Jump to content
BulForum.com

Тема за кратки въпроси


tankis

Recommended Posts

Някой има ли облачен КЕП от Борика?

Когато си сваля сертификата към него, вътре е само публичния ключ във cer файл. Това го прави неизползваем, без тайния ключ.

Васил съпортаджията им пък се опитва да ме убеди, че облачния изобщо не може да го сваляш, а само физическия (дето е с карта и четец). И съответно не може да обясни какъв е този файл, дето съм го свалил с публичен ключ в него.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaptoR

    3760

  • w00x

    2882

  • djadomraz

    1772

  • Midex

    1497

Top Posters In This Topic

Posted Images

Сефте чувам за тази услуга. Как следва да се ползва и за какво? Да не би да е само през акаунт в тяхна система да се ползва и те да държат частния ключ?

Link to comment
Share on other sites

Всъщност оказа се, че изобщо не се прави по същия начин. За да може да се автентикираш в някой сайт с облачния, трябва сайта да го поддържа и да знае да пушва към телефона ти заявки да ги подписваш. Сайта на НОИ изглежда не е такъв. Има един друг, egov.bg, дето го поддържа и също има някакъв достъп до НОИ, но никаква идея дали е същата палитра от функционалност, или ограничена. Абе с една дума - мазало.

Edited by earache
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, earache said:

Всъщност оказа се, че изобщо не се прави по същия начин. За да може да се автентикираш в някой сайт с облачния, трябва сайта да го поддържа и да знае да пушва към телефона ти заявки да ги подписваш. Сайта на НОИ изглежда не е такъв. Има един друг, egov.bg, дето го поддържа и също има някакъв достъп до НОИ, но никаква идея дали е същата палитра от функционалност, или ограничена. Абе с една дума - мазало.

Няма как да си свалиш частния ключ и да е 'ОБЛАЧЕН'.

Ако го свалиш - става 'обикновен'.

 

Малко като - да си взема хард диска с данните от облака ;)

Link to comment
Share on other sites

Кажете някоя фитнес гривна, дето брои крачките и мери кръвно налягане относително добре. Всякакви други екстри не ми трябват, да стои на ръката и през телефона да си проверям данните. Съвместима с въйфон.

Link to comment
Share on other sites

Сега на 1ви Юли ми изтичат Гражданската отговорност и Техническия преглед на колата.
Какво ще се случи, ако не карам колата два месеца и не Плащам гражданска отговорност и Технически преглед.
Има ли опасност автоматично да изгубя регистрацията й и да трябват нови номера и какви опасности крие това.

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

След 3я месец след изтичането на прегледа колата се води изоставена. Ако те усетят съседи, може да ти налепят глоби за неизправен автомобил или направо да лепнат стикера, че след 3 месеца я вдигат.

Остава и минималния риск да те хванат да я караш към тех.преглед неизправна и пак да имаш проблеми.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Ton4o said:

Сега на 1ви Юли ми изтичат Гражданската отговорност и Техническия преглед на колата.
Какво ще се случи, ако не карам колата два месеца и не Плащам гражданска отговорност и Технически преглед.
Има ли опасност автоматично да изгубя регистрацията й и да трябват нови номера и какви опасности крие това.


Абсолютно нищо няма да се случи, не слушай кауни. Ама АБСОЛЮТНО нищо - ако разбира се не се пробваш да караш колата. За ГО просто ще бъдеш отписан докато не платиш следващата, прегледът си е просто следващ преглед - плати си данъка преди него. 

Link to comment
Share on other sites

Благодаря, че се включихте, но попитах едни полицаи и се оказа, че е абсолютно задължителна, ако ще и колата да стои в гараж.
Имало някакви промени по тази тема, преди няколко години и ако до 14 дни след изтичането на гражданската, не се издаде нова такава, автоматично се давали данните на КАТ и можело автоматично да дойдат и да ти наложат глоба, понеже го тълкували, че колата се кара без такава.

Някакъв нов закон, който го измислили заради самозапалването или умишленото запалване на изоставени автомобили пред блоковете, които повреждали всички около тях.

А ако въпреки това искам да не я карам колата, трябва да отида в КАТ и да попълвам бумащина, че временно я спирам от движение и после отново, че я пускам при това без да й вземат номерата

Ето линк

Link to comment
Share on other sites

FUN FACT - ако верно некой кретен не се заяде за изоставена кола на паркомясто  (и пак нищо няма да се случи), сЕди глей мача
Говорим за някакви месеци все пак, не за години, а и с години не могат 'ги раздигат. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Зависи от кметството. В Тракия и Кършака бързо минават да лепят предупрежденията. И сравнително бързо след 3те месеца ги вдигат. Кичука например са олигофрени и не си мърдат грам пръста

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Имал съм случаи някои коли с години да ги държа без гражданска и преглед. Автоматично ти махат регистрацията и след това автоматично ти я подновяват. Този полицай който си питал си личи колко знае законите... Просто си плащаш данъка и си пускаш застраховка и отиваш да минеш преглед. Ако те спрат по пътя към прегледа, най - много да ти наложат глоба 50 лева.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, netrootbg said:

Имал съм случаи някои коли с години да ги държа без гражданска и преглед. Автоматично ти махат регистрацията и след това автоматично ти я подновяват. Този полицай който си питал си личи колко знае законите... Просто си плащаш данъка и си пускаш застраховка и отиваш да минеш преглед. Ако те спрат по пътя към прегледа, най - много да ти наложат глоба 50 лева.

 

Ето го закона:

чл.483 ал.1, т.1 от Кодекса за застраховане, всяко лице което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, е длъжно да сключи задължителна полица „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

А и в статията пише, че няма автоматично махане и връщане на нищо, а за всичко се клечало в КАТ.
Твоите коли, които си ги държал години без застраховка, това преди колко години е било?

5 hours ago, RaptoR said:

FUN FACT - ако верно некой кретен не се заяде за изоставена кола на паркомясто  (и пак нищо няма да се случи), сЕди глей мача
Говорим за някакви месеци все пак, не за години, а и с години не могат 'ги раздигат. 

 

 

 

Факт!! Имаше една корсичка, която седя до миналата година, а аз вече 5г. съм на този адрес - а не зная колкото години е седяла преди това

Link to comment
Share on other sites

На мотора всяка година му правя гражданска само за три месеца.

На едната кола, бях пропуснал техническия с 4 месеца. 

И да са чисто теоретично прави полицаите, практиката показва, че няма да имаш проблем, ако не те спрат докато караш колата.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Ton4o said:

Твоите коли, които си ги държал години без застраховка, това преди колко години е било?

Едната я държах мисля 2 години или 3. Май по - скоро бяха 2 години. Миналата година си платих застраховката + минах преглед. Данъците така или иначе си ги дължиш. Колата обаче беше в гараж, а не на улицата. Едва ли за кратък период някой ще ти направи проблем.

Link to comment
Share on other sites

Има разлика между това дали изоставен автомобил е на частен или общински имот. На общински не може да стои ако няма платена ГО. На частен може да си седи докато ти е кеф.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ton4o said:

Факт!! Имаше една корсичка, която седя до миналата година, а аз вече 5г. съм на този адрес - а не зная колкото години е седяла преди това

Ако нямаш минал годишен технически преглед, отиваш към пункта и някой пияница те удари автоматично ти си виновен, защото не ти е изправен автомобила. 

Това със застоялите коли се лекува в районни кметства и подаване на сигнали АКО са на общинска земя. Минали ли са 2/3г от последния преглед/гражданска на прозореца лепят стикера след няколко седмици ги махат.

59 minutes ago, netrootbg said:

Миналата година си платих застраховката + минах преглед. Колата обаче беше в гараж, а не на улицата. Едва ли за кратък период някой ще ти направи проблем.

Тук подвеждаш доста сериозно това, че ти имаш гараж/частен имот, където държиш МПС няма нищо общо с правилото за общински терен улица/паркинг.

Реално на село на мой приятел с едно Пунто седяло 2/3/4г на улицата пред тях кварталния му беше направил забележка или да го прибере в двора или да го оправи в кратък срок. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, UzITo said:

 

В заданието ставаше въпрос за 2 месеца. За толкова няма кой да го пипа.

А относно ПТП, не съм съгласен. Има доста мнения по темата. Липсата на преглед не те прави виновен автоматично.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, netrootbg said:

В заданието ставаше въпрос за 2 месеца. За толкова няма кой да го пипа.

А относно ПТП, не съм съгласен. Има доста мнения по темата. Липсата на преглед не те прави виновен автоматично.

Каращ неизправен автомобил, който няма работа на пътя. И ако не си го карал е нямало да стане. Примерно.

 

29 minutes ago, UzITo said:

Минали ли са 2/3г от последния преглед/гражданска на прозореца лепят стикера след няколко седмици ги махат.
 

Преправиха закона. Вече е 3 месеца срока. Затова горе го написах. Преди беше 2 години след изтичане на прегледа автомобила започва да се води изоставено МПС. Сега е 3 месеца.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, UzITo said:

Тук подвеждаш доста сериозно


Тоз хлапак му е професия да лъже, убедих се с годините. Каквото ви каже, гледайте на другата страна и пИчелите.
А ПТП с твоя кола ако не си направил пълномощно може да те вкара в затвора дори. За протокола го казвам

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mIRCata said:

Каращ неизправен автомобил, който няма работа на пътя. И ако не си го карал е нямало да стане. Примерно.

Не е така. Липсата или наличието на преглед не показва дали автомобилът ти е изправен. Потърсете информация по темата.

Link to comment
Share on other sites

Още нещо за протокола - липса на преглед или изтекъл такъв е 50 лева глоба, ако не са сменили цифрата последните 2-3 години. Чиста и проста административна глоба и то ако караш колата.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...