предишния ми пост. Щом и ти ги препоръчваш, значи и хигиената е ОК. :) Кухнята е добра, винената листа е над средното ниво (макар да има какво да се желае още) и е МНОГО подходящо за семейства с деца от 3 до 10 год.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

И ние спряхме да ходим, когато порция пържени картофи за децата, едвааааам покри дъното на чинията  на няма 100%. И праскаха едни цени...

Другите порции също бяха тръгнали към гурме измеренията.

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2023 at 2:31 PM, deus_pld said:

 

В ЕС ГМО-дрожди е забранено да се позлват за производство на храни/напитки за човешка консумация. Засега е така, макар че натискът е голям.

 

Да се поправя, не са ГМО-дрожди.

Всъщност се използват " industrial enzymes that make beer faster and also allow brewers to use untraditional, lower-cost cereals such as corn or unmalted barley."

За това, че ги използват в цитирания гурме супер-дупер бавариан ресторант, ти гарантирам :)

 

Това не променя ФАКта , че там се сервира течност, която е , както би казал един немец "für diеsе untеrmеnschеn" .
Иначе, колкото хора - толкова и вкуса, някои си харесват и Нова Бразилия кафе :)

*************************************

 

 

А по темата за качествата на храната в Бг и некои други държави:

не само бирата ни не е 'като в Немско'.

Например колата ни е с различна рецепта от тази в Гърция (мисля и Германия) и някои други 'бели' страни.

ЗАРАДИ здравните изисквания на съотверните 'бели страни'.

И разбира се не е само колата, бирата и прочее :)

Edited by dubo
Link to comment
Share on other sites

Батерията на телефона на жена ми (Хуйовей п20 про) е за смяна - отлепила е капака. Била в radiocom на Руски, където преди години бяха сменяли на сасмунга ми и там човека тръгнал да ръси едни - вече нямало батерии за телефоните, не можел да ѝ даде гаранция, уж можел да я смени, ама нямало да изкара и т.н. В общи линии гледал да се отърве от нея.

Та някой може ли да препоръча място/човек, който да смени една батерия?

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2023 at 4:12 PM, dubo said:

 

Да се поправя, не са ГМО-дрожди.

Всъщност се използват " industrial enzymes that make beer faster and also allow brewers to use untraditional, lower-cost cereals such as corn or unmalted barley."

За това, че ги използват в цитирания гурме супер-дупер бавариан ресторант, ти гарантирам :)

 

Това не променя ФАКта , че там се сервира течност, която е , както би казал един немец "für diеsе untеrmеnschеn" .
Иначе, колкото хора - толкова и вкуса, някои си харесват и Нова Бразилия

Всъщност въпросните ензими се използват масово и в държавите с висока бирена консумация. 
 

Не знам от къде ти хрумна, че Ресторантът даже може да се доближи до истинско гурме… :D

 

той определено е много близко до това, което ще получиш в заведение от среден клас на няколко хиляди км на запад. И на времето като го отвориха беше достатъчно различим от останалите заведения в града. 
 

 

 

 

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ferante said:

Всъщност въпросните ензими се използват масово и в държавите с висока бирена консумация. 
 

 

И това, което се получава в резултат - не може да се нарича бира , поне според закона за бирата в Германия.... но баварската кръчма в Пловдив :) не е Гермаия.

Link to comment
Share on other sites

Не съм много сигурен, че това е напълно вярно. Може би определен вид Ензими е забранен, но като цяло те се използват масово и продуктите определено носят името бира.

Link to comment
Share on other sites

Колегата dubo отново чул-недочул говори за компоти, вместо за компютри. Не било дрожди, ами ензими. Не било закон, от тия истинските, ами било "Немският закон за чистотата на бирата Reinheitsgebot" от хиляда-петстотин и нам-коя-си година (който оригинално се е отнасял само за баварските бири), който към днешна дата няма задължителен характер за ВСИЧКИ немски бири.

В смисъл, че термина "Бира" може да се използва и за бири с други добавки, а не само за такива, направени от мая, хмел и вода.

Всеки производител, който си е решил да спазва препоръките в този закон (дали по лично убеждение, дали като част от маркетниговата си стратегия), има право да го отбележи на етикета. 

Така че ако любимите на колегата немски кръчми са по Reinheitsgebot, със сигурност това ще го пише някъде с достатъчно големи букви, Ако не го пише- само те си знаят какво бухат вътре. Ние се правим, че вярваме на етикетите и те така...

Между другото и в България има крафт-пивоварни, които спазват препоръките на въпросният закон. Дали бирата им е по-добра заради това конкретно- не съм сигурен. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, deus_pld said:

 

Между другото и в България има крафт-пивоварни, които спазват препоръките на въпросният закон. Дали бирата им е по-добра заради това конкретно- не съм сигурен. 

 

 

Това важи не само за БГ :). На мен от любимите ми бири, нито една не е в стандарта.

Edited by Ferante
Link to comment
Share on other sites

:) колегата dubo е присъствал на презентация на тези и други ензими от търговския представител отговарящ за Пловдив. Затова :)  от тогава пие само бири, отговарящи на измисления фалшиф  Reinheitsgebot, защото освен това , се оказа, че има и други разследвния, дори подкрепени с лаб.анализи.

 

Но всеки има право да яде и пие каквото му е вкусно , без да се съобразява с разни екоталибани или пък изперкали недоразбрали маниаци :)  дето си измислят разни вредни съставки в чистата и перфектна мейд ин Баварише кръчмише бирише.

Наздраве !!!

 

 

Edited by dubo
Link to comment
Share on other sites

А какво те кара да си мислиш, че всички бири, които не са сложили печат за стандарта използват ензими и отгоре на всичко са нискокачествени?

 

ПС: кои немски бири употребяваш? 

Link to comment
Share on other sites

В Пловдив минахме на ЕОН, защото Vivacom купиха Entry. Ии сега сме с тяхното дистанционно на телевизора. Въпроса ми е как се превключва от EON менютата, към менютата на телевизор-а ? Примерно сега не мога да си пусна Netflix, защото нямам идея как да изляза от EON Приложението. 

Link to comment
Share on other sites

Ми не я вади, това е проблема :) Защото е тяхното дистанционно и като цъкна home вади home екрана на приложението. Ще го разцъкам пак и ще видя какво ще стане. 

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

Еон-а с бокс ли е? Щом имаш и дистанционно? Или са дали някво дистанционно с приложението?

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Защо ползваш смарт приложение на телевизора си с друго дистанционно? Трябва да работи и с това на телевизора.

 

Которе, какво говориш бе, човек?

 

На бокс ли ползваш еон или на телевизора?

Link to comment
Share on other sites

За човек работещ QA, даваш изненадващо малко и непълна информация, че х поста ве опитваме да се ориентираме в ситуацията :) :)

Link to comment
Share on other sites

Офф Миро като почнеш така с глупостите. 

 

Щом не съм казал с какво е не съм 100% сигурен. В Пловдив е, ще проверя следващият път като отида.  Нали уж за това е едно дистанционно за да се елиминира второто ? 

 

Link to comment
Share on other sites

И ние знаем, че не си на място защото? Говориш в 1во лице, че имаш проблем, сега излиза, че проблема не от сега, ти си някъде, дори като си го ползвал не знаеш какво ползваш и не помниш дали има или кутия вързана към телевизора. Защото дистанционно, елиминиращо това на телевизора идва обикновенно с приемник някакъв, не с приложение. А това променя изцяло ситуацията. Тон липсваща и непълна информация. Ето и отгова на въпроса ти. За да видиш нещо на телевизора ползваш дистанционното на телевизора. Това на приемника най-вероятно има бутон който пуска/спира телевизора и до там и ти спестява да ползваш ма тв-то за това. То управлява бокса, не тв-ра.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kotora said:

Офф Миро като почнеш така с глупостите. 

 

Щом не съм казал с какво е не съм 100% сигурен. В Пловдив е, ще проверя следващият път като отида.  Нали уж за това е едно дистанционно за да се елиминира второто ? 

 

 

Имаш 2 варианта:

 

1. С отделна кутия от ЕОН си, на която е сложено приложението. Тя е с Андроид по принцип и си има собствени апове.

2. Инсталирано ти е ЕОН приложението на Самсунга.

 

При вариант 1:

Трябва да смениш обратно на телевизора, за да ползваш приложенията на телевизора (Нетфликс). Боксът ти е на някое ХДМИ закачено. Вероятно можеш и на него (бокса) да сложиш Нетфликс, но може да не тръгне, защото тия кутии не са сертифицирани от Нетфликс, а Нетфликс си държат на сертификацията за устройствата.

 

При Вариант 2:

Като натиснеш хоум бутонът на дистанционното на телевизора трябва да ти извади лентата с приложенията долу и да можеш да си избереш друго.
Това трябва да се случи като натиснеш хоум бутона на дистанционното и ако си с Вариант 1 и гледаш на кутията. Тогава телевизорът сам ще смени от ХДМИ на приложението.

 

И при двата варианта няма как да си пуснеш приложенията на телевизора с дистанционното на бокса. Трябва да ползваш това от телевизора.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...