Jump to content
BulForum.com

Какво ви минава през главата


Recommended Posts

Да. И веднага ще ти дам пример. Дядо Арсений - педишния пловдивски митрополит. Беше спряган за заместник на Максим. Дори се готвеха да не чакат Максим да почине, а още приживе да го пратят в манастир и да сложат дядо Арсений за патриарх. Докато един ден, докато вървял пеш към митрополията в Пловдив, по уличката под Античния театър, минавайки под един строеж, не погледнал нагоре. В тоя момент една дъска да вземе да падне от покрива на строежа. Дядо Арсений загуби окото си. Което според канона на православната църква веднага унищожи всякаква възможност да стане патриарх, защото не може клирик с физически или друг недъг да заема поста. Трябва да е идеален. Повечето хора тогава видяха това като проява на Божията воля - Господ бил срещу това Арсений да води българската Църква. И го наказал за прегрешенията му, като му отнел признанието да води църквата.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107k
  • Created
  • Last Reply
И така да е според мен не е правилно... Представи си следната ситуация утре го блъска кола и загива и аз или някой друг давам изявление, че това е станало, защото е бил грешен и бог го е наказал... Правилно ли ще е?

За едни ще бъде мъченик (ще се намери в името на какво), а за други грешник.... Във филма "Златният век" цар Борис l много добре го беше казал - Религията е като печената патица и нагризаната и кълка... (а да видим кой помни в какъв смисъл беше казано това). Така, че може и да е правилно ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Това е и една от причините заради които според мен тази нагаждаческа концепция, наречена религия, няма място в съвременния свят, изградена така че да може да види каквото и е удобно, където и изнася... За мен това е просто още един начин за манипулация, разделение и пораждане на презрение и ненавист между хората

Link to comment
Share on other sites

Curunir 1796

Grimjaur 1530

Antares 1320

lil_stenly 1107

Psihara^^ 909

Tomahawx 770

djadomraz 698

 

Цифричките са постовете на тези хора, в тази тема. Изумително. Толкова много постове и при това, само в една тема!

Link to comment
Share on other sites

Това е и една от причините заради които според мен тази нагаждаческа концепция, наречена религия, няма място в съвременния свят, изградена така че да може да види каквото и е удобно, където и изнася... За мен това е просто още един начин за манипулация, разделение и пораждане на презрение и ненавист между хората

 

а също така и още един начин за обединяването на хората (покръстването на българите и славяните от Борис I има основна роля в изграждането на един народ от двата етноса, азбуката, написана от двама духовници, дава обща писменост на българите и споява още по-силно народността.), и в оцеляването им (Историята на Пайсии Хилендарски запалва искрата народността и националния подем в трудните времена, от Житието на Софроний разбираме колко е било трудно на един свещеник под турско робство да отстоява българщината, от редиците на църквата излиза Апостола на българската Свобода, един поп наречен презрително Миткалото е сред най-верните му помощници, един друг поп следва Бенковски на кон и е негова дясна ръка до смъртта му... един друг поведе дружина и с цената на живота си отбранява Дряновския манастир.). Не забравяй и това.

 

w00x, не забравяй, че някои хора ЖИВЕЯТ в този форум и в тази специално тема. До степен, че не издържаха и десетина дена далеч от нея... :)

Link to comment
Share on other sites

Изобщо не отричам важната роля която е изиграла в миналото, затова и казах "в съвременния свят" :) Според мен един средноинтелигентен, средно образован човек със самочувстие, вярващ в своите възможности, няма нужда вяра във висша всемогъща сила, съдба и тем подобни :)

Религиите са изиграли много важна роля в историите на различните народи, но тогава са били съвсем различни времена...

Link to comment
Share on other sites

ov3rma4n-e, познаваш ли дълбоко религиозни хора. Ама говоря за такива ходещи по няколко пъти в седмицата на църква и спазващи всичко от А до Я. Аз познавам. И тези хора вярват на всичко което попа им каже. А да и телевизия не гледат защото той им казал че е дяволско творение (без майтап). Да продължавам ли докъде стигат тъпотиите? Пообразовах се малко и видях че буквално журналистите са го провокирали да го изтърси това но от човек на неговото място се очаква да има малко повече акъл и да не се поддава толкова лесно, но явно не е така...

 

Ето нещо което ми хареса

 

В любовта няма страх. Който рекламира страха или създава такъв не може да е от любовта. Бог да ги прости отишлите при Създателя си! Бог е Любов, а не Петко Сташника и никого не убива за поука на другите. А на когото му е дошло времето си отива от тоя греховен свят и ако вземем за всички катастрофирали да викаме президента, то не знам какво ще стане. Нали са християни, какви са тия скърби и траури, те във Възкресение и вечен живот вярват ли?

 

Иеромонах Иоан

Link to comment
Share on other sites

Давай сийда...

 

Дърпам вече. Още откакто писах.

 

Пускам, макар че малко ще ми пречи. 20ГБ си е тежко... Аз успях да го опъна за около час и половина :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Рапторе , инквизитора не е хава , пробвай SW или dryad , там е играта :)

А серафимката е просто животно , ама то тва се знае от предишните части на играта :)

Link to comment
Share on other sites

ov3rma4n-e, познаваш ли дълбоко религиозни хора. Ама говоря за такива ходещи по няколко пъти в седмицата на църква и спазващи всичко от А до Я. Аз познавам. И тези хора вярват на всичко което попа им каже. А да и телевизия не гледат защото той им казал че е дяволско творение (без майтап). Да продължавам ли докъде стигат тъпотиите? Пообразовах се малко и видях че буквално журналистите са го провокирали да го изтърси това но от човек на неговото място се очаква да има малко повече акъл и да не се поддава толкова лесно, но явно не е така...

 

Познавам всякакви хора. И още преди казах, че моето лично мнение и отношение за религията, християнството и правсолавието в частност няма никакво отношение към разговора който се води. Поради което и не говоря за него. Става въпрос за това адекватна ли е реакцията на един свещенослужител към конкретно събитие или не. Моята теза е, че е напълно адекватна и очаквана.

 

Твоето твърдение че от човек на неговото място се "очаква да има малко повече акъл и да не се поддава толкова лесно" предполага, че той трябва си прави тънки сметки дали думите му ще се харесат или не на хората, а не дали са в съответствие с вярата и канона, и да говори само това, което няма да раздразни хората, ако и то да противоречи на вярата. Е той не е Бойко Борисов и не можеш да очакваш такова нещо от него. Негово ЗАДЪЛЖЕНИЕ е да говори думи в пълно съгласие с религията и вярата, без да си прави сметки дали ще се хареса или не на някого. И той го прави. Не можеш да го упрекваш за това, че е искрен и не се води от някакви сметки в думите и делата си.

Link to comment
Share on other sites

................... "в съвременния свят" :) Според мен един средноинтелигентен, средно образован човек със самочувстие, вярващ в своите възможности, няма нужда вяра във висша всемогъща сила, съдба и тем подобни :)

Религиите са изиграли много важна роля в историите на различните народи...........

Няма място сляпото уповаване на религията "в съвременния свят" от средноинтелигентен, средно образован човек със самочувстие, вярващ в своите възможности (иначе не ставаме по различни от ислямистките фундаменталисти). НО нашата религия и Българската Православна Църква имат огромна роля за запазване на "българщината", разбирайте това което ни прави българи и което може да ни разграничи от останалите, в условия на глобализъм, европейска общност, е/имиграция както сега и дори след 500 години(дано).

Така че СПОРЕД мен изказването на Дядо Николай не трябва изобщото да се коментира, интерпретира и прекарва под призмата на логиката и "модерните схващания" и да не се приема в контекста на каквото и да е било, освен в контекста на църковните норми.

Link to comment
Share on other sites

И той го прави. Не можеш да го упрекваш за това, че е искрен и не се води от някакви сметки в думите и делата си.

 

Само че не мисля че БПЦ може да си позволи подобни издънки при положение че и без това са отишли толкова на заден план че няма накъде. Освен това погледни цитата който дадох - какво мислиш за него?

 

И друго - има много начини да се каже 1 и също нещо и човек който не може да направи разлика между тях и да избере най-правилния според теб трябва ли да е на такава отговорна позиция?

Link to comment
Share on other sites

продължаваш да говориш за издънки... това не е издънка.

 

другото изказване, което си цитирал със сигурност също е сканализирало много хора. хора, които изобщо не познават религията и не могат да разберат какво стои зад думите на свещеника. но са първи, когато трябва лицемерно да "вземат" участие във "всенародните мъки" и скърби по загиналите...

 

Дядо Николай е избрал най-правилния от всички начини да каже правилните думи. Това, че е не е най-правилния от PR гледна точка е вярно. Но той не се води от това как биха се приели думите му от хората. Води го това, делата и думите му да са в съгласие с вярата. Не разбирам, как може да не го разбираш това. Реагирал е по най-правилния начин за един митрополит.

Link to comment
Share on other sites

Добре де... напълно те разбирам и знам какво искаш да кажеш, просто на мен не ми е приятно да слушам подобни изявления и се дразня безкрайно от такива неща. Това е моята позиция от моята гледна точка. Друга тема е че за мен беше малко изсилване национален траур да се обяви за подобен инцидент. Верно кофти е, но като цяло доста преекспонираха случая.

Link to comment
Share on other sites

НО нашата религия и Българската Православна Църква имат огромна роля за запазване на "българщината", разбирайте това което ни прави българи и което може да ни разграничи от останалите, в условия на глобализъм, европейска общност, е/имиграция както сега и дори след 500 години(дано).

 

Ти сериозно ли вярваш на този мит?

Link to comment
Share on other sites

Мисля си че сички сте кифли , дето се правят или на някви разбирачи , или на ценители , или на играчи без капка покритие . Дядо Мраз и още 4-5 човека само са пичове .

 

Мисля си че психара , всъщност е пу*ка , щото обеща да не влиза повече , пък ей го ся как смело се разписва насам-натам :tongue

 

Добро утро , мир вам :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Аз не разбирам какво толкова още обсъждате действията на някой, психара бил еди какъв си защото се е върнал и не си е спазил думите, ама т'ва е форум, не здружение за спасяване на планетата, та отлъчените да ги бият с камъни.

 

Даже не знам дали още ще ми се цупи за простоватият бъзик който бях пуснал преди време по негов адрес.

 

И... каква е тая дискусия на тема религия от 50 страници насам?

Link to comment
Share on other sites

Мисля си че психара , всъщност е пу*ка , щото обеща да не влиза повече , пък ей го ся как смело се разписва насам-натам :tongue

 

Добро утро , мир вам :laughing:

Е, поне не се разплаках и не си тръгнах след онази форумна среща... За разлика от 1 пич, с ТЕРА ГИГА ЯК ГОУФ... :lol:

Но не отричам, че си прав. Просто путката няма право да казва на путката - п♛тка. ;)

Link to comment
Share on other sites

Радван се, че не съм единствения, който смята, че Психара е пушка, защото се върна!

 

този пост е за Куру, затова е кратък:

 

Тъпо. Неграмотно. Не тъпо, ами Тъпо.

 

Психара може да е п♛тка, ама със сигурност е супер яка п♛тка щом десет човека на крака му ходиха да го молят да се върне. Сигурно прави яки свирчоци.

Link to comment
Share on other sites

  • Veno locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...